ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2013
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 07.02.12
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 ani; 2,6 ani

Precum piesele de domino… cade una, pică toate

“ (All day, all day) Watch them all fall down
(All day, all day) Domino dancing
(All day, all day) Watch them all fall down
(All day, all day, domino dancing) ”

Cam cu vreo săptămână înainte să plecăm la Hotel Domino numai piesa asta am avut-o în cap. Ce să faci, amintiri din timpuri imemoriale. Găsisem locaţia de vis, la malul mării, pe plaja superbă dintre Eforii, la marea noastră cea neagră ale cărui valuri fac vvvvvuuuummmm-vvvvuuuummmmm şi nu flici-flici ca ale bulgarilor, ce să mai... număram zilele până la plecare.

Pe la începutul lunii iulie, citind un review pozitiv de cazare despre un hotel de pe litoralul românesc am lăsat un ecou în care spuneam că “Peste vreo două săptămâni sper să pot şi eu să scriu un rw de cazare bun despre un hotel de pe litoralul românesc. Dar vorb’aia: “Speranţa moare ultima da’ moare sigur”. Asta ca să n-o spun pe aia cu “Sper-mata, da’ speri degeaba”, că sunt o doamnă, ce pana mea… Aşa că, vă rog, consideraţi că n-am spus nimic.

Acuma, politica AFA mă pune într-o mare dilemă. La încărcarea unui review îmi cere să spun dacă recomand sau nu acea destinaţie. Păi eu ce să fac acu’, fraţii mei??? Nu pot să nu recomand pentru că mi-e aiurea faţă de băieţii ăia recepţioneri care erau foarte amabili şi de amplasarea hotelului chiar pe plajă şi de preţul destul de mic pe care l-am plătit fiind weekend în sezon. Oooofff!!! Deci, duceţi-vă, vă recomand, dar ţineţi cont că eu nu mai calc acolo!

Stând şi analizând acum la rece nu ştiu să vă spun exact ce nu mi-a plăcut. Cred că n-a existat ceva să-mi placă. S-o iau însă cu începutul.

Am găsit hotelul total aiurea. Adică, nu am folosit mijloacele specifice de căutare gen site-uri de rezervare şi alte alea pentru că nu ştiam cum să caut exact ce doream. Aşa că am mers frumos cu omuleţul pe Google Map pe şoseua care leagă Eforie Nord de Eforie Sud şi mă opream din loc în loc uitându-mă la unităţile de cazare de pe malul mării încercând să disting ce scrie pe clădirile respective. Astfel am ajuns la Hotel Domino, de fapt Hostel Domino. Am sunat şi am vorbit chipurile “la recepţie”. Mi s-a comunicat că au camere libere şi că este necesară plata unui avans constând în achitarea primei nopţi de cazare. Perfect normal până aici. Numai că… la întrebarea mea “şi cum facem asta? ” mi s-a răspuns că ori direct la recepţie ori, dacă sunt din Bucureşti, să merg pe şos. Giurgiului la hotelul lor de acolo şi îmi vor face o proformă pentru avans. Eu mă aşteptam să-mi dea un număr de cont sau ceva… Se pare însă că nu a fost aşa. Am convenit ca peste o săptămână, când plecam la bulgari, să ne oprim să lăsăm avansul. Zis şi făcut.

Primul contact – prima piesă căzută

Peste o săptămână ne-am înfiinţat la hotel să plătim. Şi încă de la intrarea pe poartă am simţit că nu-i ok. Ne-am trezit într-un spaţiu strâmt, acoperit, având în dreapta o terasă înghesuită plină de nişte feţe bronzate care stăteau, beau bere şi se hăhăiau zgomotos, iar în stânga era un mini loc de joacă la fel de strâmt şi de înghesuit. Noroc că acolo nu se bea bere că o luam la fugă instant.

Cum am intrat a venit la noi un băiat la vreo 20 şi ceva de primăveri care ne-a întrebat dacă ne poate ajuta cu ceva. I-am spus că am venit să plătim avansul aşa cum am vorbit la telefon. A părut pentru o clipă încurcat iar apoi a dat semne că ştie despre ce e vorba. Bag mâna-n foc însă că habar n-avea despre ce vorbeam cu toate că susţinea că el e cel de la telefon. În fine, îi cer să-mi arate o cameră înainte să plătim avansul. Şi ne duce pe o “cărare” pe lângă hotel. Intrăm într-un hol strâmt care pe stânga avea camere iar pe dreapta geamuri termopan. Ştiam că nu are camere cu vedere la mare, dar, conform pozelor de pe site, vederea spre mare era de pe hol. Aiurea. Vederea de pe hol dădea în scheletul unei clădiri în construcţie. Incredibil!!!

Şi aici fac o paranteză pentru a-mi vărsa amarul. Nu înţeleg şi cred că n-o să pot înţelege niciodată de ce, noi având aşa plaje şi un litoral atât de frumos, nu putem face ceva de bun simţ cu el. Construcţii de-a valma, unele în faţa celorlalte, cred că în scurt timp o să ajungă în apă. Nu se ţine cont de legi, PUZ sau măcar estetică. Este un haos general. Proprietarii spaţiilor de cazare umflă preţurile într-aşa un hal încât ajungi să consideri că plăteşti puţin 150 lei/ noapte doar pentru poziţia hotelului. Ei însă în banii ăştia nu oferă nimic. Nici măcar decenţa unui loc plăcut. Unii, aşa cum am mai auzit şi nu o dată, te mai şi reped dacă ai tupeul să le atragi atenţia cu ceva. Să revenim însă la Domino.

Ajungem la etajul 1 unde era o cameră liberă. Ce să vă spun, camera mare, dublă, cu baie curată şi atât. N-am stat să cercetez în amănunt, mai ales că băiatul fusese deosebit de amabil. După ce a închis uşa camerei s-a grăbit la etajul 2 să aducă o casă de marcat mobilă, adică ceva să ne scoată un bon fiscal. Când a plecat m-am uitat înspre soţul meu aşteptând parcă să spună că ne mai gândim, mai căutăm. Ceva nu-mi plăcea şi nu puteam să spun ce anume. Eram însă şi eu şi el obosiţi de atâtea căutări aşa că la privirea mea de căţel bătut mi-a răspuns “Lasă, ariciule, că se putea şi mai rău. Nu pute, e curat, camera e mare. Gândeşte-te că stăm doar două nopţi. Cât de rău poa’ să fie? Ai vrut pe plajă, şi ăsta e pe plajă. ”. Şi cu asta m-a convins. Am plătit, am luat bonul şi ne-am îndreptat spre Wild Duck.

Sejurul propriu-zis – a doua piesă şi alte câteva la pământ

Am ajuns la Hostel Domino într-o şi de vineri pe la ora 14.00. Deşi ştiau că venim şi că mai avem nevoie de un pat suplimentar în cameră, bineînţeles că acesta nu exista. Nu-i nimic, lasă că vine. L-au adus în cele din urmă de la un etaj superior, a venit camerista care l-a îmbrăcat în lenjerii curate şi chiar mi-a adus o pilotă în plus în caz că le e frig noaptea copiilor. Nu-s cârcotaşă dar, mă aşteptam să ajung în cameră şi să mă prăvălesc în pat cu unicul scop de a trage un pui de somn. A trebuit însă să mai aşteptăm cu bagajele în mijlocul camerei şi copiii mişunând nerăbdători încă vreo 30 de minute până să putem face asta.

În fine, trece şi asta, ne montează patul şi ies din cameră. Eu, fuga la baie, ca omu’ după drum. Şi la baie ce să vezi. Frateeeeee, nu se închide uşa! Şi nu se închidea nu pentru că era stricată ci pentru că pur şi simplu nu avea clanţă şi broască sau închizătoare, că nici nu ştiu cum să-i mai zic. Papuci, asta îmi lipsea cu doi pitaci după mine... Îngăduitoare cu aceste mici neajunsuri îmi iau un troler cu mine în baie şi îl proptesc cu onor în uşă. Noroc că am copii cuminţi. OK, trec şi peste asta.

Ies din baie într-un final şi mă prăbuşesc în pat. Mooooaaaamăăăă!!! Au făcut arcurile alea de jurai că s-a aşezat tancul, iar eu încă nu am masa comparabilă cu cea a unui asemenea vehicul. “Stai să vezi cum o să facă atunci când o să se aşeze tati... ”, îmi spuse fiică-mea cu voce de taină să nu cumva s-o audă taică-su. Măi dragilor, făcea patul ăla ca o piftie de câte ori te aşezai în el, iar dacă săvârşeai aroganţa să te întorci, atunci cu siguranţă erai mâncat. “Na, ţi-a trebuit hotel pe plajă! ”, mă apostrofă jumătatea testosteronică adultă a familiei. Uitase pesmene de cuvintele blânde pe care mi le adresase in urmă cu aproximativ două săptămâni. Ce să vă spun, au fost două nopţi de coşmar. Am găsit sâmbătă dimineaţă şi explicaţia piftielii patului. Nu era un pat propriu-zis, adică era doar o placă pe care era pusă salteaua, fără niciun fel de ancadrament. Nefiind ţinută din laterale făcea salteaua aia de ziceai că-i piftie de Crăciun.

Bun, trecem şi peste asta. Vorba vine “trecem”, noi deja începusem să le contorizăm. Gata, la somnicul de după-amiază. Tragem storurile, închidem geamul şi la nani… Aş folosi iar onomatopee, dar nu fac şi din ăsta un review onomatopeic, vorba lui @dorgo. Dragii mei, geamurile dau înspre şoseaua care leagă Eforiile, iar termopanele sunt, evident, de o calitate îndoielnică. În timp ce noi ne chinuiam să adormim, juniorul familiei, din pătuţ, “număra” maşinile şi motocicletele: “Mama, ata tete (ata tete = altă maşină), ata tete, ata tete. Mama, tâcâtaaa, ata tete, ata tâcâta (tâcâta = motocicletă) ”. Închipuiţi-vă, vă rog, în ce condiţii am dormit fiind zi de sâmbătă după-amiază în plin sezon estival.

În ceea ce priveşte parcarea, pe site scria “parcare gratuită”. Da, într-adevăr, parcarea era gratuită pentru clienţii hotelului şi pentru toată hoarda de turişti veniţi să facă plajă în zona respectivă. Îşi lăsau maşinile în parcarea hotelului iar dacă aveai proasta inspiraţie să pleci cu maşina în cursul prânzului ca să mănânci şi apoi să vrei să te întorci la hotel pentru somn, puteai fi sigur că o să te învârţi ca prostul prin zona de parcare minute bune până să reuşeşti să găseşti un loc liber şi fără să blochezi pe altcineva. Dezolant!

Accesul la şi de la plajă – tot dominoul la pământ

Eheeee, e pe plajă, deci ieşi şi intri în costum de baie. Corect, numai că nu e recomandat să-ţi iei după tine o paporniţă plină cu lucruri de plajă, jucării, prosoape sau, ferească Cel de Sus, umbreluţe şi şezlonguri. Nu de alta, dar rişti să rămâi în curte cu ele. Curte, mă rog, … culoarul acela în aer liber care înconjoară hotelul. Poarta de acces spre plajă e atât de mică încât cu greu poţi strecura pe acolo un parinte cu un copil de mână. Trebuie să intre şi să iasă pe rând. Noi după prima tură de plajă am dus totul în maşină (mai puţin copiii şi costumele de baie) astfel încât când ieşeam sau intram încăpeam pe poartă la marele fix. Dimineaţa treceam pe la maşină şi luam ustensilele de plajă, la prânz le duceam la loc. După-amiaza la fel. Astfel ne-am putut strecura în voie.

Cum intri în pseudo-curte ai un duş montat la o cişmea pentru a te curăţa de nisip înainte de intrarea în hotel. Un lucru bun dealtfel dacă locul ar fi fost puţin mai lat. Dar aici, dacă cineva se curăţa la cişmea, altcineva cu greu putea trece pe lângă şi, dacă o făcea, exista riscul unor posturi/poziţii cel puţin indecente şi interpretabile având în vedere şi ţinutele sumare specifice zonei litorale. Mă rog, mai trecem şi peste asta?

Plaja şi marea

Cred că singurul aspect pozitiv este acest capitol. Din păcate însă nu este meritul hotelului. Plaja dintre Eforii cred că o ştie toată lumea: lată, cu nisip fin şi intrare lină în mare. Oricât ar fi de aglomerată, tot găseşti un loc de prosop şi tot ai senzaţia că respiri. Pe plajă este amenajat un băruleţ de unde noi dimineaţa ne cumpăram cafea, dar am văzut că aveau şi sucuri, bere şi crănţănele. Ceea ce am remarcat şi am fost plăcut surprinsă a fost curăţenia plajei. Exista un tomberon şi aproape toată lumea îşi ducea gunoaiele acolo. Am văzut pe plajă doar ceva mucuri de ţigări, în rest… nu PET-uri, nu hârtii, nu pungi. Dimineaţa acea pubelă era goală iar seara deja dădea pe dinafară. Totuşi, cei care aveau gunoi care nu încăpea în tomberon am observat că îl depozitau în pungi lângă acesta. Oare începem să ne civilizăm sau am prins eu un weekend cu o tură de turişti mai cuminţi?

Lângă scheletul construcţiei din faţa Hotelului Domino se află câteva viluţe, tot pe plajă, care nouă ne-au făcut cu ochiul. Hai poate o punem de câteva zile pe aici la sfârşitul lui august dacă n-au preţuri nesimţite, ne-am zis la un moment dat. În zadar am încercat să vedem ce e cu viluţele alea. Zăream doar din când în când oameni care erau cazaţi acolo şi care mai ieşeau pe terasă, dar recepţie sau cineva din management, ioc.

Am aflat în ultima zi că acele vile aparţin “domnului Tender” şi că nu se închiriau ci erau date doar angajaţilor domnului respectiv ca aceştia să-şi petreacă concediul la malul mării. Pfoai, şi să mai spui că nu-i bine să fii angjat la Tender… Domnu’, nu faceţi angajări că vrea şi gura mea un locşor la una din viluţele alea măcar o săptămână pe vară? Ce să mai, lăsând gluma la o parte, ne-au dat pe spate vilele alea.

Concluzii

Hotelul Domino este exemplul clar al motivului pentru care românaşii noştri preferă să-şi cheltuiască bănuţii munciţi un an întreg pe la greci sau, mai aproape, la vecinii bulgari. Dacă în cazul unei escapade de două zile poţi să-ţi mai pui problema “lasă că dacă dorm prost, mă refac acasă…”, în ceea ce priveşte un sejur mai lung, deja acest hotel nu e de luat în calcul. Pur şi simplu mintea mea refuză să înţeleagă de ce toţi proprietarii de hoteluri de la noi sunt atât de puşi pe căpătuială încât nu pot oferi condiţii de cazare decente la preţurile pe care le cer. Se mulţumesc cu turişti de weekend în loc să facă tot posibilul să-l determine pe om să revină, eventual pentru un sejur mai lung. Degeaba sunt amabili recepţionerii şi cameristele, vorba-ceea: e voinţă, dar nu-i putinţă… E imperios necesară o schimbare de mentalitate şi de atitudine a proprietarilor de hoteluri din zona litoralului, altfel se duce totul de râpă. Dar asta deja ştim cu toţii. Avem cu ce, dar n-avem cu cine, deh dragoste comică la malul mării noastre.

Domnul meu mi-a zis clar că nu mai joacă domino în viaţa lui. Din păcate nu pot decât să fiu în asentimentul lui. Păcat!

Îmi pare rău de nu pot să vă spun! Chiar mi-am dorit să scriu un review de cazare favorabil din această zonă. N-a fost să fie însă. Poate data viitoare…

Revin cu poze de îndată ce îmi găsesc cablul de date pentru telefon. Nu am considerat că merita efortul să scoatem camera foto din bagaj.

Trimis de ariciu in 31.07.13 11:18:53
Validat / Publicat: 31.07.13 12:52:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3704 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ariciu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Micro - geamul baii, care dadea in hol si usa fara inchidere (din fabrica!)

[31.07.13 11:32:54]

Rog din suflet wm de serviciu să ataşeze piesa http://www.youtube.com/watch?v=ik2YF05iX2w. Mulţumiri anticipate.

[31.07.13 14:00:47]

Extraordinar review l -am citit cu multa placere, din pacate problema cazarii este o problema generala pe litoralul romanesc si nici macar nu santem foarte pretentiosi. As vrea sa va felicit pt vacanta avuta dar o fac doar pt impresii Felicitari!

dorgo
[31.07.13 19:36:08]

@ariciu: Ziceai ca... "E imperios necesară o schimbare de mentalitate şi de atitudine a proprietarilor de hoteluri din zona litoralului, altfel se duce totul de râpă"...

Nu fii nefericit ariciule, litoralul romanesc are un imens avantaj, se invecineaza cu cel bulgaresc si nici Grecia nu e foarte departe de el...

[31.07.13 21:29:55]

@danamandache: Mulţumesc frumos. Ce să spun, poate data viitoare am să trag lozul norocos. Da' tare mie că va scrie Grecia sau Bulgaria pe el

[31.07.13 21:38:08]

@dorgo: ) bun aşa... dar ce să fac dacă sunt nostalgică în ceea ce priveşte plaiurile mioritice? Am renunţat de câţiva ani să-mi mai petrec sejururile pe litoralul nostru, dar nici măcar un weekend decent nu pot avea? Of-of, măi-măi, vorba românului...

Sper că aţi remarcat însă licărul de speranţă din faza cu plaja curată. Poate o să se poată peste câţiva ani şi în alte domenii. Până atunci însă noi, ca şi entitate famiglială, ne vom cheltui bănuţii de la teşchelea pe alte meleaguri europene iar pentru Marea noastră vor rămâne doar cei de weekend. Am zis!

[31.07.13 21:42:05]

@ariciu: stiti vorba aceea de demult cu invatati, invatati si iar invatati? eu va spun perseverati, perseverati si iar perseverati cine stie peste ce dati... poate data viitoare va fi mai bine.

makuy*
[31.07.13 22:23:08]

Frumos review!

Trist, dar adevărat. Mă gândeam, citind și niște review-uri cu iz de scandal, referitoare la o locație mai de la nord, că ne trebuie oameni precum Jerome, care să ia peste picior orice scăpare din partea hotelierilor noștri (și nu numai). Sau noi, ori de câte ori avem ocazia (și obiectivitatea, bineînțeles), să fim cât se poate de ironici cu aceștia. Pentru că, în România, argumentările logice și de bun simț merg foarte rar...

Voi încerca și eu să ajung în Eforie la sfârșitul lui august, dar, zău, mă tot preocupă cazarea...

[31.07.13 22:30:44]

@makuy: daca ajungeti in Eforie Nord puteti incerca hotel Angely, mie mi-a placut, e un hotel decent.

[31.07.13 22:45:30]

@danamandache: da, poate va fi mai bine, dar la ce bani? Vorba cântecului care pune punctul pe i sau virgula sub ţ - ... Căci un weekend la Mamaia e cât un sezon la Varna...

Şi atunci vin şi întreb: merită?

[31.07.13 23:19:48]

@makuy: Am citit rw tău de cazare din iunie. M-am amuzat cu tristeţe atunci de "domnii sunt prin buching". Din păcate şi cu buching şi fără buching tot suntem varză la capitolul cazare.

Să-mi spui, te rog, dacă găseşti ceva convenabil. Şi noi mai aveam ceva de gând în Eforie pe la sf lui august - începutul lui septembrie. Însă, după ce ne-am întors acum, studiem intens ofertele din Clisura Dunării. S-ar putea să aibă loc o schimbare de planuri că eu să mă duc la mama naibii de plajă la mare cu copiii după mine doar pentru o cazare decentă, mi se pare inuman.

[31.07.13 23:32:40]

@ariciu: da, din pacate trebuie sa va dau din nou dreptate, in jur de 2milioane pe noapte era anul trecut, acum chiar nu stiu...

clau.nov
[31.07.13 23:58:53]

@makuy: Incearca si la vila Maya - eforie nord si vezi daca se pliaza pe dorinta/bugetul tau.

Noi am fost intr-un weekend, acum in iulie, 2 familii in apartament si conditiile sunt super (spatiu, confort, curatenie impecabila, etc) si loc de joaca pt. copii in curte. Vila are in dotare 5 camere duble si apartamentul, nu e o locatie de cazare mare, dar ofera confort & bun gust - vezi review-ul meu

Alegere inspirata si concediu placut!

sigcristina
[01.08.13 00:27:00]

Tragi-comedy... ce mult mi-a plăcut rw tău... mă bucur că ”te-am întânit”

[01.08.13 14:26:44]

@sigcristina: Multumesc frumos. Trebuie sa-ti marturisesc ca am urmarit cu mare interes si am votat traseul tau prin Norvegia. Chiar a fost ceva deosebit... Si eu ma bucur ca te-am intalnit

neimportant
[01.08.13 22:46:03]

@ariciu, Mi-a făcut plăcere să vă citesc. Întâmplările dvs. povestite cu har, hazul de necaz, mă aduc într-o lume pe care abia am părăsit-o, cea de la Eforie. Cu 2 copii nu cred că e de bifat hotelul, pentru satisfacţie cât de cât, tot o viluţă (nu prea mare) rămâne ţinta..... o părere acolo, nu-i obligatoriu de urmat...

[01.08.13 23:03:04]

@zapacitu: Plăcerea a fost şi a mea când v-aţi întors de la Eforie

La o viluţă ne-am gândit şi noi iniţial numai că ţineam morţiş să ne cazăm pe plajă, adică mai mult eu... Din păcate însă nu am reuşit să dăm de niciuna care să corespundă dpdv amplasare-bani. Ne-am mai uitat la vilele alea Plaja Azur, sau cum se numesc. Calitatea însă nu justifică banii ceruţi. Din păcate în alte staţiuni ale litoralului nostru habar n-am cum stau lucrurile aşa că măcar cu plaja aferentă hotelului am mers la sigur.

[02.08.13 01:13:14]

Sper ca Admin să nu mi-o ia în nume de rău, nu vreau să fac vreo nefăcută. Am tot cercetat regulamentul şi nu am văzut nicăieri ceva scris referitor la vreo interdicţie de a posta în ecouri linkuri către materiale apărute în presă.

Am citit ceva în strânsă legătură cu subiectul cazării pe litoralul românesc şi vreau să împart cu voi. Se pare că presa se pune în mişcare şi sesizează. Poate totuşi se va face ceva până la urmă.

zf.ro/analiza/hoteluri-in ... seasca-11194424

zf.ro/ziarul-de-duminica/ ... e-foto-11193082

Dacă nu e ok, rog ştergerea link-urilor respective şi nepedepsirea ariciului... )

Mă gândesc însă că nu fac reclamă nimănui.

[02.08.13 01:32:38]

@ariciu:

Mă gândesc însă că nu fac reclamă nimănui.

Ba da! faci "reclamă" THR -- una deplin meritată. O voi continua şi eu, mai jos.

Multe - probabil majoritatea! - dintre hotelurile THR sunt exemple perfecte, vii (mai bine zis aproape "moarte") ale unei "ciume" caracteristice sectorului hotelier românesc - ajungerea unor hoteluri bune (sau oricum, cu potențial) pe mâinile cui nu trebuie.

Am vizitat câteva (destul de multe!) vara asta și am fost scandalizat, revoltat să văd dezinteresul, indolenţa crasă cu care sunt "manageriate".

Rareori mi se-ntâmplă să fiu atât de radical: eu aș renaționaliza toate hotelurile luate de THR şi apoi le-aş vinde pe 1 leu, cu obligaţie contractuală de a investi X mii (zeci, sute) de euro în fiecare.

[02.08.13 01:39:56]

@Admin: Eu mă refeream la reclamă pozitivă Bine că am scăpat cu faţă curată. Mă bucur că n-au fost şterse link-urile. Sper să citească cât mai mulţi...

sandu.53
[03.08.13 16:15:48]

@ariciu: la mine dupa experiente similare si relativ costisitoare pe litoralul romanesc, din 2007 am renuntat definitiv sa mai ajung pe acolo si cu tot patriotismul meu toate vacantele la mare s-au numit... "Greece"! si te rog sa ma crezi ca nu mi-a parut rau!

[03.08.13 22:22:31]

@sandu. 53: Nici mie nu-mi pare rău că am ales de câţiva ani plaje străine, dar, din păcate, când e vorba de weekend la mare nu pot lua în considerare Grecia, poate doar Bulgaria... Am văzut însă acolo nişte cozi la vamă duminica la întoarcere încât m-am îngrozit. Deci ce-mi rămâne de făcut?

darkasblue
[14.08.13 15:29:44]

Aveti perfecta dreptate, parca ne vedeam pe noi. Noi am fost saptamana aceasta si a fost groaznic, o nesimtire pe fata mai ales faza cu HOTEL si cand te aproprii scrie HOSTEL dar S foarte mic si subtire... Noi am avut surpriza sa gasim si lenjeria de pat murdara si muste si tantari pe toate geamurile... Dar am facut fotografii la tot si o sa avem grija sa le facem''reclama'': vezi impresii

[14.08.13 15:43:44]

@darkasblue: Așteptăm să scrii și aici impresiile tale, ajutând astfel la o mai bună cunoaștere a acestor unități de cazare.

[14.08.13 15:47:20]

@darkasblue: având în vedere cele de mai sus precum și ambiguitățile din pagina web oficială a acestei unități de cazare (se menționează atât "Hotel" cât "hostel"), am decis modificarea denumirii sub care figurează pe AFA în "Domino Hostel"

[14.08.13 18:42:03]

@darkasblue: Da, vă rog, scrieţi impresiile şi mai ales ataşaţi fotografiile. Aţi fotografiat din întâmplare şi mizeria şi musculiţele de la plasele din hol care dădeau spre plajă sau mini buda de la parter de sub scară? Eu de astea am uitat să scriu. Şi probabil că am mai omis şi altceva. De exemplu faza cu acel S mic-mic. Repet, vă rog scrieţi.

Oricum, ca şi glumă, să ştiţi că aţi fost norocoasă. Când noi plecam tocmai aduceau nişte boscheţi artificiali pe care am văzut că îi amplasau pe la colţuri. Bănuiesc că aţi putut să vă delectaţi privirile cu imaginea acestora... )

Cristicop
[16.08.13 02:24:39]

@Admin: Si THR-ul este condus tot de oameni, ia sa puna mana ei pe treaba, si sa vezi. Bani au, ca au hotelurile pline dar in loc ca acestia sa se duca in investitii, traininguri angajati, modernizari, etc, se duc in buzunarele... cui oare? Ia sa puna cate un manager german la fiecare hotel si sa vezi minune.

Dabator
[04.05.14 01:06:10]

@ariciu: Noroc cu @mone86 că am citit și eu acest review de excepție. Am spus eu mai demult că trebuie să îmi iau vreo două zile libere (cu sau fără articolele @le_maitre - rămâne de văzut cum mă descurc cu timpul). Și mai descopăr că mai am de studiat și @makuy.

Mie 150 Ron per noapte nu mi se pare a fi o sumă atât de mică încât să nu ai minimum de pretenții.

Ar fi ceva mult mai important de remarcat și felicitat: aveți niște copii scumpi foc - să vă trăiască!

ariciu, clau.nov, Cristicop, Dabator, danamandache, darkasblue, dorgo, makuy*, neimportant, sandu.53, sigcristina
Alte impresii din această RUBRICĂDomino Hostel: