ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2013
ÎNSCRIS: 16.01.11
JUL-2013

Splendid este doar numele

Îmi era un dor nebun de platoul Bucegilor. Traseul propus era prin Stâna Regală- Piciorul Pietrei Arse- platou Piatra Arsă. Şi cum nu sunt într-o forma bună de urcat pe munte şi nu am găsit locuri libere la Hotel Piatra Arsă, am ales să ne cazăm o noapte în Sinaia pentru a mă odihni după tură.

Am făcut rezervare la această vilă pentru că, aşa cum este descrisă pe un site de turism şi pe propriul site, este poziţionată foarte aproape de intrarea/ieşirea noastră în traseul montan. Apoi, după fotografiile postate arăta bine iar preţul pe site-ul de turism era bun - 50ron/camera/noapte, ne-am gândit că ne putem risca pentru o noapte. Un duş şi paturi curate, de atât aveam nevoie.

Prima surpriză am avut-o când am făcut rezervarea şi ni s-a comunicat că preţul este 80ron şi nu 50ron. Apoi ne-a zis că are liberă o cameră cu 3 paturi dar ne-o dă la preţ de două. Ok, ne interesa mai mult tura pe munte.

Am plecat fără niciun stres, liniştiţi că aveam cazare, fără aparat foto, fără cine ştie ce bagaj pentru că vroiam să ne bucurăm în voie de peisaj şi să tragem în piept aerul proaspăt de munte.

În drum spre traseu am trecut pe la vilă să vedem cum arată camera şi să lăsam un bagaj mic. Camera era ocupată, era încă devreme pentru cazare şi cu încredere ne-am lăsat bagajul la recepţie.

Toate bune şi frumoase pe munte şi am revenit la vilă.

Atât recepţionera de dimineaţă cât şi cea de după amiază au fost amabile cu noi. Primim formularul de înregistrare să-l completăm în cameră şi cheia de la camera 19, deşi în descrierea unităţii se spune că au doar 17 camere. Ei, fiecare le poate numerota cum vrea sau poate că de la ultima actualizare a site-ului vila s-a mărit, cum de altfel aveam să constat şi alte lucruri diferite faţă de splendida descrie a vilei pe site.

Ni s-a comunicat că putem plăti şi când plecăm. În timp ce urcam scările spre etajul 2, strâmbând uşor din nas, să nu mă vadă soţul care îmi reproşează uneori că vreau să-i stric vacanţa doar pentru că eu am nasul prea sensibil şi simt mirosuri pe care mulţi nici nu le percep, îi zic: Tu ai văzut ce am văzut şi eu? Preţul afişat la recepţie este de 130 sau 130 si ceva de lei?

Era deja al treilea preţ pe care îl ştiam pentru o cameră la Splendid aşa că abia aşteptam să vedem camera ca apoi să mergem la recepţie să întrebăm cât trebuie de fapt să plătim, să nu ne trezim a doua zi că trebuie să dăm 130ron.

Ne-am pus şlapii să nu intrăm cu bocancii şi am intrat în cameră. Ce să zic, camera era spaţioasă, cu tavanele foarte înalte (nu ştiu dacă asta nu este o problemă iarna) dar nu prea era aerisită, fără balcon. Arăta exact ca în poze dacă le punem puţin în fotoshop şi schimbăm culorile, mai pale. Pereţii afumaţi, cuverturile şi covoraşul de sub măsuţă pătate, lenjerie de pat, deşi curată, de un alb murdar şi o gaură în cearşaful de pat, cred că datorate trecerii timpului.

Era doar o evaluare pe care trebuia să o iau în calcul în momentul plăţii pentru că nu ştiam la ce să mă mai aştept în cazul de faţă.

Baia arăta bine la prima vedere, dar ce te faci cand ai “norocul” să stai prizonier acolo 15 minute şi îi vezi toate defectele?! . Când am închis uşa a făcut clanţ şi nu s-a mai deschis. Degeaba ne-am rugat vreo cinci minute de ea să se deschidă, eu trăgând, soţul împingând. La recepţie i-a spus să aşteptăm că trimite pe cineva. Cineva, care a evaluat situaţia, a împins, a căutat cheia (asta făcusem şi noi), apoi a venit cu o şurubelniţă. N-a putut nici cu asta şi a plecat să caute habar n-am ce.

Stând în mijlocul băii, ca nu cumva să mă lovească cu uşa când o sparge, am făcut şi aici o evaluare că doar nu era să pierd timpul aşa dacă tot AmFostAcolo.

Baia avea gresie şi faianţă de generaţie mai nouă dar şi pete de mucegai în colţurile dinspre exterior. Cada avea emailul sărit pe margine în cateva locuri. Chiuveta avea o gaura din care plecau crăpături maro, semn că era aşa demult. Erau 4 prosoape alb murdar şi 3 buc săpun.

Ştiam sigur că atunci când ies de acolo îmi pun bocancii şi fuga la gară, că doar mă aştepta acasă un pat curat şi tare cum îmi trebuie mie să-mi întind coloana, fără să-mi fac probleme de cât voi plăti pentru asta.

Între timp, soţul tot meşterea cu şurubelniţa şi a reuşit să scoată şuruburile de la clanţă şi să deschidă în final uşa. Ne-am înţeles din priviri, am început să ne punem bocancii în picioare în timp ce tipul bătea la uşă să ne întrebe dacă mai pune clanţa la loc sau o lasă aşa pană plecăm. “Faceţi ce vreti cu ea că noi plecăm acum ”.

La plecare recepţionera a spus că-i pare rău de cele întâmplate şi că ne recomandă o cazare la 160ron/noapte. O, nu!

Am plecat spre gară siguri că la splendid nu e deloc splendid însă fară a şti exact cât costă o cameră. Oricum primul preţ, cel de 50ron, era cel mai aproape de adevăr.

Ajunsă acasă am căutat să văd şi alte păreri ale turiştilor şi tot căutând am aflat că vila figura pe un site de reduceri unde ţi-se oferea o reducere de 70%, adică pentru 2 nopţi plăteai 80ron în loc de 264ron (?!?!). Aşa am dezlegat misterul:

1. Camerele erau ocupate de turiştii care au cumpărat aceste vouchere

2. Noi urma să plătim 80ron/noapte, deşi beneficiam de aceleaşi condiţii ca şi ei, pe care eu le evaluasem undeva la 50ron căci mai mult nu merită pentru ce oferă, cum de altfel figurează pe site-ul de turism pentru perioada în care am fost, pentru că ei nu afişează preţul pe site-ul vilei.

3. Preţul de la recepţie era afişat pentru cei cu vouchere, să vadă omul ce reducere i-a fost facută.

Din cele întâmplate am înţeles că unii fac turism cum pică, şi de multe ori chiar picăm în plasa lor, şi că de cele mai multe ori pozele postate de unităţile de cazare sunt cele de la deschiderea oficială sau de la ultima renovare. Pentru situaţia la zi există AFA aşa că înainte de a pleca la drum daţi o căutare iar dacă nu găsiţi (cum a fost în cazul de faţă) la întoarcere dati-ne de veste.

Vacanţe frumoase!

Trimis de Lumis66 in 08.08.13 22:36:53
Validat / Publicat: 08.08.13 23:51:56

VIZUALIZĂRI: 1994 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumis66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Lumis66 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [08.08.13 22:48:14] »

@Admin: Pentru că am fost "cazată" (de voie, de nevoie) acolo doar 20-25 de minute am considerat că nu trebuie să acord note şi totuşi am acordat una pentru că altfel nu salva rw.

- -

NOTĂ WM: am retras noi nota acordată, conform Regulamentului AmFostAcolo (nu aţi fost efectiv cazaţi la această unitate).

webmaster [05.09.13 06:01:20] »

Lumis66 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [08.09.13 22:04:43] »

@webmaster: este ok ca si strada, putin mai in fata stanga, acoperisul rosu

webmaster [08.09.13 23:13:59] »

@Lumis66: Mulțumesc - rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=45. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv - copiază-le și scrie-ni-le te rog aici
  • Lumis66 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.09.13 00:14:03] »

@webmaster: +45° 21' 29.78", +25° 33' 9.17"

webmaster [09.09.13 00:28:19] »

@Lumis66: Mulțumesc din nou, Lumi.

Te-aș ruga să reverifici localizarea - ne-ai furnizat coordonatele in notația sexadecimală - nu le putem introduce astfel în program, a trebuit să le convertesc eu manual în notație decimală. Sper că nu am greșit la conversie.

Lumis66 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.09.13 22:19:42] »

@webmaster: imi cer scuze nu ma pricep la asa ceva, am verificat si coordonatele sunt bune.

amero [09.09.13 22:55:06] »

nu am inteles daca este sau nu cu PMA, eu insa l-am votat cu SB pentru ca este chiar foarte util. multumesc

amero, Lumis66
    Alte impresii din această RUBRICĂCrema Deluxe Hotel (ex Vila Splendid):