ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2013
ÎNSCRIS: 20.07.12
AUG-2013

Zakinthos, relaxare pentru trup și minte

Ne-am dorit Zakinthos citind despre această insulă pe diferite forumuri, inclusiv aici, dar convinși fiind că avem și loc de relaxare pe plajă și multe locuri minunate de văzut. Nimic din ceea ce ne-am așteptat să găsim, pe baza impresiilor anteriore de pe acest site, nu a fost înșelat. Insula este minunată, doar să încerci să o descoperi cu răbdare și pe cât posibil în afara grupurilor mari de turiști. Noi preferăm vacanțele pe cont propriu pentru o cât mai multă libertate de a decide asupra programului și locurilor. Astfel, am ales un sejur de 8 zile la Iakinthos Resort in Tsilivi, situat excelent pe plaja, pe care l-am rezervat în luna mai. Am scris un review despre acest hotel (vezi impresii). Am călătorit cu autoturismul și am constatat că a fost o decizie bună deoarece ne-am plimbat mult pe insulă.

Despre Tsilivi: de fapt și corect, Planos, este o stațiune interesantă cu de toate, dar mult mai orientată către cei care doresc un sejur de relaxare dar nu de dormit! Nu sunt cluburi în exces deci nu este o viață de noapte ca în Laganas, dar suficiente ca să petreci la un cocktail și un dans pâna după miezul nopții. Plaja este foarte bună, nisip și plajă largă, în partea de sud (spre Zante Town) și se îngustează și apar maluri, pe alocuri surpate, înspre port și Alexandra Beach Hotel. Apă limpede, curată, puțin agitată, cu suficiente opțiuni pentru sporturi de apă, dar nu prea generoasă pentru snorkeling. Prețuri aproximativ la fel pe toată insula, mici variații, ex. : bere 2,5 -3,5 Euro; mousaka 7-9 euro; souflaki 6-8 Euro; pește proaspăt (depinde de sortiment) în jur de 40-45 Euro/Kg (circa 10-15 euro/porție), etc. Sigur există și posibilitatea de fast foood, sau pizza, destul de gustoase și acceptabile ca preț. Oricum o masă suficientă, fie prânz sau cină pentru două persoane este undeva în jur de 30-40 Euro la tavernă cu ceva de băut, sau circa 15-25 euro la o pizzerie sau fast food. Recomand tavernele: Trenta Nove, The Olive Tree, Zorba's, The Planet Pub.

Excursii: sunt foarte multe posibilități și mulți operatori. Personal nu recomand croaziera în jurul insulei. Se face cu un vas mare, circa 500 pasageri, are câteva opriri, printre care si Shipwreck (Navagio), dacă nu este marea agitată, dar nu se apropie suficient de mult de peșterile albastre sau Keri sau Marathonisi. Iar pentru acestea oricum trebuie călătorii suplimentare. Sau se poate opta pentru nave mici, de până la 25 de persoane, dar de regulă costă mai mult, în jur de 35 euro/croazieră, vezi oferte Netfis Travel.

Noi am optat, având și mașină să facem pe cont propriu. Astfel, am mers din Tsilivi către portul Agios Nicholas din nordul insulei, de unde am luat pentru 7,5 euro/persoană o bărcută de 10 persoane, cu fund de sticlă și am vizitat Peșterile Albastre. Am intrat în multe dintre acestea, am făcut opriri pentru înot și snorkeling (merită) și a fost spectaculos. Dacă nu aveți mașină pot fi închiriate cu circa 25-40 euro/zi. La întoarcere am oprit pe alte plaje superbe, MikroNissi și Xigia. Ambele extraordinare atât pentru înot cât mai ales pentru snorkeling. Xigia are ape sulfuroase și colagen și sunt recomandate pentru ten.

Într-o altă zi am mers cu mașină pe coasta de vest, prin Agios Leon, un sat tipic grecesc, către Porto Vromi, de unde am luat de asemena o bărcuță pentru Navagio și peșterile de pe partea aceasta a insulei. Plaja Navagio este frumoasă dar deja mult prea comercială, cu o mulțime de turiști, care stau acolo circa o oră, cu apă extrem de sărată și tulbure de la atât de multe barci și vapoare care acostează, de care eu recunosc, nu prea m-am bucurat. Am apreciat-o mai ales de sus, de pe munte de unde imaginea este spectaculoasă. În schimb am apreciat opririle în câteva golfuri, unde am înotat și am făcut snorkeling, încât pe ansamblu pot spune că a meritat cei 15 euro/persoană. Mult mai bucuroși am fost vizitând la întoarcere, satul Agios Leon, extrem de frumos, la Exo Chora am vazut cel mai bătrân maslin de pe insulă (după unele surse milenar) de unde am cumparat și ulei de măsline, cu 15 euro/3 litri. Uleiul de măsline din Zakinthos este considerat cel mai bun din lume. Am făcut opriri în mai multe sate, am discutat cu localnicii (am întâlnit un grec căsătorit cu o româncă cu care am vorbit mai mult de o oră despre insulă, stând la un pahar de vin local foarte bun și o măslină).

Plaja Dafni, a fost o altă destinație, la care se poate ajunge doar cu mașina dinspre Vasilikos, pe drumuri mai puțin prietenoase dar foarte frumoase. Plaja este deosebită, deschisă parțial publicului. Nu este curent electric în zona pentru a nu deranja broscuțele caretta-caretta care depun oule aici, iar tavernele funcționează cu generatoare. În zona verde, sub maslini și alți copaci sunt așezate șezlonguri, la umbră unde te poți relaxa, iar apa este limpede, albastră și ideală pentru snorkeling. Plaja Dafni, personal, o consider cea mai frumoasă dintre cele văzute de mine pe insulă.

Pentru comoditate, am ales să luăm o excursie la Marathonisi să vedem broscuțele (garantat) și nu pot spune că am fost complet dezamagit dar nici super încântat nu am fost. Plecarea s-a facut cu autocarul din Tsilivi și ne-am îmbarcat pe o bărcuță în portul Laganas. Imediat a apărut broscuța! toată lumea cu foto, camere de filmat, alții prin apă, să vadă broscuța. Am facut și eu poze iar ulterior am constatat că sărăcuța avea antenă și era monitorizată prin GPS, astfel încât o puteau detecta oriunde și, hop, toate bărcuțele ca să vadă turiștii broasca! Vezi poza! Ulterior am aflat că multe broscuțe sunt astfel monitorizate, zic ei pentru a fi protejate! Oare?

Per ansamblu, sejurul pe insulă a meritat! Am întâlnit foarte mulți români, veniți fie în grup sau individual, dar cei mai mulți turiști sunt englezi și ruși. De altfel tot programul este oarecum adaptat pentru englezi (noi am avut mic dejun de la 09.30 la 11.00).

Trimis de ionel64 in 12.08.13 11:48:09
Validat / Publicat: 12.08.13 12:56:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6292 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionel64); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Priviti cu atentie si vedeti antena de pe spatele broscutei!

webmaster [12.08.13 22:51:15] »

Oitzza [13.08.13 10:42:03] »

Buna ziua, as avea si eu o intrebare, crezi ca un buget de 900 de euro pentru 2 persoane imi ajung pt 7 nopti de cazare cu md inclus tinand cont ca vreau sa inchiriez si masina pentru 3 zile + 2 excursii optionale?

Oitzza
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: