ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2013
ÎNSCRIS: 23.08.11
APR-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 si 7 ani

Renăscut din ape și durere - Domul din Szeged

Despre existenta Domului din Szeged am aflat de pe siteurile turistice inca dinainte de a avea privilegiul de a-l vedea, de aceea, atunci cand s-a ivit oportunitatea de a petrece un sejur in tara vecina, Ungaria, mai exact in orasul Szeged, dupa Aquapolis, Domul a fost al doilea obiectiv turistic pe care doream sa-l bifez.

Nu este greu de ajuns la Dom, fie ca ai Gps, fie ca nu, cele doua turnuri gemene ale sale se zaresc din departare, astfel ca orientarea in spatiu spre a ajunge in Dom Ter - Piata Domului este destul de facila. Masina se poate parca fara probleme in vecinatatea catedralei, putand apoi porni in explorarea acestui loc atat de interesant. Pt mine, intreaga Ungarie este o tara uimitoare, cu atat mai mult orasul Szeged, un oras renascut de sub ape...

Scurt istoric

In anul 1879 navalnica Tisa si-a iesit din matca, maturand totul in calea sa, oameni si cladiri. Au pierit atunci inecati in jur de 160 de oameni, iar dintre cladirile existente in oras, au mai ramas in picioare doar cca. 5 %... Posibilitatea de renaste a orasului Szeged este o lectie pt. noi toti. Catedrala a fost ridicata in memoria celor ce si-au pierdut viata in calamitatile anului 1879. Constructia sa a inceput in anul 1913, avand ca model Catedrala Sacre Coeur din Paris, se dorea ca si catedrala din Szeged sa fie acoperita cu pietre albe ca spuma laptelui, dar din cauza costurilor prea ridicate, s-a renuntat la aceasta idee si s-a urmarit modelul lombard al constructiilor din caramida. Planurile municipalitatii szegedine de a finaliza cat mai curand constructia, au fost zadarnicite de izbucnirea Primul Razboi Mondial, astfel, incat, construcia a fost definitivata abia in anul 1930. Tot ceea ce s-a realizat insa impresioneaza, de la cele doua turnuri inalte de 91 de metri care domina intregul oras Szeged, pana la clopotul masiv care cantareste 8600 kg si orga din interior, a treia ca marime din Europa, avand 9000 de tuburi. Locul ales pentru a se construi aceasta Biserica a Legamantului, nu este intamplator, aici aflandu-se ruinele unuei biserici ce dateaza din secolul al XIII-lea. Din aceasta biserica se mai pastreaza pana astazi Turnul Sfantul Dumitru.

Ce am vazut si ce am simtit eu

Vis a vis de Catedrala Votiva este construit Palatul Episcopal, impreuna cele doua cladiri impunatoare delimiteaza Piata Domului si creaza impresia ca te afli in plin Ev Mediu. Cladiri austre, construite din caramida inchisa la culoare, cu porticuri si coloane, lipsite de ornamente si orice fel de stilizari arhitecturale. Doar constructia neutra, de nepatruns parca. Biserica se poate vizita in fiecare zi a saptamanii intre orele 8 si 17, mai putin joia, cand cand isi deschide portile pentru turisti de-abia la orele amiezei. Pretul unui bilet este de 400 Huf pentru o persona adulta, 250 Huf pentru pensionari si elevi, copiii sub 6 ani intra gratuit. Cei dornici pot vizita si turnul, noi nu am facut-o, datorita faptului ca pruncii nostri nu mai aveau rabdare. Pentru a urca in turn adultii platesc 600 Huf de persoana, iar elevii si pensionarii 400 Huf de persoana. Interiorul bisericii este absolut superb, predomina picturile somptuoase. Mai nimic din austeritatea bisericilor catolice nu se regasete in interiorul acestei catedrale. Poate fi poate vorba si despre o influenta a culturii noastre, a romanilor, tinand cont de faptul ca in anul 1921 Universitatea Din Cluj Napoc a fost desfiintata si mutata la Szeged... Dar asta e doar parerea mea... Mi-au placut vitraliile care filtrau colorat, vesel chiar lumina destul de slaba a unei zile mohorate de primavra. Doar altarul, fara picturi, doar cu sculpturi si cele doua siruri de banci lungi, tipice bisericilor catolice, mi-au parut ca se asemana cu ceea ce vazusem eu inainte intr-un locas de cult catolic. Si Sfantul Anton, purtand florea puritatii, crinul. Asa mi-a aparut mie, Domul din Szeged, in interior, ca un crin luminos, cu irizari de culoare si stralucire.

Dupa ce am parasit domul, am ramas mult timp cu gandul la acest loc, m-a impresionat dincolo de cuvinte, mai ales ca simbolistica. Pentru mine, Domnul din Szeged e simbolul puterii umane de a birui vitregiile vremii si ale vremurilor.

Webmaster, va rog sa atasati urmatoarea piesa:

Multumesc.

Trimis de sunflower in 09.08.13 15:57:42
Validat / Publicat: 09.08.13 17:14:46

VIZUALIZĂRI: 3766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dorgo
[09.08.13 18:25:26]

"Pentru mine, Domnul din Szeged e simbolul puterii umane de a birui vitregiile vremii si ale vremurilor"... frumos spus...

sunflowerAUTOR REVIEW
[09.08.13 18:27:59]

@dorgo:

Multumesc frumos, chiar asa si este...

[21.12.19 09:53:51]

Mutat în rubrica "Domul din Szeged, SZEGED" (nou-creată pe sait)

dorgo, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂDomul din Szeged: