ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2013
    DIN: Bacau
    ÎNSCRIS: 22.07.13
    JUN-2013

Thassos... la cort

Mai sunt tineri astazi care prefera sa stea la cort, in concediu desi nu neaparat pentru a face economie la bani. Satui de aglomeratie si eticheta, de apartamente de bloc si cladiri corporatiste, ei isi doresc... libertatatea absoluta.

Pentru o persoana draga din familie, inclusa in descrierea de mai sus, am incercat in Thassos sa privim "cazarile"si din acest punct de vedere.

Ajunsi in Pefkari care este situat la 2 km de Limenaria, am vazut indicatorul de camping si am mers pana acolo. Da, arata asa cum trebuie: curat, spatiu, verdeata, liniste, apa calda la dusuri si plaja la 5 metri distanta.

Ne-am interesat de pret. In iulie, amplasarea cortului era 5 euro si se adauga la asta inca cate 5 euro, inmultit cu numarul de persoane existente in cort. Pentru un cuplu inseamna 15euro/noapte.

In zilele urmatoare, am mai vazut camping si dupa Skala Prinos, mai mare, mai frumos dar mai putin intim ca la Pefkari. Preturile tot pe acolo.

Ne-am gandit, dupa capul nostru, daca se merita sau nu...Pentru pret nu. Noi la Molos am platit sub 20 de euro camera. Aerul boem, neincorsetat e in fond "marca" litoralului grecesc si il gasesti peste tot chiar si la pensiuni cochete. Atunci se pune intrebarea care e plusul camparii aici in Thassos. Raspunsul norstu e ca nu exista.

In ceea ce priveste felul in care arata campingurile in Pefkari sau Prinos, nimic de obiectat.

Ramane la latitudinea fiecaruia sa aleaga de unde vrea sa auda marea, din cort sau din balcon, important este sa ajungi acolo.

Trimis de diana-camelia* in 08.08.13 11:54:17
    Validat / Publicat: 08.08.13 14:14:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana-camelia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Rororo [27.08.13 22:12:53] »

Vila Molos arata bine, interesant pretul... sub 20 de euro camera dubla pe noapte?

diana-camelia* [28.08.13 04:55:30] »

@Rororo:

Am fost cu o agentie din Bucuresti. La inceputul lui iulie, transport cu autocarul plus cazare sapte nopti la Molos, au costat 570 ron de persoana. De aici a rezultat pretul foarte mic pe cmera.

bose [31.08.13 15:11:19] »

Dar pentru maşină nu se plătea? 15 Euro pentru cort şi persoane plus ceva pentru maşină, adică plus cel puţin 5 euro, nu? Total 20 de Euro şi deja e prea scump... Asta pentru iunie.

Că în August se mai scumpeşte chiar şi cazarea la cort, cred...

Nu am stat cu cortul în Grecia, cred că este frumos, mi-ar plăcea dar pare puţin nerentabil. Acum depinde şi de pretenţii şi gusturi.

diana-camelia* [02.09.13 12:35:31] »

@bose: nu, din ce ni s-a spus noua se platea doar pentru cort si numar de persoane. Cred ca doar impatimitii de cort aleg aceasta varianta

Rororo [05.09.13 23:37:23] »

noi am stat in camping in Prinos si a fost minunat. curat, ieftin - 20 eur pe zi 2 adulti, 1 copil, masina, cort si acces. curent. Plaja blue flag, locul nostru de campare era ca o curte delimitata de leandri si pini. marea la 2 pasi. aer curat, natura, liniste.

diana-camelia* [05.09.13 23:59:13] »

@Rororo:

asa ca e minunata zona Prinos?

mie mi-a placut f. mult si plaja si clima si lumina... se vorbeste f. putin de aceasta parte din Thassos dar e tare faina.

marijuan [10.06.16 20:02:17] »

@Rororo - Se poate lasa masina langa cort sau trebuie lasata afara in parcare? Am citit de viespi... asa a fost?

bose, diana-camelia*, Rororo
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: