ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2013
OCT-2012
single

Schimbarea la Față pe Muntele Tabor

Preambul

Pentru că astăzi în calendarul ortodox se sărbătorește Schimbarea la Față, zi care dincolo de valentele creștine, tăranii din satele noastre ardelenești consideră ca va aduce toamna, am decis să scriu câteva cuvinte despre locul în care într-adevăr s-a petrecut această transformare biblică...

Muntele Tabor sau Muntele Schimbării la Față este unul dintre principalele locuri sfinte din Israel. În toamna anului trecut am avut bucuria nesperată, nevisată, de a ajunge să îmi port pașii prin aceste spații încărcate de spiritualitate, istorie și zbucium și să îmi umplu sufletul de lumină, speranță, credință și iubire.

Scurt istoric

Muntele Tabor – Har Tavor este situat în Galileea de Jos, în apropierea orașului Nazaret și a Mării Galileei. Arabii îl denumesc Jebel el – Tur, adică cel mai frumos munte, însă, în ochii mei, se aseamăna mai mult a deal, avînd o altitudine de doar 550 metri. Pentru crestini, aici este locul în care a avut loc Schimbarea la Față, când Iisus s-a arătat apostolilor Petru, Pavel și Ioan schimbat la față și însoțit de Moise și Sf. Ilie: "Și după șase zile a luat Iisus cu Sine pe Petru și pe Iacov și pe Ioan și i-a dus într-un munte înalt, de o parte pe ei singuri, și S-a schimbat la față înaintea lor. Și veșmintele lui s-au făcut strălucitoare, albe foarte, ca zăpada, cum nu poate înălbi așa pe pământ înălbitorul. "

Muntele Tabor va fi căutat de către creștini pentru a oficia slujbe începând cu secolul al IV-lea. În anul 1099, cruciații au construit aici o fortăreață pe care au încredințat-o apoi ordinului benedictinilor, care au construit aici o biserică. Ambele construcții au fost atacate în anul 1113 de către arabi care au ucis călugarii ce viețuiau aici. Insă benedictinii nu au putut renunța la acest loc sfânt și s-au reîntors, pentru a fi din nou uciși când, în anul 1187 Saladin a cucerit muntele. Peste câteva sute de ani, în 1632, ordinul franciscanilor a cumpărat proprietatea de la arabi și s-a ocupat cu administrarea acestui loc sfânt pentru miile de pelerini care îl vizitează. În 1921 a început, în partea sudică a muntelui construcția actualei biserici cu hramul Schimbarea la Față, aparținând custodiei franciscane. Pe muntele Tabor, chiar în vârful platoului există și o biserică greco-ortodoxă care a fost ridicată de doi călugări români: arhimandritul Irinarh Roseti și ucenicul acestuia Nectarie Banul, începând cu anul 1859. Dupa ce arhimandritul Irinah a trecut la cele veșnice, Nectarie Banul a reușit să mențină rânduiala slujbei în limba română până în anul 1890, când, bătrân și încărcat de ani și neputințe s-a retras la o altă mănăstire. Mănăstirea a trecut în custodia grecilor ortodocși, deoarece aici legea spune că după moartea ctitorilor, dacă nu sunt urmași monahali, biserica trece în proprietatea patriarhiei grecești.

Muntelui Tabor prin ochii mei

Am pornit înspre nord, către Galileea de Jos, dis de dimineață, imediat după ce am luat micul dejun, în cochetul hotel Donna Gracia din Tiberias. Drumul prin pustiul Iudeii, pe o falie tăiată acum 2000 de ani, a fost interesant, poate pentru că niciodata nu mai străbătusem până atunci un deșert. Dealuri unduite lin, ne însoțeau de o parte si de cealaltă a unei șosele impecabile. Dealuri împânzite cu scaieți, uscate, triste, de un ocru nisipos, având la bază, din loc în loc, așezări omenești, colonii de beduini. Pe măsură ce rulăm, peisajul își schimbă înfățișarea. Sub ochii nostri se deschid păduri verzi ce împodobesc dealurile și mozaicuri minunate, ca niște picturi decorative, pe alocuri monocrome, verzui maronizate ușor. Din loc in loc, ocruri când reci, grizate, când calde, aproape spre roșu definesc clar și plăcut ochiului culturi vegetale diverse, arături proaspete ori mai coapte de soarele arșițos. Ziua este luminoasă, limpezind imaginea, așa încât vedem bine până departe. Cautam avizi, Muntele Tabor, însoțiți de curmali mulți, încărcați de ciorchini mari, apetisanți. Curând, se conturează Taborul cu profilul lui abrupt, tăietura impunătoare a platoului din vârf și podoaba pinului mediteranean. Se văd turlele a două biserici, una ortodoxă, una catolica. Acum aflu, de la ghidul nostru ca Taborul este munte sfânt și pentru creștini și pentru evrei. Aflam că originea poporului evreu stă așezată pe cele trei triburi evreești cu vechime de mii de ani: Ishar, Beniamin și Zabulon. Cotim la stânga, pe un drum cu eucalipt adus din Asia datorită capacității lui de a asana mlaștini. La baza Taborului erau altădată zone mlăștinoase. Intrăm în satul arab Daduria și ieșim rapid din satul beduin. Oprim la un magazin al unui beduin, căsătorit cu o româncă... ce mică e lumea... student la Craiova, la medicină, o întâlnise pe această femeie frumoasă, blondă, cu ochii verzi care a ales să îl urmeze... ce mare e dragostea...

Ajungem la Mănastirea Ortodoxă, soferul lasă autocarul în exteriorul zidurilor groase, ca de cetate si cu sfială, pătrundem în curtea bisericii, apoi în incinta locașului de cult. Biserica e luminoasă, răcoroasă, bogat pictată, iar atmosfera este plină de evlavie, se simte energia pozitivă emanată de gândurile curate ale pelerinilor. Ceea ce îmi atrage in mod automat atenția este o icoană alb-negru având în mijlocul ei imaginea Fecioarei Maria, înconjurată de alte iconițe, mici. Icoana este încadrată de mulțime de fotografii și mici plăcuțe pe care sunt conturate organe ale corpului omenesc: mâini, picioare, ochi... Mi-am dat seama ca aceste plăcute sunt cumparate de către aceia dintre pelerini care suferă de anumite boli sau sunt apăsați de diferite doruri și dorințe, apoi sunt așezate, cu speranța lângă icoana făcătoare de minuni... La loc de cinste, intr-o raclă micuță, de lemn lustruit și lăcuit se păstrează o bucată din lespedea pe care s-a petrecut Schimbarea la Față a Domnului.

Minunea petrecuta in ziua Schimbării la Față

Eu am vizitat doar manastirea ortodoxă, aici ne-a întâmpint o măicuță româncă, ea vorbindu-ne cu blândețe despre Dumnezeu, iubire, nevoință, renunțare si minuni... În noaptea în care creștinii sărbătoresc Schimbarea la Față, în timpul slujbei, peste Muntele Tabor se coboară un nor luminos, ireal, un nor asemănător putând fi vazut doar în acest loc, in anul urmator, în aceeași noapte, la aceeași oră... Măicuța ne vorbeste despre alte minuni și vindecări de care au avut parte cei care, cu credință, de-a lungul timpului și-au plecat genunchii si și-au deschis inima, in rugaciune, in fața icoanei făcătoare de minuni existente in biserică...

Am îngenunchat și eu la poalele acestei icoane, o icoană cum eu nu mai văzusem, doar în tonuri de alb și negru... am simțit pace și calm, iar gândurile mi-au rămas acolo, mult timp după ce am parasit acest munte calcaros, cu formă eliptică... Muntele Schimbării la Față.

Trimis de sunflower in 06.08.13 11:04:30
Validat / Publicat: 06.08.13 14:29:30

VIZUALIZĂRI: 6341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prin desertul Iudeii, in plan indepartat se zareste, asemeni unei elipse, Muntele Tabor
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

sunflower [06.08.13 12:09:02] »

Va rog, sa atasati urmatoarea piesa acestui review:

Multumesc!

rezolvat -wm[//]

amero [06.08.13 15:45:33] »

m-ai atins la coarda sensibila cu rew. si cu melodia pe care o iubesc in mod deosebit. amintirile mele sunt ceva mai vechi insa persista in memorie cele 2 saptamani petrecute in Israel cu ceva ani in urma.

sunflower [06.08.13 15:54:10] »

@amero: Va multumesc foarte mult!

Am dorit sa scriu acest review, tocmai cu ocazia acestei sarbatori deosebite.

webmaster [06.08.13 18:27:25] »

amero, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Israelul: