ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2013
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 27.10.12
JUL-2013

O experiență de neuitat !

Vasul de croazieră Celebrity Infinity este unul din cele 4 din clasa Millennium, care a fost lansat in martie 2001, fiind ulterior modernizat complet in decembrie 2011 (arată aproape ca nou, foarte curat). El este o navă medie ce poate acomoda 2170 pasageri având pentru asta un echipaj de 999 persoane. Dispune de 12 punti, fiind deservit de 10 ascensoare situate in trei părți distincte ale sale.

Serviciile de cazare sunt foarte bune, el oferind o gama largă de posibilități de acomodare în cabine de la varianta interioară și până la apartamente cu suprafețe mari si deosebit decorate. Indiferent de alegere, pentru ca prețul face diferența în funcție de suprafața de cazare, la care desigur se adauga și servicii suplimentare funcție de clasă, veți fi foarte mulțumiți. Părerea mea este că nu are foarte mare importanță camera aleasă, accesul pe vas la toate facilitățile oferite de acesta, de la servicii de masă, distracții sau spectacole de orice fel nefiind restricționat în niciun fel de cazarea aleasă.

Deoarece sistemul este de All Inclusive, mesele pe vas sunt asigurate în permanență și într-o varietate extrem de mare, pe toate gusturile. Va fi în permanență disponibilă o zonă, indiferent de ora pentru a putea lua masa, în funcție de programul fiecăruia. Restaurantul principal, Trellis, este situat pe punțile 4 și 5, iar accesul in el pentru cina este diferențiat funcție de opțiunea inițială de a fi așezat la masă la 18:30 sau la 20:30 (etajul 4 numai), sau varianta de a veni oricând (etajul 5 numai) dar cu condiția de a achita în avans gratuitățile corespunzătoare serviciilor de pe croazieră (recomand datorită flexibilității!). Sistemul de masă este prin servire a la carte si nu cel de tip bufet. În fiecare seara se schimbă meniul oferit, dar există și feluri care pot fi comandate în fiecare zi. Indiferent ce veți alege, pot spune ca am fost impresionat de varietatea și de calitatea felurilor de mâncare servite, atât prin aspect, dar mai ales prin gust. Puteți mânca sau încerca oricâte feluri de mâncare doriți. Totul este gătit pe vas, circa 9000 porții de mâncare pe zi, nimic gen catering. De altfel, compania se remarcă foarte mult în piața croazierelor printr-o bucătărie de excepție!

Ca variante pentru cină mai există trei restaurante speciale, SS United States, QSine și Blu, ultimul cu acces rezervat exclusiv clienților din cabinele Aqua Spa. Pentru a merge la aceste restaurante este necesară rezervare în prealabil și se achită un cost suplimentar de aproximativ 45 dolari per persoană și respectiv seară. Recomand aceste experiențe deoarece sunt cu totul deosebite.

Dimineața și la prânz, dar nu numai, se poate mânca și în Ocean Blu Cafe, unul din cele mai mai mari restaurante, cu servire de tip bufet, dar cu o varietate foarte mare si o ofertă pe gustul fiecăruia, de la paste, pizza, mâncare gătită, specialitățile zilei, specialități asiatice, fructe, legume, salate, dulciuri etc.

Linia de croazieră cere ca în 1 sau 2 seri (funcție de lungimea sejurului) să se poarte ținută elegantă (rochie lungă pentru doamne, costum cu papion sau cravată pentru domni). Este nemaipomenit să vezi toată lumea îmbrăcată deosebit de elegant participând la activitățile din seara respectivă!

De asemenea mai există un restaurant Bistro on Five unde se pot încerca diverse specialități de clătite, atât pentru felul principal cât și pentru desert. Recomand! sunt deosebite!

Trebuie să știți că în funcție de tipul liniei de croazieră băuturile au un regim special. Aici ele nu sunt incluse în preț. DAR, atenție, asta nu înseamna că nu puteți bea nimic fără să plătiți. În permanență sunt disponibile sucuri la dozator, apă la dozator, cafea americană la dozator, ceaiuri de orice tip pe care vi le puteți prepara singuri. Dacă însă doriți băuturi îmbuteliate, fie nonalcoolice fie alcoolice acestea se plătesc, dar oferta este extrem de bogată, pe gustul fiecăruia si nu la prețuri inaccesibile.

La asta se adaugă oferta de cafenele și baruri de tip Lounge pe care le găsiți pe mai multe punți, fiecare cu ofertele lor îmbietoare, nemaivorbind de ambianța deosebită a fiecăruia.

Există foarte multe variante de a petrece timpul liber pe vas, de la spectacole de tip Broadway (musical) - 2 pe seara, lecții de dans, de gătit, muzică pe toate gusturile la diferite ore, intalniri cu membrii echipajului și concursuri de toate felurile. Există de asemenea un Casino pentru iubitorii jocurilor de noroc, o zonă cu magazine, de tip duty free la care se pot găsi și produse la oferte importante care satisfac plăcerea de cumpărături a doamnelor. Există un internet cafe echipat cu iMac-uri, dar accesul la internet este destul de scump pe vasele de croazieră. (Recomand să nu accesați dacă nu aveți o anumită urgență). Există de asemenea o zonă destinată copiilor, unde pot fi lăsați și unde sunt animatori care vor avea grijă de ei antrenând-ui în diverse activități pe grupe de vârstă.

Există o zonă cu piscine exterioare, dar și interioare, care conțin și sisteme de tip jacuzzi, cu șezlonguri și zone de relaxare amenajate, unde sunt disponibile prosoape, băuturi, mâncare de orice fel.

De asemenea este foarte bină pusă la punct o sală de sport echipată cu cele mai moderne sisteme de tip cardio, dar și pentru cei care doresc forță sau fitness, cu instructori specializați, în cadrul ariei de Spa. Serviciile de Spa sunt destul de scumpe, dar dacă vă permiteți le puteți încerca.

Serviciile de telefonie mobilă sunt de asemenea mai scumpe deoarece veti fi în apele internaționale și acolo se va conecta direct la sateliți și veți avea afișată ca rețea cellular at sea. E bine să evitați convorbirile lungi sau care nu își au rostul cât timp vasul este în mișcare. În momentul în care ancorează în următorul port veți putea folosi serviciul de roaming al țării unde vă aflați.

Cum se plătește pe vas orice doriți să achiziționați? Aceasta se va face cu un card pe care îl veți primi la momentul îmbarcării și care conține datele dumneavoastră de identificare. Veți putea deschide ușa la cameră cu el, veți avea nevoie ca element de identificare atunci când coborâți sau urcați de pe vas. Pentru plăți vă recomand să înregistrați un card din țară pe care să vă asigurați că aveți o sumă suficientă pentru ceea ce vă propuneți să consumați suplimentar față de serviciile deja plătite la achiziționarea croazierei. Toate liniile de croazieră adaugă 15% gratuități (o taxă ce se percepe pentru fiecare achiziție - orice, peste prețul afișat). Nu se folosește niciodată cash pe vas, decât dacă vreți să mulțumiți suplimentar cuiva pentru serviciile oferite și doriți să îi lăsați un bacșiș.

Pentru îmbarcare se montează o serie de etichete pe bagajele pe care le aveți și ele vă vor fi livrate în camere, în cursul zilei inițiale. La debarcare, aveți obligația de a le scoate cu o seara înainte pe hol, de asemenea etichetate, si le veți ridica a doua zi, după ce veți coborâ de pe vas. Puteți păstra în ultima seara un bagaj de mână, ba chiar o valiză mai mică cu ceea ce aveți nevoie pentru ultima zi.

Îmbarcarea și debarcarea, deși par niște proceduri complicate, ele nu au fost deloc așa, nu a fost deloc aglomerat, totul a mers perfect. Indiferent de locul de unde se face îmbarcarea vă recomand sosirea acolo cu măcar o seară înainte pentru a evita pierderea îmbarcării din diferite motive (întârzieri ale zborurilor), pentru care compania nu își asumă răspunderea.

Întregul echipaj a fost deosebit de amabil încercând să vă satisfacă orice dorință și să rezolve orice problemă ivită pe parcurs. Serviciile oferite la bord, depășesc cele 5 stele pe care le cunoaștem în clasificarea hotelieră.

Astfel, recomand cu toată căldura vasul de croazieră Celebrity Infinity, indiferent de destinația aleasă!

Există de asemenea excursii opționale pentru care puteți opta dacă nu cunoașteți destinația și nu doriți să riscați să nu ajungeți la timp înapoi pe vas, ceea ce ar atrage pierderea continuării sejurului. Unele din ele pot fi mai scumpe dar în funcție de destinație pot fi cea mai bună alegere, decât pe cont propriu.

Vacanță frumoasă!

Trimis de cristiayan in 13.08.13 00:04:45
Validat / Publicat: 13.08.13 02:19:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 2260 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristiayan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Celebrity Infinity alături de Costa și Hurtigrutten în cel mai vizitat fiord norvegian Geiranger.

[13.08.13 02:18:46]

La primul set de impresii încărcat - unul cu adevărat remarcabil - @cristiayan: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

zsolt_tusnad
[13.08.13 07:21:17]

Citind ecoul mi-am adus aminte de perioada cand am lucrat pe vapor impreuna cu sotia mea, la Carnival. Ce diferenta intre a fi turist pe vas si a lucra acolo.

cristiayanAUTOR REVIEW
[13.08.13 18:23:57]

@zsolt_tusnad: Am avut ocazia sa cunosc romani care lucreaza pe Celebrity Infinity, in multe departamente (hotelier, de alimentație, administrație, tehnic, etc.).

Se MUNCEȘTE din RĂSPUTERI pentru a oferi clientului impresiile pe care le-am expus mai sus si am fost conștient de asta de când am pășit prima dată pe vas. Este mult personal, dar viața acolo sunt convins că nu este ușoară.

Eu cred că erau și mulțumiți de ceea ce făceau deoarece parte dintre ei lucrau în acest domeniu (croaziere) chiar și de 12 ani. Dar asta înseamnă cu adevărat a oferi servicii în turism (si e o companie americană care știe din plin să ofere).

Noi avem mult de învățat din asta... dar mai sperăm!

cristiayanAUTOR REVIEW
[13.08.13 18:33:28]

@webmaster: Multumesc

Swan1
[15.08.13 21:34:05]

Felicitari! Si totusi mi se pare foarte complicat. Cu toate explicatiile detaliate citite aici. Nici nu-s foarte motivata probabil, avind in vedere ca majoritatea croazierelor sunt pe trasee deja batute, cu propuneri de vizitat la tarm pe care le-am facut altadata, saptamini in fiecare, iar cele nevizitate inca sunt exagerat de scumpe. Mi se pare prea mult, prea pretentios, prea vast si... prea scump. Nu-mi place nici faptul ca in acest tip de calatorie nu se pot bugeta prealabil cheltuielile! Dar pare atit de frumos! Multumim. Ati mentionat pe undeva pretul total si mi-a scapat cumva ?

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[29.05.15 11:46:26]

@zsolt_tusnad: Pentru ca aveti experienta de cealalta parte a calatorilor cu vasele de croaziera, adica a celor care muncesc pe vapor, nu a turistilor, ne-am bucura sa ne impartasiti impresii din culise, adica de sub puntile de calatori. Noi turistii de pe vasele de croaziera ne bucuram sa gasim conationali care lucreaza pe vas, si sa vorbim cu ei, pentru ca stim ca le e greu sa lucreze departe de casa si de familie, ca atator altor multi romani.

V-as ruga sa scrieti ecou la capitolul de impresii generale despre croaziere, nu despre un anumit vas, pentru ca sa fie citit de cat mai multa lume, nu doar de catre cei care cauta relatari doar despre anumit vas. In special, as dori sa lamuriti cititorilor problema bacsisului, gratuities, adica acei 8,5 eur pe zi de persoana care se retin pe card si se impart intre toti angajatii.

Multumesc.

cristiayan, dianamea, Swan1, zsolt_tusnad