ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2013
ÎNSCRIS: 12.08.13
JUL-2013

Bravo Cautis!

Avand o saptamana de concediu, am vrut sa mergem undeva unde sa ne odihnim si relaxam; am ales Hotel Cautis Azuga (hotel unde mai fusesem in urma cu patru ani) pentru ca am gasit o oferta buna de cazare (masa fiind optionala), un criteriu important in alegerea facuta. Inspirata alegere!

Ne-am bucurat sa constatam ca desi trecuse ceva vreme de la vizita anterioara, contrar lucrurilor care se intampla de regula in Romania unde la inceput totul e impecabil iar apoi nu mai conteaza, am constat ca aici lucrurile stateau altfel. Hotelul arata inca bine. Am ajuns in jurul pranzului si ne-a intampinat o d-soara zambitoare urandu-ne: "Bun venit! ". Ne-a inmanat cartela camerei pe care o solicitasem telefonic, 401, camera cu vedere spre parcarea hotelului si cat mai sus pentru a putea admira frumusetea peisajului.

Dupa cazare am coborat la restaurantul hotelului pentru a servi masa. Aceeasi d-ra draguta (ulterior am aflat ca o cheama Georgiana) a vrut sa se asigure ca este totul in regula cu camera, iar atunci cand i-am sugerat ca ne-ar deranja un pic zgomotul facut de lift, s-a oferit imediat sa ne schimbe camera, in ciuda faptului ca o utilizasem deja (un mare plus ptr. acest lucru).

Pe parcursul intregului sejur am avut parte de atentia staff-ului. Am vrea sa le multumim pentru tot rasfatul de care am avut parte: Patronului hotelului, domnul Jean si sotiei sale Adriana, cat si d-lui Director Ionut, pe care i-am cunoscut cu aceasta ocazie; niste oameni minunati care pun mult suflet in tot ceea ce fac sii care tot timpul se interesau de gradul nostru de satisfactie!

Am avut si noroc de o perioada destul de lejera, lucru care desigur noua ne-a convenit de minune. Hotelul curat, camera de asemenea, personalul de serviciu chiar isi face treaba cum trebuie, peste tot mirosea a curat si proaspat. Ni se schimbau prosoapele si halatele de baie zilnic.

Restaurantul este de asemenea frumos amenajat iar preparatele delicioase. Multumim si bucatarului care ne rasfata cu preparatele sale, cat si Laurei, ospatarita, care incepuse sa ne stie preferintele culinare catre finalul sejurului!

De incercat neaparat cina pe terasa externa, deliciosul muschi de vita la gratar, si nu numai. Magnific de asemenea peisajul care-ti taie rasuflarea si linistea de peste tot. Mai mult decat atat, am avut o experienta minunata, cand la recomandarea Patronului si a Directorului (desi mie imi era un pic teama), in una din zile am fost pe munte cu masinile 4x4 ale hotelului, cu un as al volanului pe drumurile de munte, dl. Lucian. De asemenea e bine de stiut ca exista si o zona de relaxare, piscina bine intretinuta, sauna, o mica sala de fitness si nu in ultimul rand foisoarele, mici oaze de verdeata si relaxare unde se poate servi masa.

Pe langa toate surprizele placute avute acolo am avut parte si de mici atentii din partea casei, in una din zile fiind ziua sotului meu. Felicitari gazdelor ca s-au gandit si la astfel de lucruri!

Dupa primele zile petrecute acolo ma simteam de parca statusem o luna. Un loc minunat, cu oameni devotati, unde cu mare drag am vrea sa revenim cu fiecare ocazie.

Pentru toate acestea stimati domni si doamne, va felicitam si va multumim!

Toate cele bune,

Miky

Trimis de NedMiky in 12.08.13 23:35:00
Validat / Publicat: 13.08.13 01:49:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AZUGA. A mai fost în/la: Aproape toata tara.

VIZUALIZĂRI: 2508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NedMiky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Primul foisor si masinile 4x4

webmaster [13.08.13 01:48:50] »

@NedMiky: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Spune-ne te rog cum am scrie corect cu diacritice românești numele hotelului? - Cautis, Căuțiș, Cautiș, etc? Dacă nu poți scrie ă, ș, ț - ia-le cu copy/paste de mai sus (ori folosește, quick-and-dirty, sh, tz, A în loc de ă)

Safta Radu [13.08.13 21:59:08] »

@NedMiky: Frumos comentariul, dar totusi, draga NedMiky, nu-mi iese socoteala, zici ca ai stat 7 nopti la Cautis Hotel cu 799 lei, iar pe pagina oficiala a hotelului este afisat pretul de 69 euro pentru o camera dubla/noapte. Curios, nu? Sau poate nu inteleg eu... fara rautate.

NedMiky [14.08.13 22:56:32] »

@webmaster: Multumesc frumos! Numele hotelului este Cautis (fara diacritice).

NedMiky [14.08.13 23:04:44] »

@Safta Radu: Nu este nicio rautate; inteleg nedumerirea. Dupa cum am precizat si in review, am gasit o oferta foarte buna de cazare la acest hotel, insa nu pe site-ul hotelului, ci pe un site de reduceri prin cupoane (de aici pretul incredibil de mic comparativ cu pretul afisat de hotel).

Pentru o oferta de acest gen se merita categoric!

Safta Radu [15.08.13 08:47:59] »

@NedMiky: Multumesc pentru explicatii, chiar nu am dorit sa discut acest subiect in mod tendentios.

NedMiky, Safta Radu
Alte impresii din această RUBRICĂCarpat Inn (ex Cautis Hotel) :