ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2013
ÎNSCRIS: 16.08.11
JUL-2013

7 nopti pentru relaxare

Salutare,

Am revenit de pe insula Skiathos in urma cu 2 zile.

Pe scurt, va impartasesc experienta mea.

Am contractat sejurul undeva la inceputul anului, prin ianuarie. Initial, agentia respectiva ne-a propus 2 variante pentru acest hotel. Una reprezenta o camera dubla PROMO, la pretul de 1300 si ceva, cu mentiunea ca amplasarea camerei este ceva mai proasta, in rest este o camera dubla normala (standard) si o a doua varianta cu pretul de 1422 reprezentand o camera dubla STANDARD cu vedere la mare. Reducerea de early-booking era de 10% parca.

Am optat pentru varianta nr. 2. Zborul de 1 ora si 5 minute este... scurt, sunt cam 650-700 de km prin aer pana acolo. Ajunsi pe insula, am fost urcati in autocar si trimisi la hotel. Hotelul este intradevar unul special, arhitectura (proprietarii sunt arhitecti) este deosebita, majoritatea camerelor au vedere catre mare insa... este situat la... inaltime.

Amplasarea

Soseaua pe insula are vreo 14-15 km dintr-un capat in altul. Daca folosesti autobuzul pentru deplasare sunt 26 de statii (1 - Skiathos Oras si 26 Plaja Koukounaries). Hotelul se afla la vreo 100 de metrii de statia 16. Cea mai apropiata plaja este Aghia Paraskevi la vreo 150-200 de meetrii (este plaja si in fata hotelului insa nu este amenajata cu sezlonguri si accesul nu-i tocmai facil.

Partea nasoala este ca de la sosea pana la receptie sunt circa 70 de metrii de urcat. Hotelul este dispus pe 6 etaje - -4 si -3 nu pot fi accesate cu liftul, -2, -1, parter (receptia), 1 (restaurantul, teverna si piscina) si 2. Camerele cu 100 sunt la -4, cele cu 200 sunt la -3,300 la -1, etc. Eu le spun cu -... caci din punctul meu de vedere ele sunt la subsol. Oricum, inclusiv camerele de la -4 au vedere spre mare si se afla peste nivelul strazii.

Aveti grija la rezervare, noi am avut camera la -4, suntem tineri, nu a fost mare problema. Noi am avut masina/atv inchiriat pe durata sejurului deci mergeam tot timpul in parcare (la parter), coboram cu liftul si bagajele de la plaja pana la -2, apoi pe scari pana la -4. Mersul la restaurant era la fel, urcam pe scarile exterioare pana la etajul... 1. Eu as recomanda celor interesati nivelele superioare. S-ar putea sa le convina celor care se folosesc de autobuz sau mersul pe jos, e mai simplu sa ai camera la -4, ajungi mai repede de la plaja.

Camerele

Spationase, frumusele, vedere la mare, terasa suficient de mare, mobilate traditional insa cu bun gust. Curatenia se facea in fiecare zi, iti puteai da rufele la spalat (eu nu am facut-o), conditii normale pentru un hotel de 4 stele. Terasa are usa cuNu am ce sa zic de rau, poate doar ca unele camere sunt amplasate prea aproape de scarile exterioare si poti avea priviri indiscrete. Aaa... intr-o zi m-am trezit cu o lighioana in baie si nu-mi dau seama cum a intrat. Era un... virmicel... putin mai mare. Poate lasasem noi usa de la terasa deschisa, nu ne mai aducem aminte, teoretic nu avea cum sa intre pe sub usi sau cu ele inchise.

Restaurantul si piscina

Noi am avut demipensiune si am avut curajul si placerea sa folosim cina inclusa in fiecare seara. Micul dejun este destul de variat, sa zicem ca se repeta odata la 3-4 zile. Dar, oricum, nu puteai gusta din toate preparatele in fiecare zi.

Cina era si ea... foarte ok. Ambele mese se serveau in regim de bufet.

Preturile de la restaurant erau putin peste media insulei. Ca de exemplu: o bere 0,33 Mythos (berea lor) 3,5 euro, bere Heineken si Amstel 0,33 - 4 euro. Cola la doza, 1,5 euro, Apa la 1,5 l plata 2,8 euro, apa la 0,5 - 1 euro. Vinurile erau recomandarea zilei, pe la 15-20 de euro sticla de 0,75 l. Privelistea de la restaurant era frumusica seara.

Ce era suparator la restaurant? Albinele! Cate 2-3 pentru fiecare farfurie. Nu stiu cauza, au fost ceva plangeri dar... nimic de nesuportat.

Foarte multi britanici... foarte. Au si ei romanismele lor, vin la ora 7 la micul dejun, isi lasa prosopul pe sezlong la piscina, stau la masa, se duc in camera, isi fac nevoile si pe la 10 vin la piscina ca au sezlong rezervat. Noi am stat o singura zi la piscina, ultima. Apa e ok, piscina e ok, doar ca am fost atrasi mai mult de plaje.

Servicii

Bune per total.

Am inchiriat masina si ATV pentru plimbat direct la receptie (cu livrare si predare adica - cam 40 euro/zi). Prosoape pentru piscina tot acolo, gratis. Harti cu insula oferite din nou gratis.

De obiectat: in prima zi, am solicitat schimbul camerei, mai exact al nivelului (am spus la inceput partea nasoala). Nu ne-am plans prea tare, am zis "daca se poate, daca nu... nu". Pe loc ni sa spus ca nu mai sunt locuri si ne spune a doua zi cand se mai elibereaza din camere. Nu ne-a spus nimeni nimic restul sejurului despre asta, nici noi nu am mai comentat intrucat ne-am obisnuit.

Acum, cateva chestii despre care eu am cautat informatii inainte sa plec si nu prea am gasit.

1. Inchirierea masinii: nu merita facut rezervare din tara, iti gaseste de obicei receptia fara probleme. Ei lucreaza cu mai multe firme si nu iti baga pe gat preturi enorme. de la 35 de euro pe zi pentru o masina mica, 50-60 euro jeep, 10-15 euro scuter.

NU recomand jeep, asa cum spune toata lumea. Noi am ajuns inclusiv pe plaja Banana Beach si peste tot unde am dorit pe insula cu un Suzuki Alto. Eventual... un ATV. Noi am avut unul cu motor de 300 cc, pe la 35-40 euro pe zi, in functie de numarul de zile. Un scuter este 10-15 euro.

2. Excursiile. Daca vreti sa faceti economie, nu apelati la cele bagate pe gat de catre agentie. Noi am platit 23 de euro/persoana pentru o excursie in jurul insulei ce a constat in 2 plaje: Lalaria si Kastro, din care doar Lalaria merita, e ceva special acolo, paradis. In rest, Kastro este o plaja normala, ca multe altele accesibile pe insula. La Kastro, daca va tin picioarele, sunt vreo 380 de trepte parca pana la ruinile vechiului oras, odata, fosta capitala a insulei. Apoi am facut 40 de minute pana pe continent sa mancam la o taverna simpla, normala, unde mie nu mi-a placut mancarea.

In oras, in port, o excursie la Lalaria si Kastro costa 10 maxim 15 euro.

De asemenea, daca vrei sa-ti duci sotia intr-o croaziera pe mare, eventual sa iei masa pe acolo exista iahturi de inchiriat. Nu stiu preturile, insa sunt.

3. De vizitat. In port, exista o prelungire/peninsula/petic de pamant ce inainteaza in mare. Acolo, pe langa muzeul instrumentelor muzicale, exista o terasa. Recomand oricui, un vin/bere/apa/suc acolo. Privelistea la apus este de vis.

Orasul Skiathos si zona lui "comerciala" seama cu centrul vechi din Bucuresti. Taverne langa taverne, magazine de suveniruri, imbracaminte, etc. E ok daca va place agitatia, insa nu veti gasi cluburi "bubuind" si alte asemenea, Skiathosul e pentru relaxare.

In oras, dupa cateva zeci sau sute de trepte poti ajunge la un turn de unde ai o vedere paronamica asupra orasului. Il vezi din port, iei stradutele la rand pana ajungi acolo, noi asa am facut.

4. Sporturi de apa - se gasesc pe cateva plaja. La koukounaries, plaja renumita, ai 50 euro parasailing, 30 euro lectia de ski nautic, 25 euro ski nautic... fara lectie..., 12 euro plimbarea cu banana/colacul/canapeaua. ? Sunt mai multe, nu mai tin minte exact preturile le restul.

5. Barci - Daca doresti, poti inchiria o barca, nu-ti trebuie permis de navigatie daca nu-l ai. Costa intre 70 si 90 de euro pe zi in functie de puterea motorului plus combustibilul (vreo 20 euro un full) si te poti duce linistit la Lalaria cand vrei tu (daca mergi cu excursiile, o sa ai vreo 5-600 de oameni pe o plaja de 150 m). Atentie insa la sfaturile celor care le inchirieaza. Desi vremea pare frumoasa, in partea de nord a insulei (unde-i lalaria) pot fi ceva valuri si nu este recomandat tot timpul sa mergi pe acolo.

6. Plaje: Sunt... doar vreo 60. Koukounaries este cea mai frumoasa, fara discutii. Problema aici ar fi ca sunt grupuri ce pleaca in excursii de pe continent. Pliin de romani. Nu nationalitatea este problema ci numarul lor. Vin si 200 cu un vapor, si sunt vreo 5-6 vapoare in fiecare zi. Ce-i drept, stau doar vreo 2 ore pe acolo... insa atunci e cam aglomerat.

Daca vrei intimitate te poti duce pe oricare alta plaja, acolo nu vin navala turistii de pe continent.

Trimis de adivro in 29.07.13 17:56:27
Validat / Publicat: 29.07.13 18:59:44

VIZUALIZĂRI: 3813 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adivro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Plaja Koukounaries
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Alex_grig [02.08.13 07:47:51] »

Adivro@. Ff frumos ce ai scris. Eu plec cu sotia poimaine. Am vrut cu avionul dar am prins o moaca cu autocarul mai ieftin cu vreo 400 e decat avionul. Si nu am putut refuza. Ce mi a placut la ce ai scris este ca se pot inchiria barci. E un vis de al meu sa ma plimb unde vreau si sa fac scufundari unde mi place. Lafel dorim sa inchiriem masina. Ne doream suzuki jimmy dar se pare ca nu se merita ptr ca poti face si cu o masina normala aceeasi treaba. 2 intrebari am daca poti te rog: DE UNDE SE POT INCHIRIA BARCILE?? In ce loc pe insula sa nu ma chinui sa caut? Si masini mai ieftine de unde am sansa sa gasesc ptr inchiriere mai ieftine (cred ca in aerop sunt mai scumpe cred). SI DACA AI VAZUT DE INCHIRIAT MASINA BUGGY? Daca stii e in fel de decapotabila ca la cei care joaca golf, si la ce pret ar fi. Ms mult. Sunt nou pe AM FOST ACOLO, dar o sa postez de acum mereu. Va multumesc

adivro [02.08.13 08:36:59] »

@Alex_grig: Salut Alex si concediu placut. Barci poti inchiria sigur de pe koukounaries si Aghia Paraskevi (plaje). Preturile sunt de pe Koukounaries, cred insa ca le poti inchiria si din port sau alte plaje unde sunt oferite sporturi de apa. Daca nu ai permis nu poti lua barci cu motoare puternice, in functie de nevoile tale cred ca te intelegi totusi cu cei de acolo, grecii sunt foarte amabili

Eu masina am luat-o de la receptie cu 35 euro pe 4 zile si atv-ul cu 37 pe 2 zile, poate gasesti mai ieftin in oras, e plin de birouri rent-a-car. Daca o iei pe mai multe zile mai poti negocia. Am vazut si buggy-uri pe insula, sigur pot fi inchiriate insa nu stiu de unde, poti de asemenea intreba la receptie, stiu don'soarele sa te indrume. Aeroportul este foarte mic si da, nu ti-as recomanda sa inchiriezi de acolo, este parca un singur birou rent a car acolo.

Jeep-ul se merita inchiriat daca vrei sa te cateri pe dealuri, insa toate plajele, hotelurile si orasul sunt accesibile si cu o masina mica.

Alex_grig [02.08.13 08:40:25] »

@adivro: ms mult, ma poti ajuta cu o informatie: locul de unde se inchiriaza barci pe skiathos unde este? Ca barca mi doresc enorm. Pretul de 35 pe zi de masina e ff bun, e din perioada asta pretul sau iunie iulie? Ms

adivro [02.08.13 11:37:57] »

@Alex_grig: Deci ajungi pe plaja Koukounaries (statia 26 autobuz sau cu masina pleci din oras si stai pe drumul principal pana se termina (vreo 15 kilometrii). Pe mijlocul plajei este o "cascarabeta" pentru sporturi de apa, nu ai cum sa nu o vezi, sunt mai multe barci in fata, pe apa. E si singura de fapt pe plaja asta. Te duci acolo, spui ca esti din Romania si ti-a recomandat de Paul de la [o agentie de turism], sa te duci la ei si primesti si o reducere de 20%.

De asemenea, pe orice plaja unde poti face sporturi de apa, poti inchiria si barci. Sunt mai multe plaje, nu le stiu pe de rost. Cam toata lumea stie, poti intreba si te ghideaza lumea.

Sa nu se inteleaga gresit, preturile la masina sunt pe zi (35 euro pe zi masina, 37 euro pe zi atv-ul). Eu am fost in perioada 20-28 iulie anul acesta iar la ei pe 25 iulie s-au mai scumpit putin preturile, cu 1-3 euro.

Daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie.

Alex_grig [02.08.13 11:49:40] »

@adivro: ms ms ms. E prima noasta vacanta in afara cu autocarul De 10 ani am cutreierat in multe multe destinatii in europa, toate cu masina iar grecia pe tarm am mers aproape peste tot si vreo 6 insule. Au mai ramas skiathos, cu inca vreo 3 insule. Speram sa ne placa si cu autocarul.

Noi mergem la vila Manos , speram sa fie ok. Doream sa te intreb cum e cu asigurarile la masinile si atv urile? Stiu ca subt asigurate dar in caz de accident ai avea de platit o fransiza sau ceva de gen sau daca i vina ta esti bun de plata. Lafel si la barci. Or fi asigurate? Ms mult mult ptr reducerea la rent boat. Acolo voi merge cu siguranta. Ptr ca cazarea noastra e in kolios. Si nu i ff departe. Zi buna

adivro [02.08.13 12:08:08] »

@Alex_grig: Da, sunt asigurate. Mie nu mi-a cerut nimeni nimic in plus si nici nu mi-a spus cineva ceva.

La inchiriere nu platesti garantie ca in Romania, doar pretul inchirierii, cred ca sunt incluse toate asigurarile.

Si barca este asigurata, nu vei mai plati nimic decat benzina. O tura in jurul insulei te costa cam 30 de euro (benzina) cu opriri, plimbari, etc. O zi normala de plimbare pe plaje te duce cam la 20 de euro (cu barca de 50 CP). Daca nu ai permis si iti iei una de maxim 30 CP, iesi mai ieftin.

Daca-ti iei o barca, viziteaza insulitele din jur (Tsougria si Arkos parca), sunt insulite nelocuite si au plaje, e foarte placut sa scapi de agitatie pe acolo. Nu-ti zic de plaja Lalaria caci sigur te vei duce acolo.

Ca mi-am adus aminte, si pe plaja Agia Eleni (se ajunge pe drum de pamant de la capatul drumului spre koukounaries) poti inchiria barci si trebuie neaparat sa prinzi un apus acolo.

webmaster28 [02.08.13 12:19:44] »

@Alex grig, @adivro, ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Alex_grig [02.08.13 12:22:25] »

@adivro: ffff tare. Abia astept sa ma plimb cu barca. Sunt fanatic dupa scuba diving. Am investit destul in echipament etc si pe unde am fost mergeam cu excursii organizate cu turisti 50-100 cat intra pe vapor si cand faceam opriri ptr inot adica pauze de o ora erc ma blindam cu ale mele accesorii aveam casca pe cap care face sibgura poze si video un fel de lanterna prinsa si ea tot pe casca. Numai pe la fund stateam. Si cand ii vedeam pe unii cu bani multi care se plimbau individual cu iaht sau ambarcatiune tanjeam ca un copil dupa o jucarie. Nu ma pasiona luxul sau altele decat posibilitatea de a te duce cu barca in locurile care ti plac cel mai tare si a face acufundari acolo. Iti dai seama. Si skiathosul e renumit ptr apele curate si limpezi pe care le are. Sper sa ma incadrez intr o zi cu 100e barca + benzina. Asa ca motoare de barca nu ma pricep. Sa iau una cu 50 cp. Eu doresc sa merg normal. Nu vreau sa bag viteza ca sotia are rau de mare si de la miscarile ambarcatiunii daca i marea mai agitata da la peste maxim (ce am patit la zakinthos pe Novagio) as vrea una care sa se deplaseze cu o viteza astfel incat sa am timp sa fac o tura de insula si cele 2 insulite care mi le ai recomandat. Ce putere crezi ca ar trebui sa aiba motorul sa pot face trasel asta. Nu mi doresc viteza etc etc dar sa nu fie nici melc sa nu reusesc sa vizitez ce mi doresc. E destul 50 cp? Mai mare mai mic? Habar nu am. Sunt afon la destea: -)

adivro [02.08.13 12:43:24] »

@Alex_grig: Ai timp suficient, nu cred ca-ti ia mai mult de 2 ore sa o inconjori.

Inteleg ca nu ai mai condus o barca, deci nu ai nici permis. Cei 30 CP sunt suficienti, banuiesc nu vrei sa faci si ski nautic.

Barcuta e mica sa stii, daca ai fost in vreo excursie cu sotia pe vapor mare si i s-a facut rau s-ar putea sa ai surprize si pe aici. In partea de nord a insulei, valurile sunt ceva mai mari, nu te incumeta sa mergi daca vremea nu-i perfecta.

Intradevar, apele sunt curate, limpezi, eu personal nu m-am "scufundat" prea mult.

Alex_grig [02.08.13 12:56:14] »

@adivro: permis auto am ABCDE: -) te refereai la permis de ambarcatiune?? Nu am. Daca nu am permIS de ambarcatiune pot lua barca pana in maxim 30 cp? Daca in 2 ore fac turul inseamna ca se merge repejor. Eu ziceam sa nu fie ff lenta ceva gen Hidrobicicleta: -). Ca nu vreau sa ma aventurez ca nu am mai condus asa ceva. E ceva nou. Si pasiunea de a ma duce din pct a in pct b adica unde imi place zona de baie. Daca consuma mai putin si ppate ca e si mai ieftina iau fara discutie cea de 30 cp. La cat crezi ca m ar ajunge inchiriatul cea de 30 cp pe zi daca o iau din locul care mi l ar recomandat tu cu reducere?? + vreo 20 e benzina. Ms

adivro [02.08.13 13:59:08] »

@Alex_grig: Teoretic da, maxim 30 daca nu ai permis. Te-ar ajunge cred 60 pentru 2 persoane + vreo 20 benzina pe zi.

Ma repet, cred.

Cel mai sigur vei afla la fata locului. De asemenea, ii poti contacta cautand pe google "rent a boat skiathos". Nu cred ca apar aia de pe koukounaries dar iti poti face o idee.

Alex_grig [02.08.13 14:10:16] »

@adivro: ms mult ptr informatii si timpul acordat. Sper sa ti fiu si eu de ajutor vreodata. Numai bine!! : -)

adivro, Alex_grig, chelie_d
    Alte impresii din această RUBRICĂAtrium Hotel [Agia Paraskevi]: