ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2013
ÎNSCRIS: 12.08.13
DEC-2011

Către satisfăcător

Revelion 2012

Bună ziua din nou dragi colegi de forum!

Îmi amintesc că impresiile postate aici ne-au ajutat mult să optăm pentru a ne petrece Revelionul 2012 în această locație.

Și per ansamblu nu am regretat, 90% datorită programului de pe durata șederii:vezi impresii.

Localizare Hotel: Bulevardul Dacia, nr. 10, în centrul orașului Hunedoara.

Lângă hotel se găsește și o catedrală, puțin mai încolo fiind și un Kaufland, de care ne-am folosit la un moment dat.

Am ajuns în seara de 28.12 pe la ora 18 după un drum lung, venind dinspre rudele mele din Maramureș. Camera am primit-o imediat, la ultimul etaj. Era mică, curată, baia la fel de mică dar cu tot necesarul.

Problema a reprezentat-o căldura din camera, care în miezul iernii, cu ger pronunțat, era insuficientă. Am fost nevoiți astfel să căutăm un calorifer în Kaufland ca sursă e căldură adițională.

Mesele incluse în pachet, cu excepția micului dejun, era în stil tabără școlară, de cantină: dăm drumul la masă când sunt așezați toți la masă. Așa că în prima seară am așteptat vreo 20 de minute până să servim primul fel, fiind între primii sosiți în sală.

După cină, liniște, nicio muzică sau ofertă din partea hotelului de a mai petrece seara într-un mod plăcut, având în vedere că era pachet de revelion totuși, și lumea venise să se distreze. Doar un grup mai mare de bucureșteni și-a luat inima în dinți și au mers într-o sală mai mică unde ascultau muzică până spre dimineață.

Micul dejun a fost tip bufet, îndestulător, așa că nu au fost probleme, doar pentru copiii întârziați care nu prea mai prindeau desert.

Restul zilei îl petreceam în excursii unde managerul hotelului (dl. Gheza) a avut grijă să ne simțim bine, fiind însoțiți de ghizi.

La cina din a doua seară am fost mutați în sala stil cantină a restaurantului, fiind împărțiți pe grupuri la masă în funcție de cum s-au făcut rezervările. Am avut noroc că am găsit 2 perechi din București de care ne-am atașat, noi fiind o pereche singură (nu prea găsim prieteni care să ne însoțească). Mâncarea la mese a fost bună, doar că meniul a fost fix, iar altceva suplimentar nu poți comanda nici măcar contra cost. Cel mai rău a fost în după amiaza de 31.12 când nu s-a servit masă de prânz, iar mulți ar fi mâncat contra cost, dar se pare că restaurantul nu este chiar restaurant ci mai degrabă cantinuță. Doar la bar poți comanda băuturi.

Așa că majoritatea cazaților am căutat în 31.12 după masă o pizzerie sau ceva de genul unde să mai mâncăm câte ceva.

Petrecerea de revelion a fost frumoasă datorită atmosferei create de dj. (dj Kelu îl chema parcă). Masa ca la nuntă, sala nedecorată, nu simțeai că e revelion. AM avut noroc cu insistența unui grup de bucureșteni care au insistat să fie bal mascat cu discotecă a doua seară după revelion că altfel cina de a doua zi devenea una muncitorească.

Din păcate noi am optat pentru încă o noapte față de pachet, fiind departe și nu ne consideram apți să ajungem la Iași la cât de obosiți eram.

După ce au plecat restul turiștilor ne-au tăiat căldura pe palier, la insistențele noastre fiind mutați pe un palier unde aveau căldură, fiind cazați angajații hotelului. La ultima cină a fost chiar sumbru, o singură lumină în sala imensă, primind mâncare ce mai aveau de la ultima cină comună.

Personalul a fost amabil, dar asta nu schimbă impresia generală a noastră asupra hotelului.

Per ansamblu, nu recomand acest hotel, eventual doar pentru o noapte de voie de nevoie, deși numele de Best Western ar trebui să oblige.

Trimis de adrian_28_1977 in 14.08.13 18:44:33
Validat / Publicat: 14.08.13 21:32:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HUNEDOARA.

VIZUALIZĂRI: 1709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian_28_1977); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Imprejurimile hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 13.06 EUR pe cameră

sunflower [22.08.13 19:30:30] »

Am fost de curand la o petrecere privata in acest hotel, in Sala Cavalerilor, intr-adevar nimic deosebit, totul mi s-a parut destul de ponosit, insa preparatele servite la masa au fost excelente.

adrian_28_1977, sunflower
    Alte impresii din această RUBRICĂRusca Hotel [ex Best Western]: