ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2013
DIN: Rosiori de Vede
ÎNSCRIS: 26.06.13
JUL-2013

Extrem de nemulțumit

Mai veniti si-n Sud la noi!!!

Nu am nici un sejur de recomandat, dar am si eu o intrebare pe care uneori mi-o pun singur si tot singur raspund la ea.

De-a lungul anilor de cate ori am vrut sa plecam undeva in vacanta am vorbit cu prietenii mei despre viitoarea destinatie si mereu am primit impresii pozitive despre aceasta destinatie fie ca era la munte sau la mare. Am fost in aceste destinatii si acolo am vorbit cu alti turisti despre ce tara frumoasa avem si cat de bine ne simtim acolo unde ne petrecem vacanta. Dar niciodata nu am auzit pe cineva ca ar vrea sa faca o excursie, sau sa petreaca un concediu in cateva zone ale tarii mai marginalizate din punct de vedere turistic cum ar fi: Teleormanul, Oltul, Doljul. Ce au aceste zone de nu le vizitam? Pai nu au nici un fel de vino-ncoa pentru nici un turist din lume oricat ar fi el de nebun.

Le invit pe verisoarele mele din Brasov si din Sibiu sa vina pe la noi prin Teleorman in vizita si le fac sa rada cu pofta zicandu-mi ca ce sa faca ele acolo, sa se coaca la soare in Campia Romana? Asa este, asa ca ele vin in vizita doar ca sa ne ia si pe noi cand mergem spre litoral, in rest ne asteapta la ele la munte, pentru ca acolo sant peisaje, hoteluri si pensiuni turistice, locuri de vizitat, etc. Despre drumuri nu mai discut ce n-ati auzit de autostrada Bucuresti-Craiova care trece prin Alexandria, Rosiori si Caracal? Cred ca numai in sud nu exista nici o statiune, stiti voi vreo una?

N-am auzit de vreun primar sau ceva asemanator sa vrea sa faca ceva din punct de vedere turistic pentru vreun oras din campie. A, stranduri, carciumi, restaurante mai gasim, dar altceva? Apropo ati mancat vreodata la un restaurant din sudul tarii? Va recomand friptura si cartofii prajiti... sant o delicatesa rara, nu mai gasiti nicaieri asa ceva.

Visit the South of Romania! Enjoy!

Trimis de Cristicop in 04.08.13 02:03:51
Validat / Publicat: 04.08.13 10:16:56

VIZUALIZĂRI: 1455 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristicop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Eugenia55* †
[04.08.13 12:50:29]

Pai faceti o petitie la baronul local (cu ocazia vreunui referendum, d-astea grele...) poate mai spala niste bani intr-un Aqua Park, par examplu...

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.08.13 18:09:17]

Singurul obiectiv turistic major pe care îl văd în sudul extrem al ţării, altminteri o zonă agricolă, de foste moşii întinse şi mici oraşe în care boierii îşi aveau locuinţele de iarnă, cum ar fi Caracal sau Slatina, azi cu farmecul mult ştirbit de demolările anilor 70 - 80, deci o zonă fără cine ştie ce potenţial turistic, ar fi Dunărea. Numai că este insuficient exploatată.

Pentru că avem destule alte zone de plajă, de drumeţie, de schi, e greu să faci atractiv sudul. Nu e nevoie de el. În ţări mai sărace în peisaje sau în zone turistice, un asemenea potenţial, amenajat, ar însemna parcuri naturale, zone de pescuit, plaje, sporturi nautice, zone de vînătoare, agroturism, locuri de plimbare sau picnic pentru familii, rezervaţii atractive, toate impulsionate de evenimente culturale, cum e festivalul de folk de la Calafat.

Încet - încet, lucrurile se pot schimba în bine, dar trebuie timp ca să apară infrastructura necesară şi ca localnicii să se obişnuiască să fie gazde şi să aibă turişti în preajmă (nu e greu, o asemenea transformare a avut loc în ultimii 20 de ani cu Azuga, oraş eminamente industrial în 1990, în care, în 94 sau 95, îşi inaugura prima pîrtie de schi şi primul telescaun în care, ca turist, riscai să încasezi bulgării aruncaţi ca distracţie de localnici, iar poliţia locală hărţuia şoferii cu număr de B, iar acum este un oraş înţesat de pensiuni şi hoteluri şi unde turiştii nu mai sînt văzuţi ca nişte creaturi ciudate, străine şi bune de batjocorit sau jefuit).

[05.08.13 10:45:17]

@Eugenia55: Pai baronul local are alte treburi: vacante, afaceri personale, etc. Crezi ca el sta pe acasa... nuuu, sta la Bucuresti si dirijeaza corul fericitilor care-l asculta ca pe un guru. Stii cine este marele baron de Teleorman nu?

[05.08.13 10:49:12]

@abancor: La noi in Rosiori mai vine cate un turist care cauta cazare pentru o noapte (am indrumat acum cateva zile un turist-biciclist german care facea turul Europei de Sud-Est) si cand ajunge la locatie se uita aia la el ca la ET, plus ca se gandesc ce sa-i ciordeasca pe timpul noptii, asa ca...

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[05.08.13 11:27:15]

Hehe, exact ce ziceam mai sus, fenomenul "Azuga". Localnici neobișnuiți cu turiștii.

[08.08.13 02:35:32]

@abancor: Neobisnuiti cu turistii, dar si needucati si egoisti!

abancor, Cristicop, Eugenia55*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă România: