ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2013
    DIN: Bacau
    ÎNSCRIS: 22.07.13
    JUL-2013

Plaje atipice din Thassos

De ce sa scriu despre cele atipice ? Pentru ca celelalte sunt foarte batatorite, discutate, supraaglomerate. Cum sa mai admiri o plaja daca pana sa ajungi la ea trebuie sa treci de zeci de masini parcate, daca vrei sa te asezi e ca la Eforie acum 30 de ani iar baia in mare e un fel de slalom fara rost. Mi-au ramas in minte trei plaje linistite si oarecum altfel fata de cele arhicunoscute din Thassos:

GLYFADA.

Este o plaja din nordul insulei, la 3 km de Limenas, asezata intr-un mic golf. Exista acolo un hotel, nu stiu sigur daca accesul este permis oricui, noi am intrat si mi-a placut mult. Nisipul e fin, golful e inconjurat de paduri de pin, e o liniste ce te indeamna la relaxare si meditatie. Cand gasesti asa o locatie, fara sa fii stiut de ea, surpriza si placerea e parca si mai mare.

KEKES BEACH.

Este situata langa manastirea Arhanghelului Mihai si golful Aliki. Initial intalnesti o taverna si casute ascunse printre copaci. Apoi, dupa ce cobori pe pietre se vede marea. Aici se face plaja pe pietre mari, netede si ceea ce este mai neobisnuit, e intrarea in apa. Aceasta se face pe scara, ca la o piscina, apa e adanca se poate face snorkeling iar pentru inotatori, iti da senzatia pe care o ai in larg cand inoti langa vaporul de croaziera...

METALIA.

Este situata intre Limenaria si Pefkari. La baza dealului pe care se vede cladirea inca impunatoare a Limenariei, Palatiki. Drumul spre plaja e usor si frumos; vei fi tentat sa cunosti istoria acelor locuri si a exploatarilor miniere. Plaja este amenajata, exista o singura taverna care nu face nota discordanta cu aspectul general, dimpotriva se integreaza perfect. Intrarea in apa se face pe pietre mari dar atmosfera si linistea locului e speciala.

Despre Kekes Beach, gasiti filmulet pe net, la fel si Glyfada. Culmea e ca am facut poze multe in cele cunoscute pentru ca in cele atipice m-am relaxat si bucurat de apa si priveliste, uitand cu totul de aparatul foto.

Sper ca dupa cele scrise aici, voi cei care plecati in Thassos, sa vizitati aceste locuri si sa aduceti pozele.

Trimis de diana-camelia* in 02.08.13 13:41:16
    Validat / Publicat: 02.08.13 15:19:36
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3965 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana-camelia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dorgo
    [02.08.13 15:47:48]

Ziceai ca

"Cum sa mai admiri o plaja daca pana sa ajungi la ea trebuie sa treci de zeci de masini parcate, daca vrei sa te asezi e ca la Eforie acum 30 de ani iar baia in mare e un fel de slalom fara rost"

Aglomeratie de masini langa plaje sau in apa? Prea putina! Singura plaje cu ceva aglomeratie e Marble Beach, Paradise Beach si plaja din Limenaria, eventual Pefkari... in rest e loc destul... sunt peste 20 de plaje in jurul insulei Thassos, mai multe decat pe intreg litoralul romanesc, multe pustii, esti doar tu, nisipul si marea... sa nu te-auda @Sandu 53, care afirma ca Thassos e cea mai aerisita si linistita insula dintre toate... in Thassos se ajunge mai greu decat la Eforie, e normal ca sa existe si lume mai putina pe plaje si in apa...

[02.08.13 16:31:58]

@dorgo: Nu cred ca e cea mai aerisita... de exemplu eu am vazut bratul Sithonia si e mult mai pustiu si mai salbatic. In afara de Marbel Beach, erau foarte multe masini la Paradise Beach, la Aliki, la Psili Amos, plajele din Potos si la plajele din Limenaria. Esti doar tu, nisipul si marea, pe cateva, pe portiunile neamenajate, pe cele cu umbrelute lucrurile se schimba. Potosul vazut de mine in iulie anul acesta era un Eforie emancipat din anul 1985, nu aveai pe unde sa mergi si sa parchezi. Cu toate astea, fiul meu, care reprezinta tanara generatie, e inebunit dupa Potos, cu plajele si terasele lui.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [02.08.13 16:44:23]

@diana-camelia:

am vazut bratul Sithonia si e mult mai pustiu

La Portokali ai fost? Deși e o mare aglomerație, de câte ori am ocazia sunt obligat să n-o ocolesc, așa-i de frumos!

[02.08.13 16:54:32]

@johnnyredlabel: Zi-mi mai exact unde e?

[02.08.13 16:58:38]

@diana-camelia: am comparat cu insula Thassos, normal ca sunt si locuri aglomerate, frumoase. De exemplu Psili Amos in Thassos e superba, doar ca eu prefer plajele neamenajate si mai pustii (daca am de unde sa aleg)

[02.08.13 17:03:44]

Si iarna ma gandesc la Vourvourou, atat de mult mi-a placut. Am vazut localitatea doar cateva ore si mi-a ramas inima la ea... perfecta!

florinsta
    [02.08.13 17:23:47]

Era bine sa nu uiti de aparatul foto;

Oricum sint informatii interesante, inclusiv din comentariile primite.

[02.08.13 17:26:45]

@florinsta: nu m-am gandit ca voi scrie dar imi place mult site-ul si m-a fascinat Grecia si de data asta

dorgo
    [02.08.13 19:49:30]

In urma cu doi ani, in Thassos, am pornit pe jos spre Marble Beach, am ajuns intr-o ora si ceva, cred ca era 8 dimineata, am ajuns devrem, pai, fratilor, pana la ora 10, n-am fost deranjati de nimeni, apoi a venit un baiat grec ce-a facut curatenie, apoi inca doi tineri ce-au pus barul in functiune... pana atunci am stat pe sezlonguri, sub umbrelute... am platit 3 euro... au fost multumiti. Asa am ramas inca 2 ore, apioi, pe la pranz au mai venit oameni. Dupa masa, noi eram deja acasa, dar am auzit ca plaja s-a umplut...

Plaje mai goale in Thassos? Tarsanas din Limenas, Glicadi, Glyfada, Makryammos, Vahti, Kinyra, Livadi, Thymonia, Agios Ioannis, Paradise Beach in partea ei stancoasa, Tripiti, plaja de langa Iris Gold...

diana-camelia*, dorgo, florinsta
    Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Plaje în Thassos: