ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 02.08.13
JUN-2013

Prima oara in Tunisia

Am plecat in tunisia -port el kantaoui in iunie 2013, fascinati de impresiile unei doctorite pe care am cunoscut-o in egipt si care era neobosita in a depana impresii la superlativ despre tunisia. Ea ne- determinat sa alegem destinatia, hote- lul diar el andalous l-am ales singuri citind impresiile turistilor din tari vest europene si care l-au vizitat.

Hotelul este foarte frumos si modern, nu are nimic din arhitectura araba sau decoratiuni specifice tunisiene. Camere mari si frumoase, a noastra dadea spre un parc interior plin de flori si palmieri, dimineata ne trezeau pasarele le ce faceau o "galagie " incantatoare.

Baia imensa si bine utilata, hol cu un dulap imens cu usi culisante, avea in interior si seif. Mancarea foarte buna si variata, n-am reusit sa gustam din tot ce oferea acest resort. hotelul situat un pic cam excentric fata de centrul statiunii cred ca se fac 30-40 minute mers pe jos, sau cateva minute cu louage-un fel de maxi-taxi foarte ieftin.

Centrul statiunii este un port de iahturi inconnjurat de hoteluri si restaurante., aici totul este foarte frumos, dar si mai scump fata de alte statiuni ca monastir, hammamet, etc. Din Port el kantaoui se poate ajunge usor in suosse, oras-statiune destul de interesant. Orice taxi sau louage te lasa in medina (orasul vechi), are o moschee frumoasa inconjurata de zidurile de aparare ale orasului. Tot aici incepe si bazarul, cu stradute mici si intortochiate si mii de buticuri cu aerul sutelor de ani ce-au trecut peste medina.

Este greu sa cumperi ceva din cauza ca toti negustorii incep prin a fixa un pret nesimtit de mare si dupa care trebuie sa negociezi. Cine are rabdare pentru asa ceva? Am facut cumparaturi din Soula Center, magazin cu preturi fixe situat chiar la intrarea in medina.

Ne-am propus inca de acasa sa facem doua excursii optionale-cea de doua zile in sahara 125 e de persoana si tunis cartagina, 60 e de persoana. Prima a fost tunis-cartagina, plecarea de dimineata in zori, intoarcerea seara. Pentru mine a fost dezamagitoare, din vechia Cartagina nu a mai ramas mai nimic interesant, niste biete ruine si cam atat. Am facut in aceeasi zi si o oprire de 2-3 ore in orasul sidi bou said, dragut, cu un pic de farmec dat de cladirile albe si cu ferestre si usi albastru tourquoise, cu stradute inguste si sute de magazine. Ne-am intors seara, chiar inainte de masa de seara si am avut regretul ca neam obosit degeaba (a fost si foarte cald), fara sa ne fi bucurat de o zi de relaxare in frumosul hotel situat chiar pe plaja.

Urmatoarea excursie a fost cea de sahara, au fost doua zile de mers cu autocarul (1400 km?), prima oprire fiind la el jem-la celebrul amfiteatru roman, interesant, la pranz oprire la un restaurant in desert, sapat in stanca si cu aspect de locuinta troglodita. Urmatoarea oprire o facem chiar la o locuinta troglodita, in desert, casa in sine este sapata in stanca avand mai multe camere, totul are un farmec aparte, o cunoastem si pe stapana casei, o femeie frumoasa cu un copil. Ne prepara un ceai de menta, ne canta acompaniata de fetita ei la o toba, se fotografiaza cu noi si la plecare lasam cativa banuti. Nu mai vazusem un loc asa de auster, o femeie asa de saraca si in aceelasi timp asa de bogata sufleteste, era de fapt mai bogata decat noi, departe de rautatile lumii din care veneam noi. Cred ca asta a fost cel mai frumos moment al excursiei din sahara.

Seara ajungen la marginea unui sat, aici ne asteptau niste trasurici trase de cai, aceste trasurici ne-au dus intr-o "oaza" de desert, un loc plan unde localnicii plantasera bananieri, maslini, curmali, lamai, portocali, curmali, smochini. Relativ interesanta a fost doar plimbarea pana la oaza, urma sa ne cazam la un hotel dragut cu piscina situat la marginea ceeluiasi sat. Aici am sosit seara, surprinzator de buna masa la acest hotel, dimineata in zori ne-am inbarcat in niste masini de teren marca tiyota cu destinatia desertul de nisip cu dune. Am plonjat cu toiotele din virful dunelor la vale, urcam pe dune si iar coboram in mare viteza, era o senzatie tare, nu stiu daca exista pericol in chestia asta, a fost frumos... dar a durat cam putin. Ne-am reinbarcat in autocare si a urmat vizitarea unei oaze de munte, oaza ce s-a format in vaile muntilor.

Peisaje frumoase, culori de tot felul ce-ti incanta ochiul. Am mai vizitat si locul (tot in desert) unde s-a filmat razboiul stelelor, aici decorurile creeate pentru film au ramas in conservare si acum reprezinta un loc cu interes turistic. aspectul este de tinut selenar, erau multi turisti, se filma o reclama.

Seara ne-am reintors la hotelul nostru din port el kantaoui, fusesem doua zile in desert, ne simteam rupti de oboseala si am avut din nou sentimentul ca a fost dragut, dragut si nimic mai mult, parca nu a meritat atata osteneala pentru atat deputina satisfactie si 0 adrenalina. Asta este ceea ce am simtit eu, veneam dupa o vacanta dintr-o alta directie geografica si unde consumasem multa adrenalina.

In curand periplul nostru tunisian avea sa se incheie, mai aveam doar o zi de plaja (3 zile fuseseram plecati in excursii), aveam sentimentul de regret ca totul se incheia mult prea repede si ca nu ma bucurasem indeajuns de marea mediterana.

Ne-am propus sa revenim in tunisia la un hotel cel putin la fel de bun, de data aceasta pentru relaxare si odihna adevarata.

Trimis de popa alin in 03.08.13 01:55:34
Validat / Publicat: 03.08.13 04:40:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 6966 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popa alin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.13 04:39:42]

@popa alin: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[03.08.13 06:19:53]

Salut! Spune-mi te rog cum a fost cu trsnsportul, ore de plecare, probleme cu ghizii locali sau ceva in plus despre Sousse. Ajungem si noi acolo in septembrie. Multumesc!

[04.08.13 05:01:26]

@istratescu: te referi la transportul cu autocarul in cadrul excursiilor optionale, sau la transportul local hotel-sousse?

[04.08.13 05:06:33]

@popa alin: pot sa-ti raspund in detaliu la orice intrebare, adreseaza-mi oricate vrei. si mie mi-ar fi folosit sa stiu dinainte tot ce stiu acum legat de tunisia, vacanta mi-ar fi fost mai frumoasa.

[04.08.13 06:01:16]

Ma refeream in principal la transportul cu avionul ca orar de zbor si daca ati fost asteptati acolo, la noi nu s-a definitivat inca oraru... l din cauza aglomerarii zborurilot de pe Otopeni. Multumesc!

[04.08.13 08:52:03]

@istratescu: am plecat de pe otopeni la 12,30 cu un avion mai micut marca bombardier - companie tunisiana, ne-am urcat in tunis in autocarul destinat statiunii respective, cred ca in cel de pek au fost cei mai putini - 15? .

Ghida s-a urcat pentru cateva clipe in autocar, ne-a fixat un orar de intalnire (pe hoteluri), noi ne-am intalni a II-a xi la ora 1 in holul hot. Diar el Andalouse. in cadrul acestei intalniri am cumparat de la ea excursiile optionale si ne-a comunicat orarul de plecare.

nu am avut ghid local, sant doua femei ghid, ambele romance, bine documentate si f vorbrete. una din ele va insoteste in excursiile optionale.

taximetristii sant mari tepari, am luat si noi in prima zi, de atunci am calatorit spre souse cu louage, un autoturism putin mai mare - are 2 canapele in spate si intra cam 8? persoane. costa un dinar pana in medina soussei.

cum iesi din hotel virezi stanga pana instrada principala, o traversezi si directia sousse este tot stanga.

in general soferii de louage te claxoneaza si te intreaba incotro. pretul este de 1 dinar pana in sousse - 8-9 km. ei opresc la intrarea in madina, acolo este cam tot ce-i de vizitat (in medina), acolo incepe si bazarul si tot acolo vei vedea si magazinul soula center, cel cu preturi fixe.

la intoarcere din sousse o iei pe langa soula center si zidurile medinei la stanga si o sa vezi o aglomeratie de oameni si masini. intrebi care este louage-ul de pek si totul e ok.

tot din acest loc se pot lua masini spre alte destinatii - monastir, kairouan, sau poate iei trenul spre hammamet, tunis.

cumparaturi am facut din soula center, scuze, noi chiar nu ne pricepem sa ne targuim, noua ne-a parut chiar o tiganie targuiala si de-aia nu am cumparat nimic din bazar, ba am mai plecat si nebuni de creieri.

am mai facut cumparaturi din kairouan (la intoarcerea din desert), acolo totul este la jumatate pret.

la kairouan poti ajunge si singur - daca iei un louage din sousse (57 km), costa cam 4-5 dinari.

mi-am propus sa ma duc individual la urmatoarea incursiune in tunisia, mi-au luat copii cam toata ceramica (vase, dar si tablourile pe care cu greu le-am carat - cam 20kg), mai ales ca eu nu voi mai vizita nimic.

mi-am propus totusi sa fac mici plimbari individuale la hammamet, nabeul, monastir, adica peste tot pe unde n-am ajuns acum. ai facut o alegere buna (ma refer la hotel) are gradini minunate, piscine frumoase, baruri, tot ce vrei...

peisajele sant minunate, flori, sotia ta va fi incantata.

o sa-ti mai scriu si alta data, acm sant cam ofilit dupa o petrecere in familie si nu ma mai pot concentra, nu stiu daca ti-am dat suficiente lamuriri.

[04.08.13 09:49:47]

Multumesc mult, foarte util ce mi-ai comunicat si sper sa am si eu impresii bune despre hotelul Dreams Beach la venire.

[04.08.13 12:18:20]

@istratescu: eu am crezut ca vei sta la el diar... asa te-ai expiimat... ca prin septembrie... venim si noi acolo. ma voi uita pe harta la pozitia hotelului si-ti voi mai da "indicatii".

[04.08.13 14:08:38]

Multumesc, ceva teme mi-am facut si eu, o zi frumoasa!

[05.08.13 13:02:30]

@istratescu:

sper sa am si eu impresii bune despre hotelul Dreams Beach la venire.

[05.08.13 13:09:28]

Cu siguranta ma voi comforma!

istratescu, popa alin
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tunisia: