ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2013

Masina: Opel Astra H 1.6 benzina

Bucuresti - Potos 740 km

Viteza medie: 78 km/h

Consum: 6.8 l/100km total 49.8 litri

Timp efectiv de mers 8 ore si 30 de min, cu pauze si ferry am ajuns pe la 11 ore.

Un traseu extrem de liber atat in Bulgaria cat si in Grecia.

Dupa ce am studiat bine aici pe forum traseele am decis sa aleg varianta prin Svilengrad pentru ca mi s-a parut cea mai usoara si am plecat la drum.

Traseu:

Ruse - Veliko Tarnavo - Gurkovo - Maglizh - Stara Zagora - Simeonovgrad - Harmanli - Svilengrad - Orestida - Soufli - Alexandroupolis - Komotini - Xanthi - Keramoti.

Am plecat din Bucuresti la 4 dimineata, am ajuns in Giurgiu numai decat, la vama aveam 4 masini in fata si a mers repede treaba.

Apoi pana in Grecia am bagat pe gps fiecare oras din lista de mai sus.

Ne-am mai oprit dupa Harmanli la shell sa completam benzina consumata pana atunci pentru ca urma sa intram in Grecia si benzina era mai scumpa.

Surprinzator pt mine a fost ca pe drumurile pe care am mers in Bulgaria au fost extrem de bune, chiar nu ma asteptam sa fie atat de bune.

Apoi am intrat in Grecia, am aratat buletinele unor vamesi foarte plictisiti si ne-am vazut de drum.

Pe portiunea pana in autostrada drumul este putin in lucru si este cam peticit dar se merge bine. Apoi am intrat pe autostrada, am pus masina pe pilot automat la 135 si ne-am mai oprit la punctul de plata unde am dat 2.4 euro.

Ne-am continuat drumul pana la iesirea spre Chrisoupoli.

ATENTIE pe toata autostrada nu exista nicio benzinarie!

De la Chrisoupoli am mai mers f putin si am ajuns la ferry unde era mare aglomeratie. Ne-am luat bilete 23 euro si am asteptat pana a venit ferry.

Cand a venit a inceput agitatia. Cei de la ferry nu lasa decat soferul in masina si te ghideaza sa parchezi masina cat mai aproape de cel din fata si de cel din dreapta sau stanga ta depinde unde te pune sa parchezi, eu am iesit prin dreapta din masina.

Dupa ce am coborat de pe ferry am luat-o in dreapta spre Potos cu viteza pt ca nu mai aveam rabdare.

Si cam asta a fost drumul, un drum foarte usor de parcurs de catre oricine.

La intoarcere am parcurs exact acelasi traseu si a fost la fel de liber.

Drum bun va urez!

Trimis de ciupac in 13.08.13 13:57:54
Validat / Publicat: 13.08.13 15:29:26

VIZUALIZĂRI: 5208 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciupac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mirmicu
[13.08.13 15:37:30]

@ciupac: [Am trecut de vama si ne-am oprit la shell sa luam vignieta, nu acceptau cardul pt vignieta. ]

Si cum ati rezolvat-o? Ati platit cu leva si cat?

[13.08.13 15:40:18]

@mirmicu: Eu aveam leva la mine si prietenii din cealalta masina au platit cu euro

mirmicu
[13.08.13 15:43:18]

@ciupac: Si cat a costat in leva? Ati luat pentru o saptamana sau pentru o luna?

Multumesc.

Krisko
[13.08.13 15:57:02]

@mirmicu: Uite aici preturile in leva: vinetka.com/store/index.p ... gory&path=35_40

maxx76
[13.08.13 16:31:46]

Salut,

Spunemi te rog daca din Harmanli pana in Svilengrad ai mers pe autostrada si daca ai observat benzinarii care aveau si GPL. Multumesc

[13.08.13 17:42:13]

Si eu as vrea sa stiu daca ai mai intalnit in drumul tau de la Harmanli o alta benzinarie.

[13.08.13 19:29:06]

@mirmicu: 15 leva daca imi aduc aminte bine pt o saptamana

[13.08.13 19:34:31]

@maxx76: Am mers pe autostrada si era un shell de la care am si alimentat. Nu stiu daca aveau GPL.

Pe sensul spre Romania exista si un OMV.

@cloverina: De la Harmanli pana in grecia nu mai este o alta benzinarie decat shell sau te poti abate de la drum sa intri in svilengrad si acolo sigur sunt mai multe benzinarii si cu GPL

maxx76
[13.08.13 19:41:10]

Deci sa inteleg ca se poate merge pe autostrada de la Harmanli la Svilengrad eu am fost in Turcia prin 2009 si inca se lucra la intrare pe autostrada si bineinteles ca m-am ratacit. In caz ca nu gasesc GPL pot alimenta cu benzina.

Multumesc.

[13.08.13 22:39:40]

@maxx76: Autostrada e ok se merge bine, in Svilengrad nu o sa ajungi pt ca dupa shell o sa fie o iesire de pe spre vama grecia.

Drum bun!

[13.08.13 22:50:05]

Deci shellul e foarte aproape de vama, nu?

[13.08.13 23:07:41]

Am localizat cu omuletul simpatic de pe google maps. Mai e ceva drum pana la vama. Dar multumesc oricum!

carucero*
[31.08.13 09:15:50]

la intoarcere ati gasit de unde sa luati vigneta sau ati luat de la inceput 2 vignete?

[31.08.13 12:13:05]

@carucero: Poti sa iei de la orice benzinarie. Noi am luat pe 7 zile cand ne-am dus si ne-a ajuns si la intoarcere

carucero*, ciupac, cloverina, maxx76, mirmicu
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: