ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2013

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

O vacanta mult asteptata, care s-a dovedit a fi un cosmar

Ieri ne-am intors din vacanta petrecuta in statiunea Sveti Vlas, la hotelul Garden of Eden (sejurul a fost de noua nopti, cu pensiune completa, transport propriu). Am fost 7 persoane adulte si doi copii, nerabdatori sa ajungem la destinatie, deoarece eram foarte increzatori ca va fi o locatie de vis, asa cum citisem pe internet si cum ne-a fost prezentata de catre agentia de turism.

S-a dovedit insa a fi o mare dezamagire... Si spun asta cu un gust amar si cu parere de rau: a fost cea mai urata vacanta de pana acum, si cea mai scumpa, daca iau in considerare raportul calitate/pret.

Am ajuns la hotel in jurul orelor 14.00, obositi si infometati, unde am aflat cu stupoare ca nu putem servi masa de pranz, ca vom incepe cu cina... Am trecut peste acest aspect si am mers fiecare in camerele care ne-au fost repartizate (o camera standard in hotel si doua studiouri in vila Boriana). Sotul meu si cu mine am stat in camera de hotel, care a fost ok, curata, cu pat mare. Nu mi-a placut ca balconul era foarte mic si dadea spre o cladire care era in santier, si iarasi nu mi-a placut la baie, deoarece la dus nu functiona bine instalatia de scurgere, iar cada cu vibro-masaj nu s-a putut folosi decat ca o cada obisnuta (nu functiona).

Insa aceste aspecte nu sunt atat de importante si am fi trecut lejer peste ele, avand in vedere ca locatia era intr-adevar frumoasa, complexul fiind amplasat pe sapte etaje, cu multa verdeata (gradini foarte frumoase si ingrijite), daca nu ne-am fi lovit de alte probleme care din pacate ne-au ruinat vacanta.

Masa de seara s-a dovedit a fi foarte saracacioasa, nu prea aveai ce sa alegi si oricum s-a repetat aproape in fiecare seara, cu mici variatii. Micul-dejun a fost mult mai ok, insa si acesta s-a tot repetat. De departe, cea mai "tare" masa a fost pranzul, care se servea a-la-carte (nu aveau suficienti turisti cu pranz inclus, majoritatea fiind doar cu mic-dejun sau demipensiune); meniul era unul "special" pentru cei care aveau pranzul inclus in pachetul turistic si consta doar in cateva feluri de mancare, nu foarte apetisante, si chiar daca ar fi fost, tot ti se lua daca mancai zilnic. Prin urmare, pe la jumatatea sejurului, noi am renuntat la masa de pranz, preferand sa platim in alta parte.

Bomboana de pe coliva a fost cand sotul meu s-a imbolnavit: voma, diaree, stare generala foarte rea. Am considerat ca este din cauza mancarii si am facut reclamatie la hotel. Ulterior am inceput sa ne imbolnavim unul cate unul; s-a imbolnavit pana si fetita de 9 luni care era cu noi, care a ajuns la medic, fiind necesara administrarea de perfuzii mai multe zile; diagnosticul a fost de infectie cu rotavirus. Ulterior am aflat ca foarte multa lume s-a imbolnavit acolo, in special copiii. A fost un cosmar, a trebuit sa stam pe rand izolati in camera, cate doua-trei zile, cu medicamente si regim alimentar.

Pentru ca persoanele bolnave nu mai puteau merge la masa, cei care isi mai revenisera au vrut sa le ia de la masa paine prajita (pentru ca altceva nu prea mai puteau manca), insa au fost admonestati de catre doamna manager de la restaurant, ca nu avem voie sa scoatem mancare din restaurant. Degeaba i s-a explicat ca au fost zile intregi cand nu am mai servit masa acolo; nu a vrut sa auda, ba chiar ne-a spus ca a deranjat-o ca am facut plangere si ca de aceea procedeaza asa.

Alt aspect foarte neplacut a fost plaja: ingusta, cu sezlonguri si umbrele contra-cost (18 leva pe zi pentru doua sezlonguri si o umbrela), iar apa execrabila: cu pietre si plina-plina cu alge scarboase.

Mai sunt multe aspecte negative, dar nu vreau sa le mai enumar, pentru ca nu as mai termnina...

Ca o concluzie, nu m-as mai intoarce niciodata acolo... A fost ingrozitor si nu pot intelege cum altii au putut scrie review-uri atat de frumoase despre acest hotel... Am vazut mai devreme un post scris acum doua zile, de parca ar fi fost intr-o cu totul alta locatie... Tin sa mentionez ca sotul meu si cu mine nu suntem foarte pretentiosi... Poate doar am avut un mare ghinion, nu stiu... Sau poate vecinii nostri bulgari au inceput sa-si bage picioarele de tot, vazand ca turistii vin oricum la ei? Nu stiu care este raspunsul, insa NU RECOMAND SUB NICIO FORMA ACEST HOTEL! Personal cu atitudine neprofesionala, mancare execrabila, plaja si apa sub orice critica! Pacat de amplasarea frumoasa a complexului si de toata vegetatia aceea... Mare pacat...

Trimis de nickol14 in 02.08.13 01:46:13
Validat / Publicat: 02.08.13 02:27:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2644 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nickol14); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.08.13 02:27:12]

@nickol14: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nickol14AUTOR REVIEW
    [02.08.13 02:50:12]

@webmaster: Multumesc. Imi pare rau ca prima impresie pe care o postez este una negativa. Insa imi doresc ca turistii sa cunoasca aspecte pe care as fi vrut sa le cunosc si eu, inainte de a merge in vacanta. Sper ca voi reveni cu impresii mult mai placute, din alte calatorii.

nickol14
    Alte impresii din această RUBRICĂGarden of Eden Hotel: