ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2013
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 23.03.09
JUL-2013

Bratislava-Praga-Budapesta

Planuiam de ceva timp o excursie in zona Cehiei-Slovaciei. Si ce ne-am zis noi? Hai sa facem un periplu al capitalelor respective, la care am adaugat si Budapesta, pe care o vizitasem anul trecut, dar am dorit sa aprofundam "subiectul"-nu de alta, dar capitala vecinilor nostri unguri chiar e impresionanta.

Zis si facut!

Dar ca sa nu ne plictisim cu atatea orase mari, am inclus in periplu si ceva "divagatii", gen: Karlovy Vary (Cehia), Bojnice (Slovacia), Auswitz = Oswiecim (Polonia), Strbske Pleso (Slovacia).

In final au rezultat vreo 5000 de poze, 3500 km si nu am sa plictisesc cu tot atatea cuvinte, dar in ceea ce priveste capitalele vizitate: Bratislava-Praga-Budapesta, fiecare are farmecul ei.

Fac de la inceput precizarea ca in toate cele 3 capitale am stat in centru, asa ca nu am cum sa fac alte aprecieri cu privire la cartiere, dar, in general, in centrul capitalelor sunt si punctele de interes.

Bratislava, din punctul nostru de vedere are cel mai putin de oferit in ceea ce priveste obiectivele de vizitat, dar are si punctele ei tari: ni s-a parut ceva mai multa curatenie in centru decat in celelalte capitale. Nu am stat decat o noapte acolo, am vizitat Castelul (care domina orasul) si Centrul vechi, dar ne-a impresionat, repet, prin CURATENIE. Sunt din Bucuresti, dar in Centrul Vechi nu poti sa mananci fara sa vezi darapanaturi sau fara sa simti mirosuri pestinentiale (punctul meu de vedere). Nici vorba de asa ceva in Bratislava. Cel mai curat din toate cele 3 capitale vizitate. Obiective de vizitat: Castelul, Centrul Vechi (sa nu-l ratati pe Cumil-un soldat iesind din canal), UFO - (in capatul unuia dintre podurile care traversau Dunarea) - unde in varf se afla un restaurant, iar noaptea era un spectacol cu lasere.

In ceea ce priveste Praga, un oras superb, cu stradute inguste dar si cu bulevarde largi, cu un pod minunat (Karluv most) care te duce pe un alt taram, cu palate, strazi in panta. Alta civilizatie, alta lume. Slavi si parca nu prea. Un amestec fermecator. Ca sa vizitati Praga asa cum trebuie (si nu cum am facut-o noi- 4 nopti, -5 zile din care in fapt au fost 3 zile intregi de vizita) v-ar trebui cam 4 zile pline. Pe podul Carol m-as plimba la nesfarsit, mai ales la apus. Putin cam comercial, dar tot frumos. Sfat: nu mancati sau beti in imediata apropiere a Vechii Primarii (ceasul astronomic) decat daca aveti punga plina: o bere ne-a costat, fara exagerari, cam 9 euro. Bine ca nu am si mancat acolo!!! Am stat la Longin Center-Mariott Executive Apartments, intr-un studio-absolut minunat, cam la 5-6 minute de mers pe jos de Piata Wenceslav. Praga ceva mai murdara decat Bratislava, dar si mult, mult mai vizitata.

In fine, Budapesta, capitala care te impresioneaza prin bulevardele largi, cladirile monumentale si cu un centru vechi plin de viata, cu Andrassy ut (adica bulevard-ut e bulevard iar utca e strada, macar atat am invatat si eu dinUngaria) plin de magazine de firma, marea majoritate inaccesibile, cel putin pt. noi.

Daca ar fi sa aleg, nu stiu, probabil intre Praga si Budapesta, desi nu pot spune ca nu mi-a placut si Bratislava, dar e ceva mai simplist.

Trimis de chrismo in 07.08.13 00:09:54
Validat / Publicat: 07.08.13 01:16:06

VIZUALIZĂRI: 2306 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chrismo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bratislava vazuta de sus, de la Castel

webmaster14 [07.08.13 00:31:24] »

Vă rog să specificaţi în dreptul preţului/sejur, euro sau ron, pentru că nu-mi dau seama ce reprezintă cei 2500.

iulianic [07.08.13 09:37:51] »

@chrismo: Într-adevăr, Praga este un oraş fermecător. L-am revăzut şi eu de curând, la întoarcerea dintr-un circuit în nordul Europei. Podul Karol este şi pentru mine un loc ce mi-a rămas întipărit în suflet. Statuile lui, foarte expresive, deşi un pic neîngrijite (ar mai trebui curăţate din când în când de negreala care le ascunde adevărata frumuseţe) m-au fascinat. Într-adevăr, este cam comercial. Punctele de vânzare suveniruri, micile formaţii muzicale amplasate atât de aproape unele de altele, mulţimea de turişti dornică să se pozeze cu fiecare statuie, fac din podul Karol un loc uneori prea aglomerat.

Pentru că am avut o oră şi jumătate timp liber în Piaţa Primăriei, unii dintre membrii grupului nostru au luat masa la gradina de lângă ceasul astronomic. Mi s-a părut un loc potrivit pentru odihnă (era umbră, iar ziua era foarte călduroasă). O porţie de jambon fript la jar, cam mare ce e drept (suficientă pentru două persoane) cu cartofi şi salata de varză a costat 24 de euro. O bere la pahar de 0,5 l a fost 2 euro, iar o coca-cola tot de 0,5 l a fost 2,5 euro.

chrismo [08.08.13 20:57:00] »

@webmaster14: euro, insa dar numai Kempinski High Tatras (Strbske Pleso-Slovacia) a costat 685e/4 nopti cu mic dejun.

webmaster26 [16.01.18 17:54:42] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Hoinari prin Europa, EUROPA - CIRCUITE DIVERSE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Excursie capitale Europa Centrală]

chrismo, iulianic