ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2009
ÎNSCRIS: 16.09.09
SEP-2009
2 adulti ADULȚI

O minivacanta placuta

Am petrecut de curand 3 zile la hotel Madara. Citisem pe acest site parerile pozitive ale altor turisti despre acest hotel motiv pentru care ne-am decis sa facem aceasta alegere. Prima impresie n-a fost tocmai placuta…am ajuns pe la ora 12, am fost cazati, fara a ni se da insa bratarile, acestea urma sa le primim la ora 14. Motivul? ... l-am dedus ulterior…masa de pranz se termina exact la ora 14. Ni s-a parut destul de deranjant gestul lor. Nu stim daca puteam lua masa de pranz in ziua cand am ajuns, tocmai de aceea nici n-am facut caz, totusi, deranjeaza. Hotelul arata foarte bine, un hotel nou, camere curate, prosoapele au fost schimbate zilnic, mai putin lenjeria (e adevarat insa ca am petrecut doar 3 nopti acolo). Piscinele, cea exterioara si interioara, aratau bine, ca de altfel intreaga curte interioara.

Hotelul desi este situat pe deal, luand-o pe stradutele cu tot felul de tarabe si terase, nu-ti ia mai mult de 10 min. pana la plaja. Exista chiar si un trenulet care trece prin fata hotelului si te duce pana pe faleza in centrul statiunii.

Cat priveste masa, depinde de gusturi. Nemultumirea noastra a fost legata de faptul ca au lipsit cu desavarsire gratarele, mancarea de carne doar cu sosuri, multe paste, putine fructe. Daca alegeai sa iei masa spre final riscai sa nu mai prinzi felurile de mancare mai bune pentru ca, atunci cand se terminau tavile respective, nu erau inlocuite cu acelasi fel de mancare ci cu un altul. Am insistat asupra mancarii pentru ca am mai petrecut un sejur la un alt hotel, e adevarat de 5 stele, iar meniul a fost mult peste. Despre bauturile servite…laptele cam diluat, fara gust, sucurile parca erau lungite cu apa si cu multi coloranti, era de preferat sa ceri de la bar un pepsi, o fanta, decat sa iei de la dozatoare.

Una peste alta a fost destul de ok, credem insa ca e foarte important de stiut despre hotel si cine il administreaza. In cazul Madarei credem ca e vorba de un neamt pentru ca majoritatea turistilor erau nemti iar personalul vorbea nemteste. Banuim asadar ca si meniul era mai pe gustul lor, nicidecum pe cel al romanilor. Am revazut diverse poze postate de turisti de la Madara, poze facute in plin sezon si se pare ca atunci meniurile erau mai variate. E posibil deci ca si perioada in care noi am ales sa mergem …septembrie…sa nu fi fost cea mai buna alegere din punctul asta de vedere.

Acum ca am fost si a doua oara in Bulgaria putem sa-i sfatuim pe cei ce aleg sa mearga acolo, fie sa aleaga un hotel all inclusive dar de 5 stele, fie un hotel de 4 stele dar cu demipensiune sau numai mic dejun…sunt suficiente terase unde poti servi masa si iti poti organiza timpul fara sa depinzi de orele de masa de la hotel.

Statiunea este foarte animata, multe terase, multe locuri de distractie, nu te plictisesti.

Trimis de gabrielamgm in 16.09.09 16:36:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, hotel Kaliakra

VIZUALIZĂRI: 1770 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabrielamgm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂSmartline Madara Hotel: