ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
OCT-2012

Hotel Pllaza

Am făcut un circuit prin unele țări din fosta Yugoslavia în octombrie în extrasezon, am ajuns aici venind din Macedonia de la Ohrid via Bitola.

Este singurul loc (țară) unde am avut nevoie de pașaport, deocamdată doar în Republica Kosovo accesul se face cu pașaport.

Am mai vrut să fac o vizită în Kosovo în anul 2008 fiind pe aproape, veneam din Albania dar atunci nu am mers și așa că fiind din nou aproape nu am mai ratat de data asta intrarea în Kosovo.

Am ajuns la Priștina în capitală seara pe la ora 8 era octombrie și era deja întuneric, cobor din autocar undeva aproape de Bulevardul Bil Clinton, eu credeam că e undeva ultracentral dar nu era, totuș nu a fost departe de centru.

Caut cazare, de data asta nu mai vreau ceva ieftin gen pensiune cum au fost celelalte cazări din celelalte țări ex Yu, eram totuș în un loc total necunoscut și cu o faimă nu prea bună.

Întreb la coborîre din autocar de hotel și la 5 min dau de unu de 2*, nu îmi place cum arată pe afară și merg mai departe și întreb din nou, la 5 minute sunt îndrumat spre Hotel Priștina, linga acest hotel este Hotel Pllaza în dreapta și în stînga alt hotel, deci trei hoteluri unu lîngă altu.

Intru la Hotel Priștina, arăta foarte bine, întreb cît costă?

Răspuns 110 euro (moneda in Kosovo este euro) ies afară și intru în celălalt hotel să-l văd și pe ăla fiind lipit de Hotel Priștina.

Hotel Pllaza

Sunt condus la etajul unu să văd o cameră și așa am rămas la acest hotel unde am plătit cel mai mult din acest circuit prin balcani pentru o cameră dublă 69 euro pe noapte. Hotelul arăta foarte bine pe afară fiind lipit de celălalt hotel adică Hotel Priștina.

Camera mare cu vedere la stradă, balcon mare, baie dotată cu tot ce trebuie, aier condționat, pat matrimonial totul foarte curat, tv mare.

Personalul de la receptie amabil am întrebat ce pot să văd în jur și așa am aflat că sunt aproape de zona centrală.

La 9 seara am plecat la plimbare prin oraș și am revenit mult după miezul nopții la hotel. Nu puteam să dorm, telefonul mobil avea semnal maxim dar nu puteam să sun nici unde, la intrare în Kosovo am primit mesaj...

bun venit în Slovenia.

Am coborît la recepție să văd de net și am primit parola fără cost suplimentar, în cameră semnal maxim și așa am putut să folosesc telefonul pe skipe la vorbit doar și tango la video.

Cam asta a fost cazarea la Priștina la acest hotel.

Am vrut să trec de rubrica recomand această destinație sau nu?

De ce să recomand? se duce cineva acolo? dar programul nu mă lasă așa că pentru cine este interesat recomand acest loc de cazare.

Am scris acest review la rubrica țării la Serbia, rubrica Kosovo încă nu există, așa a fost și acum cîțiva ani cînd am scris ceva depre vizita în Albania la rubrica Muntenegru, nu exista la țări rubrica Albania între timp a apărut, așa va fi și cu rubrica Kosovo.

Republica Kosovo există și a fost recunoscută de Serbia, de alte state nu dar despre ca e bine sau nu e bine cine a recunoscut și cine nu e altă poveste și nu aici e locul unde se poate comenta pe acest subiect.

A urmat vizita în Muntenegru despre care am scris cîte ceva.

Vacanță pe cont propriu.

Trimis de Nicu in 28.07.13 14:08:08
Validat / Publicat: 28.07.13 15:44:29

VIZUALIZĂRI: 1299 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Pllaza
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.60 EUR pe cameră

webmaster70 [17.01.15 11:46:46] »

@Nicu - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Nicu [17.01.15 13:41:58] »

Pozitionarea este corecta.

Vad ca intre timp pretul la acest hotel e mai mare fata de perioada cind am fost eu acolo, dar mare sau mic sunt prea putini turisti din ro care in prezent sau in viitor vor merge in zona aia.

Daca a meritat vizita acolo? Da fiinca mi-am facut propria parere despre zona aia (tara aia) si acum o vad altfel fata de ce stiam.

Am spus de multe ori ca lumea asta mica / mare, vazuta la fata locului difera de aia pe care am crezut ca o voi gasi mergind acolo.

Nicu