ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2013
DIN: Reşiţa
ÎNSCRIS: 22.07.13
JUN-2013

Sejur placut

Anul acesta am vrut sa vizitam Grecia si vara.

Dupa 10 ore de condus prin Serbia si Macedonia am ajuns la Nei Pori. Intrarea in statiune ni s-a parut cam dezolanta, dar curand ne-am obisnuit cu statiunea si a fost OK.

Ne-am cazat la hotel Olympic Beach cu demipensiune.

Camerele au fost mari, curate cu un balcon imens si cu vedere la plaja. Vederea la plaja este una din cerintele noastre atunci cand selectam un sejur. Mancarea a fost tip bufet si a fost OK, nu foarte pretentioasa, dar a fost suficienta si aveai de unde alege.

Personalul amabil si saritor, atunci cand am mers in excursie cu masina s-au oferit chiar sa ne imprumute o harta.

Am mers in excursie cu agentia "Pori Travel" la Skiatos. La sfatul agentei am solicitat la receptie micul dejun la pachet si la intoarcere ne-au asteptat cu masa desi programul cinei se terminase.

Am mai vizitat si cetatea Platamonas din apropiere. De asemenea, frumosul sat de munte Paleo Panteleimonas (chiar de 2 ori). Am urcat pe muntele Olimp atat cat se putea cu masina, adica pana la Pieria (alt. 900m) de unde mai urcau doar potecile. Pe muntele Olimp am vizitat noua manastire Dyonisos (ceva mai jos) si vechea manastire Dyonisos. Pe langa vechea Dyonisos se afla si pestera sfanta a lui Dyonisos unde este un izvor si o mica bisericuta - am aflat ulterior ca ar fi cea mai mica biserica din Grecia.

Nu se putea sa nu mergem si la Meteora. Am vizitat Marea Meteora, Barbara Roussanou si Sf. Nicolae. (Varlaam o vizitaseram alta data). Pe drum ne-am oprit si la Agia Parascheva.

La capitolul Shoping Nei Pori sta foarte prost. Nu am gasit decat kitchuri. As fi vrut o geaca de piele, dar aveam senzatia ca este doar marfa veche nevanduta din anii anteriori.

Trimis de capeca in 09.08.13 13:06:10
Validat / Publicat: 09.08.13 14:18:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Hotel Meditereanean Resort, Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 5307 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (capeca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [09.08.13 13:13:06] »

@capeca: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Rodel [09.08.13 15:38:38] »

In Nei Pori mi-au placut plaja larga, cu nisip fin si privelistea pe care ti-o ofera Muntele Olimp vecin cu marea. Am avut cazarea in Platamonas, dar, cum acolo plaja era cu pietricele, ne deplasam pana in statiunea vecina-Nei Pori (cca 3 Km). Statiunea s-a dezvoltat in ultimii ani; cand am vizitat-o eu, a fost cam nepopulata, un sat la malul marii cu putini turisti (asta a fost in 2003). Acum e o destinatie cunoscuta si cautata.

webmaster28 [11.08.13 06:41:04] »

@capeca, pentru că ai scris şi despre hotelul la care ai stat, Olympic Beach, te rog să dai o notă şi pentru condiţiile de cazare.

capeca [12.08.13 08:55:11] »

@webmaster28: Camerele hotelului Olimpic Beach din Nei Pori sunt mari fata de ce am vazut in Grecia. Doar cateva nu au vedere direct la mare. In camera se afla si un mic frigider care avea si tavita pentru gheata. De asemenea, mai era si o chicineta cu plita pentru gatit, chiuveta si rafturi, dar nu era si vesela necesara. Noi nu am folosit-o. Nu stiu daca plita functiona, am incercat doar robinetul de la chiuveta si curgea apa. Curatenie se facea zilnic, se schimau si prosoapele. Lenjeria se schimba si ea cam la 2-3 zile. Camera mai avea si un aparat de aer conditionat (nu stiu daca era contra cost pentru ca nu l-am folosit in perioada 15-29 iunie, am vazut ca pornea la comanda). Mai era si un seif: 3E/zi.

Baia era suficient de mare, dusul avea o cadita mica si era protejat de o perdea agatata de cateva tije orizontale sprijinite toate in acelasi punct, ele putandu-se roti in asa fel incat perdeaua sa dea roata caditei. In dotare exista si un uscator de par.

Balconul era mare. Acolo erau un uscator pentru rufe, o masa si 3 scaune din plastic. Usa era prevazuta cu plasa pentru tantari pentru ca, da, sunt tantari. In camera am gasit si un aparat pentru pastile contra tantarilor.

Personalul era foarte amabil si saritor. Unul din ei stia chiar romaneste, in rest: engleza.

In concluzie: noi am fost multumiti, deci recomandam. Nu este extra lux, dar OK.

webmaster28 [12.08.13 10:16:04] »

@capeca, multumesc pentru completari, sunt foarte utile.

Revin insa cu rugamintea de a ne spune si ce nota dai pentru conditiile de cazare.

wally* [15.04.14 19:34:49] »

Buna ziua am si eu cateva intrebari stit cumva cum este Vila Mihalis si as vrea sa va intreb 2 persoane ne ajung 700 de euro mentionez ca avem decat cazare si transport. Ce taverne ne recomandati si 2 ce excursi si daca stiti cumva tariful va multumesc

capeca [16.04.14 11:19:20] »

@wally: Nu prea stiu ce sa spun despre preturile la mancare. Avand asigurate micul dejun si cina TIP BUFET, nu mergeam la taverne decat la pranz iar atunci nu cumparam prea multe. In general nu ni s-au parut ieftin. Era undeva pizza family care era mai convenabil, in sensul ca era si mai satioasa. Nu dau nume de taverne sau preturi pentru ca nu mai tin minte exact si nu vreau sa induc in eroare. Cumparam multe fructe de la persoane care vindeau seara in diverse locuri din statiune. Dupa parerea noastra, am fost mai avantajati pentru ca am avut asigurata masa. Depinde si cat mananca fiecare.

Pentru excursii noi am fost la o agentie de pe langa biserica unde era o agenta care vorbea si romaneste. Cred ca se numea Pori Travel. Am fost multumiti. Fiind cu masina, preferam sa mergem pe cont propriu.

Vinerea era organizata o piata. De acolo am luat niste masline f. bune. Am crezut ca 10kg ne vor ajunge multe luni, dar le-am terminat repede si nu mai avem de unde lua. Nu ne mai plac cele de la magazinele noastre.

Pe altceva nu am prea gasit pe ce sa dam banii.

capeca, danapp, Rodel, wally*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nei Pori: