ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2013
DIN: Tg Jiu
ÎNSCRIS: 13.07.10
AUG-2013

Palm Wings Kusadasi, cu bune si rele

Fara sa fiu carcotasa si sa caut nod in papura la acest hotel, voi incerca sa descriu cat mai corect sejurul petrecut aici. Drumul pana in Turcia a fost lung si obositor, am trecut pe podul Calafat-Vidin, fara probleme, insa dupa Vidin, pe o portiune bunicica drumul a fost groaznic, cu gropi mari, fara sa ai posibilitatea sa le ocolesti. In Bulgaria nu am intalnit radare si am ajuns cu bine la granita cu Turcia. In vama la turci unde erau cozi imense la toate casele, asa ca am stat aproximativ o ora si jumatate pana am reusit sa trecem (se intorceau turcii de prin Germania -extrem de multi-, Anglia, Franta... toata Europa sa sarbatoreasca Bairamul). Am trecut cu bacul pe la Canakkale si am ramas peste noapte la acelasi hotel care ne place mult IDA Tur, Kucukkuyu, unde am luat si cina.

A doua zi am pornit spre Kusadasi unde am ajuns la hotel fara probleme. Pentru ca nu erau camere libere, cei de la receptie ne-au pus bratarile si ne-au trimis la masa unde am servit pranzul. Cand am revenit la receptie am luat cartela de la camera situata la etajul trei in hotel, cu vedere la mare. Camera a fost mare, curata. Prima impresie a fost buna, pe urma, cand am inceput sa inspectam am descoperit baia unde mirosea ingrozitor deoarece scurgerea de la dus era infundata. Pe tavan era o pata neagra de 2-3 cm in diametru de igrasie iar o portiune destul de mare (un sfert din suprafata cabinei de dus) era ingalbenita, sigur baia de la etajul superior avea probleme. De altfel, intr-o zi cand ne-am intors de la plaja am gasit o balta in baie si nu stiam de unde e; am descoperit ca curgea apa pe perete de la baia de sus.

In camera totul nou si curat, asternuturi albe, imaculate, singura problema aici a fost racitorul care nu era montat bine si statea pe o sticla de apa de o jumatate de litru, daca luai sticla racitorul statea intr-o parte. Poate si din aceasta cauza se incalzea foarte tare si trebuia sa lasam usa de la mobilier deschisa sa se mai raceasca. Pe balcon masa si scaune din plastic, noi, curate insa noi nu am avut montat suport pentru uscat prosoapele si costumele de baie (unele balcoane aveau, altele nu). Nu a fosta asta o problema majora pentru ca le puneam pe spatarele scaunelor si la cat de cald era se uscau fara probleme.

Programul cand se facea curatenie in camera era tare ciudat. Desi lasau pe hol caruciorul de pe la ora 9, curatenia incepea dupa ora 13,30. Si cand iti era somnul mai bun dupa masa te trezeai cu camerista ca iti batea in usa si te intreba daca iti face curat. Asa ca dupa ce veneam de la plaja, mergeam si o chemam sa schimbe prosoapele si atat. Dupa vreo trei zile am zis ca trebuie s-o lasam sa faca curat si ne-am hotarat sa coboram la receptie. Caruciorul era la noi la usa si i-am spus sa ne faca curat (femeia rupea ceva engleza). Ne-a spus ca termina camera de langa noi si va trece apoi la a noastra. Am stat pe la receptie cam o ora si jumatate si stupoare, cand ne-am intors in camera am descoperit ca nici macar prosoapele nu le schimbase si facea curat in capatul opus al holului. Prin urmare a mai urmat o vizita la receptie si intr-un final pe la ora cinci a reusit sa ne faca curat. A trebuit sa cerem si apa, deoarece nu verificase daca mai avem sau nu in racitor. Si aici o bila gri (sa nu fiu rea si s-o dau neagra :))

Gradina hotelului foarte frumoasa, ingrijita, cu multa verdeata si multe flori. Era o placere sa treci pe acolo, te imbatau fel de fel de mirosuri, care mai de care mai imbietoare.

La barul de la piscina era curat, in tot timpul zilei gaseai cate ceva de mancare (pizza, hamburgeri, piept de pui, fructe, gogosele in sos de miere, golzeme), sucuri variate, apa, bere, ceai turcesc dar si pliculete de ceai pe care ti le puteai prepara.

La piscina trebuia sa mergi devreme sa ocupi sezlonguri, la opt deja mai gaseai cate unul, doua ratacite pe la soare.

Trebuie sa precizez faptul ca in primele 2-3 zile totul a fot acceptabil, dar pe urma au venit in numar mare turistii -majoritatea turci si rusi - si a inceput distractia, adica peste tot era o imbulzeala de nedescris, la piscina deja la sapte erau prosoape destule pe sezlonguri, in piscina nu puteai sa inoti deoarece sigur de loveai ba de alta persoane, ba de copii cu colaci, pe alei era o agitatie continua, la bar la fel si chiar si la mare. Daca in primele zile gaseai la mare cand doreai sezlong si unde doreai, dupa "atacul" turistilor nu mai ramanea niciun sezlog liber. Dupa masa marea a fost agitata, murdara, cu valuri mari albe, parca eram pe litoralul nostru. Dar a fost chiar interesant deoarece de cate ori am fost in Turcia niciodata nu am gasit marea asa.

Restaurantul destul de mare, dar nu suficient pentru atatia oameni. Se intampla sa fie toate mesele ocupate si sa astepti 5-10 minute pana se elibera o masa. Apoi trebuia sa ceri la chelnari ba cutit cu furculita, paharele mai tot timpul lipseau de pe masa, servetelele la fel. Dar faceau si ei ce puteau la cata lume era. Mancarea a fost variata, proaspata si buna. Poate dimineata era repetitiva, mai schimbau doar umplutura la cornuri, dar nu a foat asta o problema. Pranzul si cina erau cu multe feluri de salate, legume, carne. Nu lipsea pestele, gatit in minim doua feluri, zilnic au fost scoici, calamar, crab, gatar de pui, curcani intregi copti din care iti taia un bucatar si iti punea in farfurie o cantitate generoasa. A fost si miel intreg copt, care la fel era taiat si servit de bucatar.

Prajiturile au fost variate, cu multe creme, multe umpluturi si multe culori, toate iti luau ochii si nu stiai pe care sa le alegi. Si la pranz si seara erau torturi umplute cu fructe si foarte frumos ornate; zilnic baclavale, cataif, budinci.

De altfel am descoperit ca bucutarul sef il intalnisem si acum doi ani in Didim la hotelul Didim Beach&Elegance si am fost siguri ca mancarea va fi buna.

Daca gradina si mancarea au fost punctele forte, animatia a fost sub orice critica, te intrebai uneori daca chiar exista la hotel animatie. Incepeau la ora 10, dupa ce cantau imnul hotelului, mai stateau zece minute la piscina, pe urma dispareau cu totul, apareau la un moment dat la gimnastica in apa, la volei in apa, ceva gimnastica pe uscat si cam atat. Pe la ora 13, poate si mai devreme activitatea lor se incheia. Dupa masa la piscina puneau doar muzica si atat. Seara spectacolele la amfiteatru au fost bunicele, am prins seara turceasca, inceperea bairamului, etc si cateva seri cu muzica live, destul de buna.

Pe langa multele natii intalnite in hotel am fost si cateva familii de romani (vreo opt). Sa va povestesc de comportamentul unora? Ori este cunoscut deja? Expresii precum " ba P... a" sau "fa" va mai surpind? Copiii erau strigati cat se poate de tare iar in piscina cel mai tare se auzea vorbindu-se in romaneste?

Sa mai indulcesc putin nota, trebuie sa recunosc ca si altii erau la fel ca noi. Am vazut si rusi, turci extrem de necioplit isi nesimtiti. Un turc a urcat la barul de la restaurant cu caruciorul cu copilul si s-a asezai in primul rand, iar cei din spate nu am mai vazut nimic. Omul, ca sa se simta bine si-a dat si pantofii (da, pantofi, nu papuci) jos din picioare, si s-a intins pe doua scaune si-a scos telefonul si s-a jucat la el. Oricum, el nu venise sa vada spectacolul, dar a fost fericit ca statea in primul rand.

Seara ne-am plimbat pe faleza si am admirat vilele cochete din jurul hotelului si am remarcat discretia cu care isi petreceau cei cazati acolo seara. In fiecare vila, pe terasa erau adunati in jurul mesei, mancau, vobeau, radeau, fara sa deranjeze pe vecini. Chiar ne-am gandit ca la noi, din fiecare vila ar fi rasunat cat mai tare posibil cate o manea, cate o injuratura etc.

Ca o concluzie: in ansamblu, sejurul nu a fost rau, a avut si parti rele sau poate am fost noi ghinionisti de s-au intamplat toate astea. Totusi, consider ca atunci cand hotelul e incarcat la capacitate maxima nu totul este OK, mai au si scapari.

Daca il recomand altora? Da, il recomand cu specificatia sa incerce sa nu mearga in aceasta perioada cand este extrem de aglomerat. Daca as reveni la anul la el? Da, as reveni, dar la fel, mi-as alege o perioada mai putin incarcata (poate 20 iulie).

Vara frumoasa tuturor!!!

Trimis de sagradam in 14.08.13 16:40:56
Validat / Publicat: 14.08.13 17:58:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6933 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sagradam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

viviv
[28.11.13 19:43:47]

Buna seara

As vrea sa va intreb cum a fost spectacolul pentru copii? Este cel clasic? Multumesc

viviv
Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Beach Resort (ex Egeria) [Davutlar]: