ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2013
ÎNSCRIS: 10.07.13
SEP-2011

Poznan - un oras care ne-a surprins placut

Iata-ne ajunsi in Poznan - al cincilea oras din Polonia ca numar de locuitori si al saselea ca suprafata, unul din cele mai vechi si mai pitoresti orase ale Poloniei. Este un oras modern dar plin de istorie in acelasi timp, un oras in care cultura, divertismentul si afacerile se completeaza cu brio. Se spune ca primii domnitori polonezi au avut resedinta in acest oras si ca este unicul oras polonez mentionat in imnul national al Poloniei.

Numele acestui oras vine de la prenumele masculin slav Poznan, care inseamna “cel cunoscut”. In Poznan se gaseste singurul muzeu de instrumente muzicale din Polonia, si daca am inteles bine, in Europa sunt numai 3 astfel de muzee.

L-am ales intentionat si l-am inclus in traseu pentru ca citisem ca este un oras frumos, cu foarte multe obiective turistice importante (din care noi am reusit sa vedem doar o parte), cu locuri deosebite ce merita vazute. Acest oras este cunoscut si datorita targurilor de mestesugari care atrag foarte multi turisti.

Ajunsi aici, dupa ce ne-am cazat, am gasit un loc de parcare cu plata foarte aproape de centru, insa aparatul unde se platea era defect, asa ca am cerut ajutorul unui localnic care a dat telefon la firma locala. Am platit si apoi am pornit la pas prin acest oras care s-a dovedit o surpriza placuta ochiului.

Primul obiectiv vizitat a fost Biserica Franciscana. O cladire frumoasa, care avea la intrare o placa de marmura cu numele exact al bisericii. Am intrat si am descoperit un interior extrem de frumos: curata si foarte bine intretinuta, cu o minunata orga aflata deasupra intrarii.

Ne-am continuat plimbarea si am descoperit pe strazi cladiri cu o arhitectura deosebita, cladiri foarte curate si bine pastrate. Am trecut pe langa Cladirea Primariei aflata in “Old Market Square” (Stary Rynek), o piata in forma de patrat, cu latura de aproximativ 140 de metri, aflata in centrul orasului vechi. Ca majoritatea vechilor constructii, si cladirea primariei a suferit incendii si chiar distrugeri provocate de fulger, insa a fost refacuta si a avut parte de adaugiri suplimentare fata de proiectul initial. Pe peretele frontal se afla un ceas care este una dintre atractiile turistice principale ale orasului Poznan.

In fata cladirii Primariei (care in prezent functioneaza ca muzeu) se afla o frumoasa fantana, loc ideal pentru cantaretii ambulanti.

Facand un tur al pietei, am vazut Fantana lui Apollo.

O alta statuie foarte frumoasa pe langa care am trecut este Statuia Sf. Ioan Nepomucene. Ioan Nepomucene, considerat un protector al inundatiilor, a fost un sfant national al Cehiei care a fost inecat in raul Vltava la porunca unui rege.

Desi nu pot spune cu exactitate cate fantani si statui sunt in total in aceasta piata, am remarcat ca acestea sunt in numar destul de mare. Fantana lui Neptun este una dintre ele, la fel si Fantana Marte.

Am trecut pe langa un muzeu, aflat in cladirea Odwach dar nu am intrat. L-am admirat numai din exterior.

Lasand piata in spate, am pornit pe strada Swietostawska, in capatul careia se afla Biserica Parohială Sf. Stanislav . Am avut o surpriza placuta cand am intrat in aceasta biserica, in interior este minunata. Altarul este marginit de doua sculpturi foarte mari: in partea dreapta se afla Sf. Stanislaus Kostka si in partea stanga Sf. Stanislaus Episcopul. Tavanul este foarte frumos decorat si orga, cu dimensiuni impresionante, este de asemenea deosebita.

Una din posibilitatile de a vizita o parte a orasului era cu trasura. Pentru a va deplasa de la un obiectiv turistic la altul, cele mai accesibile sunt mijloacele de transport (autobuzele şi tramvaiele). Se poate achizitiona de la centrele de informare turistica un card de vizitare a orasului, care include reduceri importante la accesul obiectivelor. Noi insa am preferat sa mergem pe jos, asa am considerat ca avem ocazia sa vedem mai multe, sa mai intram si prin magazine daca ceva ne atragea atentia.

Polonezii sunt oameni foarte ospitalieri, te fac sa te simti ca acasa si nu ezita nici o clipa sa te ajute atunci cand le ceri acest lucru. Nu stiu de ce, dar am avut sentimentul ca acesti oameni pun suflet in tot ceea ce fac. Conteaza mult acest aspect atunci cand te afli singur intr-o tara straina, sa te simti in siguranta si sa stii ca poti conta pe localnici atunci cand ai nevoie. Marea majoritate a celor cu care am intrat in vorba stiau engleza, singurul care nu s-a descurcat a fost un sofer de autobuz.

Am mancat la o terasa o mancare specifica de-a lor, nu mai stiu exact cum se numeste, dar mi-a amintit de papanasii nostri cu smantana si dulceata. Au fost un deliciu si ne-a ramas mult timp gandul la ei, mai ales atunci cand ne era foame…Preturile erau (si inca sunt) extrem de rezonabile, in marea majoritate a magazinelor gasesti produse proprii (adica nu doar chinezisme), la o calitate foarte buna. Doamna mea a fost mult mai incantata decat mine la acest capitol.

Pentru ca si vremea a tinut cu noi de data asta, pot spune ca timpul petrecut in Poznan a fost foarte placut, ne-a impresionat acest oras – motiv pentru care va recomand sa nu il ocoliti daca aveti drum pe langa el.

Trimis de iccata in 12.08.13 12:43:12
Validat / Publicat: 12.08.13 17:47:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLONIA.

VIZUALIZĂRI: 3663 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iccata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Biserica Franciscana din Poznan

[12.08.13 22:53:05]

vlt
[10.06.15 15:52:27]

@iccata -

Foarte interesant ce ai scris!

Am fost si eu aici si mi-a placut foarte tare, doar ca nu am avut timp sa vizitez prea multe.

Insa oamenii sunt foarte calzi si te simti aproape ca acasa!

capeca
[07.12.15 13:21:40]

Scriu acest mesaj cu speranta ca ma va ajuta cineva in gasirea unei solutii de a ajunge de la Varsovia catre Poznan.

Voi ajunge la aeroportul Warsaw Chopin la ora 19. Trebuie sa ajung la Poznan. De pe site pkp. pl inteleg ca nu este tren direct spre Poznan. Dar nu spune unde trebuie facuta schimbarea. Am vazut ca exista si statia Lotnisko Chopina. Este in apropiere de aeroport?

capeca, vlt
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Poznan:
  • Sep.2022 O zi prin Poznań — scris în 06.07.23 de mprofeanu din PITEşTI - RECOMANDĂ
  • [Selectat ca MG AFA ptr această destinaţie]