ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2013
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 23.07.10
JUL-2013

O vila care ofera conditii bune

Din pacate, mult asteptata nostra vacanta in Lefkada a fost ratata, deoarece inca de pe drum, de prin Macedonia, sotul meu a avut o problema medicala. Datorita acestui fapt, prima oprire in Lefkada a fost la spital, unde sotul meu a stat internat 5 zile… Va dati seama ca totul s-a rezumat la drumul intre Nikiana si spital…

Incerc sa trec peste asta si sa descriu vila Aleka’s House. Am gasit-o pe un site de rezervari, oferta a fost buna (30 euro/noapte, in luna iulie). Eu nu am gasit pe AFA nicio postare despre ea, sper ca randurile mele vor fi utile altora.

Vila se gaseste chiar la intrarea in Nikiana, venind dinspre Lefkada.

GPS ne-a spus ca am ajuns la destinatie cand eram in dreptul vilei, dar pe strada principala, de fapt trebuie sa faci dreapta pe o straduta ingusta.

Exista o mica plancarda cu numele vilei, dar printre multe altele o poti rata. Ca reper, exista o plancara mai mare cu "Casa di Nonna " (posibil sa nu fi scris corect acest nume), imediat dupa ea se afla straduta la dreapta.

Vila se afla cam cocotata, se urca o panta destul de abrupta (in prima zi, dupa o noapte de condus si teribil de ingrijorata in legatura cu sotul meu, ramas in spital), mi s-a parut ca nici nu se poate urca acea panta, dar dupa un dus si o cafea tare n-a mai fost asa!)

Este o vila curata, ingrijita, fiind o afacere de familie. De toate se ocupa sotia, sotul si o camerista.

Camerele nu sunt foarte mari, dar despre asta esti informat la rezervare. Ca mobilier-cel standard intr-o camera de hotel: un dulap incapator, cu suficiente umerase, 2 noptiere cu sertare, o comoda cu 3 sau 4 sertare mari, o masuta de pus valiza, un mic fotoliu, oglinda, un TV mic, cu 4 posturi grecesti (dar cine are nevoie de TV) si... cel mai mic frigider pe care l-am vazut vreodata (care insa racea foarte bine). Pe jos este mocheta, foarte curata si in stare buna. Aerul conditionat era inclus in prêt, foarte bine orientat, se racorea imediat in camera fara sa-l simt.

Baia este suficient de mare, apa calda fara probleme (ar fi fost buna o perdeluta la dus si un suport pt dus)

Balconul si el este incapator, dotat cu o masuta si doua scaune comode. Toate aveau parasolar. Sunt plase de tantari, inclusiv la fereastra de la baie.

Curatenie se facea zilnic, prosoapele si cearceafurile s-au schimbat la jumatatea sejurului.

Mare parte din camere aveau vedere la mare, desi la rezervare se specifica vedere la munte, gradina sau piscina.

Camerele de la parter nu au balcoane, de asta sunt si mai ieftine.

Foarte important mi s-a parut faptul ca in jurul vilei erau pomi sau vita de vie care faceau umbra balcoanelor. Pe latura camerei mele era un maslin enorm, care facea o umbra perfecta la doua balcoane. Cred ca in el se adaposteau milioane de cicade, care produceau un zumzet permanent pe timpul zilei.

Piscina este suficient de mare, foarte curate si bine intretinuta, frumos luminata noaptea.

In jurul ei sunt umbrele, sezlonguri, masute, asezate atat la soare cat si la umbra. Exista si un hamac si un leagan.

Toata curtea este plina de zeci de ghivece cu flori- am numarat eu in jurul piscinei peste 30! Exista si o gradina cu iarba si pomi.

Si este foarte liniste, poate am avut noroc si de turisti linistiti. Si oricum camerele sun foarte bine antifonate, cu geamul inchis nu se auzea nici cel mai mic zgomot.

Plaja este aproape, eu nu am fost din pacate decat intr-o singura zi, mai mult pentru a stii ce sa postez pe AFA. La ducere nu am cronometrat, dar la intoarcere, urcand acea panta, am facut 8 minute. Plaja este cu pietre, in apa sunt necesari pantofi speciali. Am vazut si arici de mare, dar nu la mal, ci la adancime mai mare. La 5-600 m este si o plaja cu nisp, am vazut0o din masina.

Exista si un inconvenient: centru statiunii se afla la 1,2 km. Acolo sunt tavernele unde poti manca sau magazinele.

Alt mic inconvenient: ferestrele de la baie (cel putin la camera mea si la cele din stanga-dreapta) dau in balcon, ceea ce e cam neplacut. Ai o retinere sa folosesti toaleta cand stii ca vecinii isi beau cafeaua pe balcon!

A, internetul mergea la piscina , receptie, in gradina si pe balcon, in camera nu am incercat. nu am incercat.

PS. A mai avut cineva probleme medicale in strainatate? Cum v-ati descurcat cu firma de asigurari? Noi am platit spitalizarea (1200 E ) si speram sa ne recuperam de la firma la care aveam asigurarea.

Ca sfat: dovada de asigurare luata de la Casa judeteana de sanatate era perfect valabila in Grecia, nu ar mai fi trebuit sa platim. Dar noi am crezut ca e mai sigura o asigurare la o firma serioasa - am zis noi atunci !

Trimis de adrianaglogo in 29.07.13 00:15:51
Validat / Publicat: 29.07.13 00:57:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Haldiki, Nea Vrasna, Olimpic beach

VIZUALIZĂRI: 3518 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Marea, vazuta din balcon

crisssa
    [29.07.13 19:45:27]

Imi pare rau ca ati avut o asemenea vacanta cu probleme! In ceea ce priveste asigurarea dupa cate stiu eu orice asigurare fie ea de stat sau privata ar fi trebuit sa fie primita de catre cei de la spital si apoi sa se deconteze cu asiguratorul. ori poate ati fost la un spital privat? ptr ca in acest caz nu cred ca mai este valabila asigurarea. Oricum cazul este de interes asa ca te rugam sa ne scri si noua cum ati rezolvat si daca ati primit banii inapoi. Iar cei care stiu mai multe si ne pot lamurii ii rugam sa ne spuna si noua parerea lor.

alecsa
    [29.07.13 20:53:41]

adrianaglogo, mare ghinion (

cunosc sentimentul pentru ca eu am patit-o im vreo 3 ani in Bulgaria cu copilul. am reusit sa evitam internarea, insa mergeam in ambulator medic pentru tratament.

asigurarea medicala era facuta la Romania Assurance International - webmaster nu stiu daca am voie sa scriu, stergeti va rog daca nu e voie. pe noi nu ne-au pus sa platim, de cum am ajuns in cabinet ne-au pus sa sunam la nr de tel de pe polita, cei de la asigurator ne-au dat un cod pe care l-am comunicat asistentei care ne-a inregistrat si gata. de la asigurari nu ne-au sunat deloc, nici macar n-au cerut confirmare a serviciilor, absolut nic, deci nici nu stiu cum s-au decontat si pentru ce suma. e drept ca nu era spital, era doar un cabinet medical al unui resort, insa la un moment dat s-a pus problema de transport la spital si intra tot pe asigurare.

asta in Bulgaria, poate in Grecia protocolul e altul, insa in mod normal un asigurator serios ar trebui sa deconteze factura de la spital fara probleme. luati legatura cu ei...

sanatate multa si vacante frumoase in viitor. Lefkada tot acolo ramane.

[29.07.13 21:48:38]

@crisssa: Sa va spun cum a fost cu asigurarea: am fost la spitalul de stat din Lefkada, de altfel singurul, -un spital mic, cu peretii de pe care mai cadea tencuiala, cu un aparat de radiografie de pe vremuri... Dar medicii si asistentele cu buna pregatire (eu sunt medic si am putut constata acest lucru), foarte amabili si prietenosi.

La prezentare ne-au intrebat de asigurare, le-am aratat-o, au zis OK si ca vedem luni ce si cum. Asigurarea era la Astra.

Noi am sunat la numarul indicat pe polita ca "centru de alarma: , la care ne-a raspuns un robot.

Luni am sunat au zis ca nu e nicio problema si ca au comunicat cazul partenerilor greci (Oris)

Am vorbit cu ei zilnic, nu au spus nicio clipa ca ar fi vreo problema. Spiatalul le-a trimis prin fax tot ce au cerut, Oris le-a tradus toate documentele medicale in lb romana!

Pana joi, in ziua externarii, cand au zis ca nu pot lua o decizie fara fisa medicala din tara, sa vada antecedentele. Degeaba le-am spus ca nu are nicio relevanta, ca asta trebuia sa ne intrebe cand am facut asigurarea.

Doua zile au repetat aceeasi fraza, am invatat-o pe dinafara: " colegul meu este in telefon cu departamentul si face tot posibilul ca in 10 minute sa faca plata".

Asta a spus-o si vineri, la 14.57, cand mai erau 3 minute de lucru la spital. Am platit noi si gata.

Si, surpriza, nu se putea plati cu cardul, asa ca am alergat pur si simplu, la 36 grade, la un bancomat...

Sositi in tara le-am trimis copia dupa fisa medicala si factura.

De atunci ne cer diverse chestii: declaratie ca nu a mai avut asa ceva (a fost o hemoragie digestiva, produsa de stressul de la birou), povestea detailata a intamplarii, etc, etc.

Din surse neoficiale am aflat ca nu au dosare refuzate, ca platesc, dar te mai amana, poate doar-doar renunti.

Nu a trecut decat o saptamana de cand le-am trimis factura, daca nu se rezolva suntem hotarati sa-i dam in judecata.

Va tin la curent.

[29.07.13 21:55:41]

@alecsa: Daca ai citit ecoul catre @crissa ai vazut ca ne tinem de capul lor.

Ne-a spus doamna care se ocupa de dosarul nostru ca au mai avut un roman cu asigurare la alta firma- nu mai stia care- si la care a fost in regula, au platit imediat ce li s-a trimis factura.

Am intalnit si noi niste tineri cu un caz mai grav: cazusera cu scuterul si o fata avea fractura de bazin. Va dati seama ce probleme au ei, cu transportul in tara. Ei nu aveau deloc asigurare, dar li s-a trimis prin mail de la casa lor judeteana asa-zisul card de asigurat, care e o hartie ce dovedeste ca in Romania ai asigurare medicala si ziceau ei ca e in regula.

Puteam sa cer si eu, dar ne-am bazat pe Astra!!!

Multumesc pt incurajari si sa stii ca asa ne-am consolat si noi "lefkada nu se muta, ne asteapta cuminte anul viitor"

crisssa
    [29.07.13 22:15:36]

@adrianaglogo: sanatate sa fie ca in rest vor mai venii multe multe vacante frumoase! si sa ne ti la current cu rezultatul.

[29.07.13 22:43:14]

@crisssa: Am recitit ecoul postat de mine si vad ca exprimarea mea lasa de dorit... Nu ma caracterizeaza scrisul fara claritate, vad ca uneori si fara predicat... Imi cer scuze, de cate ori vorbesc despre aceasta intamplare sunt foarte emotionata, sunt inca marcata, probabil asta e motivul...

Multumesc pentru urari.

adrianaglogo, alecsa, crisssa