ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2013
ÎNSCRIS: 11.07.13
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani si jumatate

Un hotel imens, servicii de lux, vacanta frumoasa

Am petrecut o vacanta frumoasa la acest hotel in perioada 5-15 iulie. Pentru ca este un hotel nou, fara prea multe impresii postate, m-am decis sa adaug si eu cateva, pentru a-i ajuta pe altii in alegerea unui hotel bun.

Aceasta vacanta este a 4-a in Turcia si pentru prima data am ales sa mergem la un hotel abia deschis. Am zis sa vedem cum este si la unul nou si tot pentru prima data am mers in Turcia intr-o vacanta de 11 zile (10 nopti).

A fost foarte bine asa, cu atat mai mult cu cat in cadrul unui hotel cu o suprafata foarte mare, ai nevoie de mai mult timp pentru a descoperi toate ofertele pentru distractie.

Transferul spre hotel s-a facut foarte rapid, cu un microbuz in care se mai aflau doua familii, una din Germania si alta din Belgia sau Franta. Ulterior am inteles de ce am fost repartizati catre aceasta masina. Noi figuram in baza de date cu rezervare facuta in Germania. Transferul a durat in jur de 40 de minute si am fost primii care am coborat.

La receptie a durat vreo 20-30 de minute, deorece am fost sa vedem o camera inainte. Au fost foarte mirati cand au auzit ca suntem din Romania, deoarece, asa cum am spus, atunci am vazut ca eram inregistrati ca fiind din Germania.

La receptie erai intampinat cu sampanie, bomboane de ciocolata, ceaiuri reci cu tot felul de fructe si alte bauturi reci.

Hotelul ne-a facut o impresie foarte buna inca de la intrare: foarte elegant, spatios, curat (se vedea ca totul era nou). La receptie am intalnit persoane dragute, iar receptia in sine, ca pozitie este una buna. In spatiul de la lobby, unde am asteptat pana ne-am cazat, am observat tot felul de plante, fantani arteziene, spatii de relaxare.

Seara era o placere sa admiri fantanile, luminate in culori diferite, pe un fundal muzical relaxant si intr-un cadru elegant. De acolo coborai pe niste scari spre aleile sau stradutele ”micului oras”, cum era conceput hotelul.

Camera: spatioasa, curata, luminoasa. Am primit halat si papuci, baia era cu un dus sub forma de ploaie, foarte practic, dar exista si un dus normal. In rest, dotarile sunt cele specificate in prezentarile de pe diferite siteuri. Cat despre bar, acesta continea: 2 beri (una blonda, una bruna), 2 fanta, 2 cola normale si 1 cola zero, 2 ape minerale acidulate, 1 sticla mare de apa plata, 2 cutii de sprite, 1 nectar de fructe, 1 ceai de fructe tot la cutie, 1 ciocolata tobblerone mica, 1 punga de alune, 1 punga de chips, cafea instant, apa pentru cafea, ceaiuri de toate felurile, zaharina, zahar alb si brun (asta ca sa fiu precisa). Curatenia si reumplerea barului s-au facut aproape numai dimineata, ceea ce a fost foarte bine. Aerul conditionat functiona fara probleme. Cameristele se descurcau bine in engleza, erau amabile, iar daca din greseala voiau sa intre cand eram in camera, isi cereau scuze incontinuu.

Desi hoteul este mare, este conceput in asa fel, incat sa ajungi usor in toate zonele, mergand pe una dintre ”strazile” lui. In drum intalnesti diverse restaurante la care poti lua masa, magazine de lux (preturile sunt cam piperate, exceptand supermarketul cu tot ce vrei si cu preturi mai acceptabile), magazinul hotelului care avea lucruri frumoase si unele la preturi accesibile. Ca la toate hotelurile din Turcia, gasesti un laborator foto cu fotografi dispusi sa te fotografieze in locuri cat mai frumoase si demne de o amintire placuta a vacantei.

Zona Spa e un adevarat loc al distractiei. La inceput nu ma tenta, dar la insistentele baietelului si ale sotului, i-am trecut pragul. In afara de zona de masaj cu plata, mai exista un vitamin bar, o camera unde intri si traiesti emotiile unei furutni pe Atlantic, cu dus rece, vant, zgomot, lumini etc., apoi gasesti o camera cu zapada, o camera cu aburi, sauna traditionala, piscina interioara, piscina exterioara inconjurata de bananieri si alte plante, piscine cu jacuzzi, zona de relaxare la etaj, zona vip pentru doamne, 3 piscine, dintre care una soc cu temperatura de 20 de grade, apoi cea cu 25 de grade si cea cu 30 de grade. Impresionant este hamamul, unde, pe langa faptul ca puteai beneficia de masaje complete contra cost, puteai pur si simplu sa stai pe piatra incinsa, sa faci baie precum Hurrem si sa traiesti o mica parte a vremurilor sultanelor. Totul foarte frumos!

In exterior existau, de asemenea piscine: cele pentru copii doate cu tobogane, corabii pentru pirati, galeata care se umplea cu apa si se revarsa peste copii spre amuzamentul acestora, piscina de la toboganele uriase, o adevarat distractie pentru pasionati, cu pista care te arunca cu colacul direct in piscina etc. Langa piscina se amenajau intr-un ritm foarte alert cateva terenuri de sport. In partea opusa a hotelului, dar in apropiere totodata, se aflau alte piscine, printre care cea olimpica, inconjurata de cabanele vip. Pe marginea piscinelor se aflau baruri, de unde puteai servi pe langa bauturi alcoolice, racoritoare si deliciocul ayran, foarte potrivit pentru o zi caniculara. Tot in acea zona se aflau cateva chioscuri in care, seara vin vanzatori cu tot felul de articole gen: bijuterii handmade si tablouri pictate, toate foarte frumoase, vase din lut, bratari handmade personalizate, obiecte din sticla modelate cu ajutorul focului, in prezenta turistilor, zona foto, etc.

Tot aici se afla scena pe care seara ai ocazia sa vezi diferite trupe din Brazilia, Cuba, dansatori, cantareti, iar in partea opusa se afla amfiteatrul cu scena mare. In fiecare seara exista un spectacol, fie cu trupe de balet/dansatori renumite in Rusia, Brazilia, Cuba, fie acrobați, sau se organizeaza seara retro, intotdeauna luni sau White Party, intotdeuna vineri, ocazie cu care am castigat si eu la tombola un masaj de 20 de minute.

Tot in ac. parte se afla aleea care duce spre zona de vile si, totdata spre pontonul de unde se ia catamaranul spre plaja.

Pozitia hotelului este bine gandita, pe marginea raului, acesta creind o atmosfera foarte placuta, mai ales seara, cand se aud greierii, susurul apei, iar briza face caldura suportabila, ba chiar nesesizabila in unele seri.

Tot pe marginea lacului sunt restaurantele Stela, Okeanos, Hasir, o pajiste cu cateva elemente de decor, o zona unde poti cobori spre rau pentru sporturi acvatice, terenul de volei, zona pentru narghilea (amenajata dupa-amiaza).

In continuarea hotelului se afla padurea de pini si drumul spre plaja, neasfaltat, dar extrem de ingrijit, imprejmuit de gazon, tuns, ingrijit, cu multa vegetatie, locul unde pasionatii de golf se puteau desfasura in voie. Ne-am propus sa mergem intr-o zi pe jos spre plaja, dar nu am apucat, pentru ca mereu eram cu ochii pe ceas, sa ajungem in diferite locuri. De la anul am inteles ca o sa fie pus la dispozitie si un trenulet. Pana atunci e o mare placere sa te plimbi pe rau.

Am mers in aceste zile cu vaporasul, cat nu am mers niciodata. Pentru copii mai ales, e o distractie nemaipomenita, ca sa nu mai zic ca e si placut, mai ales dupa o zi de plaja, sa te racoresti in bataia vantului. In primele zile veneau un vapor mai mare si unul mic, nu stateam deloc sa asteptam. Pe la jumatatea sejurului, cel mic s-a retras si a mai aparut unul mare si s-a schimbat si locul de intalnire, pe un ponton mai apropiat, langa restaurantul turcesc. Personalul foarte amabil ne avertiza sonor cand vasul se afla la ponton. Nu o data s-a intors vaporasul din drum, pentru a mai lua pe cineva care aparea in ultima clipa. Eram ajutati sa coboram, ni se punea o scara, ni se dadea mana, copiii erau luati in brate, unii dintre ei faceau glume cu unii dintre angajati si le dadeau cate o palma la fund, dar nimeni nu se supara, ba din contra acestia glumeau cu copiii. ”Capitanul” lasa copiii sa conduca vaporasul, sa claxoneze, mai ales ca se practica acest lucru cand se intalneau doua vaporase sau cand pe terenul de golf era cineva care ne saluta, iar cei din vaporas raspundeau pe masura. Am avut ocazia sa vedem mai mereu cum sar pestii din apa, iar pe partea opusa a raului, la umbra copacilor, vedeam zilnic o turma de capre si oi ce se odihneau.

Plaja: cand ajungeam pe ponton, eram intampinati foarte bine, acolo era amenajat un loc de asteptare, cu banci si umbrele, iar in vecinatate era un snackbar. Pana la el mergeai pe un drum de lemn, inconjurat de pomi, de mult nisip, o zona mai salbatica, dar controlata, ingrijita. Drumul cu vaporasul dura in jur de 4-7 minute, in functie de viteza cu care se mergea, pentru ca, uneori conducea cate un copil si mergeam mai incet.

Barul de la plaja se deschidea la 10, iar la 12.30 incepea masa de pranz. Am mancat in vreo 2 zile acolo si a fost foarte bine: veneau chelnerii la masa, iti luau comada si erai servit foarte prompt. Am mancat o pizza deosebita, kebab, supe bune. Era foarte placut in acel loc, mai ales ca simteai briza marii. Tot la plaja, ca si la piscina, exista un loc de unde sa iei prosoape, in schimbul cardurilor pe care le primesti in momentul in care te cazezi.

Plaja este cu nisip, cand marea este agitata gasesti pe mal pietricele fine, dar au fost si dimineti cand nu gaseai deloc, totul era foarte fin la mal. Pentru prima data am gasit scoici in Turcia si am strans destul de multe. Probabil ca cei care ajungeau la pranz la plaja, nu prea aveau parte de scoici, insa dimineata, gaseai destule, una mai frumoasa ca alta. In partea dreapta a plajei se aflau cabanutele Vip (100 euro pe zi), unde aveai un majordom la dispozitie, imbracat exotic, care te servea dupa bunul plac. Apa era calda, curata, se practicau contra cost diferite sporturi.

Pentru copii era o zona unde se puteau juca intr-o corabie de lemn, un pod, o groapa cu nisip, leagane; tot in aceea zona se afla un teren pentru forbal, volei si alte sporturi, pe care noi nu le-am incercat. Cat am stat noi s-au montat si un ceas si un termometru.

Pe plaja se lua gunoiul foarte des, nici nu aruncai bine ceva in cos, ca era golit imediat. Erau puse frigidere cu apa minerala, plata si carbogazoasa, dar si ceaiuri la cutie, de piersici sau lamaie. Deasupra plajei noastre era locul unde intorceau avioanele, astfel incat aveam ocazia sa vedem foarte multe. Plaja era foarte spatioasa, existau foarte multe sezlonguri, nu se aglomera, mai ales ca lumea venea in valuri la plaja, la ore diferite (cand unii plecau, altii abia veneau).

Programul vaporasului era de la 7.30 dimineata si pana la 20.00). Cu siguranta nu ramanea nimeni uitat. Spre seara erau prezenti si membri din staff (si, de altfel, mai mereu veneau in control), care se asigurau ca toata lumea e in conditii bune si are cu ce se intoarce la hotel.

Subliniez ca, de unde aveam o retinere fata de faptul ca la plaja trebuie sa mergi cu vaporasul si ca e ceva distanta, am ajuns sa zic ca e chiar interesant acest aspect, o ocazie rara sa mergi astfel la plaja si foarte placuta, totodata.

Pe tot parcursul zilei se practicau si sporturi, dar noi nu participam. Stateam si pe la piscinele pentru copii, unde distractia era in toi si urmaream si caruciorul cu porumb fiert.

Punctul forte pe care nu cred ca avea cum sa-l rateze vreun turist, era cofetaria Caprice. Aici era raiul pe pamant. Copiii nu mai incetau sa comande inghetata (programul era de la 10 dimineata si pana pe la 10 seara, daca nu chiar mai mult). Aici ne opream mai mereu la orele de varf (mai ales ca a fost primul an in care baietelul nostru nu a mai vrut sa doarma la pranz, iar noi intram in camera doar sa ne tragem sufletul si sa ne hotaram incotro o luam, momente dificile uneori, ba chiar aveam un schimb de replici, pentru ca erau prea multe zone in care voiam sa ajungem). La Caprice puteai sa mananci prajituri din cele mai bune, sa bei un espresso, o cafea turceasca, un caffe latte, o limonada sau un ceai, sa mananci fursecuri din cele mai gustoase si sa te relaxezi navigand pe internet (aveai wi-fi peste tot, mai putin la plaja).

Apoi, daca afara era prea cald, mai dadeai o tura la magazine, chiar daca te repetai de cateva ori pe zi si preturile ramaneau la fel de mari (ex. o rochie de matase 300-400 euro, pantofi 200-300 euro si unii putin mai ieftini) si cu greu gaseai ceva mai acceptabil.

De la ora 17.00 incepeau sa cante pe aleile hotelului cativa muzicanti, la chitara, vioara, acordeon, saxofon, iar strazile aveau semafoare puse pe verde. Gaseai si un loc unde ti se puteau lustrui pantofii.

Mancarea: foarte buna, multa, prezentata intr-un spatiu aerisit si foarte placut, iar faptul ca totul era nou, iti dadea si un mare confort. Dulciurile fara numar, pește pe tot parcursul zilei: scoici in fel si chip, creveti, crabi, somon, ton, sardine, ansoa etc. Puteai sa stai la masa si sa renunti in a mai alerga dupa cafea, ceai sau suc, caci un chelner era mereu la dispozitia ta, ba chiar de cum te uitat la o masa, venea repede si intreba pentru cate persoane sa pregateasca masa. Daca servetul de pe masa se uda putin, fie si de apa, era schimbat imediat, asa incat oricine venea, gasea totul schimbat. Copiii mai spargeau cate un pahar, dar nimeni nu se incrunta, ba dimpotriva, mangaiau copilul speriat, strangeau repede si, cu zambetul pe buze, isi vedeau de treaba mai departe. Salile de luat masa erau cu concepte diferite: clasica, moderna, sala Hurrem, italiana etc. Totul foarte elegant si curat.

Cat despre sala copiilor, acolo era o nebunie. Am luat si noi masa in trenul copiilor, colorat, extrem de vesel, dar si pe langa tren, la mesele frumos aranjate, cu televizoare cu programe de desene animate setate si cu chelneri pusi pe sotii.

Tinuta trebuia sa fie pe masura, nu aveai voie sa mergi la masa in costum de baie, iar ziua, cand puteai veni direct de la plaja, era de dorit sa nu ajungi ud, abia iesit din apa, deoarece udai tapiteria scaunelor si era neplacut pentru urmatoarea persoana care se aseza.

Existau si freshuri, asta pentru cei care au spus ca nu erau, si chiar si limonada naturala. Fructe din belsug.

Copiii mai puteau manca si pe continentul lor, cum era numit spatiul de joaca. Aici nu am fost decat in vizita, deoarece in acest an nu a vrut baietelul nostru, care a preferat sa inoate cat era ziua de lunga si sa se joace in apa. Apoi a avut un mic regret, deorece era un spatiu urias, cu sali pe grupe de varsta, cu foarte multe jucarii, cu planetariu, animale de companie in custi, cu sala pentru Wii, calcuatoare etc. Cel mai mare loc de joaca de la vreun hotel si totul era nou, vesel si frumos.

Tot langa acest spatiu era si cel exterior, cu piscine, nisipar, leagane etc. Acolo era si un amfiteatru pentru spectacolele de seara, dedicate copiilor, care erau foarte reusite. De multe ori auzeam cate o formatie care canta acolo.

Desi spatiul era imens, era destul de bine gandit si ajungeai repede.

Seara, gaseai o multime de baruri la care te puteai opri, o cafenea turceasca cu o servire aparte si multe alte distractii de care am amintit la inceput. Pe peretii ”stradutelor” gaseai afise cu spectacolele care urmau sa aiba loc si, totodata, filmele care rulau la cinema (de la ora 23.00).

Am avut ocazia sa ne intalnim cu cateva vedete de la noi (cantareti, oameni de televziune, etc). In a doua jumatate a vacantei, romanii erau peste tot, aveam senzatia ca sunt cei mai multi).

Desi am scris foarte mult, cu siguranta as putea scrie inca pe atat. Ma opresc insa aici, sperand ca am reusit sa ating ceea ce era mai important. Inca o data, felicitari turcilor pentru serviciile oferite!

Am inceput sa incarc cateva poze, dar m-am oprit. Serverul mergea greu. Revin altadata.

Trimis de ramurica in 31.07.13 00:00:05
Validat / Publicat: 31.07.13 01:52:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kemer, Alanya-Delphin Deluxe, Side

VIZUALIZĂRI: 5098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramurica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.10 EUR pe cameră

[31.07.13 01:50:16]

Excepţional, cu totul aparte - prin generozitatea şi utilitatea detaliilor - review-ul.

Deşi selectăm exclusiv impresiile de călătorie ca MG, merită excepţia: Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

danamandache
    [31.07.13 07:06:57]

Felicitari pt vacanta si pt impresii, ai vazut cumva in hotel tenis de masa, biliard, sau bawling?

[31.07.13 09:58:58]

@webmaster: Multumesc mult!

[31.07.13 10:02:54]

@danamandache: Multumesc mult! Tenis de masa am vazut sigur pe marginea raului, in zona verde si era ferit de soare. Era foarte bine pozitionat. Biliard si bawling cred ca erau in sala de jocuri, in apropierea zonei pentru copii, langa lifturi, pentru cei care merg. Acolo erau toate nebuniile de jocuri. Nu am stat pe acolo, deci nu pot spune mai mult.

Arya
    [31.07.13 10:14:36]

@ramurica: Felicitări pentru vacanța frumoasa avuta la acest hotel. Mă interesează și pe mine care a fost prețul sejurului si dacă poți să-mi scrii prin mesaj privat și numele agenției. Mulțumesc.

[31.07.13 10:21:38]

@Arya: Multumesc! Ti-am raspuns prin mesaj privat.

danamandache
    [31.07.13 11:12:54]

@ramurica: multumesc mult pt raspuns

rarbr
    [01.08.13 20:49:53]

@ramurica: foarte bun comentariu si foarte adevarat unul dintre cele mai bune si interesante hoteluri din zona datorita pozitiei pe malul unui rau

rarbr
    [01.08.13 20:55:17]

@Arya: anul acesta a fost pret de lansare. din auzite in incinta hotelului anul viitor e posibil sa fie mai scump. infrastructura si serviciile sunt deosebite.220 de euro pe zi 2 adulti si un copil de 11ani fara transport la sfarsitul lui iunie 2013

Arya
    [02.08.13 15:16:23]

@rarbr:

Mulțumesc.

[17.08.13 21:27:31]

Buna! Cateva intrebari! Dupa intrarea in mare sunt pietre sau tot nisip si pietricele? Am inteles ca se lucra la doua pontoane? Ai observat ceva referitor la copii bolnavi in zona? Am tot citit pe alte site-uri ca era un virus in resort! Referitor la bauturile alcoolice erau numai locale sau si import? Restaurantele a la carte, rezervarea gratuita era o data pe saptamana la un singur restaurant sau se putea la toate? Multumesc anticipat!

[18.08.13 16:30:08]

@EDUARD1: Buna! In mare gaseai tot nisip cu pietricele fine. Nu era nicio problema. Legat de pontoane, daca te referi ca puncte de plecare, da erau doua pontoane deschise, dar in ultima parte am plecat de la un ponton mai apropiat, langa restaurantul turcesc, Hasir.

De acolo plecau 2 vaporase. Initial plecau de la pontonul putin mai indepartat si era o barca mai mica si un vas mare. Acolo a ramas doar cel al stafului.

Legat de copii bolnavi, am tot citit ce scriau alte persoane, dar eu una nu am vazut niciun caz, iar baietelul nostru nu a patit nimic. Deci, nu as putea sa-ti dau informatii. Am stat 11 zile si nu am vazut nimic.

Bauturile erau si locale si de import, trebuia doar sa le descoperi. Legat de rezervarea pentru restaurantele a la carte, noi am vrut sa facem si am tot amanat, deoarece anul acesta am simtit ca nu era cazul. Peste tot puteai fi servit in mare parte, iar din ce am inteles mancarea era asemanatoare. Pana la urma ne-am razgandit. Dar am auzit de la alte persoane ca doar o rezervare era gratis, la un singur restaurant. Pentru alta rezervare plateai 10 euro.

Nu stiu ce sa-ti spun, nu am facut si nu stiu sigur. Daca mai ai nevoie de alte informatii, cu mare drag.

igvoicu
    [19.08.13 07:46:26]

@EDUARD1: In ce data plecati?

[19.08.13 20:43:13]

@igvoicu: sfarsitul septembrie!

[19.08.13 20:47:46]

@ramurica: buna! era vorba de pontoane la mare! in general in belek cam fiecare hotel are ponton propriu, deoarece intrarea in mare este abrupta! in schimb in side nu se intampla asemanator, deoarece intrarea este lina! multumesc pentru raspuns!

classtaxi
    [28.08.13 15:27:23]

Foarte bun review ramurica, multumim! plec si eu cu prietena mea pe 5 septembrie la acest hotel, abia asteptam! toate bune.

classtaxi, danamandache, EDUARD1, igvoicu, ramurica, rarbr
    Alte impresii din această RUBRICĂTitanic DeLuxe Golf Hotel [Kadriye]: