ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2013
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 07.08.13
JUN-2013

Un concediu frumos, de neuitat!

Am petrecut la acest hotel un sejur de vis! A fost a doua oara cand am mers in Turcia, pentru prima data insa in Antalya la All Inclusive si cu copilul. Ne-am simtit foarte bine toti 3 si am fost extrem de multumiti.

Hotelul este nou, elegant si luxos. Camerele sunt foarte mari (aprox. 30mp). Noi am platit o camera dubla cu pat suplimentar, dar camera pe care am primit-o era tripla (probabil ca au ajutat cei 10 euro pe care i-am dat la check-in; va sfatuiesc sa faceti la fel, au fost 10 euro foarte bine chetuiti). Am avut un pat dublu si unul de o persoana. Noi am lipit paturile, iar pe marginea celui in care a dormit fetita, am pus doua scaune si cateva perne pe margine, ca sa nu cada din el. A dormit foarte bine acolo si am avut suficient spatiu.

Baia este de tip open space, nu are usa propriu-zisa, doar usa de la cabina de dus si inca una pentru toaleta. Cred ca pentru familiile cu copii sunt mult mai utile baile de acest tip, deoarece fiecare zona a baii poate fi folosita separat.

Curateniea se facea zilnic in camere, se schimbau prosoapele, lenjeria si se reumplea minibar-ul (cu apa, suc si bere).

Mancarea a fost diversificata, proaspata si foarte buna. Era imposibil sa nu gasesti ceva sa-ti placa: peste, pui, curcan si vita la fiecare masa, gatite diferit in fiecare zi. Salate si garnituri foarte multe, deserturi de toate felurile, fructe la fel. Exista si un bufet dietetic, de unde se putea alege ceva si pt bebelusi. Restaurantul era foarte curat, iar personalul foarte amabil. Poate chiar putin prea amabil... Se debarasau foarte repede mesele, iar daca nu erai atent, ti se lua farfuria din fata, chiar daca nu ai terminat de mancat. Mi s-a intamplat sa ma ridic de la masa 2 minute, iar cand m-am intors nu mi-am mai gasit farfuria :) Chelnerii erau insa atat de amabili, incat nu te puteai supara pe ei.

In afara restaurantului in care se serveau mesele principale, mai erau 2 baruri in hotel si inca doua la piscina, unde se serveau mereu bauturi alcoolice, non-alcoolice, cafea, sucuri, apa imbuteliata etc. Langa piscina era si o casuta unde se pregateau dimineata diferite placinte, la pranz kebap sau hamburgeri, iar dupa-masa deserturi. Kebap-ul m-a dezamagit, cel de la noi e mult mai bun.

Langa piscina mai era si un snack-bar cu diverse gustari, pizza, fructe etc.

Restaurantul a la carte e foarte slabut, aveai de ales doar intre doua meniuri, dar mancarea a fost buna.

Intregul personal sta cam prost la capitolul limbi straine. Doar cei de la receptie vorbesc engleza, germana si rusa. Restul vorbesc foarte putina engleza, iar pt a te intelege cu ei trebuie sa folosesti cuvinte de baza, gen water, not cold. Sotul a cerut apa la temperatura camerei (water at room temperature please) si a primit apa si rom :)

Piscinele hotelului sunt foarte frumoase si cu apa calda. Cea de copii este de 35-40 cm adancime si e perfecta pentru copii mici. Exista si un club pentru copii, dar noi nu l-am testat. Era pentru copii mai mari, care pot fi lasati acolo fara supravegherea parintilor si nu a fost cazul nostru. Am frecventat insa locul de joaca de langa piscina, care era acoperit. Langa acesta erau si 3 tobogane cu apa, la fel, pentru copii mai marisori. Tot pentru copii era si un parc de distractii, cu trenulet, leagane, avioane, masinute, roata, saltele etc., dar era deschis numai cateva ore pe zi. Pentru noi a fost insa suficient.

Hotelul are si tobogane pentru adulti. Pe unul din ele m-am dat chiar cu fetita in brate si a fost foarte bine.

Plaja era cu nisip fin si sezlonguri, dar intrarea in mare era cu pietre si abrupta. Recomand papucii de apa! Apa a fost curata si calda.

Seara se organiza discoteca pentru copii in amfiteatru, iar de la ora 21:30 incepea un spectacol. In fiecare seara a fost altceva, potrivit atat copiilor, cat si adultilor.

Hotelul este amplasat in marginea Belek-ului, intr-o zona in dezvoltare, dar chiar langa hotel s-au construit deja alte hoteluri, deci nu se mai lucreaza. Daca vrei insa sa iesi din resort, nu prea ai unde merge. Exista doua bazare la 10-15 min de mers pe jos, unde se gasesc suvenir-uri, duciuri, condimente si multe haine si genti contrafacute (si de proastra calitate).

Sumarizand, ne-a placut foarte mult acest concediu si recomandam acest resort!

Trimis de irinana in 07.08.13 16:52:42
Validat / Publicat: 07.08.13 17:46:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Oludeniz, Marmaris, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 4272 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irinana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.08.13 17:46:26]

Bun, remarcabil review de debut

@irinana: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [07.08.13 18:29:57]

@irinana;

Toate camerele standard au un pat dublu si un pat single. Deci ai dat degeaba cei 10 euro.

In rest foarte bun review-ul plin de informatii folositoare.

Felicitari.

[10.08.13 12:02:12]

@Andox: Initial am primit o camera cu doua paturi twin, iar pt fetita era extins fotoliul. Am cerut alta camera si ni s-a spus ca nu au, hotelul fiind plin. Dupa ce am dat cei 10 euro s-a gasit camera. Deci nu am dat degeaba acei bani!

Am mai citit si alte review-uri de la acest hotel si nu suntem singurii care au fost in aceasta situatie.

Din cate stiu, este de fapt o practica foarte des intalnita in toata Turcia, nu doar la Sherwood!

Alina Predescu
    [15.08.13 09:59:18]

@irinana:

Buna,

Si noi vom merge anul acesta la Sherwood Dreams, ma bucur sa aud numai de bine.

Vroiam sa te intreb daca este adevarat ca poti folosi si piscina de la Sensimar (am inteles ca este acelasi patron) si daca exista vreun transport spre statiunea Belek sau daca merita vizitata.

Multumesc!

[15.08.13 10:32:51]

@Alina Predescu: Da, poate fi folosita si piscina de acolo, dar este interzis accesul cu copii, asa ca noi am stat doar la piscina de la sherwood. Oricum aceasta era foarte mare, frumoasa si nu era aglomerata, asa ca nici nu am simtit nevoia sa mergem dincolo. Am uitat sa scriu in review ca pt piscina si plaja am primit de la hotel prosoape, pe care le puteam schimba gratuit o data pe zi.

In Belek nu ne-am dus, dar exista ceva mijloc de transport in comun, era o statie de taxi in apropiere si se organizau si excursii pt shopping de catre agentie. Deci posibilitati de transport sunt destule...

Daca mai ai si alte intrebari scrie-mi si iti raspund cu placere. Concediu placut!

Alina Predescu
    [19.08.13 11:57:11]

@irinana:

Buna,

Iti multumesc mult pentru raspuns.

Vroiam sa te mai intreb in legatura cu camerele: noi avem rezervata o camera sea side view si vroiam sa stiu daca ar mai fi nevoie sa mai dam ceva la receptie sau daca acest tip de camere sunt ok.

Multumesc anticipat!

anila82
    [13.11.13 09:59:21]

as vrea sa stiu cat timp ati facut de la aeroport din Turcia pana la hotel? multumesc.

[13.11.13 22:35:15]

@alina boca: de la aeroport am mers direct la hotel, fara nicio oprire, si a durat 40-45 minute.

[13.11.13 22:40:50]

@Alina Predescu: Scuze, dar numai acum am citit ecoul. raspunsul meu este acum tardiv, dari am avut platita camera land view, iar dupa ce am dat 10 euro am primit sea side view la ultimul etaj. Camera a fost foarte buna. Nu stiu daca toate camerele side view erau la fel. Cum a fost la voi? Noi suntem 80% hotarati sa mergem tot aici si vara viitoare...

frothalia
    [16.06.14 12:23:38]

@irinana: transportul a fost individual sau colectiv?

[21.06.14 18:45:37]

@frothalia: a fost colectiv. Am plecat cu avionul din sibiu si am avut transfer la si de la hotel asigurat de agentie.

Alina Predescu, anila82, frothalia, irinana
    Alte impresii din această RUBRICĂSherwood Dreams Resort [Bogazkent]: