ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2013
DE Xla
ÎNSCRIS: 04.08.13
JUL-2011

Costa Brava (Calella) - o vacanta la mare ratata si multe ore petrecute in tren

Dupa multe dezamagiri pe litoralulul ramanesc in 2011 am decis sa schimbam foaia si sa incercam sa vedem cum este si la altii, astfel a venit randul primei vacante de vara in afara tarii.

Nu prea stiam noi cu ce se mananca litoralul din alte zone si nici cum se face o alegere documentata si am mers pe baza principiului recomandarilor apropiatilor.

Nu stiu cum s-a facut ca o prietena tocmai se intorsese din Barcelona si imi tot povestea cat de minuntat este acest oras asa ca am zis acolo e de noi.

Dar fiind vorba de vacanta din luna iulie si cum ne place noua sa ne complicam existenta nu am luat un sejur in Barcelona ci intr-o zona asa zisa de litoral numita Costa Brava mai exact in statiunea Callela... regretabila alegere dar pana la urma a iesit bine.

1. Drumul si statiunea

Dupa un drum de aproape 3 ore cu avionul aterizam in Barcelona, ne preia reprezentata agentiei si plecam cu un microbuz spre statiune.

Cand am ajuns in statiunea deloc impresionanta de altfel, peisajul gasit acolo era unul banal si m-am gandit: de ce lauda lumea asa mult vacantele in afara tarii pentru ca aici arata ca la noi... ?

Callela este o statiune dispusa de-a lungul unei plaje destul de lata despartita insa de aceasta de o cale ferata si de un drum pe care circula masinile.

Hotelurile, magazinele si terasele sunt destul departe de mare deci nici vorba de vedere la mare de la piscina sau de la restaurantul unde servesti cina.

De altfel magazinele si terasele mi s-au parut identice cu cele de la noi: chinezarii, fast-fooduri (inclusiv celebrul Mc unde era mereu plin) si multe cluburi.

Am uitat sa va spun ca statiunea este una preferata de adolescenti nemti si engleji care se dezlantuie efectiv noaptea pe strazile si in cluburile statiunii.

Ok... am zis ca statiunea o fi ea asa dar hotelul poate ne face o supriza placuta...

2. Hotelul

Hotelul ales a fost un hotel de 3 stele in centrul statiunii numit Garbi (alegerea a fost facuta din ratiuni financiare diferenta dintre 3 si 4 stele fiind cam de 300 de euro in ofertele agentiei; fara sa stiu foarte bine ce inseamna 3 stele in Spania si gandindu-ma ca nu poate fi chiar asa de rau am mers acolo)

Si a fost... rau...

Un hotel vechi, ma simteam parca in anii '70-80 cu toate ca nu am trait pe atunci, chiar si personalul iti dadea aceasta impresie, totul era intunecat si amenajat in nunte de kaki si maroniu decolarate de vreme...

Camera mica, neprimitoare si amenajata in stil cimitirul vesel de la Sapanta :)

Piscina o alta trista amintire... era o mini piscina aflata chiar in fata hotelului de parca faceam baie pe strada, prea putine sezlonguri si prea ciudat sa stai la plaja si sa te priveasca toti cei care intrau si ieseau din hotel (am stat la piscina vreo jumatate de ora intr-o singura zi si cam atat)

Manacarea... noi am avut regime de demipensiune si a fost sa spunem acceptabila. La fel si locul de servit masa era un antic salon la subsolul hotelului, unde nu vedeai niciodata altceva decat o lumina difuza, cu mese ingramadite si prost asezate.

Nu va descriu prea mult mancarea ca nu are rost, nimic notabil, diversitatea lipsea cu desavarsire, noroc ca au avut si am putut manca fructe si o zeama lunga numita supa crema iar pentru "mancatorul de carne de langa mine" salvarea era Mc-ul sau o saormerie de langa hotel (e foarte tare dupa cina de la hotel sa iesi in statiune sa iei cina...)

Am zis ok hotelul ca hotelul sa vedem plaja...

3. Plaja

De la distanta parea ok, de aproape nu...

Primul impact cu o plaja lipsita de nisip si acoperita de pietris e total neplacut, ne-am asezat cu chiu cu vai prosoapele pe pietrisul care ne intra in toate oasele si am incercat sa stam la plaja, dar... batea vantul foarte tare

Am lasat prosoapele acolo si am intrat in apa, unde nu puteai sta prea mult timp pentru ca era foarte rece.

Dupa vreo ora rezistata cu stoicism pe plaja am renuntat si la aceasta atractie si am plecat.

Spre ce exact nu stiam... dar am descoperit...

4. Trenul

Vazand cum sta treaba cu vacanta noastra la marea Mediterana ne gandim sa nu mai asteptam sa vina ghida sa ne prezinte excursiile spre Barcelona organizate de agentie si sa mergem pe cont propriu sa descoperim macar orasul despre care auzisem atatea.

Dar cum oare sa ajungem acolo? Nu aveam masina, nu stiam de unde sa luam autobuzul si totusi apare ideea salvatoare de a merge de-a lungul caii ferate pana vom da de o gara si vedem ce gasim acolo.

Gara este in capatul statiunii si drumul de la hotelul nostru pana acolo dura vreo 10 minunte la trap si vreo 15-20 la pas normal.

Insa cand ajungem acolo gasim salvarea vacantei noastre:

- un punct de informare turistica (cu harti, pliante si oameni binevoitori care m-au ajutat in fiecare zi sa imi creionez traseele spre toate obiectivele dorite)

- un automat de achizitionat bilete (oferte la bilete tip abonamente cu mai multe calatorii, oferte tren+transport cu metroul/autobuzul in Barcelona sau oferte cumulate tren+bus turistic in Barcelona/intari la obiective turistice si multe altele)

- si trenul... rapidul si promptul nostru Renfe care ne-a purtat in fiecare zi catre diverse destinatii din Barcelona si nu numai...

Vreau sa va povestesc cate ceva despre tren:

- nu este asa cum il cunastem noi din Romania

- este un tren de mare viteza care merge pe malul marii prin toate statiuniile pana in Barcelona oferind privelisti minunate iar in Barcelona intra in tuneluri si se transforma intr-un metrou de mare capacitate

- pana in Bacelona faceam cam o ora, distanta fiind de 60 km cu peste 10 statii facute pana acolo

- este confortabil, curat cu sisteme de afisare a vitezei, a urmatoarei statii si la fel are si informare audio (deci nu ai cum sa ratezi cobararea la destinatie)

- are un orar bine pus la punct si se respecta intocmai (nu a intarziat niciodata)

- are foarte multe statii in Barcelona

- atinge uneori viteze impresionanate (chiar peste 100 km pe ora)

- este foarte folosit de localcnici (este principalul lor mijloc de transport)

- infrastructura este pe masura (linia de cale ferata desi trece de-a lungul plajei nu incurca cu nimic traficul auto fiind paralela cu acesta si nu sunt necesare acele bariere cu care suntem obisnuiti in Romania, de asemenea exista un gard de protectie in statiuni pentru cei de acolo si se poate traversa linia de cale ferata doar prin locuri special semnalizate nu direct pe sine cum se poarta pe plaiurle mioritice)

Din ziua in care am descoperit trenul am descoperit si frumusetea vacantei in Spania.

Ca sa va descriu putin din excursiile facute pot spune ca Barcelona este un oras minunat, Portaventura este un parc de distractii fabulos, Montjuicul merita iar muzeul lui Dali din Figueres este o adevarata incantare pentru minte si suflet.

Timp de 6 zile ne-am plimbat incontinuu de la ora 09-10:00 dimineata imediat dupa micul dejun si pana seara la cina (din care am pierdut destule) sau chiar mai tarziu pe la ora 23:00 cand aveam ultimul tren.

Astfel a iesit o vacanta total diferita de ceea ce imi propusesm la inceput, cu multe ore petrecute in tren, cu multi bani cheltuiti in plus pentru transport, fara soare si mare dar cu o lectie de turism la cel mai inalt nivel oferita de Barcelona despre care va voi povesti intr-un alt review.

Cam aceasta este povestea mea la Mediterana cea neprietenoasa, in statiunea Calella si la hotelul de trista amintire numit Garbi.

Poate daca as fi scris acest review imediat dupa revenirea din Spania as fi fost ceva mai ingaduitoare pentru ca initial am zis ca a fost acceptabil (oricum este mai bine decat la mare la noi pentru ca este mai curat si mai bine organizat).

Dar intre timp s-a intamplat ceva... s-a intamplat sa descopar in urmatorii 2 ani adevarata vacanta la mare si sa ma indragostesc de minunata mea Grecie pe care nu o pot compara cu nimic altceva... Orice frumusete artifciala facuta de oameni in Spania sau alt loc paleste in fata frumusetilor naturale din Grecia care m-au fermecat si pe care nu cred ca le voi putea inlocui cu altceva vreodata.

In concluzie nu va recomand sa mergeti la mare in Costa Brava, nu va recomand sa stati acolo pentru a vizita Barcelona pentru ca veti pierde mult timp si multi bani si in nici un caz nu va recomand sa mergeti acolo dupa ce ati fost in Grecia pentru ca nu exista termen de comparatie...

Barcelona insa merita o vacanta si merita sa o descoperiti pe cont propriu.

Trimis de Xla in 11.08.13 09:41:01
Validat / Publicat: 11.08.13 10:49:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 9091 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Xla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Receptia hotelului si un afis din vremurile sale bune
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

[11.08.13 10:14:21]

Hotelul ales a fost un hotel de 3 stele in centrul statiunii numit Garbi

Când ai timp, ne-am bucura să ne oferi mai multe amănunte despre acest hotel. O poţi face folosind linkul adaugă impresii noi. Mulţumesc.

[11.08.13 14:04:31]

Te felicit ca ai avut "curajul" de a vorbi despre Costa Brava, de a descrie exact ce este acolo. Raman surprins cand colegi, prieteni sau necunoscuti de pe diverse site-uri nu mai contenesc cu laudele la adresa "frumoaselor" statiuni din Costa Brava.

Eu am avut norocul sa aleg (acum ceva ani) Lloret de Mar, statiune pe care chiar o recomand oricui vrea sa ajunga totusi pe Costa Brava, statiune care chiar nu se compara cu Santa Susana sau Calella). Dar plaja si marea sunt urate si aici.

Iar cei care merg doar pentru Barcelona sa aleaga o cazare in Barcelona. Altfel drumurile te omoara, iar seara trebuie sa te grabesti sa prinzi ultimele trenuri, neafland cat de frumoasa este Barcelona si noaptea.

[11.08.13 14:29:02]

@vlado2: Multumesc. Da, si eu am stat putin pe ganduri daca trebuie sa scriu aceasta parere si sunt sigura ca multa lume nu e de acord cu eticheta de "banal" aplicata statiunii Calella, dar mi asa mi se pare.

Si off mi-ai adus aminte de frumusetea Barcelonei noaptea de care nu am reusit sa ma bucur...

Cel mai mare regret l-am avut atunci cand a trebuit sa plec de la Font Magica sa prind trenul si am ratat spectacolul de apa, lumini, culori si sunet care abia incepuse dar sper ca voi reveni candva sa il vad...

[11.08.13 20:01:49]

Este un review care prezintă cu obiectivitate Calella. Noi plecăm acolo pe 5 sept. cu o excursie de seniori şi ca şi în altele ne vom face singuri programul. Stiam despre timpul pierdut cu trenul căci aşa a fost şi la Napole, tot o oră de mers până în oraş. Înarmaţi cu răbdare şi toleranţă cred că vom încerca să fim mulţumiţi în această excursie. Intenţionăm să mergem şi în Andorra şi Montserrat.

[11.08.13 20:08:44]

@Xla:

Același mare regret l-am avut și eu că am ratat fântânile din același motiv de a nu risca pierderea ultimului tren spre stațiuni. Însă problema se poate rezolva printr-un simplu city break la Barcelona cu cazare fix în oraș într-un viitor previzibil.

Ca și tine, am vizitat Barcelona cazată fiind pe Costa Brava, într- o altă stațiune chiar mai îndepărtată decât Calella, însă nu regret alegerea făcută. Am crezut că pot împăca și capra și varza luând un sejur de două săptămâni pentru a face și plajă și a și vizita tot ceea ce mă interesa. Partea cu vizitatul mi-a ieșit cam 90 %, deși am pierdut mult timp prin trenuri, am văzut ce am vrut în ritmul meu, ceea ce este mulțumitor, însă partea cu plaja și baia a fost mai degrabă o glumă proastă. În a doua jumătate a lunii mai 2012, vremea a fost extrem de capricioasă, aproape că nu am văzut soarele timp de o săptămână. Plaja m-a dezamăgit și pe mine fiind slab amenajată, cu un pietriș fin în loc de nisip, apa mării a fost foarte rece, iar intrarea în mare extrem de abruptă, chiar periculoasă și pentru cei care înoată bine în zilele cu valuri.

Spre deosebire de tine, am nimerit, că nu a fost alegerea mea, un hotel de 4*, vechi, dar foarte curat și cu o bucătărie excepțională. Nici nu s-a pus prolema să ies să cumpăr ceva de mâncare, cele trei mese de la restaurant, chiar dacă adesea am pierdut prânzul, fiind extraordinare, nu atât varietatea, cât mai ales calitatea mâncării m-a impresionat.

[11.08.13 20:20:00]

@Michi: Nu este vorba doar de timp pierdut cu trenul ci si de bani.

Despre plecarea ta iti pot recomanda in zilele in care ramii in statiune o vizita in Lloret de Mar... mergi spre castelul din capatul plajei, Castell d'en Plaja, si porneste pe alee. Este o plimbare foarte pitoreasca. Si daca din statiune se fac croaziere catre Tossa, nu rata... oricum ceva mai bun nu ai de facut. Excursia in Andorra nu merita, cea la Montserrat, da.

[11.08.13 20:37:42]

Noi plecăm acolo pe 5 sept. cu o excursie de seniori

Nu știam că anul acesta programul de seniori începe cu o lună mai devreme ca de obicei. Ești sigură că vei avea cazarea în Calella?

Eu am vizitat Andorra cu excursie prin agenția de la care am luat sejurul, ceea ce îți recomand și ție, iar la Montserrat am fost pe cont propriu, dar am petrecut mai mult de șase ore prin trenuri, metrouri, cremaliere și funiculare. A fost extrem de obositor, însă a meritat din plin. Eu am vrut să evit drumul lung cu autocarul, dar ar fi durat mai puțin excursia și, în plus, aș fi beneficiat și de explicațiile ghidului. Girona este o altă excursie pe care ți-o recomand.

[11.08.13 20:57:52]

@Michi: Va doresc vacanta placuta si cu siguranta daca stiti de la inceput neajunsurile legate de transport veti reusi sa treceti peste ele si sa va bucurati de vacanta. In Andorra nu am ajuns dar am inteles ca merita pentru cumparaturi iar la Monserrat mi-a placut foarte mult (iti recomand sa urci cu funicularul nu cu telecabina pentru ca este o senzatie deosebita sa urci muntele intr-un mini trenulet).

[11.08.13 21:07:49]

@Xla: Andorra ai auzit ca merita asa cum auzisei si ca statiunile din Costa Brava sunt minunate. Omul dupa ce da banii mai greu recunoaste ca nu a meritat. De asta am apreciat ca ne-ai spus opinia ta sincera despre Calella... asta ca sa revenim la subiect.

[11.08.13 22:00:58]

@nicole33: Vom fi cazaţi la hotel Balmes Calella perioada 5-11 sept. 6 nopţi, demipensiune. Cu câteva săptămâni înainte ne-au cerut + 40 eu/ pers. ca să rămânem în acest hotel schimbându-se data de la 11 sept cum era iniţial la 5 sept. Nu cazul în sine dar pe viitor am de gând să renunţ la programe pt. seniori. De regulă grupurile sunt cam inerte şi dacă vrei să faci ceva, faci singur. Era mai profitabil să caut un booking.com în Barcelona dar banii erau daţi şi nu-i mai puteam recupera.

[11.08.13 22:25:33]

@Michi:

Și eu am fost dezamăgită de oferta pentru seniori toamna -primăvara. Prețurile au crescut constant, ofertele nemaifiind nici pe departe atât de avantajoase cum erau anii trecuți. Pentru Spania, prețul nu s-a modificat față de astă primăvară, dar au scos masa de prânz, acum oferind doar demipensiune, nu e mare pagubă că prânzul oricum îl pierdeam adesea, dar totuși...

Nici eu nu am fost prea încântată de grupurile cu care am fost, m-a deranjat mai mult spiritul de turmă și dependența nejustificat de mare de ghidul român al agenției. Pentru voi, care vizitați foarte mult, chiar era mai avantajoasă o cazare în Barcelona. Mie mi-a convenit cazarea pe Costa Brava, cu banii pe care i-am dat la hotel de 4* cu pensiune completă, în Barcelona nu găseam decât vreo magherniță gen cămin studențesc doar cu mic dejun, iar prețurile la mâncare în Barcelona nu mi s-au părut mici deloc.

Vacanță plăcută!

[11.08.13 22:46:10]

@nicole33: Noi ar fi trebuit să mergem în nov. anul trecut în Israel dar au început nişte mişcări. Am cerut banii înapoi însă voiau să-mi reţină 50%. Soluţia de compromis a fost Calella în sept. anul acesta deşi n-am fost prea încântată pentru că văzusem deja Barcelona prin anii nouăzeci şi... Adevărul e că măcar să avem timp s-o vedem cum trebuie.

[12.08.13 00:00:56]

@vlado2: Da ai dreptate nu m-am exprimat eu foarte clar, vroiam sa spun ca Andorra merita DOAR pentru cumparaturi (fiind vorba despre un paradis fiscal) in rest nu prea ai ce face pe acolo si sunt perefct de acord cu tine: nu cred ca merita sa mergi acolo doar pentru shopping.

Dar te si contrazic putin, eu nu am spus ca auzisem lucruri minunate despre Costa Brava ci despre Barcelona (si s-au adeverit) dar despre statiunile din Costa Brava nu aveam prea multe informatii si am mers doar pentru ideea de avea o vacanta combinata plaja+excursii care recunosc ca a fost o eroare si nu a meritat.

Rodel
[12.08.13 17:10:07]

Am fost si eu in Spania, Costa Brava, mai precis Malgrat de Mar si, la fel, am descoperit statiunile din jur mergand pe cont propriu, folosind trenul, uneori combinat cu autobuzul. Asa am putut vizita Calella, Lloret de Mar, Tossa de Mar (pe care o recomand pentru ca merita vazuta. Vezi rev. postat).

In Barcelona am fost in excursie organizata de agentia cu care am venit si, daca stiam, as fi mers tot pe cont propriu, pentru ca e mai convenabil ca pret si ca durata. Ghidul ne-a lasat vreo 2 ore la Sagrada Famila, inca 2 in Parcul Guell, apoi ne-a dus pe Rambla si ne-a mai dat 2 ore la dispozitie. Restul Barcelonei l-am vazut din autocar cu explicatiile de rigoare. Toti eram cu ochii pe ceas ca sa nu intarziem la autocar, unde ajunsi, am mai stat vreo ora langa el si in el.

Nici pe mine nu m-a impresionat Costa Brava, a doua oara n-am sa-mi mai planific vacanta acolo. Cred ca e mai frumos pe Costa de Sol, cel putin din ce am auzit.

Da, prefer si eu Grecia de care m-am indragostit iremediabil.

[12.08.13 18:34:04]

Pe linia bătăii de joc, azi am luat programul. Se decolează la 4.30, se ajunge la 6.40 şi începe turul panoramic al Barcelonei. Seara opţional spectacol. Cazare, după.

Mă gândesc să creez un curent de opinie pt. cazare după tur, pe la prânz, ori să plătim şoferul ori să luăam trenul.

Uite în ce am intrat la vârsta mea! Să le fie ruşine!. La plecare, cu camera eliberată, se decolează la 23.55, se aterizează la 3.50. Nu murim din asta dar cum am spus, adio excursii organizate cu sau fără seniori.

La Costa del Sol am fost f. mulţumită acum trei ani. Am fost cazaţi la Puerto Nuovo Marbella la Hotel Rincon Andaluz şi am văzut Ronda, Tanger, Granada, Cordoba, luate de la recepţia hotelului nu prin agenţia românească.

[12.08.13 21:48:03]

@Michi:

Îngrozitor. Obositor. Ilogic. Curată bătaie de joc.

Mă pot considera o norocoasă. Am avut zborul la ore normale cu compania albastră. Turul panoramic al Barcelonei a fost o excursie independentă în a treia zi de sejur, nicidecum pe drumul de la sau spre aeroport. Chiar dacă trebuia să dureze doar o jumătate de zi, excursia a durat aproape o zi întreagă, iar ghidul a fost excelent.

Trimite-mi, te rog, numele agenției ca mesaj privat pentru că este, într-adevăr, de evitat.

[12.08.13 22:05:42]

Michi, vrei nu vrei, trebuie sa incarci bateriile! Atata timp cat vrem sa calatorim, cat inima ne tresare la frumusetile pe care le vede, cat suntem sociabili cu persoanele ce ne insotesc in excursii si mai avem si entuziasmul de a impartasii impresiile pe diverse site-uri, SUNTEM TINERI!! Deci nu-mi fac probleme ca o sa te intorci multumita (poate doar putin obosita) din aceasta excursie.

[12.08.13 22:14:34]

@vlado2: Mulţumesc de încurajare/ Eu mă gândeam la renunţare/ Cu o internare

Da, o să plecăm, ne vom descurca noi dar să le fie ruşine (nu le este).

[12.08.13 22:17:42]

@Michi: tour-operatorul este de vina. Nu stiu daca agentia nu a sub contractat pachetul. Daca asa este, saracii... nu au vina.

Am incredere ca poti depasi asta. Bucura-te de vacanta!

cristina47*
[04.01.16 04:42:07]

Intr-adevar, plajele de pe Costa Maresme, Costa Brava sunt oribile. Eu am intrebat la receptie unde exista si plaje cu nisip mai fin. Mi-au zis ca in Lloret sau Santa Cristina. Am luat un catamaran, nu mai stiu cat costa, parca 30 de euros. Si am coborat in Santa Cristina. In Lloret nu avea rost sa cobor, fiindca am vazut cu ochiul liber cum era nisipul. Singurul avantaj, in Santa Cristina, era intrarea in mare, nu atat de abrupta, in rest acelasi nisip urat si roscat. Pe urma ne-am dus in Tossa de Mar. Orasul frumos, nimic de zis. Dar numai cand ne gandeam la drumul de intoarcere prin nisipul ala oribil ca sa luam catamaranul de intoarcere ni se schimba starea de bine. Si pe urma drumul de la catamaran la hotel, iar trebuia sa pasim prin nisipul oribil. Spaniolii zic ca nisipul ala are avantajul ca nu ti se lipeste de corp, deci e curat. Pai cred si eu ca niste pietris nu se lipeste, e prea greu.

In Barcelona am fost si noi cu trenul. Dar noi cunosteam deja orasul fiindca mai fuseseram de 2 ori, chiar in oras. Ne-am orprit in Plaza de Catalunya si de acolo ne-am dus direct la Corte Ingles sa imi iau eu niste creme de calcaie, pe urma in Cartierul Gotic, la un magazinas, ca sa imi iau inca 2 genti de piele si am sters-o sus, pe Montjuic la castel si prin imprejurimi. Barcelona, vara, este teribil de aglomerata.

Aproape imi parea rau ca nu am ales Calella in loc de Malgrat. Dar dupa ce am citit postarea ta, am inteles ca tot un drac era.

cristina47*, Michi, nicole33, Rodel, vlado2, Xla
Alte impresii din această RUBRICĂSejur pe Costa Brava: