ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2013
ÎNSCRIS: 08.09.09
JUL-2013

Dezamagire totala - o experienta de uitat!

Planurile noastre de vacanta de anul acesta au inclus si o vizita la Meteora. Dupa o documentare prealabila, am rezervat pe net o camera pentru 2 nopti la Guesthouse Patavalis.

Am plecat asadar din Lefkada foarte incantati spre Meteora. si am ajuns in satul Kastraki. Nerabdatori sa ne cazam, ne-am oprit la intrarea in sat si am sunat la nr de tel de pe rezervare, care era indicat a fi folosit pentru orice lamuriri sau nelamuriri are turistul, cu ideea de a nu mai pierde timp cautand. Surpriza! ne-a raspuns o doamna, in varsta dupa voce, care nu ne-a putut fi de niciun folos vorbind doar limba greaca. norocul ne-a suras insa, pentru ca am acostat o tanara care trecea pe strada si care ne-a ajutat vorbind in locul nostru. Si am ajuns...

Locatia este la strada, intr-adevar. este marginita de o magazie subreda de lemne, cu un acoperis ce sta sa cada si care acopera, cel putin din camera care ne era destinata, vederea partiala spre Meteore. Dintr-o incapere pe peretele careia scria "reception" dar care arata ca o mica bucatarie de vara, separata de casa cu camere de inchiriat, doamna vorbitoare de limba greaca ne-a aratat prin semne sa o urmam spre camera. Si am urmat-o. Camera se afla la parter pe dreapta, intrarea facandu-se printr-un hol mic.

Usa s-a deschis cu un scartait groaznic, semn ca balamalele cunoscusera vremuri mai bune. ni s-a dezvaluit o camera mica si neaerista, cu 2 paturi, unul mai mare - nu chiar dublu- si unul mai mic, 2 noptiere mici si o polita pe un perete sub 1 oglinda. Mobilierul era greoi si avea aspect de vechi. Camera avea culoarea portocalie, cred. Spun cred pentru ca era luminata foarte intim, ca sa ma exprim eufemistic. In fapt, becul era un fel de lumina de veghe pus, cred, cu unicul scop de a nu te impiedica de coltul patului si a-ti sparge dintii de gresie.

Doamna a plecat fara cuvinte, lasandu-ne uluiti in mijlocul camerei. dupa ce a inchis usa cu acelasi scartait sinistru, am avut prilejul de a vedea o alta usa. Cea de la baie. Vedeta camerei portocalii (cred). Minuscula, dar nu asta era problema. foarte, foarte murdara. Tavanul era de fapt un placaj subred, vopsit in alb, pe car erau pete de mucegai. Musamaua rosie care era pusa pe post de perdea de dus avea jos o margine neagra care nu stiu de ce era neagra dar sigur nu era din model. Chiuveta si polita de la oglinda aveau niste pete galbene ca acelea care se pun pe faianta de langa aragaz cand sare uleiul din tigaie. nu se pune problema sa fi existat hartie igienica sau vreun sapun...

Dezorientati, am iesit din camera si am plecat pe strada in jos... Privind Meteorele de la distanta, am sunat la booking pentru a incerca sa gasim o rezolvare, evident fiind faptul ca nu ne vom caza acolo. mi se parea inadmisibil sa platim contravaloarea unei nopti de cazare pentru refuzul de a accepta acele conditii.

Cum-necum, oamenii au gasit o doamna vorbitoare de engleza, care s-a recomandat a fi proprietara casei si ne-au sfatuit sa ne intoarcem pentru a discuta. Ceea ce am si facut. Discutia a inceput amiabil, dar nu a continuat la fel din punctul in care doamna a spus ca ea nu vede de ce sa refuzam camera din cauza mizeriei din baie - pe care de altfel a si recunoscut-o, pentru ca va trimite ea o persoana sa faca curat. Zau?

Ca sa nu mai lungesc vorba, am reusit sa nu platim noaptea de cazare, am platit in schimb taxa booking de anulare si am plecat, fara sa privim inapoi, cu o chitanta in buzunar si cu amintirea unui sejur de 20 minute la Guesthouse Patavalis.

Trimis de alecsa in 23.07.13 22:24:51
Validat / Publicat: 23.07.13 23:56:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1785 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alecsa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [23.07.13 23:55:42] »

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazat(ă) efectiv la această unitate.

VYK_CIVIC [25.07.13 16:05:47] »

Consider ca merita ceva puncte, mai ales ca vorbeste si despre unele neajunsuri... Cand ma gandesc ca si eu cautam initial cazare aici... Negasind oferta pe booking la acea data, am ales Kosta Famissi, unde a fost totul in regula.

alecsa [25.07.13 16:33:29] »

@VYK_CIVIC: multumesc

si pentru ca am fost acolo, recomand oricui are in plan o vizita la Meteore sa mearga direct la fata locului. Am vazut acum ca sunt locuri de cazare pe toate drumurile. Veti avea in acest fel sansa sa vedeti inainte camera care vi se ofera si de ce nu si de ce nu si cum arata locatia in ansamblul ei. Sa nu va fie teama ca nu gasiti, sau ca veti gasi mai scump decat daca rezervati in avans, asa cum de altfel am crezut si noi. Oferta de la fata locului este mult mai buna.

mirmicu [25.07.13 16:48:16] »

@alecsa: Nu neaparat. Dupa un drum atat de lung si in situatia in care mai ai si copii dupa tine nu stiu daca iti mai arde de cautat. Nu inteleg de ce nu s-ar merge pe recomandarile de pe AFA sau in Booking.com sau T. A. La urma urmelor aceste este scopul lor. Eventual e bine sa faci selectia prin cautari incrucisate, astfel o locatie cotata bine pe mai multe saituri sau de catre mai multi turisti, de regula nu poate dezamagi. O singura opinie poate fi subiectiva sau diferita accidental (ori ati nimerit voi singura camera proasta, ori Muffin2009 a avut noroc cu singura camera ok).

alecsa [25.07.13 17:10:15] »

@mirmicu: adevarat si asta. si noi suntem excesiv de prudenti si nu plecam niciunde fara rezervari, insa asezarea satului Kastraki iti permite sa nu pierzi mult timp cu cautatul, sunt 2 sau 3 strazi paralele cu pensiuni si/sau hoteluiri unele langa altele. Kalambaka are si ea o strada - nu mai retin cum se numeste- plina de hoteluri... In fine, o parere personala dupa ce am fost acolo.

Noua ne-a luat mai putin timp sa gasim o cazare excelenta, la fata locului, decat sa ne incheiem socotelile cu Patavalis. Iar diferenta de pret a fost infima...

alecsa [03.08.13 14:30:01] »

Revin cu o informatie noua, care spune destul de multe... Povesteam in rw ca proprietara acestui loc de cazare, doamna Stela, ne-a spus ca ea trebuie sa plateasca la booking.com o taxa de 20 eur (10 eur pe noapte) pentru rezervarea noastra, bani pe care noi am acceptat sa-i platim ca sa inchidem socotelile acolo.

Sa vedeti ce am aflat de la booking, dupa un schimb de mesaje initiat de ei si dupa o lunga convorbire telefonica: nu-i adevarat!! Ei spun ca, in situatii de acest gen, daca turistul se intelege cu proprietarul, ei nu percep niciun comision/penalizare de la niciuna dintre parti.

No comment!

alecsa, mirmicu, VYK_CIVIC