ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2013
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    JUL-2013

Restaurantul Pensiunii Vörös – o alegere excelentă

Prin Târgu Secuiesc am trecut de mai multe ori, este un orăşel liniştit, îngrijit, cu populaţie preponderent maghiară, supranumit „oraşul breslelor” în amintirea numărului mare de bresle care şi-au desfăşurat activitatea aici. Centrul are un stil unic în Europa, de formă ovală, ca un soare, razele fiind reprezentate de nişte străduţe înfundate, de fapt nişte curţi care au apărut după ce meşteşugarii locali au construit alte case în grădinile din spatele clădirilor principale.

Astăzi am ajuns în Târgu Secuiesc la ora prânzului. Oraşul părea înghiţit cu totul de căldura toropitoare şi nici ţipenie de om pe stradă. Reţinusem din vizitele anterioare o clădire veche în zona parcului central, „casa roşie”, monument istoric din secolul al XVIII-lea, unde în prezent funcţionează o pensiune cu specific tradiţional. Este vorba despre Pensiunea Vörös de la numărul 19 din Piaţa Gabor Aron şi care poate fi găsită pe internet la adresa pensiunea-voros.ro/ro

Ne gândeam să luăm prânzul aici dar liniştea ce domnea peste tot m-a descurajat puţin. Am răsuflat uşurată când un chelner şi-a făcut ca prin minune apariţia în faţa pensiunii. L-am urmat timizi în restaurantul amenajat în beciul imobilului cu o uşoară strângere de inimă, fiind singurii clienţi. În primul separeu era amenajată o masă festivă iar felul în care era decorat restaurantul m-a cucerit deîndată: mobilier rustic, tradiţional, faţa de masă ţesută în casă, iar peste aceasta un suport din hârtie pe care scria în limba română şi maghiară: „poftă bună”. Am avut în acel moment certitudinea că îmi făcusem griji degeaba şi chiar aşa a şi fost.

Am ales din meniu o ciorbă de fasole cu ciolan (9 lei), două porţii de grătar de pui (17 lei), salată de varză, o porţie de clătite cu dulceaţă de afine (5 lei). Ciorba a fost neaşteptat de bună deşi diferită de modul în care se găteşte în Ardeal. Era mai bogată, densă, conţinea şi cartofi şi aducea puţin cu gulaşul, fiind puţin picantă. Grătarul de pui fraged, suculent şi foarte gustos. Clătitele foarte bune de asemenea, mi-a plăcut în mod deosebit dulceaţa care părea făcută în casă, la fel ca şi pâinea.Toate acestea au costat, împreună cu băuturile, aproximativ 74 lei, un preţ rezonabil, spun eu, având în vederea calitatea şi gustul preparatelor.

Un mare plus, mâncarea a fost adusă fierbinte şi într-un timp foarte scurt. La puţin timp după ce ne-a adus comanda, ospătarul a revenit pentru a ne întreba dacă suntem mulţumiţi. Servirea a fost ireproşabilă, ne-am bucurat de întreaga atenţie a personalului chiar dacă între timp şi-au făcut apariţia şi ceilalţi oaspeţi. Este de prisos să mai spun că în întregul local domnea o curăţenie desăvârşită.

Noi ne-am simţit foarte bine la restaurantul Vörös şi cu siguranţă vom reveni când vom mai trece prin Târgu Secuiesc. Din Târgu Secuiesc până în Braşov sunt în jur de 70 de km şi până în staţiunea Covasna aproximativ 20km.

Webmaster, te rog melodia „Sargul mar a kukoricaszar” http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/3-2-sargul-mar-a-kukoricaszar

Trimis de krondia* in 28.07.13 21:03:59
    Validat / Publicat: 29.07.13 00:10:01

VIZUALIZĂRI: 5350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea restaurant Voros, Târgu Secuiesc

[09.09.17 02:37:07]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm în Tg Secuiesc?» (nou-creată, între timp, pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tîrgu Secuiesc? :