ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2013
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 27.07.09
JUL-2013

Un sejur 'EXCEPTIONAL'

Imi pare foarte rau ca nu am avut curajul pana acum, sa merg in Delta Dunarii!

Intotdeauna ma gandeam ca or sa ma "casapesca" tantarii si ca s-ar putea sa gasesc cine stie ce mizerie acolo.

Spre norocul meu, toate temerile mele au fost false.

Am gasit o organizare impecabila (datorita celui care se ocupa de logistica destinatiei respective - d-nul Iliuta), gazde minunate (Florin si Alina) personal f. serviabil si un ghid (Mihai) cum nu credeam sa existe prin acele locuri.

Deci un scurt rezumat:

am ajuns la Tulcea si am fost intampinati la debarcader de d-nul Iliuta impreuna cu Mihai si dupa o calatorie de cca. 2 ore pe canale, am ajuns la Mila 23. Casute saracacioase (dar cu multe flori), oameni care ne priveau curiosi de pe mal si in sfarsit pontonul destinat pensiunii noastre. Un ponton O. K., cu mocheta pe jos, urcam cateva trepte si patrundem pe o ulicioara unde gasim aceleasi casute modeste. Dupa cca. 50 m. iesim intr-o strada mai maricica si dam cu ochii de pensiunea unde o sa ne cazam. O casa f. curata, cu 2 etaje, multe flori, hamac in curte, un gazon ingrijit si conditii cum nu credeam sa gasim pe acolo.

Camerele spatioase (grupul nostru a ocupat 6 camere, 5 cu pat matrimonial si 1 camera cu 2 paturi), aer conditionat, televizor si bai moderne cu cabina de dus.

Masa a fost in regim de pensiune completa si o serveam in curte sub o bolta de vita (acoperita cu o plasa f. deasa, astfel incat sa nu ne pice insecte in mancare).

Despre mancare ca sa va spun? EXCEPTIONALA!

Micul dejun f. bogat (mezeluri, branzeturi, oua, legume, dulceata, margarina, cafea), iar la pranz si cina am servit de fiecare data peste preparat in alt fel (Doamne cat de bun era!). Seara aveam si desert si intr-o seara am servit niste papanasi cu dulceata...

Mini sejurul nostru a inceput joi dupa-amiaza. Vineri dimineata am plecat intr-o plimbare de cca. 3 ore pe canale si am fost uimiti de ghidul nostru (Mihai) cu explicatiile pe care ni le-a oferit. Ne-a furnizat date istorice, geografice si stia f. multe lucruri si despre flora si fauna. Asa ghid, cred ca s-ar dori fiecare turist!

Dupa masa de pranz ne-am odihnit putin si apoi am plecat intr-o alta plimbare, la fel de minunata ca si prima.

Sambata am avut programata o excursie la Letea si dupa ce am vizitat padurea, am servit pranzul la o casa din localitate unde am servit iarasi o mancare excelenta si am avut o primire f. calduroasa.

Nu dau multe amanunte despre ceea ce am vazut pentru ca doresc din tot sufletul ca cei care citesc acest review sa mearga si sa se convinga ca o astfel de excursie, merita si ultimul banut pe care il dai!

Sfat: incercati sa mergeti mai multe familii ptr. ca astfel pretul este mai scazut (daca as fi mers doar eu cu sotul ar fi trebuit sa platim 2900 lei/familie, dar deoarece am fost mai mult de 5 familii, am platit 1700 lei/familie) si nu mergeti in aceasta excursie cu copii deoarece plimbarile cu barca sunt f. lungi, nu se fac popasuri si nu vad un copil sa reziste 3-4 ore pe barca! Grupul nostru a fost atat de fascinat de ceea ce vedeam, incat noua ne parea rau cand se terminau plimbarile.

Multumesc in numele grupului tuturor celor care au avut grija ca aceasta excursie sa fie ptr. noi o experienta MINUNATA!

Celor care doresc explicatii suplimentare, le stau la dispozitie cu multa placere!

Nota: singurul meu repros (care nu depinde de cei care organizeaza aceste sejururi) este lipsa unei parcari la debarcaderul din Tulcea.

Edilii din Tulcea cum vor sa atraga turistii? Cu mizeria care te intampina acolo?

Trimis de mihradu in 05.08.13 12:47:51
Validat / Publicat: 05.08.13 14:13:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MILA 23.

VIZUALIZĂRI: 2453 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihradu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Andrushk_MIB
[08.08.13 23:32:27]

@mihradu: Buna ziua, numai o intrebare, pana la urma ati lasat masina la debarcader, ati avut loc? Sau dumneavoastra spuneti doar ca e mizerie pe acolo si parcarea nu e amenajata, dar ai unde sa-ti lasi masina?

mihraduAUTOR REVIEW
[09.08.13 08:47:26]

Buna,

Noi am fost cu 3 masini si 2 le-am lasat intr-o "parcare" unde am platit 10 lei/zi, iar a III a masina a fost parcata pe camp deci, pana la urma ne-am descurcat cu parcarea, dar daca era sa ne luam dupa prima impresie ar fi trebuit sa fugim "mancand pamantul'

Noroc ca n-am facut-o!

Andrushk_MIB, mihradu