ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2013
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
MAY-2013

Torrent de Pareis! - Poveste de dragoste munte-mare!

Romantic Guitar - Million scarlet roses

Noaptea tarziu intorsi acasa, am cautat mult si bine un loc de parcare in centrul vechi al Palmei, aici sta fiul meu, am gasit unul pe care trebuia sa-l eliberam la 8 dimineata. Noi am ajuns la 9 si... in parbriz ne astepta un bon fiscal prin care ne anunta ca am primit o amenda de 200 de euro! Mai erau mentionate bancile si contul iar daca plateam in 24 de ore, amenda se injumatatea. Mi-a placut si nu prea! Nu tiganeala... unde-i lege, nu-i tocmeala! In zece minute am platit si ne-am vazut de drum.

Pentru a ajunge la Torrent de Pareis trebuia sa traversam muntii Serra de Tramuntana, aflati in nordul insulei.

Am trecut prin frumosul oras Soller, ne-am intersectat cu cele doua trenuri de epoca si-am oprit in Porte de Soller. Am admirat plaja, marea azurie, ne-am plimbat pe aleea de promenada, mi-au placut hotelurile cochete, multimea de terase pline cu turisti, am admirat sculpturile in nisip, adevarate opere de arta, facute de o familie de romani.

Ne-am asezat la o terasa de unde am admirat portul cu o multime de vase, bijuterii, marea cristalina si muntii. Am mancat specialitati delicioase, un adevarat festin udat cu o Sangria cum nu mai bausem, nu suporta comparatie cu cea bauta in Costa Brava sau in Barcelona.

La drum! Drum perfect, numai doua benzi, niste curbe dificile, de cateva ori m-am trezit rugandu-ma Domnului sa nu vina vreun autocar din sens opus, am cautat frana de zor, nesofand eu si-o data am strigat la o capra, sperand ca se da din drum, adrenalina din plin, s-a facut mult haz pe seama mea!

Drumul este de o frumusete ametitoare, este si ametitor de-a binelea! Ce Tranfagarasan?! Am vazut si-o poza de-a lui Costi din Elvetia, asa se mira si el!

Atatea curbe in acesti munti de peste 1000 de metri iar la Sa Calobra aveau 1445 m, Puig Major.

Ajunsi in Sa Calobra, am lasat masina intr-o parcare vasta, cu plata. Am coborat o alee marginita pe stanga de o multime de lamai si portocali incarcati iar sub ei o multime de fructe. In fata se zarea marea de clestar, muntii de o parte si de alta... vis... de vis! M-am asezat la masa, nu puteam vorbi, am luat un fresh si nu ma mai saturam de frumos!

Faimoasa plaja nu se vedea nicaieri! Intram intr-un tunel luminat, iesim la lumina zilei si intram in al doilea tunel, ambele au in jur de 30 metri lungime si tot nu dam de plaja!!! Numai stanci si pietre. Am renuntat si rau am facut! Apoi am aflat ca trebuia sa mai coboram niste trepte si astfel vedeam si faimoasa plaja care din 2003 a fost declarata monument natural!

Povestea de dragoste dintre munte si mare este perfecta, culoarea si claritatea apei este ceva de poveste! Voi reveni cat de curand pe aceste meleaguri!

Ca fond muzical v-as ruga: http://www.youtube.com/watch?v=VHuBvrDlzYY&list=RD02rQKCiuSR2F8

Multumesc!

Trimis de balasa violeta in 11.08.13 09:33:52
Validat / Publicat: 11.08.13 10:58:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa Brava, Barcelona

VIZUALIZĂRI: 2709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 In Porte de Soller intalneai astfel de ATV-uri si multe biciclete.

[11.08.13 18:39:39]

@balasa violeta:

Felicitări din nou și un superbonus -o slabă consolare pentru că ai ratat la mustață o plajă superbă, cea de la Torrent de Pareis.

Erai atât de aproape. La ieșirea din cel de al doilea tunel, coborai câteva trepte și era chiar în stânga la câteva zeci de metri, apărea brusc între doi versanți. Am stat aproape trei ore pe această plajă (aș fi stat și trei zile) pe un prosop așezat peste pietre, privind marea de un turquaz incredibil, am luat picnicul primit de la hotel, am intrat puțin și în apă, doar până la genunchi, dar era rece la sfârșit de mai.

[12.08.13 08:07:13]

@nicole33: ce consolare, am plans de ciuda... alunecasem si pe scandurile alea umede din tunel! Adevarat, apa foarte rece, n-am facut nici-o baie in mare in cele doua saptamani, cateva zile am fost la plaja.

[06.11.13 23:34:42]

Nu puteam lasa lucrurile pe jumatate terminate si astfel pe 12 octombrie 2013, am reusit sa le duc la bun sfarsit.

Aleea pe care am mers spre plaja era intre mare si munte, nerabdatoare, mi se parea fara de sfarsit. Din loc in loc erau puncte de belvedere, banci pe care puteai sta si sa privesti la nesfarsit marea si muntele. Marea brazdata de vasele de croaziera, de diverse ambarcatiuni si muntele cu vegetatia specifica si capritele in cautare de hrana.

Am strabatut iar cele doua tuneluri, am mers pana la capat pe aleea strajuita de bara de protectie, am coborat cateva trepte si m-am trezit intr-un peisaj de poveste. Pe langa munte curgea un raulet pe care se plimbau cateva lebede, plaja micuta, cu pietris, cu o deschidere superba spre mare!

N-am putut intra in apa azurie, picioarele se afundau in pietris, imi era greu si intrarea in apa nu era atat de lina.

Am trait mirajul peisajului!

P. s Trilulilu, nu se prinde in Mallorca!

[07.11.13 06:54:55]

Felicitări!

Mă bucur mult pentru tine pentru că ai reușit să ajungi pe acea plajă, plină de pietre, dar superbă. Totodată, te invidiez pentru vizitarea încă o dată a acestei insule minunate. Și eu îmi doresc să revin cât mai curând, dar...

Am și o întrebare: ce temperatură avea apa mării în octombrie comparativ cu luna mai?

[07.11.13 10:32:20]

Nu stiu cate grade avea apa, se facea baie. In aceasta vacanta, in fiecare zi am facut plaja si baie-n mare. Daca ar fi sa aleg o vacanta in Mallorca, primavara sau toamna, sigur as alege toamna.

[07.11.13 16:56:36]

@balasa violeta:

Îți mulțumesc pentru răspuns. Informația îmi este foarte utilă. Bănuiam că apa este mai caldă în octombrie decât în mai, dar acum am confirmarea. Voi căuta să revin toamna.

M-am delectat și cu pozele nou adăugate la review. Superbe.

[07.11.13 18:41:36]

@nicole33: pentru a clarifica pentru viitorii turisti, am postat ultima poza!

[07.11.13 22:05:42]

@balasa violeta:

Nu-mi doresc o polemică pe tema Torrent de Pareis cu tine, dar nu înțeleg rostul acestor comentarii.

Am explicat, zic eu, suficient de clar în review-ul meu (vezi impresii) cum stă treaba cu defileul respectiv, citez:

Indicațiile ghidului fuseseră să parcurgem doar primele două tunele pietonale luminate și nu prea. La ieșirea din al doilea tunel mă așteptam să văd deja acea plajă mult visată, dar nu vedeam decât muntele. Defileul Torrent de Pareis („torenții gemeni”) începe cu vreo șase kilometri înainte în munte, la confluența torenților Lluc și Gorg Blau, are o lățime de doar 30 de metri, iar înălțimea poate ajunge până la 400 de metri, existând și zone în care nu se vede lumina zilei și se termină într-un golf superb cu o plajă cu pietriș, dar atât de frumoasă. Parcurgerea întregului defileu durează cel puțin șase ore și nu se poate face decât cu echipament adecvat pentru trasee montane. Plaja era undeva în stânga.

Mai mult chiar, am postat o poză IDENTICĂ cu cea postată de tine cu harta acestuia în data de 08.09.2013 (poza P33).

Dacă ai sesizat vreo inexactitate în cele prezentate de mine, chiar te rog să mă ajuți să clarificăm lucrurile.

[08.11.13 10:55:21]

@nicole33: Buna dimineata!

Am votat ecoul, amandoua incercam sa transmitem viitorilor turisti ca Torrent de Pareis, este ceva de neratat. Ne completam reciproc, fara a intra in polemici care nu-si au rostul. Sunt convinsa, acum, dupa doua vacante minunate, ca nu detin adevarul, toate review-urile mele sunt generale, scrise cu sufletul si nu mi-am dorit decat sa determin cat mai multi turisti, sa viziteze Mallorca!

Un sfarsit de saptamana cat mai frumos!

balasa violeta, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: