ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2013
DE alk
ÎNSCRIS: 14.08.13
JUL-2013

Relaxant. Reconfortant. Bunavointa

Mai fusesem in Albena acum 6 ani, insa am decis sa revenim (de aceasta data in formula completa) datorita faptului ca statiunea ni se paruse ok si (recunoastem) datorita faptului ca preturile pentru sejururile in Turcia au mai crescut.

Trecind repede peste aceasta introducere, iata-ne in jurul orel 11:30 in holul hotelului. Trebuie facuta precizarea ca alegerea acestui hotel s-a facut initial pe baza a doua criterii: masa AI si locatia foarte aproape de plaja. Desi receptionera mi-a "reconfirmat" ca check-in-ul va fi undeva in jurul orei 13 (cu bunavointa), contra unei mici "atentii" am fost cazati aproape imediat.

Camera este relativ mica (doua paturi + o canapea), baia este cu dus "la pardoseala" insa avea dotarile noi si functionale (baterii, lavoar, vas si rezervor WC). O problema o reprezinta un miros mai curind de umezeala decit de "altceva"ce razbate din baie, insa acesta poate fi contracarat rapid prin lasarea usii de la balcon deschise. Asternuturi curate (se schimba o data la doua zile), paturi confortabile, curatenie in camera se face in fiecare zi. Tot in fiecare zi se verifica mini-bar-ul (atentie pentru cei interesati).

Legat de servirea mesei, cei de acolo incearca sa se ridice la pretentiile unui AI si reusesc cam de fiecare data, insa am impresia ca sala de mese nu e proiectata unui flux atit de mare de turisti. Oricum, ofertele de mincare sint suficiente, mincarea este proaspata iar personalul binevoitor.

Cite ceva si despre partea de "plaja". Atit de aproape una de alta, este greu sa te decizi unde ai dori sa faci plaja: la malul marii sau la piscina. Recomand o imbinare a celor doua locatii, mai ales ca ele sint foarte aproape. In oferta turistica beneficiezi de doua sezlonguri si umbrela pe plaja, Desi afluxul de turisti era mare, nu a fost o problema sa gasesti un loc liber la piscina, insa mai greu a fost la nisip, in apropierea malului apei. In orice caz, stresul este minim in a gasi un loc liber. La piscina ai parte si de animatori cu programe nu foarte variate dar placute si relaxante. O nota mare pentru animatori mereu cu zimbetul pe buze.

Atit la piscina cit si pe plaja: curatenie, liniste, fara muzica bubuind in boxe, fara "pipitze", fara vinzatori ambulanti, fara hoti.

Seara ti-o poti petrece la o plimbare pe faleza, in parcul de distractii cel zgomotos, pe strada cu suveniruri sau la o terasa unde poti servi divrse mincaruri in ambianta unei muzici cintate live.

In concluzie, o destinatie de vacanta numai buna pentru o familie cu copii.

Fotografii nu mai pun, consider ca cele existente pe site sint suficiente pentru a va face o idee privind acest hotel si privind statiunea Albena in general.

PS: Am citit amuzat "clasamentul" de pe Trip Advisor. Cred ca cei de acolo sint in eroare, dar gusturile nu se discuta.

Trimis de alk in 14.08.13 16:03:56
Validat / Publicat: 14.08.13 17:59:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Hotel Com

VIZUALIZĂRI: 3142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.08.13 16:16:32]

@alk: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Beach Hotel: