ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2009
DIN: Prahova
ÎNSCRIS: 10.09.09
SEP-2009

Extrem de nemulțumit

Statiunea Kavos din Corfu si Oniro = cea mai proasta combinatie!!!

Sejurul in statiunea Kavos se dorea a fi un concediu relaxant si plin de distractie.

Dar sa incep cu... inceputul!

Pe data de 31 august ne-am trezit bucurosi la 4 a. m. sa plecam spre Corfu. Ajugem la autocar sa ne imbarcam si constatam cu stupoare ca suntem plasati in autocar la ultimele scaune, anterior agentia confirmandu-ne ca suntem pozitionati la 19 si 20 si cerand in mod insistent sa stam undeva mai in fata pe perioada calatoriei, deoarece mi se face rau la un drum atat de lung. Dar parca a contat prea mult! Dupa ce iese un circ cu locul din autocar si sunand-o pe directoarea agentiei cu care statusem de vb in momentul incheierii contractului, ni se dau primele locuri din autocar. Sper sa nu se creeze probleme, dar agentia cu care am colaborat este veche in domeniu si foarte cunoscuta in Ploiesti-ONIRO SRL. Vreau sa mentionez ca a fost prima si ultima data in care am apelat la aceasta... avand in vedere cate discrepante au aparut intre ceea ce ne-a prezentat la agentia si ce am gasit la fata locului. Si nu suntem singurii care sunt de aceasta parere! Proasta organizare, opririle pe traseu se faceau dupa 3 ore si in locatiile cu "interes", binestabilite de catre ghidul care avea de castigat de la fiecare loc in parte si primea si el o mica atentie.

Hotelul la care eram cazati se numeste "Odysseus" si se dorea a fi ceva placut. Stiam ca este un hotel de 3* cu piscina, foarte bine amplasat in statiunea Kavos si cu viata de seara. Daca cumva vi se propune acest hotel fugiti de el si de statiunea Kavos in sine. Camera destinata arata parca dupa razboi, cu lengerie rupta si patata, cu o mobila arsa de mucuri de tigare, zdrentuita si vopsita in culoarea vomei! Sa nu va imaginati ca suntem niste fitosi eu si sotul meu, insa va rog sa ne credeti ca era cea mai jegoasa si nenorocita camera posibila. Am cerut sa fim mutati in alta camera, care de data asta arata mai binisor, insa tot stilul smuls si mobila care abia se tinea in incheieturi si prispa aferenta care se dorea sa tina loc de balcon nu era ingradita cu nimic si diversi indivizi mereu treceau pe langa camera noastra. La prima vedere a fost ok, insa am constat cu stupoare (din nou) ca suntem plasati langa canalizare si mirosul emanat te scotea din toate simtirile...

Am cerut sa fim mutati si de aici, plus ca zgomotul muzicii care venea de la barul amplasat in apropiere nu te lasa sa te odihnesti. Am fost dusi la o vila intr-o zona linistita, nici acolo sa nu credeti ca a fost raiul pe Pamant, insa mobila era ceva mai noua si se vedea ca fusese curatata proaspat. Cel putin era liniste, aveam balcon si baia arata igienic. Singura problema aici era apa care avea miros de rugina, si am fost nevoiti sa ne spalam cu aceasta, respectiv vasele pe care le foloseam. De consumat nici vorba, apa plata e buna la pret acolo si costa 1, 40 E un bax de 6 sticle.

Dragi turisti, Kavos- ul este o statiune pentru cei care sunt in floarea tineretii, adolescenti care merg sa bea, sa fumeze, sa tipe pe strazi si sa faca sex. Sunt foarte multi englezi, toti tineri de la 16 ani in sus, care vin sa se distreze ca la Vama Veche-din betie in betie, fara sa conteze prea mult unde dorm sau mananca. Pentru familisti, este o statiune mult prea zgomotoasa, mica, amplasata departe de frumusetea reala a insulei Corfu, parca inghesuita si acolo se varsa avionul cu dobitoci, drogati, de ti-e si frica sa mergi seara pe strada...

Singura noastra bucurie a fost un restaurant grecesc care avea o gazda placuta si daca cumva ajungeti pe acolo vi-l recomand cu mare drag: "Olimpia". Existau meniuri fixe din care puteai sa alegi 3 feluri: aperitiv, felul principal si desert cu numai 7, 50 E. Si este bine sa fie mancate de 2 persoane, caci un meniu fix pentru 1 persoana este prea mult.

In rest, nu am stat in Kavos, ci am inchiriat o masina si aici as putea sa va recomand sa nu utilizati firma Astra care pentru o zgarietura la usa din dreapta ne-au cerut 150 E ca despagubire. Si aici nu veti primi nicio factura fiscala sau bon cu care sa se demonstreze ca ati dat acesti bani pentru daune sau inchirierea masinii.

Insula este foarte frumoasa, Agios Gordis, Paleokastritsa, Corfu town, Mesonghi, Ipsos, Dassia, etc. Sunt grozave si merita vizitate.

Destinatia initiala pe care ONIRO ne-o oferise era Benitses, insa cu 2 zile inainte de excursia in sine am aflat-nici macar nu m-au anuntat-ca destinatia a fost schimbata cu Kavos, deoarece " sezonul in Benitses se terminase si toate tavernele si turismul in Benitses" se incheiase. A fost doar o prosteala pe fata, caci am fost in mod expres in aceasta si era atat de frumoasa si de animata caci nu iti venea sa mai pleci.

Kavosul nu are o plaja propriu-zisa, ci cauti pe undeva un locusor in spatele caselor unde locuiesc grecii de fel. Aici 2 trepte care sa te coboare de pe prispa si apa e la numai 10 cm distanta.

O alta recomandare ar fi daca aveti posibilitatea sa mergeti la manastirea Pantokrator unde se afla un calugar roman plecat de 14 ani din Romania si care ingrijeste de aceasta singur. S-a bucurat atat de mult sa vada romani si chiar am facut poze cu el. mergeti si la Biserica Sf Spiridon din Corfu Town- este o liniste sufleteasca si atat de sublim sa mergi sa te inchini la osemintele facatorului de minuni Sf Spiridon.

Plaja din Kavos era cu nisip, celelalte erau cu pietris si va trebuie papucii aceia colorati ca sa nu aveti probleme cu pietrele din apa sau cu aricii de mare.

Ce sa va mai povestesc, daca aveti intrebari puteti sa le faceti aici.

Distractie placuta si alegeti orice alta destinatie si evitati Kavos-ul pe cat posibil!

Trimis de andrutza80 in 10.09.09 19:02:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 21022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrutza80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 PRIMA CAMERA CARE AVEA O SALTEA PUSA PE O LESPEDE DIN BETON! HOTELUL ODYSSEUS DIN KAVOS.

cristi_an3000
[10.09.09 21:20:28]

Mi se pare putin ciudat sa mergi in Corfu, sa vizitezi ceea ce ai vizitat (se vede si din poze), sa te lafai in apa aia verde si limpede ca cristalul, si da dai nota ZERO la capitolul "Plaja si marea". Din nou un caz de subiectivism extrem. Oameni buni, intelegeti: daca ati avut probleme la partea de cazare/servicii/masa, dand note mici capitolelor mare, plaja, distractie, relaxare nu inseamna ca v-ati razbunat pe acel hotel sau pe acea agentie care v-a facut probleme.

[10.09.09 22:25:17]

Stimate cristi an3000-iti multumesc pentru aprecierea si punctul tau de vedere, insa nu ai dreptate! Faptul ca exista o apa limpede in care te-ai bagat cateva minute, nu inseamna ca te-a satisfacut pe deplin. Daca eu nu as fi dispus de niste fonduri suplimentare care sa imi permita sa fac o comparatie intre statiuni, cu ce m-ar fi incalzit pe mine apa in care spui tu ca m-am lafait???

Si cred ca te referi la apa din laguna albastra care a fost o excursie optionala si nu oferita de statiunea sau agentia respectiva.

Si iarasi revin, m-am referit la ceea ce mi-a oferit mie statiunea si plaja din Kavos! Plus, ca este o parere personala pe care nimeni nu are cum sa mi-o schimbe comparativ cu banii pe care i-am dat si ce am primit in schimb de la Kavos.

chelie_d
[11.09.09 14:29:35]

Eu cred ca este numai vina ta, deoarece nu te-ai interesat pe internet despre hotel si statiunea Kavos.

Toata lumea stie cum este viata de zi, si mai ales de noapte in Kavos...

Glyfada, Sidari, etc... sunt o gramada de plaje cu nisip, nu inteleg cum poti spune ca "restul sunt cu pietris"???

[13.09.09 20:21:54]

Sidari nici macar nu si-a meritat osteneala pana acolo, doar pentru "Canal d' Amour", iar despre Glyfada - o porcarie de plaja, ce-i drept cu nisip! Frumoasa vegetatia din zona!

Si mai mult de atat, ce poze mi s-au prezentat pe siteul hotelului, nici vb sa corespunda cu realitatea. Cand afli cu doua zile ca ti se schimba destinatia de catre agentie, in prealabil cu o luna facandu-ti rezervarea si planificarea concediului, mai era vreo solutie cand esti pus in fata faptului??!!?

Fiecare are o personalitate si asteptari diferite. Plus ca sunt alte amanunte ale excursiei pe care nu doresc sa le fac cunoscute publicului.

PS - Plajele la care am facut referire (nu din intreg Corfu) chiar aveau pietris, dar iarasi nu suntem pe aceeasi lungime de unda! Probabil ca am vazut plaje diferite!

[06.01.10 11:16:13]

pentru o organizare mai eficienta - review mutat la sectiunea "Vacanta in Corfu" unde incercam sa adunam toate review-urile care se refera la Corfu in general ca destinatie de vacanta (si nu la un hotel anume).

kmy
[04.03.10 13:14:26]

mie mi-a placut ce ai scris, voi avea in vedere sa nu-mi iau bilet pe acolo si prin urmare am gasit f. important review-ul tau.

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[04.03.10 14:37:15]

Abia acum am citit relatarea ta si e urat ce ti-au facut. Daca te consoleaza, nici in Benitses n-ati fi fost mai fericiti. Plaja cu pietricele colturoase pe care le simteai pana in crestet, galagie si un amalgam de nordici, maghiari si englezoi betivi.

[04.03.10 18:20:35]

@kmy, iti multumesc pentru aprecierea relatarii mele.

Chiar asa a fost, fara niciun pic de exagerare. Alege cu totul o alta agentie si o alta partea a Greciei. Corfu e frumos si salbatic, insa din pacate grecii nu prea au simtul calitatii serviciilor.

Ptr orice alte intrebari, apeleaza cu incredere!

@Almona, mersi ptr revansa, insa am trecut putin si prin Benitses. Intr-adevar, plaja nu prea grozava, insa cel mai bine m-am simtit in Agios Gordis, Paleokastritsa ca plaje, dar asta inafara excursiei propriu-zise. Ca am vrut noi, daca era sa stam in Kavos era vai de noi... o vacanta ratata!

Exact cum i-am raspuns si lui kmy, plus daca ai intrebari... iti raspund cu placere!

[11.05.10 13:20:27]

Nici eu nu am privit cu placere plajea cu pietre si ce pietre ca erau bolovaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii si au multe de genul asta.

Corfiotii s-au adaptat turistilor in special nordicilor si englezilor astea sunt inebuniti dupa genu asta de plaje, unele pietre sunt aduse special pe acolo sa vina englezu(are cu ce) din punctul asta de vedere nu ii condamn stiu sa isi vanda marfa...daca nu fac turismul cu avionul ca la noi...

deliutza27
[11.05.10 13:44:34]

Din ce spuneti voi aici rezulta ca in Corfu ori sunt plaje cu nisip dar urate, ori sunt plaje cu pietre ori nu sunt deloc. Dragilor...am fost in Corfu si am vazut si plaje minunate.

De exemplu la Agios Georgios (cea din sud si nu e tot una cu Agios Gordis) , vreau sa spun ca a fost cea mai frumoasa plaja pe care am vizitat-o. De altfel, veneam aici in fiecare zi pentru ca era la aproximativ 20km de Kavos, unde, din pacate eram cazati si noi. Intr-adevar, are aspectul acela salbaticit, in sensul ca nu e plaja unde hotelurile stau unul langa altul, ci e linistit, cu verdeata crescuta cum apuca si terenurile lucrate ale localnicilor. Dar nisipul si apa...merita toata admiratia. Culoarea nisipului era usor roscata, iar in apa gaseai pe alocuri platouri stancoase, ceea ce oferea o claritate extraordinara.

Daca ar fi sa revin in Corfu, plaja asta as mai vizita-o oricand, cu placere.

[11.05.10 13:57:23]

andrutza80 vacanta ratata in corfu cred ca glumestiiiiii, nu ai cum s-a ratezi o vacanta in corfu bine daca vrei lux, all inclusive si sa stai planta sa nu faci nimica sa nu vizitezi etc te duci in turcia si o sa ai o vacanta de vis nu ratata.

[11.05.10 14:27:10]

gabyry,

Fiecare intelege ce vrea si cum vrea!!! Si are o perceptie personala si gusturi diferite. Nu iti permit sa ma judeci atat pe mine, cat si felul meu de a-mi forma o impresie-sunt exact opusul tipului pe care l-ai mentionat tu, cand plec in vacante externe nu pierd timpul cu plaja si statul pe sezlong sorbind dintr-un cockteil. Asa ca te rog, sa iti retragi impresia negativa privitoare la persoana mea.

Dpdv personal, insula este foarte frumoasa si merita sa o vizitezi, insa iti trebuie si un acoperis deasupra capului si conditii. Daca tie iti plac conditiile pe care grecii la numesc de 4 stele, cred ca inteleg ce fel de excursii preferi. (ex. un dus vechi si plin de piatra si o scurgere prin care ieseau tot felul de excremente este doar una din miile de "conditii" pe care le-am intalnit si eu si colegii mei de autocar care au primit exact contrariul celor spuse de agentie, si inca o agentie serioasa).

Imi pare rau ca trebuie sa iti subliniez faptul ca de abia acum ai sesizat si tu acest mesaj al meu, dupa ce el a fost scris in sept 2009: -), si nu sunt de acord cu tine in tot ce ai spus. Si nici nu voi lua in seama recomandarea ta sa merg la turci, cred ca ai fost si tu una dintre "plante" daca sti ca asa se petrece un concediu pe acolo: -)

Si ca o concluzie, sa nu fiu si mai sarcastica, la banii pe care i-am dat si conditiile care mi-au fost promise de agentie, vacanta putea fi considerata un fiasco. Noroc ca am mai avut ceva bani extra sa inchiriem o masina si sa iesim in civilizatie, sa vedem mai mult din ce inseamna Corfu. Si ne-a placut! Corfu in sine nu a fost neplacut, dupa cum ai criticat tu, ci ceea ce am enumerat mai sus.

Dar incep sa cred ca ori erai prea distrat (a) cand ai citit mailul meu, ori esti foarte suparat (a) pe cei care nu au aceleasi impresii ca si tine.

PS-Si ptr toti cei care au probleme de intelegere ce e cu plajele si statiunile din Corfu am sa mai spun ptr ultima oara: sunt si cu pietre, fara nisip, inguste (majoritatea), sunt si cu nisip fin, si in apa inclusiv. Noi am vizitat fiecare statiune mai importanta, iar Agios Gordis stim cu totii ca nu este acelasi lucru cu Agios Georgis (ptr. deliutza27) /Ioanis etc. Insa toate statiunile se compara cu "calitatea" si clasificarea alor noastre gen Saturn, Jupiter, Cap Aurora si mai putin Neptun sau Mamaia. Dintre toate statiunile Corfului, Agios Gordis si Paleokastrita sunt cele mai placute.

Salutari tuturor!

webmasterXY*
[11.05.10 14:36:40]

@gabyry & @andrutza80 oare este asa greu de inteles ca pe acest site ne intalnim pentru a combate idei si nu pentru a ne jigni unii pe altii???

Pentru a evita primirea unor zile de suspendare pe site, va rog ca pe viitor sa va revizuiti atitudinea in dialogul cu ceilalti useri.

[12.05.10 09:25:08]

andrutza80 unu la mana uite un link daca vrei conditiiiiii la greci unde am petrecut luna de miere (hotelul de vis) click aici

2 la mana daca te-ai simtit ofensat ca am zis ca la turci stai planta nu m-am referit la tine am zis ce se face la turci.

webmaster99 imi cer scuze daca s-a inteles gresit treaba cu planta s-au poate m-am exprimat eu gresit imi cer suze celor ce s-au simtit jignitiiiii.

andrutza80 la greciiiiiiii stelele difera daca vezi 4 stele sunt 2 jumate

eventual 3...

xdobrex*
[25.05.10 11:46:24]

am si eu niste intrebari andtrutza80:

cat a costat ferry boat? la lidl erau preturi mari? de pers si de masina? daca mai ai poze de la acest hotel? daca erau apartamente? ca am gasit ceva pe net odysseus apart. si ma gandeam sa nu fie acelasi lucru, multumesc anticipat.

[25.05.10 12:55:23]

@xdobrex,

daca ai gasit odysseus apartment din Kavos, atunci astea sunt, ptr ca sunt singurele din zona. Si nu te lua dupa ce privelisti minunate ai acolo, ca la fata locului arata cu totul altfel-si nu in bine!

Stiu ca ptr ferryboat ne-au cerut 7 euro/sens/persoana (plus cat o mai fi ptr masina, daca mergeti cu masina personala).

La Lidl am facut si noi cateva cumparaturi, si nu pot sa zic ca erau preturi mari. La fel de bine se poate cumpara si de la Dumitra-un lant de magazine grecesti, foarte bune si aprovizionate.

Iti recomand sa cauti pe google locuri de stat in Corfu, deoarece nu toti grecii (marea majoritate) pun pret pe calitate. Daca esti atent(a) prima poza postata este de la vestitele Odysseus - o camera de tara, cu o lespede de caramizi pe care era trantita o saltea.

Nu iti cunosc varsta, dar daca esti trecut(a) de 25 de ani, cu siguranta vei prefera o alta statiune. Daca vrei galagie si zapaceala si discoteci Kavos este ptr asa ceva. Noua ne-au placut foarte mult Paleokastrita, Agios Gordis si chiar Benitses.

Daca mai ai intrebari, te ascult!

Poze cu locatia de cazare nu mai am ptr ca nu mi-au facut placere imprejurimile si infatisarea locului de cazare.

xdobrex*
[26.05.10 16:22:53]

multumesc pentru raspuns, o sa ma orientez catre alta locatie am vazut ca nu e mare diferenta de pret intre statiunea asta si altele, ma mai interesa daca ai putea sa imi spui niste preturi concrete la mancare de pe acolo si ce mai stii... intrari pe undeva taxe... io stiu ce... multumesc anticipat

[26.05.10 18:11:41]

mancarea- e foarte simplu...

ori mergi la supermarket or mananci la restaurant.da!exact cum auzi...

acolo exista meniuri fixe ce constau dintr-un aperitiv, felul I si desert,toate la 5 sau 7,50 euro.Portia este mare,de aceea este recomandat sa mancati doi la o portie. De asemenea, exista fast food, micul dejun costa cateodata si 2 euro,depinde de restaurant si ce contine masa. Nu ne-am facut probleme cu mancarea,de ex. dimineata mancam in camera, ca aveam tot ce ne trebuie in camera: cana de fiert, un mic aragaz, care nu l-am folosit, conserve,cornuri, etc,iar pranzul si cina le serveam in oras. Si noi am plecat la drum cu ideea ca mancarea este foarte scumpa ,dar am avut surprize placute.

Exista lantul de magazine Dumitra-super bune si preturi ok.

De ex. o bere la cutie,locala, era vreo 30 de euro centi,in supermarket gaseai si mai ieftine la bax. Un pachet de tigari ,acum nu stiu marca ca noi nu fumam,ci am vazut la colocatarii nostri, era in jur de vreo 3 euro.Acum poate sa fie ceva mai ridicate preturile,insa nu te speria.Este in regula sa pleci cu un buget modest.

Intrarea la diverse chestii...de ex. am fost in Corfu town la una dintre fortarete si am dat de pers 8 euro, dar e ceva frumos,vechi. Am fost la laguna albastra cu vaporasul unde am avut o masa de pranz asigurata care a costat in jur de 28 de euro,asta fiindca noi am mers in grup organizat de ghida de la agentie care trebuia sa aiba si ea un comision,insa la agentia propriu-zisa , sunt multe pe acolo, le scoti ceva mai bine.

Altceva nu pot sa iti mai precizez fiindca noi ne-am plimbat pe cont propriu, am inchiriat o masina cu 30 de euro pe zi (ai grija ca poti negocia in functie de cate zile vrei masina) si evita firma "Astra" care sunt niste japcari.Noi ne-am luat plasa,dar asta e!

Exista fabrica Mavromatis parca care fac tot felul de chestii din fructul numit kum-kwat: lichioruri, dulceturi, bomboane, etc. Noi am fost si acolo si a fost gratis intrarea ,gusti din produsele lor, vezi un filmulet, si cumperi si tu daca vrei.Au preturile cam mari comparativ cu supermarketurile.

A, si sotul meu si-a luat uzo ,o sticla de 75 cl a fost vreo 8 sau 16 euro, nu stiu exact.

Alte intrebari?

ancutzika
[22.07.10 12:47:06]

buna andrutza88.plkec pe 26 iulie in corfu.spune-mi te rog,unde e magazinul de duceturi si ce mai au ei acolo,produse din kum-kuat?vreau sa inchiriez o masina,si sa fac turul insulei.si as vrea sa stiu unde este fabrica.multumesc

[23.07.10 20:05:06]

buna,

nu te pot ajuta cu detalii de gen: strada, nr. etc, ci iti pot spune ca este spre drumul de Paleokastrita, pe dreapta cum vii dinspre Kavos si se vede un panou mare care spune numele fabricii.

te vei descurca cu siguranta, toata lumea -localnicii- a auzit de Mavromatis si kumquat.

ps- ca fapt divers, aceleasi produse pe care le au ei in fabrica le gasesti mult mai ieftine in supermarket! succes!

[03.12.17 09:28:36]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Kavos» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Corfu]

almona, ancutzika, andrutza80, deliutza27, gabyry*, kmy, xdobrex*