ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2013
DIN: Alba Iulia
ÎNSCRIS: 23.08.11
JUN-2013

Restaurant Ta kymata - in dulcele stil grecesc

Bucataria greceasca este un deliciu desavarsit, oricat de pretentios si de mofturos ai fi nu se poate sa nu gasesti cateva preparate care sa iti satisfaca papilele gustative.

Mancarurile grecesti, preparate in special din ingrediente simple si proaspete, au ca baza legumele, uleiul de masline, branza feta, iartul de capra. Primul meu contact cu mancarurile traditionale grecesti a fost la Taverna lui Manolo Manthos Ta kymata din Ouranopolis, si s-a dovedit a fi un fel de dragoste la prima vedere.

Tot ceea ce am mancat aici a fost desavarsit si mi-a deschis pofta de a gusta cat mai multe dintre preparatele grecesti, asa ca dupa un sejur in care am tot plimbat furculitele prin farfurii, m-am intors acasa si proba cantarului a fost nemiloasa, chiar cruda cu mine: am luat 3 kg in plus, mancand, tot a doua zi la Manolos Taverna.

Desi am avut cazare in sistem all inclus, ne-am dat rapid seama, ca la restaurantul hotelului nu vom putea simti pe deplin bunatatile bucatariei traditionale grecesti, asa ca, dupa ce am mancat o data la Taverna lui Manolo, am revenit aici, ori de cate ori simteam dorinta de a mai incerca inca un preparat si inca unul...

Taverna Manolo Manthos Ta kymata este situata in capatul orasului Ouranopolis, chiar pe malul Marii Egee, in aer liber, intinzi mana de pe marginea terasei si atingi nisipul... M-a cucerit la prima vedere si o voi purta mereu in amintirile mele...

Un cadru de lemn vopsit in albastru, mese si scaune tot albastre, fete de masa simple, uni, in tonuri de orange, cate o pisica torcand lenes printre mese, scaune sau picioarele turistilor infometati. Dincolo de aspectul rustic, tipic grecesc, de acea atmosfera de liniste si tihna, m-a impresionat rapiditatea cu care am fost abordati si serviti, placerea cu care ni s-a oferit ceea ce am comandat, ospitalitatea, la final am primit desertul din partea casei, mai tarziu am aflat ca acesta e un obicei grecesc...

Oricum, noi habar nu aveam de asa ceva, asa ca, in momentul in care ne-a fost adus pepenele rosu si prajitura cu portocale, am privit putin mirati si intrigati... nu comandaseram... insa patroana, de origine romana, ne-a spus ca e un dar, asa se obisnuieste la ei... Si pentru ca totul sa capete aroma de vacanta de neuitat, in surdina se aude muzica greceasca, ce ne gadila diafan timpanele...

Insa rasfatul suprem va fi al papilelor gustative, am mancat pe rand cat de multe preparate am reusit noi sa comandam, din meniu. La inimioara pentru totdeauna imi va ramane caracatita cu usturoi si platoul cu peste si fructe de mare, nu e o alegere intamplatoare, marturisesc, sunt fan al fructelor de mare...

Insa, deserturile grecesti m-au innebunit, m-au cucerit, m-au vrajit, incat acum, cand imi amintesc gustul lor demential imi lasa gura apa... La final, un pahar de vin, intregeste o masa proaspata si gustoasa. In general pentru o masa, constand din 3 feluri principale, desert, cafea, doua pahare de vin, scoteam din buzunar undeva intre 30 si 40 de euro.

Nu pot sa va descriu aspectul si gustul preparatelor, nu cred ca as gasi epitetele potrivite, va invit insa sa priviti foto, sau sa cautati in amintiri gustul unic al preparatelor grecesti... Acum, in timp ce scriu, tanjesc (desi am luat deja micul dejun :)) dupa gustul incredibil, rotund si perfect al mancarii grecesti servite la Taverna Manolo Manthos Ta kymata din Ouranopolis.

Trimis de sunflower in 08.08.13 08:39:56
Validat / Publicat: 08.08.13 10:18:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4409 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurant Manolo, terasa in culori de orange si bleu

Alex_Macedo [08.08.13 11:02:27] »

Ceea ce imi place la acest review este ca, prin slovele depuse, aroma gastronomica ajunge si la cititor!

Bravos, Sunflower!

sunflower [08.08.13 15:32:24] »

@web, vă rog să atașați următoarea piesă:

Multumesc.

rezolvat

Mixaela [24.04.14 14:48:14] »

Frumoasa descriere, la desertul la care ati spus "desert cu coaja de portocale si scortisoara" banuiesc ca nu ati mai tinut minte cum vi l-a descris, ... aceasta este halva de casa, desert traditional grecesc.

AdelaCosma [21.07.14 03:49:20] »

Foarte frumos! In urma review-ului tau tare as vrea sa incerc vara asta restaurantul insa am o intrebare: se gaseste aproape de port, de turn sau este in alta parte?

Nu am gasit nicio harta sa ma pot orienta. Si de asemenea... ati vazut ceva agentii de turism prin Ouranopolis pentru excursii sau din port se fac toate?

Multumesc frumos!

sunflower [21.07.14 08:17:14] »

@AdelaCosma:

Se gaseste in capatul orasului, de la turn continuati drumul in partea stanga, e chiar pe malul marii, nu se poate sa nu il gasiti. Restaurantul propriu-zis e pe partea stanga a drumului, iar terasa e vis a vis.

Da, exista agentii de turism de unde puteti lua croaziera, o sa le vedeti plimbandu-va prin Ouranopolis. Noi nu am cumparat biletul din port, ci de la o agentie, am rezervat si am platit de seara, iar dimineata la ora 10 a fost imbarcarea. Merita, e superb!

Vacanta frumoasa sa aveti!

AdelaCosma [21.07.14 13:03:42] »

@sunflower: Multumesc frumos pentru raspuns! Mi-am mai amintit ceva…ati vazut ceva benzinarii pe langa? Suntem cu masina insa o vom parca undeva si ma gandesc sa ne plimbam pe jos. Dar ceva puncte cu activitati nautice? Parasailing, scuba diving, etc erau pe undeva? Multumesc pentru ajutor!

sunflower [21.07.14 13:11:37] »

@AdelaCosma: Nu imi amintesc sa fi vazut benzinarii.

Exista activitati nautice in port. Portul e chiar la intrare in statiune, il veti zari cu usurinta. La ce hotel veti fi cazati?

AdelaCosma [21.07.14 13:46:08] »

@sunflower: suntem in Nea Roda cazati…cam la 9 km de Ouranopolis si o zi ne petrecem o zi si aici…sau 2. Sa mergem si la Amouliani. E bine daca sunt agentii ca ma gandeam sa vizitam putin si Salonicul. Dar nu cred ca au excursii pana acolo…e bine ca sunt mai multe activitati decat in satucul Nea Roda. Sper sa nu mai am intrebari: D O vara frumoasa!

Mixaela [21.07.14 14:33:24] »

@AdelaCosma: Daca sunteti cu masina, intrebati un localnic de o benzinarie, trebuie sa existe pe undeva.

Iar in Ouranopoli cand se intra in comuna pe partea dreapta este o statie peco, iar pe vizavi ca reper e o taverna.

Apropo, in dupa amiaza asta in Nea Rhoda au un fel de sarbatoare si se servesc hamsii. Nu ratez ocazia , voi veni si eu nu numai in plimbare si de a servii acesti pestisori.

AdelaCosma [21.07.14 15:29:25] »

@Mixaela: Supeer! Multumesc pentru informatii! Sa aveti pofta!!

sunflower [21.07.14 17:35:15] »

@AdelaCosma:

Am fost si la Nea Roda, eun satuc extrem de pitoresc, e înainte de Ouranopolis.

Ca într-un lanț al slăbiciunilor, înainte de Nea Roda e Ierissos , e un oraș în toată regula, aici în fiecare zi de marți se organizează un târg tradițional, sunt și multe chinezisme, dar găsiți și produse tipic grecești și ulei de măsline direct de la producători.

Mă puteți intreba orice și dacă mă pricep, vă răspund. Vacantă frumoasă!

Mixaela [22.07.14 00:59:46] »

@AdelaCosma: Rectific greseala, ma rog, a mea inimioara a citit aiurea evenimentul de pe facebook si ramasese cu impresia ca azi trebuia sa fie Festivatul hamsiilor, cu toate ca pe data de 28 iulie se organizeaza, incepand de la ora 21:00 . Eh, ramane ca lunea viitoare sa mergem iar

@Sunflower: pentru turisti pare sa fie Ierissos un ditamai oras, dar de fapt este doar o comuna . Ca exemplu iti dau, cand auzi un grec din Ierissos spunand "eimai apo'do sto chorio" la traducere este "sunt de aici din sat/comuna".

AdelaCosma [22.07.14 02:04:45] »

@Mixaela: Din pacate vacanta imi incepe din 1 august si pana in 8… nu mai prind hamsii, dar o sa ii incerc de la taverne. Stand in Nea Roda, am citit ca la Ierissos ar fi 2 supermarketuri cu preturi bunicele pentru aprovizionare. In vacanta m-am gandit sa vizitez urmatoarele: insula ammouliani de la Tripiti, Ierissos, Ouranopolis. Nu stiti oare se organizeaza plecati la salonic cu ceva autocare din Ouranopolis?

Mixaela [23.07.14 14:01:35] »

@AdelaCosma: In Ierissos gasesti o multime de supermarketuri, precum Lidl, Masoutis, Carefour si celelalte din interiorul comunei.

Spre Salonic daca vrei sa nu iei printr-o agentie de turism si care numai vreo 2 ore le puteti petrece prin oras, mai bine luati autocarul KTEL catre Salonic din fata lui Pyrgos din Ouranopoli, puteti sa stati cat doriti in oras fara sa va streseze nimeni, asa ca intr-o zi puteti sa luati cat de cat ce este de vizitat. Plecati de exemplu dimineata si va intoarceti cu ultimul autocar KTEL spre Ouranopoli.

Uite aici mersul autocarelor KTEL din Salonic-Ouranopoli si invers cat si pretul unui bilet ktel-chalkidikis.gr/index ... wCat&catId=1042 (biletul se ia din autocar cu plecarea din comuna)

Cand sunteti ajunsi in Salonic puteti lua un taxi sa va lase in centru ori autobuz care sa va lase la Turnul Alb sau Agia Sofia.

Uite, poti citi review-ul meu despre Salonic si veti afla ce puteti vizita in Salonic: vezi impresii

sunflower [24.07.14 10:17:01] »

@all, mea culpa!!!

Am botezat taverna, îmi cer scuze public, se numește Manthos, nu Manolo, așa cum am înțeles eu, nici nu știu cum ) !!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [24.07.14 13:25:22] »

De fapt, după cum am zis și la celălalt review, se numește Ta kymata. Așa o găsiți și pe tripadvisor. Așa scrie și pe șervețel, și pe firma de deasupra intrării.

sunflower [24.07.14 13:28:35] »

@abancor: )) merci!

Atunci, să rog webmasterii să schimbe din nou!!!

abancor, AdelaCosma, Alex_Macedo, Mixaela, sunflower, tem*
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Ouranopolis și împrejurimi: