ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2013
    DIN: Bacau
    ÎNSCRIS: 22.07.13
    JUN-2013

Parcul Eminescu din Botosani intre poezie si hidrobiciclete

Pentru cei care nu au fost in Botosani, e usor de etichetat ca fiind un orasel de provincie situat departe tare, in nord, la capatul lumii... Geografic vorbind, asa este. In fapt ,desi nu te prea astepti sa te incerce mari surprize, cand il vezi, esti uimit de ceea ce vezi.

E plin de verdeata, cladiri vechi foarte bine conservate, are un aer patriarhal si primitor, incat parca iti vine sa faci un ragaz si sa te odihnesti.

Am ales parcul pentru ca era o duminica insorita, de inceput de vara cand esti nerabdator sa profiti de lumina si aer cald. Parcul de astazi este fosta Gradina Varnav ,strabatuta in 1922 de Galaction care spunea despre ea asa: "M-am gasit intr-o lume linistita, fara de racnetele vanzatorilor bucuresteni, fara de automobile si fara de imbulzeala de la raspantii".

Astazi, gradina publica de odinioara a devenit Parcul Eminescu, are o suprafata mai mica si nu mai este inconjurat de case boieresti, Edilii au incercat insa, sa-i conserve stilul si sa aduca localnicilor o oaza de liniste si verdeata.

In partea centrala exista acum un lac artificial, strabatut de doua poduri, iar pe aleele principale se gasesc statui ale personalitatilor botosanene.

Ceea ce da o atmosfera inedita sunt barcutele si hidrobicicletele de pe lac. Printre arborii seculari, din parc, se spune ca s-a plimbat si Eminescu, mai mult in ultima parte a vietii sale.

In chioscul din mijlocul parcului, de sarbatori, canta fanfara cica ,asa cum imi amintesc si eu ca se intampla in parcul din Slanic Moldova in vacantele mele de scolarita.

Am facut cateva poze pentru ca e un loc frumos si ingrijit pentru mici si mari, pentru localnici sau turisti, un loc fara manele si seminte dar cu hidrobiciclete si poezie care nu se exclud ci dimpotriva...

Trimis de diana-camelia* in 07.08.13 15:05:33
    Validat / Publicat: 07.08.13 16:09:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BOTOȘANI.

VIZUALIZĂRI: 1929 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana-camelia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [07.08.13 15:42:41] »

Mutat la rubrica "La pas prin Botoşani şi imprejurimi" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [07.08.13 17:42:57] »

Despre Botoșani chiar se spunea, prin anii 90, că e cel mai verde oraș din Europa. Probabil e și o exagerare din mîndrie locală, dar și un sîmbure de adevăr. Și pe mine m-a izbit, prima dată cînd am vizitat Botoșanii („vizitat” e mult spus, căci m-am plimbat prin centru, pe jos, vreo două ore), exact aerul patriarhal, liniștit, aspectul aerisit și verde al unei părți a centrului.

Are și un centru istoric valoros, deși a ars mare parte din el într-un celebru incendiu în care a dispărut și casa familiei Eminovici, casa natală a lui Mihai Eminescu (ulterior refăcută).

diana-camelia* [07.08.13 22:15:30] »

@abancor: Asa e, si mai sunt foarte multe case, foste conace boieresti, despre care ar fii foarte interesant sa le stim povestile...

abancor, diana-camelia*
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Botoşani şi împrejurimi: