ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2013
    ÎNSCRIS: 14.10.11
    JUL-2013

Vila Raoul - Omul sfinteste locul

Vila Raoul –Omul sfinteste locul

M-am gandit sa scot de la naftalina (admini, felicitari, aveti naftalina buna, mirosea a levantica, n-a zburat nici o molie) subiectul asta. De ce? Pai mi-am dat cu seama ca fuseram aici de 4 (patru) ori, de doua in toamna lui 2010 si de alte doua anul acesta, mai si iulie. Apai de cate ori sa mai aprofundez ca sa ma apuc de descrieri? Sa purcedem, zic!

De cand muma m-o facut (tata era oltean, sa n-avem vorbe la proces) eu cand auzeam de cazare la drumu’ mare intram in fibrilatii, sigur, pe vremea aia nu existau termopane, doape da urechi, pe soselele patriei circulau camioanele si basculantele de la Roman, …. ai…stop…s-au amestecat fisierele in cap, pe vremea aia nu erau pensiuni, daca n-aveai aplecare la sindicalistu-sef care avea grija de conditia ta fizica scotandu-te, macar de 1 Mai si 23 August, sa plimbi la sosea diferite component e ale to’asului si to’asei, deci cum zicea antepredecesorul meu, adica tot eu, daca n-aveai aplecare nu pupai bilet la odihna si tratament si trageai matale la (nu in) gazda.

Revenind la oile noastre (cine a vazut oaie, a lui sa fie!) da, dom’ne, Vila Raoul e la drumu’mare, adica la DN1. Ce m-a apucat sa ma cazez acolo, si sa revin (cu sotul din dotare, desigur, el e cobaiul) cand eu as fi in stare sa antifonez si tifonul? In toamna lui 2010, Ministerul de Finante se reorganiza, bancile nu prea aveau lichiditati iar la bancomat imi cerea cardu’cu poza de buletin, stiu, v-ati prins, stateam bine rau cu cash-ul iar in terenuri arabile, pasuni si luciu de apa nu puteam achita. Deci, vila intrunea conditiile mele: aproape de Bucuresti (123km), cazare ieftina si bucatarie proprie.

Vila asta are niste chichirezuri, are 3 spatii de cazare, complet separate, intrari separate, pana si gazdele intra separat, separatismu’ e in floare. Aveti ocazia (ca de obicei, numai la Eugenia55) sa primiti 3 intr-unu’ (sampon, balsam si ailifie de calcaie) de aceea veti vedea si poze din 2010.

In ordinea iesirilor din Bucuresti, prima oara am stat in “garsoniera mare” sau “suita”.

Intrarea e spectaculoasa, pe o scara de lemn care te scoate intr-un hol unde poti sa-ti lasi sosonii. Camera e mare, da’mare, bine si datorita faptului ca e bucatarie deschisa (open space, cum ar spune un agent imobiliar), pat dublu, canapea tapana (uite, nu mai stiu daca e rabatabila), oricum garsoniera e pt. 3 persoane. Baia e si ea mare cu cabina de dus, e cea mai moderna din cele 3 spatii de inchiriat. Bucataria are frigider mare, masa cu scaune si strictul necesar intr-o bucatarie, asta e valabil pt toate cele 3 bucatarii (tigaie, oala, cratita, capace, farfurii, cesti, tocator, ibric, tacamuri, prosopel, detergent, burete, chibrituri).

Garsoniera mica are intrarea direct din curte, urci o treapta si gata. E interesant structurata, se intra intr-o incapere lunga care intr-un capat are bucatarioara (frigiderul e mai mic dar nu e mini) si in celalalt capat un fel de colt de lectura cu o masuta de cafea si 2 fotolii comode. Cobori o treapta si intri in dormitor, pat dublu, dulap (un alt plus, sunt umerase destule (ador umerasele ) in toate 3 spatiile). Din dormitor intri in baita (suntem in garsoniera mica, da?) aici veti intalni o chiuveta de papusi.

Garsoniera mare si garsoniera mica pot lenevi, manca, bea si pe o terasa acoperita.

In garsoniera mica am stat de 2 ori, ni se pare cea mai potrivita pentru noi.

Cand am venit a patra oara, in iulie, garsonierele erau ocupate, gazda, foarte amabila, a zis sa luam o camera din apartamentul cu 2 camere, cel de-al treilea spatiu. O intrare strategica, langa sa-I zicem, foisorul cu gratar, dar nu e foisorul clasic, de lemn, rotund sau colturos, e un spatiu acoperit, cu masa si scaune foarte comode si decorat cu tot felul de obiecte traditionale sau pur si simplu, interesante. De fiecare data am avut lemne din partea casei. (Din partea casei mele, poze cu papa ad-hoc!)

La apartament ajungi pe o scara in forma de melc, terasa acoperita, un hol maricel unde e si masa cu 4 scaune, bucatarie deschisa cu frigider mare, 2 camere si baie, toate dau pe hol. Tot asa, paturi duble, dulap, umerase, da? ah, era sa uit si, iarasi un punct comun, noptiere cu veioze care merg!!!

Gazdele, foarte de treaba, doamna gazda, cum pleci de acasa, cum iti fura gunoiul!

Si ajungem la curte, aici m-am referit eu, mai ales, in titlu! Curtea, asa segmentata cum este, e foarte bine exploata si pusa in valoare, e plina de flori si plante decorative!

Si-inca una si ma duc!

Vila e situata la rascrucea DN1 cu Moroieni, aproape peste drum este statia de bus si maxi-taxi, la maxim 10 minute pe Moroieni in sus ajungi pe platoul Izvor unde ai piata taraneasca si nu numai, magazine de tot felul.

Deja unii au picioarele in apa rece si compresa pe cap :) asa ca promit sa trag usa inceeeet de tot!

Trimis de Eugenia55* † in 07.08.13 17:30:39
    Validat / Publicat: 07.08.13 18:34:42
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2390 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Eugenia55* †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P14 Tratatia de final: o costita, un mic cu mustar, o ciumpearca uriasa si, piesa de rezistenta, mujdei cu multe rosii coapte la gratar

le_maitre
    [24.10.13 13:50:42]

Stimată Doamnă Eugenia,

V-am descoperit scrierile abia acum, dintr-o pură întâmplare şi, cu permisiunea Dvs, ţin să vă subliniez că mi-au mers mai mult decât la suflet! Stilul este "plus que parfait" după părerea proprie (cu care sunt d'accord).

Mă-nclin şi vă doresc toate cele cuvenite la nivel ultra-pozitiv!

Eugenia55* †AUTOR REVIEW
    [24.10.13 20:21:05]

@le_maitre:

Monsieur le Maitre,

Asa complement (compliment pt. aia cu bacu' in stand-by) ce-am putut primi la ceas de seara mi-aduse bujori in obrajori (nota redactiei: crescu sistolica) si fiori pe langa si-mprejur!

Ma duc sa mi-o iau in cap! (in freza, au altii grija!)

Merci et bonne soiree!

MCM
    [24.10.13 22:37:42]

@Eugenia55:

doamna gazda, cum pleci de acasa, cum iti fura gunoiul!

hahahaha... citesc in ochii tai ca te-a furat!!! Este evident ))))))

Eugenia55*, le_maitre, MCM
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Raoul: