ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2013
JUL-2013

AUTORUL NU ar recomanda

Vista Hill Hotel (ex Cande Onura) [Yavansu]5

Destul de slăbuţ

Am fost la acest hotel la începutul lunii iulie. Dacă este prima vacanţă în Turcia cu siguranţă o sa fiţi destul de mulţumiţi de acest hotel. Noi am stat decât 2 nopţii fiind în tranzit către altă destinaţie mai îndepărtată si anume antalya, dar o sa scriu si despre acest hotel lucrurile bune si mai puţin bune.

Condiţiile de cazare au fost bune, am fost cazati la etajul 5. Am avut o camera destul de spatioasa cu un mic balcon cu vedere la stradă dar si foarte puţin la mare. Minibarul consta în 3 ape plate mici care nu au fost înlocuite a doua zi. Curăţenia în schimb a fost ok.

Bucătăria turcească conţine foarte multe condimente cu care noi nu suntem obişnuiţii dar asta nu înseamnă ca nu au si ei mâncăruri bune. Micul dejun destul de variat mai pentru toate gusturile. Prânzul nu l-am prins deloc în aceste 2 zile, dar în schimb la snack bar se servea carne de shaorma si tot felul de legume, inclusiv cartofi prăjiţi, si o delicioasă plăcinta cu carne sau brânză. Cina destul de ok, dar nu aveau prea multe feluri de mâncare diferite unele de celelalte nici la capitolul grătare nu aveau mare lucru pui la gratar care era fără sare sau alte condimente si în altă seara un fel de chiftele cred k erau cu carne de oaie, nu erau prea gustoase.

La capitolul dulciuri au foarte multe deserturi specifice care sunt foarte dulci, au si torturi cu fructe care sunt răcoritoare destul de bune. Sucurile se serveau numai la dozator, băuturile erau cele locale nu prea bune. Sezlongurii nu prea găseai dar asta e o practică destul de des întâlnită cam peste tot au prea puţine sezlongurii decât persoane.

Personalul de la recepţie nu erau chiar vorbitori de limba engleză decât la un nivel destul de slăbuţ. În privinţa internetului era o altă poveste tristă prea mulţi oameni probabil pe acelaşi wi fi care nu funcţiona decât la ore extreme dis de dimineaţa sau noaptea târziu.

Plaja si marea mi au plăcut destul de mult fiindca eram echipaţi pentru snorkeling si am avut ce vedea, dar asta când nu era prea multa lume în apă. Daca nu ştii sa înoţi sau nu eşti echipat cu incaltaminte de apa nu e chiar plăcută plajă si intrare în apă. Intrare în mare este cu pietriş dar nu este un inconvenient daca eşti echipat corespunzător cu incaltaminte de apă. Pentru cei fascinaţi de snorkeling acea zona cu pietriş si mai multe pietre în apă este perfectă pentru a vedea lumea subacvatica.

Sus pe hotel este o fosta terasă (era părăsită când am fost) de pe care puteti vedea nişte apusuri superbe si bineînţeles puteţi face poze frumoase.

Sper sa vizitati dacă ajungeţi în kusadasi si efesul care este foarte interesant si casa fecioarei maria.

Oraşul kusadasi este drăguţ, aglomerat si interesant si acesta de vizitat. Sper sa aveti o vacanţă frumoasa

Trimis de crissalexa in 01.08.13 21:05:10
Validat / Publicat: 01.08.13 22:10:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Adakule kusadasi Derici kusadasi Kervansaray antalya lara Rixos sungate antalya kemer

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crissalexa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster25 [01.08.13 22:10:04] »

@crissalexa: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.