ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2013
    DIN: Bacau
    ÎNSCRIS: 22.07.13
    JUL-2013

Limenaria - vazuta de mine

Am ales locul de "campare" de anul acesta, din Thassos, in functie de ofertele agentiei cu care am plecat ,de recomandarile fiului meu, care fusese anul trecut in Grecia, de multele impresii. pe care le-am citit aici si nu in ultimul rand, dupa "feelingul" meu.

Am plecat cu o oferta, last minute, cu o agentie din Bucuresti, iar pretul transport autocar plus cazare 7 nopti la Studio Molos a fost de 570 le/persoana... M-au interesat: un pret cat mai mic, conditii decente de cazare, sa fie o localitate si nu doar un resort si daca se putea, cat mai aproape de malul marii. A fost o alegere buna, raportul calitate pret fiind peste asteptari.

Limenaria, este ca o femeie care stie cat de frumoasa si naturala este si nu se oboseste sa se fardeze si sa fie in pas cu moda Este al doilea oras,ca marime, din insula, dupa capitala Limenas. Initial, era un sat de pescari, ulterior prin activitatea miniera de acolo, Limenaria s-a dezvoltat din ce in ce mai mult In 1962 activitatea minei a fost inchisa, majoritatea. populatiei active a emigrat in Germania...

Dupa 1990, grecii s-au reantors si investind, au facut din Limenaria orasul port, vizitat de turisti, care este astazi. Nu poti sa incadrezi localitatea intr-un tipar, ea nu vrea sa para altfel decat este pentru ca atunci si-ar pierde farmecul. Portul e zona centrala, strajuit de dealul pe care se afla vechea cladire administrativa miniera (impunatoare si astazi).

Faleza si plaja se intind pe vreo 2 km cu taverne, una langa alta, cu lampioane seara, cu greci care te poftesc la masa, cu machete publicitare care iti prezinta feluri de mancare. La Molos, exista si terasa, unde clientii hotelului primesc o reducere de 10 la suta din costul consumatiei. Am mancat acolo 2 portii de costita de miel cu garnitura, o carafa de vin de jumatate de litru, apa minerala, piine si ne-a costat 22 de euro. Bineinteles ca dupa asta, am inteles ca o portie de miel si o salata greceasca (care este mare si costa cam 5 euro) ar fii fost cat se poate de suficient pentru amandoi.

Ne doream sa inchiriem o masina si oscilam cu neincredere intre firmele de acolo. Am ales" Speedy", acolo este un domn foarte serios, care ne-a spus ca masina nu are asigurare pe drumurile neasfaltate Atata benzina cat era initial, atat a trebuit sa fie si la sfarsit, o parcam unde doream, iar in rest nu au existat probleme Pentru 3 zile o masina Kia Picanto, ne-a costat 7o de euro. Scriu aceste amanunte, pentru ca stiu ca si noi eram interesati inainte de a pleca, despre asta.

Plaja in Limenaria este cu nisip fin in dreptul debarcaderului doar, sau la capatul celalalt al statiunii. Este reconfortanta plimbarea pe strada paralela cu plaja, e mult de mers, simti parfumul linistit al litoralului grecesc, vezi pensiuni si taverne si in final poti face o baie si plaja intr-o zona mai retrasa. Exista magazine alimentare, unde berea locala la 500 ml. e sub un euro, pepene galben 0.9 euro/kg, rosii foarte bune cam 1 euro/kg. painea scumpisoara dar e delicioasa, apa plata un bax sub 2 euro (depinde de calitate, eu vorbesc de cea mai ieftina.)

Un mic dejun, in balcon, in doi, cu hartile pe langa noi pentru a stabili traseul zilei era extrem de placut si chiar economic. Daca nu vreti sa cheltuiti bani la terasa, pentru pranz, se poate manca gyros la lipie cu 2.5 euro care, desi stiu ca nu e sanatos, e o solutie gustoasa si rapida.

Seara, ei seara... incepe dupa ora 21, atunci se iese, e un must si desi esti obosit "mort "dupa o zi de cutreierat in soare, nu poti renunta In fond, sunt doar 7 zile si vrei sa te bucuri de cat mai mult. Lumea se plimba, se imbraca frumos (uneori uitand ca este la mare si nu in city) terasele stiu ca intr-o ora trebuie sa fie cu mesele ocupate, altfel profitul e diminuat rau. Dupa ora 22 nu se mai mananca, se trece la ascultat muzica, baut ceva... discutat/. Oricat ai vrea sa cheltui de putin, e pacat sa nu fii oaspetele unei terase, seara, in concediu, in Grecia. Numai sa asisti la spectacolul primirii de catre gazda, la aducerea fetei de masa de hartie de unica folosinta, la carafa cu apa rece si 2 pahare, numai sa vezi viteza cu care se misca ca sa te serveasca, ca sa nu mai vorbesc de portiile gutsoase si generoase ca marime si tot merita sa faci asta seara.

Daca nu sunteti foarte gurmanzi, cu 20 de euro, 2 persoane, puteti sa va simtiti foarte bine la o cina, pe o terasa in Thassos.

LImenaria fiind port, e si loc de plecare in croaziere (alt subiect dragut), exista prin reteaua de autobuze si legatura cu multe localitati din insula. Vecinatatea cu localitatea Potos, ar putea fii un avantaj pentru cei care isi doresc seri mai animate si prelungite. Potosul este foarte viu seara, mai tineresc si mai aglomerat, asa l-am perceput eu. Culmea e, ca mereu incercam sa o cataloghez, daca e grozava sau nu, Limenaria si nu reuseam. E atat de impasibila si oprita in timp, atat de stralucitoare dimineata si ospitaliera seara, fara sa se agite, fara "sa se dea peste cap" incat m-a dezarmat si mi-a fost draga asa cum era ea, unica. Ca baza de vizitare a intregii insule, ca farmec de port grecesc, pentru pretul la care am stat noi acolo 7 zile. consider ca am facut o alegere inspirata. E minunat sa stai, in balcon, la 20 de metri de mare... in Limenaria.

Trimis de diana-camelia* in 03.08.13 12:35:16
    Validat / Publicat: 03.08.13 14:07:39
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4993 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana-camelia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.06.14 21:33:48]

Review mutat la reorganizare la rubrica nou creata: Descopera Limenaria.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Limenaria și împrejurimile: