ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2013
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 12.08.12
AUG-2013

Vulcanul stins si coloanele de bazalt de la Racos jud. Brasov

Aveam ceva informatii de pe forumuri despre ciudateniile demne de vizitat de la Racos, jud. Brasov.

La distanta de cativa km de cetatea Rupea, pe drumul european, se afla localitatea Hoghiz de unde un drum local bine asfaltat de fix 10 km te lasa in centrul satului Racos. Intreband pe un satean si pe altul, dar fara nici un indicator, afli in cele din urma pe ce drum poti urca pina la vulcan, numit de ei "piatra rosie". De altfel, atat locatia pentru conul vulcanului, cat si pentru coloanele de bazalt-rezervatie naturala, se intuiesc usor din sat, cele doua fiind la inaltime fata de localitatea din vale.

Accesul auto de cca 500 -600 m din sat pana la vulcan se face greoi, pe drum accidentat. Vulcanul stins de la Racos cu craterul sau de 400 m diametru si 80-100 m inaltime e spectaculos. Cu tuful sau rosu, formatiuni piroclastice ramase de la eruptiile repetate, sedimente de tot soiul, lipsa de vegetatie si linistea de mormant de acolo, e un obiectiv de neratat si e scandalos cum niciuna din autoritati nu se ingrijeste sa valorifice potentialul turistic.

Dupa o plimbare in crater de o ora, un alt drum de pamant de 400 m te duce pana la cele 2 rezervatii de bazalt (una, numita "coloanele de bazalt"-declarata rezervatie naturala, cealalta la distanta de 200 m, o cariera de bazalt la fel de spectaculoasa, de diametru cca. 300-400 m, cu un lac adanc si verde in caldare, nascut din apele freatice.

Dragi colegi, daca treceti pe la cetatea Rupea care din aceasta vara e deschisa vizitatorilor (terminandu-se intr-un sfarsit lucrarile de restaurare) nu ratati Racosul cu cele 2 obiective amintite, aflat la doar cativa km. Pacat ca nici Ministerul Turismului, Consiliul Judetean Brasov sau primaria acestei mici localitati nu valorifica turistic asemenea unicitati.

Adaug aici ca in mica excursie documentara, ne-am intalnit si cu alti rataciti care auzisera de Racos, dar nu reuseau sa identifice accesul la vulcan si coloanele de bazalt, neexistand nici un indicator nici pe drumul european, nici in Racos.

Trimis de Atena2008 in 10.08.13 17:34:41
Validat / Publicat: 10.08.13 18:41:03

VIZUALIZĂRI: 4921 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Atena2008); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vulcanul stins de la Racos

webmaster20*
[10.08.13 17:44:00]

Pentru o lectură mai uşoară, te rog să împarţi textul în paragrafe. Mulţumesc.

[10.08.13 18:40:23]

Mutat la rubrica "Descoperă Brașovul" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

RazvanP*
[30.12.14 19:50:05]

Ca deobicei in Romania, degeaba exista ceva interesant daca nu e pus cum trebuie in valoare! Auzisem despre coloanele de bazalt de la tv si, in pregatirea unui concediu prin tara am citit si descrierea de aici. Nimic de reprosat descrierii, totul de reprosat locatiei...

Am ajuns pe la 18, intr-o seara de septembrie, anul acesta. Mergand de la Arefu la Turda, am facut un ocol de vreo suta si ceva de kilometri pe niste drumuri judetene destul de rupte, de la Fagaras la Rupea, special ca sa le vedem. In afara de drumurile in sine, peisajele deosebite au meritat ocolul.

Dar...

Ajungem la Racos, prima problema: un singur indicator nu foarte elocvent, m-a directionat pe o strada cu sens unic (de ce sens unic intr-un sat amarat??). In fine, opresc, traiasca internetul mobil si Google Maps cu Satellite View, gasim "drumul" corect. Ghilimelele isi au rostul lor, o chestie intre sleau si drum forestier. No bun, nu-i bai, garda la sol avem, tractiune integrala este, o luam vitejeste si pioniereste inainte! Kind of... ! La vreo doua trei sute de metri drumul blocat, vizibil intentionat, cu niste bolovani! Toata zona pustie, spooky, doar niste maidanezi. Ma rog, cel putin asa credeam...

Zic: OK, am gresit drumul, nu se vede picior de coloana, bazaltica, ionica sau corintica, inapoi la Google. Bun, gasim in poza alt drum care duce la baza coloanelor. Victorie! Kind of... ! Intorc masina, si o iau pe drumul pe care venisem. Pe marginea drumului, ceva mai sus de unde intorsesem, o masina oprita, trei indivizi cu mutre patibulare si cu... o pusca!! Sotia, evident, intra in panica nitel, mie imi vin in minte scene din Deliverance si alte filme de gen, blochez usile si trec pe langa ei ceva mai repede decat ar fi permis starea drumului. Masina, robusta, rezista cu brio!

Gasesc celalat drum, intru pe el, macar daca tot am ocolit hai sa le vedem, da' din masina, nu ne dam jos, ca-i creepy. Daaar...

Dupa nici o suta de metri alti bolovani, la fel de vizibil plasati intentionat, blocau drumul! Atunci am lasat balta cele coloane, mai ales dupa intalnirea de gradul trei de mai devreme, am intors masina din trei manevre, cu un ochi dupa cealalta masina, sa nu avem vreo surpriza si valea!

In concluzie, n-am apucat sa vedem coloanele dar am avut o experienta cel putin "interesanta"...

Lipsa totala de organizare, locatia realmente in pustietate, combinata cu ora tarzie si intalnirea ciudata au dus la eliminarea oricarui chef de a experimenta altadata atractii turistice "in the middle of nowhere"!

[31.01.15 18:26:17]

Mutat în rubrica "Descoperă împrejurimile Brașovului, BRAȘOV" (nou-creată pe sait)

[07.02.18 22:30:04]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Racoș și 'comorile' ascunse ale zonei» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă împrejurimile Brașovului]

RazvanP*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Racoș și 'comorile' ascunse ale zonei: