ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2013
    ÎNSCRIS: 24.07.13
    DEC-2012
    team-building

Multumesc Cipi!

Aceasta cabana imi este cunoscuta de cand aveam 10 ani si am fost dus de Directorul meu de scoala intr-o excursie de sfarsit de saptamana. De atunci si pana prin anii '80 mergeam aproape regulat si ma bucuram de priveliste in conditiile de cabana de atunci (fara confort de nici un fel, caldura, apa calda, mancare pe sponci, eternul ceai din zahar ars :)).

Apoi, pe la mijlocul anilor 80 a venit un nou cabanier, Cipi cu familia lui. Un om inimos, puternic, vesel si foarte corect. Din pacate atunci nu putea inlocui cu prea mult lipsurile generale decat cu caldura lor, veselia si curatenia. Si mai e ceva, bucataria! Gateau oamenii astia din putin niste feluri de mancare formidabile!

Apoi a urmat o perioada foarte lunga, pana in 2012 in care nu am mai stiut nimic de ei pana cand mi s-a cerut sa organizez un training/team building la o cabana. Si atunci mi-a venit in minte gandul: Grabova!

Am cautat date de contact pe site si am sunat. Nu mica mi-a fost bucuria cand mi-a raspuns chiar Cipi! Acelasi om cald, ferm si vesel pe care-l cunosteam! I-am dat tema pentru un grup de 25 de persoane si i-am cerut o oferta. Evident ca l-am intrebat de bucatar, daca mai lucreaza si confirmandu-mi am cerut sa ne faca o masa ca pe vremuri. Raspunsul lui a fost: Nu se poate! va fi mult, mult mai bine!! Si asa a si fost!!

Cand am ajuns la teleferic sus, ne asteptau cu o sanie trasa de cai in care am incarcat bagajele si noi am mers pe jos prin zapada. A fost o minunatie!

Ajungand la Cabana, din afara parea neschimbat, dar inauntru!!! Cu totul altceva! caldura, curatenie, totul renovat si un miros de mancare de brusc am simtit ca ma ia ameteala de foame! Nu mai spun ca la intrare ne-au asteptat cu tzuica fiarta maine si o slanina, sa mori mancand, nu alta!

Sigur ca in camere nu au reusit sa faca totul de 5 stele dar nici nu am cautat asta. Era curat, confortabil, cald, puteai sa faci o baie buna si un lucru extraordinar!!! E o zona libera de manele!!! Nu este zgomot si am putut sa ne tinem cursul in conditii foarte bune desi mai eraau si altii in cabana.

Personalul, la fel de inimos ca si patronul nu a stiut cum sa ne serveasca mai bine, chiar daca nu au ei costume speciale si "glanz-ul " de la Marriot!

Si nu pot sa nu amintesc si pastrama si carnatii de curcan, cas si branza de vaca si toate "porcariile" pamantului de la slaninuta, carnati, pomana porcului pana la clasica ceafa de porc! Si Ciorba de burta si multe multe alte bunatati! Ah era sa uit! Fasole cu carnati in paine!!! Absolut delicios. Si toate astea pentru o suma pentru care la o pensiune de pe Valea Prahovei cred ca nu reuseam sa deschid nici usa!!!

Bravo Ciprian! Sa iti ajute Dumnezeu sa continui ce ai realizat deja!

Abia astept sa va revad!

Poate in vara asta ca tot nu mi-am luat concediu si vreau sa va vad si pe vara.

Trimis de Trasku* in 24.07.13 17:56:43
    Validat / Publicat: 24.07.13 19:00:21

VIZUALIZĂRI: 2605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trasku*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Minunea din Clabucetul Taurului - Predeal! Cabana Garbova
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

[24.07.13 18:56:36]

@Trasku: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [24.07.13 19:55:19]

Domnule, dar chiar nu ți-e milă de noi, ăștia care ne dorim să ținem cură de slăbire? Păi cum naiba să țin regim cînd ne povestești de cârnați, ciorbe de burtă și altea alea?

Super review-ul, chiar m-a binedispus! În altă ordine de idei, prețul pus în caseta tehnică, de 35 lei este de persoană pentru 3 zile? Sau pe zi?

Nasshu
    [24.07.13 21:42:44]

@Trasku: interesanta locatie pentru un team building.

Sunt si eu in cautarea unei locataii de acest fel, retrasa su servicii pe masura.

Din nefericire am luat multe tepe, si nu mai am incredere in pozele gasite pe internet '' ptr reclama''.

Ma puteti ajuta cu ceva detelii?

1. capacitate de cazare?

2. camerele au bai separate? ''cabana'' imi suna ceva mai la comun...

3. ceva poze de la interior?

eventuale sfaturi in negociere?

multumesc, pentru eventualul raspuns si amabilitatea dumneavoastra, astept un mesaj prin PM click aici[/ - edit by wembmaster .

danamandache
    [25.07.13 14:37:04]

Si noi multumim din suflet domnului cabanier. Amandoi baietii mei au fost rand pe rand acolo impreuna cu domnul director Ionescu de la scoala din Pantelimon. De la dansul am aflat ca vine la cabana Garbova inca de cand era student, adica de vreo 40de ani. Baiatul cel mare a fost in fiecare iarna timp de 4ani iar acum a predat stafeta celui mic care este incantat si abia asteapta sa mearga acolo impreuna cu neobositul domn director Ionescu. Multa sanatate domnule director si domnule cabanier.

Trasku*AUTOR REVIEW
    [26.07.13 09:23:12]

@danamandache Da, continua traditia taberelor si excursiilor pentru copii! Este un loc ideal pentru asta! Va felicit ca va educati copii in spiritul muntelui si in caldura cabanei!!! Prea putini parinti mai fac asta in zilele acestea dar trag nadejde ca oameni vor reveni repede la vechile bune obiceiuri si atunci chiar ca este o raza de speranta si pentru noi si copiii nostri!

Trasku*AUTOR REVIEW
    [26.07.13 09:39:39]

@Nasshu: Depinde foarte mult de ce cautati si de ce asteptari aveti! Repet, nu este Hilton dar in anumite situatii are niste avantaje incotestabile.

De exemplu pe mine m-a interesat sa fie oarecum izolat pentru a nu avea tentatii imediate pentrru raspandire ; sa am un loc decent pentru training indoor cu caldura, fara mirosuri de cantina; sa am loc pentru activitati atat indoor cat si outdoor (si fiind iarna a ofst minunat cu sanius, bulgareala, oameni de zapada, scurte excursii, ... si chiar ski pentru cei doritori, aici m-au ajutat carandu-mi echipamentul la deal pana la capatul partiei la clabucet.

De mancare nu ma mai repet iar pretul, negocierea a fost de mult bun simt!

da, toate camerele au bai separate si paturi confortabile. La vremea aceea niciunul din colegii mei nu s-a plans de ceva. Desi era toiul iernii, era cald si apa calda. Pentru detalii privind capacitatea de cazare si alte detalii va incurajez sa il sunati pe cabanier, Dl. C.P. Si daca mai doriti de la mine si alte detalii puteti sa imi trimite-ti PM (mesaj personal).

[26.07.13 09:44:36]

@Trasku: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

danamandache, mirelalungu*, Nasshu, Trasku*
    Alte impresii din această RUBRICĂCabana Gârbova (1350 m) [Predeal]: