ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2013
ÎNSCRIS: 22.04.12
JUL-2013

Relaxare la Secret Garden

Una destinatiile de vacanta pe care ne-am ales-o pentru anul 2013, a fost Maramuresul. Decizia a fost influentata de faptul ca fiul nostru a petrecut prima lui tabara de elev, la Ocna Sugatag. Asa ne-am hotarit sa mergem si noi (sotia cu mine si cu fetita de 2 ani) undeva tot in zona. Cautand pe acest site dar si pe site-ul propriu hotelului, sunand pentru detalii si amanunte la hotel, am hotarit cu convingere ca este locul potrivit pentru o locatie unde sa te poti relaxa. Datorita faptului ca fetita suporta greu drumurile lungi cu masina, am parcurs distanta si la dus si la intors in 2 etape cu popasuri la Sibiel, resp, Rasinari, vezi review-uri separate la Pensiunea Printul Vlad si Pensiunea Bendorfeanu.

Am ales traseul cel mai rapid pe E81 prin Pitesti - Ramnicu Valcea - Sibiu - infectul nod rutier de la Sebes Alba - Alba Iulia - Turda, apoi pe centura Clujului - pe DN1C spre Dej, si apoi incepe distractia cu drumurile proaste din Maramures. Aici sunt variante, dar oricum ai lua trebuie sa intri si pe drumuri judetene sau drumuri nationale secundare. La dus am indraznit pe DN18B, care se formeaza in dreapta la cativa km dupa Dej din localitatea Caseiu spre Targu Lapus. Pe indicatoarele rutiere figura ca drumul este infundat. Nu e chiar asa, el razbeste pana in Targu Lapus, dar cca. 15 km este neasfaltat (nu prost asfaltat!). La intoarcere am ales combinatie de drumuri judetene care au fost mai lungi, asfaltate, dar carpite si denivelate. De altfel toate drumurile din jud Maramures pe care am circulat aratau jalnic.

Dar sa revenim la Secret Garden. In marginea unui sat, situat la 15 km de Baia Mare spre Cavnic, nici nu iti poti imagina ce resort modern te intampina.

Hotel de 4 stele, meritate, cu baza de tratament fizioterapie, spa, sala gimnastica, piscina interioara si 3 piscine exterioare cu apa incalzita. Restaurant propriu hotelului cu 2 sali de mese vecine dar si cateva pe terasa, si un restaurant se pare deschis pentru evenimente organizate. In spatele hotelului o curte imensa cu alei, iarba, leagane, teren sport cu nocturna, lac cu pesti, foisor.

Un hotel plin pe toata perioada sejurului nostru, cu o paleta larga de servicii (partial enumerate deja), cu personal numeros, la receptie, la bar, la restaurant, la masaj, personal pentru intretinere, menaj etc.

Punctul de atractie il reprezentau piscinele. Una pentru copii mici cu o fantana care insa nu a fost pornita pe perioada sejurului nostru, una pentru copii mai mari si una mare cu adancime de la 1.30 m la 2.10 m si luminata seara si noaptea cu spoturi colorate subacvatice.

Am fost de cateva ori si la masaj si apreciez calitatea serviciilor ca buna (un minus pentru vraistea din calendarul de programari ale doamnei). Sala de gimnastica foarte bine dotata, cu aparate noi, in foarte buna stare. Curatenia pentru luxul pe care vrea sa il afiseze resortul (as spune ""de fitze"") ar trebui sa fie la un nivel superior.

Remarcabila amabilitatea si buna vointa receptionerelor si administratorei hotelului care au facut tot posibilul sa rezolve diferitele situatii semnalate. Un minus pentru un dus putin defect, si pentru incuietiarea din baie care te bloca pe dinauntru.

Spatii foarte generoase, o parte din camere au balcon.

Personalul de la restaurant deosebit de amabil.

Mancare foarte variata, gustoasa, mic dejun bogat tip bufet suedez.

Locatia este foarte bine situata si pentru organizarea de excursii la Sapanta, Sighetul Marmatiei, Barsana, Viseu, Borsa, Baia Mare. Documentatie in camera referitoare la obiectivele turistice si serviciile disponibile.

O destinatie pe care o recomand cu mare caldura.

Va trece in tipul destinatiilor mele favorite, greu de spus pe ce loc, dar cu siguranta pe loc de cinste.

Denisa, Ema si Dan

Trimis de Dan&Ema in 29.07.13 17:36:40
Validat / Publicat: 29.07.13 19:05:12

VIZUALIZĂRI: 2406 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Piscinele exterioare si curtea
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂSecret Garden Hotel [Dănești]: