ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2013
ÎNSCRIS: 10.07.13
SEP-2011

Brno – o zi plăcută într-un oraş plăcut

Brno este al doilea oraş ca mărime din Cehia, după Praga. De obieci acest oraş reprezintă un punct de trecere către Praga sau alte destinaţii din Cehia, insă noi am vrut să petrecem o zi în el, nu doar să îl tranzităm. Şi bine am făcut pentru că este un oraş frumos, curat, cu multe obiective turistice care merită “bifate” pe lista “am fost acolo” a unui călător. Este oraşul cu cele mai multe universităţi din ţară, adică educaţia este la loc de cinste la ei. Pot spune că acest lucru se reflect şi în imaginea oraşului.

În Brno am ajuns pe o vreme întunecată, dar fără ploaie. Din neatenţie am reţinut că pensiunea unde aveam rezervare era la numărul 80 (în loc de 90) aşa că am avut surpriza să găsim o vilă aproape părăsită la numărul 80.

După ce am descoperit confuzia şi am localizat pensiunea, am avut iar surpriza ca nimeni să nu-mi răspundă la chemare, aşa că ne gândeam la ce putea fi mai rău, să rămânem fără cazare.

În cele din urmă, am descoperit pe un scaun de lângă intrare un plic cu numele meu şi în interior două chei, una de la uşa clădirii şi una de la uşa camerei.

Ne-am instalat şi am mancat ceva, după care işi fac apariţia şi proprietarii pensiunii, care ne împrumută cu 40 coroane pentru troleibuz şi plecam în oraş.

Un nou oraş, o nouă provocare!

Primul obiectiv la care am fost a fost Biserica St. Thomass . Dacă pereţii erau văruiti în alb, celelalte elemente de interior erau din materiale deosebite, mobilier sculptat şi pictat sau filigramat, marmură sculptată şi şlefuită. Toate sculpturile şi statuetele din această biserica ne-au impresionat şi cât am stat în interior ne-am întrebat câtă muncă a necesitat ca marmura să ajungă la acel nivel de stralucire. Altarul din această biserică este o adevarată operă de artă (cel puţin din punctul nostru de vedere) deoarece conţine lucrări ce însumează muncă deosebită şi pricepere. Atât picturile cât şi sculpturile sunt făcute de artişti renumiţi, dar şi materialele folosite sunt din cariere de renume sau metale ca aurul, argintul şi pietre preţioase sau semipreţioase.

După ce am admirat fiecare piesă din această superb biserică, ne-am continuat drumul. Când am ieşit, în partea dreaptă am dat peste o mică piaţă. Apoi am mai pozat clădiri care ne-au atras atenţia, clădiri deosebite, aflate în drumul nostru.

Următoarea biserică vizitată a fost Biserica Saint James. Biserica se află la doar 5 minute de mers pe jos de Square Namesti Svobody, adică “Piaţa Libertăţii” din Brno care este considerată, dacă nu greşesc, punctul central al oraşului. Exteriorul bisericii nu este spectaculos, din contra, este foarte auster şi nu iţi trezeste interesul printr-o arhitectură ostentativă ca a altor biserici văzute până acum.

Nici interiorul ei nu ni s-a părut spectaculos, aşa că nu am decât o singură poză din interiorul acesteia, cu orga.

Square Namesti Svobody - Piaţa Libertăţii este cea mai mare şi veche piaţă din Brno şi initial ea s-a numit “Lower Market”. Datând din secolul 13, piaţa are o formă triunghiulară şi aici au loc diverse evenimente culturale din oraş. Cele mai importante obiective turistice din acest oraş sunt situate foarte aproape de această piaţă. Pe vremuri, în această piaţă aveau case personalităţile importante ale oraşului. Tot aici se află şi House of Lords de Lipa - una dintre clădirile renascentiste cele mai frumoase din Brno (din păcate poza cu această clădire nu mi-a ieşit bine).

Cabbage Market este o altă piaţă frumoasă din acest oraş. Aici am văzut Fântâna Parnas care simbolizează o peşteră în care Hercules leagă un câine învins – Cerberus. Foarte interesantă şi această operă la care au lucrat artişti din Viena şi Italia, fiind considerată cea mai valoroasă sculptură gotică din oraş. O mulţime de oameni erau în zonă şi nu cred că toţi turişti.

Am trecut şi pe lângă o coloană în stil baroc în jurul căreia se desfăşura un spectacol de muzică atunci când am intrat noi în piaţă. Chiar am stat un pic să ascultăm artiştii, a fost o încântare. Am aflat că această coloană este ridicată în memoria victimelor ciumei din anul 1679.

Catedrala Sfinţii Petru şi Pavel este cunoscută sub numele de „Petrov” şi este foarte frumoasă. Este un monument naţional cultural, fiind una dintre cele mai importante construcţii din Cehia. Este situată pe un deal de pe care se poate vedea o panoramă minunată a oraşului Brno. În locul în care este construită catedrala se afla vechiul castel Brno. Interior în stil baroc, exterior în stil gotic, două turnuri înalte de 84 de metri, frumoasă şi impunătoare – cam aşa aş caracteriza eu una dintre cele mai importante obiective din oraşul Brno.

Încântaţi că am reusit să vedem o mare parte din obiectivele propuse, ne-am întors la pensiune, am plătit datoria proprietarului şi apoi ne-am odihnit. A doua zi dimineaţă drumul nostru continua spre Auschwitz (impresii aici).

Pot spune că scurta vizită în orasul Brno ne-a încântat, oraşul este curat şi frumos, am văzut şi am aflat multe lucururi interesante despre el şi despre o parte a locurilor de acolo.

Trimis de iccata in 14.08.13 09:59:26
Validat / Publicat: 14.08.13 11:05:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 6806 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iccata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Piaţa Libertăţii (Square Namesti Svobody) din Brno

[14.08.13 10:11:54]

Mihai18
[23.05.15 23:27:39]

@iccata - Interesant ce ati prezentat despre acest frumos oras, in care eu cu sotia am stat numai o zi. Destinatia era Praga si am plecat dimineata din Timisoara. Am apreciat ca era prea mult de mers pana la Praga si am ramas in Brno, de fapt 2 nopti si ziua dintre ele a fost pentru a vizita (din mers) si acest oras. Ne-am cazat la hotelul Voronez 2 si pentru ca nu prea aveam la indemana transportul public, am mers cu masina. Am gasit o parcare exterioara relativ in centru si dupa ce am lasat masina, am observat ca in apropiere erau Galeriile Comerciale Vankovka unde am intrat si noi si am stat acolo cca. 2 ore. Noua ne-au placut si le recomand spre a fi vizitate. Nu am fost la obiectivele la care ati fost dv. pentru ca nu aveam pregatita de acasa o documentare. Este util ce ati scris in review si daca vom mai merge la Praga, vom rezerva (cred 2 zile) si pentru acest oras. Daca puteti, rog sa scrieti la ce hotel v-ati cazat si cu ce ati circulat in Brno.

Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Brno şi împrejurimile: