ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

Către satisfăcător

Servicii nu ... chiar de 5 STELE

SALUTARE!

Tocmai m-am intors de la Hotel Silence Beach Resort.

O sa incerc sa fiu cat se poate de detaliat. Am ajuns la hotel, n-au dat camera la etajul 7 pe care am refuzat-o (nu acceptati camerele de la etajul 7, chiar daca spun ei, ca nu mai sunt camere (o mare vrajeala). Am primit o camera la etajul 4, care era mai ok. Impresia cand intri in hotel nu prea este, acea de wow!! (cu un an in urma 2012 am fost la Hotel Delphin Deluxe). Atat la receptie cat si pe holurile hotelului nu exista aer conditionat!!! Foarte cad!!

La Lobby se serveste vodka, brandy, sampanie, gin, rom, bere (bauturi nu de foare buna calitate), racoritoare sucuri la cutie sau la doazatoare, Sprite, Fanta, Coca-Cola. NU o sa gasiti sucuri naturale!!!

Undeva jos langa market gasiti cafea turcesca la nisip.

Restaurantul principal in hotel, mesele repetitive, in fiecare zi, cam aceeasi mancare, dar nu te ridici de la masa cu burtica goala (foarte mult zgomot de farfurii, tacamuri scapate pe jos, mese fara tacamuri, farfuriile si tacamurile, parerea mea e ca nu prea erau spalate cum trebuie, cam ca la cantina). Fata de Hotel delphin Deluxe unde am fost anul trecut nu trebuia sa te ridici de la masa, ca erai imediat intrebat de un ospatar ce doresti sa mai servesti! Aici nu vedeai asa ceva, avand un personnal tanar si fara experienta.

Afara mai este un restaurant "Anatolia" unde gaseai altceva fata de restaurantul principal. (Repet, aveai ce sa mananci dar sa nu va asteptati la cine stie ce fripturi sau delicatese, fata de Hotel Delphin Deluxe!)

La restaurant nu se serveste sampanie, ceea ce am fost putin cam blocat!!! (Sampanie doar la Lobby ceea ce nu mi se pare ok, avand un eveniment in familie sa nu pot bea o sampanie la masa!?!)

Aqua Park- face toti banii!! Nu platesti nimic acolo. Topogane diversificate, in care ne-am dat cu totii, pana si baiatul cel mic de 6 ani s-a dat in toate topoganele, care erau destul de "dificile si pentru adulti". In unele topogane te puteai da doar cu colace. Acolo este o piscina de 1.30m care corespunde cu una de 1.70 m.

Programul la Aqua Parc 10.00-12.00 si 1.30-18.00.

Atentie!!! la prosoape se inchide tot la ora 18.00 (in spatele tijghelei gasiti carduri pentru prosoape si le mai puteti lasa acolo si sa luati tichete daca nu, riscati sa carati prosoapele pana la piscina din fata hotelului, unde se inchide la ora 19.00.

In fata hotelului este o piscina de 1.50m separata de cele 4 topogane, care are o piscina cu adancimea de 1.20m. (sunt separate de Aqua Parc).

In spatele Aqua Parcului gasiti si Luna Park, unde este un bar, pe care l-am descoperit cam dupa daua zile.

La receptie se dau tichete pentru Luna Park, cu un singur tichet se pot dat si patru persoane odata. P. S. noi am cerut la receptie carduri pentru prosoape si ne-au dat tichete pentru Luna Park (i-am pacalit). M-am intors si i-am intrebat de unde iau carduri pentru prosoape si mi-au dat de la receptie, la trei persoane trei carduri, cand am plecat am predat cam cinci carduri.

Camera era ok, cearceafurile schimbate cam la doua zile, prosoapele zilnic schimbate, la tv doar TVR I (dar asta nu a fost o problema pentru mine).

Spectacolele la" Amphiteare" scurte, dar foarte, foarte reusite.

Animatia din timpul zilei, satisfacatoare, cu tot felul de activitati.

Piscina interioara cu jacuzzi, apa cam rece, avand o adancime de 1.50m.

Personalul nu foarte prietenos!!

Daca vrei sa fiti serviti ireprosabil, recomand hotel Delphin Deluxe, pentru distractie si copii Silence Beach!!!

Plaja, nisip cu pietris, se intra cam abrupt in mare.

Va rog sa ma scuzati daca am mai mancat din litere (tastatura cam... defecta!!!

Trimis de valy77 in 02.08.13 18:43:16
Validat / Publicat: 02.08.13 21:52:53

VIZUALIZĂRI: 4391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valy77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster25 [02.08.13 18:55:53] »

@valy77: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Te rog insa sa acorzi note si pentru celelalte categorii: bucatarie, plaja, distractie.

Foloseste pentru asta butonul edit.

M'Liviu [15.08.13 21:18:28] »

Ma scuzi ca intervin dar vreau sa ma lamuresti asupra unui aspect, pretul pe care l-ai platit a fost ptr 4 persoane sau 3. In review ai spus ca si copilul cel mic de 6 ani s-a dat pe topogane iar mai sus ai specificat ca pretul a fost 1800 euro 2 adulti si un copil 11 ani. Un pret maricel ptr 3 persoane, probabil au mai ridicat preturile eu am fost de 3 ori la acest hotel dar era mai acceptabil. Oricum eu am fost foarte incantat raport calitate pret. Si personalul a fost ok. numai bine si concedii frumoase

valy77 [16.08.13 09:41:37] »

@m liviu: Salut! Asa este acum am vazut greseala. Am avut pe un bilet trecut copilul de 6 ani, iar pe biletul parintilor am trecut copilul de 11 ani sa nu platesc jumatate din pretul unui adult. Biletul l-am luat in februarie 2013 [...]si am dat 1800 e.

Anul trecut am fost la Delphin De Luxe si am platit 1750 e (tot doi adulti si un copil pe un bilet), unde conditiile, personalul si servirea impecabila, mult peste Silence.

Nu vreau sa fac antireclama Hotelului Silence pentru ca la acest hotel e mai multa distractie pentru copii si de ce nu si pentru adulti. Ma poti suna la !!

Multumesc pentru ca m-ai corectat!

La cat mai multe vacante frumoase!

webmaster [16.08.13 09:43:47] »

@valy77: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

În plus, Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [16.08.13 10:01:28] »

@valy77:

Pe mine nu prețul m-a derutat, ci mă întrebam cum ați încăput patru persoane într-o cameră dublă standard, patul matrimonial/două lipite nefiind foarte lat, iar pe canapea nu puteau dormi două persoane, nemaivorbind de faptul că aceasta era poziționată chiar în bătaia aerului condiționat. Un pat suplimentar este foarte puțin probabil să fi primit, deoarece știu cazul a trei adulți, al treilea plătind biletul integral, care a fost obligat să doarmă pe canapea, cu toate că a reclamat în mod repetat la recepție această situație neplăcută.

Această informație este foarte utilă pentru mine. Mulțumesc.

M'Liviu [18.08.13 12:03:42] »

@valy77: Sunt convins ca la delphinuri conditiile sunt mai bune mi-au zis si mie prietenii care au fost acolo,

eu in primul an la silence am dat 680 euro pe 7 nopti 2 adulti fara transport, dupa care urmatorii ani a inceput sa creasca, pot spune ca anul trecut pe 4 nopti silence am dat cat aproape pe 4 nopti rixos lara, Au un marketing bun isi promoveaza f bine hotelul.

Aqua park ul si luna park reprezinta mari avantaje si restaurantele cu specific sunt ok nu l-am incercat pe cel asiatic.

Si eu iti doresc sa ai parte de concedii frumoase si drumuri bune. Numai bine

M'Liviu [18.08.13 12:13:40] »

@valy77: Acum am vazut si faptul ca ai stat 8 nopti si nu 7 deci pretul este ok avand in vedere ca vreo 700 sunt biletele de avion ptr 3 persoane. eu unul merg cu masina raman si al istanbul cate 2 zile iar la dus innoptez la kutahya.

Mergand cu masina imi da posibilitatea sa merg 4 zile la un hotel si apoi inca 4,5, la alt hotel. Evvident cand ai copii nu prea iti arde sa te muti de colo colo.

Anul acesta nu prea cred ca voi ajunge in turcia, poate maxim 3 zile la istanbul. Cel mic are o luna jumate deci ma tine acasa dar daca totul e ok si da Dumnezeu si suntem sanatosi la anul reiau vacantele in frumoasa turcie. Chiar imi e dor.

Iti doresc toate cele bune tie si familiei tale.

manuta_1969 [05.02.14 20:04:04] »

Salut, am si eu o intrebare vad ca la majoritatea agentiilor pretul la camera promo [ economy ] este mai ieftina cu 60 -70 euro decat cea standard.

Intrebarea mea este daca camerele promo sunt in cladirea centrala sau la cea de langa luna park si daca ai vazut vreo camera in cladirea centrala si daca este vreo diferenta. Multumesc anticipat.

Cat este pretul la un bilet la luna park?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [06.02.14 01:42:11] »

@manuta_1969:

Denumirea de camere promo sau economy nu este cea mai fericită și nu prea corespunde realității. De fapt, este vorba de camerele din secțiunea CLUB, care sunt mai ieftine cu 4 euro/persoană/noapte decât cele standard. Aceste camere sunt în clădirea de trei etaje dintre aquapark și lunapark. Sunt ceva mai mici, iar cele de la parter au gresie pe jos în loc de mochetă. Dezavantajul ar fi distanța mare până la plajă și până la restaurantul principal. Resortul este imens. Avantajul-se află chiar în imediata apropiere a aquaparkului.

Camerele standard sunt cele din clădirea principală și cele de la lake vila situate la etajul al treilea și care nu au acces direct la piscină. Eu am stat în clădirea principală. Camera standard este ok ca dimensiune, pat dublu sau două paturi single și o canapea, în loc de dulap are un dressing, baie cu cadă, balcon.

La check-in primești gratuit 3 bilete de persoană (inclusiv copiii). După terminarea acestora poți să cumperi. Prețul diferă în funcție de numărul biletelor achiziționate. Cu cât iei mai multe, cu atât scade prețul pe bucată.

manuta_1969 [06.02.14 08:55:52] »

Multumesc nicole33, nu stiam unde sa luam si care este diferenta. o familie cu un copil stau lejer acolo? Era vorba de o familie care merge cu noi si anul trecut ei au luat tot asa si nu era o diferenta la camera.

Sper ca am ales bine hotelul.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [08.02.14 18:48:29] »

@manuta_1969:

Nu spațiul din cameră este problema, ci, mai degrabă, distanța până la plajă și gălăgia seara cauzată de Luna Park.

Cele mai frumoase camere sunt lake vila lux, dar sunt și foarte scumpe.

Eu am stat în clădirea principală. Camera dublă standard este suficient de mare pentru o familie cu un copil.

Aquaparkul gratuit este interesant. Să nu ratezi cumva toboganul alb.

În opinia mea, hotelul este peste cel la care ai fost acum doi ani.

manuta_1969 [09.02.14 10:56:55] »

Multumesc nicole33, asta cu siguranta ptr ca am vazut ca are mai multe facilitati decat kervansaray si ne dorim altceva. Noi mergem in gasca mare anul asta in jur de 18 persoane cu tot cu copii si dorim sa impacam pe toata lumea. O alta intrebare nu avem masinile cu noi ptr ca le lasam in Istanbul, ce putem vizita si la ce distanta este orasul de hotel si cam cat facem pana acolo cu dolmusul. Oricum multumesc mult ptr toate detalile.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [09.02.14 16:39:59] »

@manuta_1969:

Nu ai precizat la care oraș te referi.

Hotelul este situat la 75 de kilometri de aeroportul din Antalya, la 15 kilometri de Side, la 13 Kilometri de Manavgat și la maxim un kilometru de Kizilagac.

Noi am fost cu mașina proprie, dar nu am vizitat decât Aspendos în drumul spre hotel.

Ai mai avea de văzut Templul lui Apollo din Side, Cascada Manavgat.

Pentru cumpărături poți merge pe jos în zona de shopping aflată în imediata vecinătate, dincolo de Turan. Vei găsi aceleași produse ca în toate bazarurile turcești, prețuri ca pentru ruși, negociabile mai mult sau mai puțin în funcție de talentul fiecăruia.

Nu am circulat cu dolmușul și nu-ți pot da detalii.

manuta_1969 [10.02.14 11:00:13] »

Scuze asa este, era vb de Side ca am vazut ca este interesant si portul, plus templul. Multumesc ptr promptitudinea raspunsului.

M'Liviu [11.02.14 22:18:26] »

@manuta_1969: Eu am fost de 3 ori la acest hotel. Sincer sunt conditii atat ptr copii cat si ptr adulti. Nu veti regreta fiind un grup asa mare. Un mic minus este la plaja fiind cu pitericele si intrarea f abrupta in apa dar acest hotel compenseaza cu altele. Sa nu ratati restaurantele cu specific, in special cel seara de pe plaja si cel mexican. Ptr luna park aveti 6 bilete de persoana daca nu ma insel date direct de la receptie. Eu unul sincer as merge si ptr a 4 oara la acest hotel dar nu mai vrea sotia... poate are si ea dreptate ca mai bine sa vezi mai multe decat sa mergi de f multe ori in acelasi loc.

M'Liviu [11.02.14 22:21:04] »

@manuta_1969: Mai am o intrebare importanta. Unde lasati masinile in istanbul si cu ce mergeti pana in antalya? merci frumos si concedii frumoase

manuta_1969 [11.02.14 22:37:44] »

Lasam masinile langa aeroportul Sabiha Gokcen la un otopark[[ pe care l-am descoperit la intoarcerea din vacanta si pretul fata de parcarea aeroportului este cu 30% mai ieftin] si luam avionul pana in Antalya cu Pegasus. Am achizitionat biletele de avion de la inceputul luni ianuarie si a fost mai ieftin decat anul trecut. Am descoperit aceasta varianta acum un an si ne-a convenit chiar daca au fost si pareri contra noi credem ca este o varianta de luat in seama. Plecam pe data de 1 septembrie cu cursa de 12; 15 minute si ajunge in Antalya la ora 13. Iti multumesc pentru raspuns si le urez tuturor... vacante reusite.

webmaster26 [13.09.14 17:48:17] »

@valy77: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

valy77 [14.09.14 17:50:07] »

@webmaster26: Salut!! pozitionarea este cu o strada mai jos!!

webmaster26 [14.09.14 17:53:52] »

@valy77: rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=36. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • valy77 [14.09.14 18:06:07] »

@webmaster26: Acolo este!!! Este un resort imens si din cauza asta esti putin derutat. In stanga resortului se afla HOTEL TURAN! (Spun in stanga deoarece pe acea strada, la fata locului TURAN se afla in stanga).

M'Liviu, manuta_1969, nicole33, valy77
    Alte impresii din această RUBRICĂSelectum Family Resort Side (ex Silence Beach) [Kizilagach]: