ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2013
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 17.01.11
JUL-2013

Merita

Am vazut acest hotel acum 2 ani cand am fost cazat la hotel Rex si inca de atunci mi-a facut o impresie foarte buna si ma gandeam ca pretul unei camere trebuie sa fie mare dar cautand o cazare la Kalampaka pentru acest an am descoperit ca pretul este decent, chiar un pic mai mic decat la Rex dar diferenta dintre cele doua hotele este mare, poate doar privelistea de la Rex sa fie un pic mai spectaculoasa.

Deoarece de pe insula Thassos pana la Kalampaka era ceva distanta am trimis un mail hotelului Kosta Famissi sa anunt ca este posibil sa ajungem mai tarziu iar prima surpriza placuta a fost cand am primit raspunsul prin care ne ura drum bun si ne multumeste ca le-am facut onoarea sa ne cazam la acest hotel.

Am ajuns la hotel in jurul orei 15, am parcat masinile in parcarea subterana si am mers sa ne cazam. La receptie am gasit receptionera si pe domnul Kosta (la acel moment nu stiam cine este), am vrut sa dam rezervarea si buletinele dar patronul a spus ca este deajuns doar numele el vorbind romaneste destul de bine.

Am primit 4 camere la ultimul etaj din care 3 cu vedere la Meteora. Camerele mari frumos amenajate, foarte curate, cu toate dotarile: tv, ac, frigider mare, uscator in camera si baie, fier si masa de calcat, fierbator, ceai si cafea, seif, telefon. Baia mare cu cada uscator, telefon prosoape curate si de calitate. Chiar daca am stat doar 2 nopti prosoapele au fost schimbate a doua zi si s-a facut curatenie.

Parcarea subterana este destul de mica (se poate parca si pe strada fara probleme) iar liftul hotelului coboara pana la subsol unde este si spalatoria hotelului si ce am ramas surprins este ca toate materialele dero, sapunuri, prosoape, etc nu erau incuiate deci nu se tem de hoti, iar cineva din grupul nostru a uitat o geanta mare langa masina si a gasit-o acolo cand am plecat fara sa fie umblat la ea, masina mea am uitat-o descuiata toata ziua si noaptea, la fel fara nici o problema cu toate ca era ce sa fure din ea.

Holul hotelului este impresionant, foarte frumos decorat iar D-ul Kosta ne-a explicat ca fiecare colt are o alta tematica, iar seara are si majordom care deschide usa turistilor. In prima seara am fost serviti cu o bere si cipsuri din partea casei (noi eram 4 familii) iar in a doua seara am servit o palinca foarte buna pe care am platit dupa multe insistente din partea noastra 1 euro paharul.

Masa de dimineata la fel ca la mare dar preparatele de mai buna calitate. In ultima seara am mancat la hotel cu 8 E portia in loc de 10 E si a avut 3 feluri de mancare (chiar daca nu se serveste masa de seara ci doar cea de dimineata) deoarece era onomastica unui roman care era cu familia si prietenii si banuiesc ca aveau mai multe portii. Dupa masa a inceput petrecerea sarbatoritului unde sa dansat pe muzica usoara, greceasca dar mai ales romaneasca, cativa tineri englezi au venit sa danseze si ei pe muzica populara romaneasca, iar noi din pacate pe la 12 noaptea a trebuit sa ne retragem deoarece a doua zi ne astepta drumul lung spre casa.

In concluzie ne-am simtit foarte bine la acest frumos hotel de 3*si il recomand cu toata increderea mai ales ca D-ul Kosta are o mare stima fata de romani, am inteles ca a facut facultatea in Romania iar steagul Romaniei este primul din multe steaguri de pe fata hotelului.

Trimis de Coste in 04.08.13 11:38:12
Validat / Publicat: 04.08.13 12:43:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Olympic Beach

VIZUALIZĂRI: 1499 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coste); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Barul in stanga, sala de mese in fata
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂFamissi Kosta Hotel: