ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2009
JAN-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Dolomitii - Cinque Torri

EDELWEISS - "Bring me edelweiss"

Timpul nostru a fost foarte scurt si a trebuit sa mai tinem cont si de prognoza meteo care ne-a mai incurcat putin, am sa incerc sa dau cateva amanunte despre fiecare grup pe care l-am vazut.

Am luat ca punct de plecare Cortina d'Ampezzo spre Pasul Falzarego, la 11,5 km pe partea stanga, de langa rest Bai de Dones (1889m) urca telescaun pana la ref Scoiattoli (2255m) unde este o terasa draguta cu tot ce-ti doresti. De aici se poate pleca pe diferite trasee, noi am pornit usor spre ref. Averau (2413m) si mai departe pana la ref. Novolau (2575m), drumul este presarat cu pietre, fara prea mari dificultati de urcare si am facut o ora pana acolo. Panorama de la ref Novolau este incantatoare si a meritat tot efortul nostru (de sedentari!!!).

Avand zile putine la dispozitie, am urcat destul de tarziu aici si binenteles ca ultimul telescaun cobora in jurul orei 17 si l-am pierdut dar orice rau spre bine deoarece am reusit sa vizitam transeele, muzeul militar, sa vedem de aproape cataratori si nu in ultimul rand o frumoasa familie de marmote, vorba nepoatei mele, grasune si vesele nevoie mare. Ne-am intors pe o poteca ce cobora pe sub telescaun, prin padure, a fost o zi superba. Biletul la telescaun costa 13,50 euro si la fiecare punct de pornire se gasesc pliante cu Dolomitii, pe grupuri, cu punctele de plecare si via ferata (de la nr. 1 -14) dupa care va puteti descurca foarte usor.

Am sa incerc sa dau detalii despre fiecare grup din Dolomiti, pe care l-am vazut (unele pe fuga, altele pe ploaie si nori...) si despre pasurile prin care am trecut in aceasta zona desi nu ajung cuvintele sa va pot descrie.

Trimis de mariana in 16.09.09 15:06:23
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Milano, Torino, San Remo, Florenta, Pisa, Savona, Genova, Luano

VIZUALIZĂRI: 2573 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 cinque torri vazut din drumul spre ref. novolau

Cristian_h*
    [16.09.09 18:57:27]

cand am fost eu, cu noi era si mama unei prietene (76 ani) asa ca noi am vazut Dolomitii din masina si nu am facut decat mici incursiuni la pas, de aceea astept cu nerabdare impresiile dumneavoastra!

marianaAUTOR REVIEW
    [16.09.09 20:12:10]

webmaster, nu pot incarca pozele, oare este de la mine ceva in neregula sau de la dv?

[16.09.09 22:19:23]

banuiesc ca s-a rezolvat? sau a intervenit pe parcus, dupa ce ai incarcat o parte din poze?

marianaAUTOR REVIEW
    [17.09.09 00:47:09]

nu stiu ce a fost, dar este ok acum.

Mai am o rugaminte, la dolomiti-cinque torri am scris pretul pe toate zilele din dolomiti. Nu cred ca am inteles eu, acum la fiecare review ce mai scriu ca nu am facut calcul pe zi, cazare la hotel de 3* a fost 120 euro cu mic dejun, biletele de telecabine difera si mancarea la fel plus benzina.

In mare, aproximativ pe 5 zile cazare+masa +bilete (care sunt destul de scumpe/persoana) benzina, suveniruri cred ca am cheltuit in jur de 1500-2000 euro, de aceea te rog sa mai corectezi cate ceva, nu as vrea sa se inteleaga gresit, nu stiu, te rog sa faci cum crezi ca e mai bine. Multumesc frumos pt tot.

Dupa ce termin toti dolomitii de incarcat (sper maine), am sa trimit si toate hotelurile in care ne-am cazat in circuitul din acest an. Oricum a fost un an cu o vreme foarte rea sau am avut eu ghinion! Multumesc inca o data.

[17.09.09 01:02:24]

am sters informatia despre pret de la review (si as recomanda, in cazul tau, sa lasi aceasta informatie necompletata, la celelalte reviews-uri-fragmente) - oricum, cine este interesat gaseste acest pretul in ecoul de mai sus.

Cristian_h*
    [27.11.09 21:15:43]

in tara florii de colt

[28.11.09 20:12:50]

adaugat melodia propusa de cristian, cunoscand-o un pic pe mariana stiu ca i se potriveste cu sufletul tineresc

Cristian_h*, mariana
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții prin Dolomiți: