ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2013
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
JUN-2013

Cu mult peste aşteptări

Anual acesta am preferat ca destinaţie de vacanţă litoralul românesc, renunţând la Grecia pentru prima dată în ultimii 5 ani, din motive obiective. Recunosc că am făcut rezervarea cu oarecare strângere de inimă, având în vedere reclama nu tocmai pozitivă din mass media.

Am ajuns la hotel în jurul orei 12.00 şi ne făceam deja probleme că nu vor fi gata camerele, mai ales că la agenţie am fost informaţi că ziua de cazare începe la ora 18.00, dar totuşi, în mai puţin de 15 minute eram deja instalaţi în camere. Nu cunosc care sunt criteriile exacte după care se alocă stelele unui hotel, dar trebuie să recunosc că acest resort ar merita 3 stele fără discuţie, oricum era mult peste alte locaţii din ţară sau din străinătate, catalogate la 3 stele, şi în care am poposit de-a lungul timpului.

Hotelul este amplasat în partea de nord-vest a staţiunii, fiind înconjurat de verdeaţă, aspect important având în vedere că nu oferă aer condiţionat în camere. Plaja (aşa numita plajă Esplanada) se află la aproximativ 10 minute de mers pe jos lejer de hotel, aspect care nu a fost deloc deranjant pe parcursul sejurului. Având în vedere dispunerea circulară a staţiunii, cam tot de atât timp aveai nevoie şi ca să ajungi la plaja Perla Venusului sau în zona comercială, dispusă de altfel de-a lungul coastei.

Hotelul ne-a surprins cu curăţenia încă de la intrare, curăţenie pe care am regăsit-o peste tot în hotel, şi cel mai important inclusiv în camere. O surpriză plăcută am avut în holul care duce la camere, nu spun mai multe, se va vedea în poze. Am să încerc mai jos să descriu cât mai elocvent hotelul:

Personalul

Extrem de amabil, surprinzător aş spune eu pentru o destinaţie low cost de pe litoral, impresionant zâmbetul de pe faţa angajaţilor pe care l-am văzut în permanenţă, prospeţimea lor, deşi pe unii îi vedeam aproape non-stop la recepţie. Poate că sunt eu mai indulgent, deşi cunoscuţii mei spun că sunt extrem de critic, dar este extraordinar să primeşti timp de 5 zile un bună dimineaţa, bună ziua sau seara, sau chiar un ceau venit din inimă de la angajaţi, indiferent că era managerul hotelului, personalul de întreţine/curăţenie sau personalul de la recepţie.

De fapt este pentru prima dată, când în România, am văzut un manager de hotel implicat 24 de ore din 24 în activitatea hotelieră, dispus tot timpul să ofere o informaţie, sau să ajute la remedierea unei probleme a turiştilor.

Camerele

Am fost cazaţi în camerele dispuse spre nord, aşa că nu am avut deloc probleme cu căldura, chiar dacă afară erau peste 30 de grade, din câte am înţeles nici în aripa sudică nu erau probleme, datoriţă zonei de verdeaţă în care este amplasat hotelul.

Camera nu este mare, dar nici nu m-am simţit înghesuit, aş putea să o încadrez undeva la jumătate între mică şi mijlocie. Mobilierul relativ nou, dar foarte bine întreţinut, făra miros, practic. Pentru dormit erau 2 paturi lipite, dar fără acea deranjantă margine între ele, iar cel mai important lucru, saltele foarte ok, ori au fost schimbate, ori s-au înmuiat în timp.

Frigiderul spaţios, curat, a funcţionat ireproşabil pe toată perioada sejurului, la fel şi televizorul, e drept cu diagonală mică, dar suficient pentru cele 30-45 de minute de butonare după-amiaza sau seara înainte de culcare.

Baia curată şi ea, aprovizionată tot timpul cu cele necesare, dotată cu duş cu cădiţă, apă caldă în permanenţă.

Curăţenia se făcea zilnic, şi chiar se făcea cum trebuie, nu rămânea niciodată nisip pe jos, prosoapele erau schimbate de fiecare dată când le aşezai jos, aşternuturile de pat s-au schimbat o dată pe parcursul sejurului.

Balconul este destul de mic, dar încăpeau 2 scaune şi o măsuţă ca să poţi sta seara la un pahar de suc sau o bere. Aici un mic minus ar fi gresia de pe jos care are acel aspect de vechi, tipic vechilor hoteluri comuniste.

Un alt aspect important - pereţii camerei de un alb imaculat, fără urme de crimă în masă, datorită ţânţarilor, de altfel perdeaua şi draperiile au fost o barieră în calea lor, chiar dacă lăsam toată noaptea uşa de la balcon deschisă.

Hotelul în general

În dreapta intrării în hotel este o zonă de relaxare, frumos amenajată, cu mese şi scaune, unde puteai servi ceva de la barul aflat lângă recepţie, sau puteai folosi grătarul hotelului (din câte am înţeles trebuia să faci programare). Preţurile de la bar erau în mare identice cu cele din staţiune sau chiar mai mici. Lângă se afla şi un mic spaţiu pentru copii, asaltat zilnic de cei mici. De la recepţie se puteau închiria diverse jocuri.

Parcarea din faţa hotelului destul de mică, dar din câte mi-am dat seama fiecare îşi găsea un loc, iar hotelul era ocupat în proporţie de 100%. Cu aprobarea personalului se putea parca maşina în spatele hotelului pe o zonă cu iarbă, dar noi am preferat să o lăsăm în faţă.

Masa

Pentru cei care optează pentru bonuri valorice, se poate servi în 5 locaţii, din care noi am încercat 2, dar despre ele voi povesti în următorul review.

În final aş face câteva sugestii pentru cei din managementul hotelului:

- chiar dacă în camere nu s-a resimţit căldura de afară, ar fi util aerul condiţionat în camere;

- montarea unui robinet legat la apă rece, undeva la intrarea în hotel pentru ca turiştii care revin de la plajă să poată îndepărta nisipul de pe picioare (aspect util întâlnit de mine în Grecia);

- renovarea balcoanelor.

Dacă până acum am avut rezerve faţă de hotelurile de pe litoral, trebuie să recunosc că acum aş reveni oricând cu plăcere aici. Vacanţe frumoase tuturor.

Trimis de danoradea in 27.07.13 01:24:25
Validat / Publicat: 27.07.13 01:58:58

VIZUALIZĂRI: 2729 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Sanda - intrarea în hotel
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

Mihai18 [16.08.15 16:49:19] »

Frumos reviewul, și mai ales util, pe care l-am și votat. Nerăbdător, prima dată am văzut fotografiile, care mi-au amintit de locuri pe unde am fost și eu cu familia dar aceasta cu mulți ani în urmă, când fiicele mele erau atunci copii. Mă bucur că se mai dă atenție acestei stațiuni și reviewul este un îndemn să fie aleasă. Noi atunci am fost cazați la Hotel Veronica, aproape de Esplanada unde și serveam masa. Sejurul era de 12 zile. Imi amintesc și de hotelul Sanda pentru că atunci am avut destul timp să cutreierăm stațiunea. Mă bucur că ați fost mulțumit de această alegere. Înainte să închei vă mulțumesc pentru vizite și voturi.

Mihai18
    Alte impresii din această RUBRICĂSanda Hotel: