ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2013
ÎNSCRIS: 22.07.13
JUN-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

O surpriza placuta

Am luat biletele pentru acest sejur in luna mai. Am incercat sa gasesc review-uri sau macar informatii despre acest hotel – dar fiind din resortul Ramada – ne-am hotarat sa riscam si sa alegem hotelul Lara Familiy Club – nou deschis in luna mai 2013.

Am zburat cu compania Air Bucharest din Otopeni – la ora fixa. Un zbor placut fara probleme, cu un sandwich pe post de mic dejun. Pe aeroportul din Antalya nu am avut deloc probleme – am fost preluati imediat de reprezentatul agentiei din Turcia, care ne-a si predat pasapoartele la receptia hotelului. Desi cazarea trebuia sa fie de la ora 14 – dupa o intrebare si 10 euro dati la receptie am fost cazati la ora 12.

Camera de hotel: spatioasa, curata, paturi confortabile, mobila noua, vedere la mare (chiar daca hotelul este in randul 2). Lenjeria a fost schimbata de doua ori pe perioada sejurului (7 zile) – alba, curata. Televizor LCD – mare, fara programe in limba romana. Minibar-ul era gratis pentru prima utilizare si pentru apa (plata si minerala) si reimprospatat zilnic (Cola, Fanta, Sprite, bere) cu plata. Surpriza a fost patul suplimentar – pe care nu l-am solicitat. Noi am fost 2 adulti si un copil de 4 ani. Reprezentanta agentiei din romania – pe care am cunoscut-o a doua zi – ne-a explicat ca platind locul pentru copil era normal sa avem si un pat suplimentar. Aerul conditionat il puteam regla din camera. Acces la internet cu user-name si parola.

Balcon mare cu 2 scaune si masuta de plastic dar si suporturi pentru prosoape.

Camera de baie: mare, cu cabina cu dus, prosoape curate, albe. Cosmeticele erau de buna calitate.

Curatenia: in primele zile se facea curatenie zilnic – dar spre sfarsitul sejurului (ultimele trei zile) nu a mai intrat nimeni in camera – probabil se aglomerase hotelul.

Personalul: din pacate se vorbea foarte putina engleza. Abia te intelegeai cu personalul de la receptie – de menajere nu mai spun – ca nu intelegeau nimic – numai prin semne.

Complexul: era in oglinda cu cel de la ramada. Aceeasi amplasare, aceleasi cladiri – diferentele le faceau: amplasarea piscinelor si magazinele din interiorul hotelului.

Piscinele: sunt exact ca in pozele de prezentare ale hotelului, o piscina mare, una cu tobogane (trei) si piscina copiilor – cam aglomerata. In perioada in care am fost – gaseam tot timpul sezlonguri libere.

Piscina mare, apa foarte curata, calduta – pe gustul nostru pentru ca dupa –amiaza era umbra de la cladirea vecina si puteam sa stam in piscina pana tarziu. Pentru prosoapele de pe plaja si de la piscina aveai cartele. Un punct negativ pentru toaletele de la piscina – pe care nu le gaseam tot timpul curate.

Mancare: foarte buna si foarte bine pregatita. Din ceea ca am citit impresii de la alte hoteluri din zona, cam asa este peste tot in turcia. Deceptia a fost ca nu am avut fresh-uri – dar am depasit momentul – ca doar eram la 4 stele. Mancarea era pe toate gusturile (inclusiv pentru diabetici), de prajituri nu mai vorbesc ca erau peste 20 de feluri la pranz si cina. Cu fructele au stat cam prost – din punctul meu de vedere – pepene rosu, pepene galben, mere, in cateva zile prune – cam acre si cirese. Chelnerii serviabili dar nu foarte bine pregatiti (erau foarte tineri).

Avand un sejur de 7 zile am benefiact de o cina la unul din restaurantele a la carte (asiatic si mexican – din pliante – dar ele erau mai multe: si mediteraneean si pescaresc). L-am ales pe cel asiatic – alegere proasta. Salata de creveti – fara creveti, totul foarte picant si asezat pe farfurie urat. Chelnerii nu vorbeau deloc engleza (sau se faceau ca nu inteleg – daca le faceai observatie).

Pe plaja si la piscina, intre orele 11 si 16 se serveau celebrele gozleme si ayran. Intre 17 si 18 –inghetata – de la o firma recunoscuta. (din pacate nu am mancat celebra inghetata turceasca) De la 16 la 17 – in holul receptiei era un bufet patiserie – unde se serveau prajiturele si ceai sau cafea.

Echipa de animatie a hotelului super. Pentru copiii este o placere. Chiar daca vorbeau limba rusa si turca intelegeau perfect limba engleza – o si vorbeau putin, la fel si limba germana. Se ocupau de toti copiii, indiferent de nationalitate. Activitatile erau obisnuite pentru turcia (pizza day, pirate day, girls day, etc) iar seara era mini-disco – foarte frumos organizata. Spectacolele pentru adulti, de la amfiteatru, au fost diferite in fiecare seara (Seara turceasca, bingo, white evening, oldies, etc) – unele chiar reusite.

Plaja cu nisip fin, cu alee din lemn pana la ponton si mare, cu ponton de acces in mare. Existau si jucarii gonflabile in mare (amplasate putin cam departe – pentru copiii). Se facea curatenie zinic – plaja era comuna cu cea de la ramada. Pentru transportul catre/de la plaja era un microbuz (cam murdar) de la ora 8.30 pana la ora 17. In alte ore puteai merge pe jos (10 minute) – cu traversarea unei strazi (atentie cei care nu au mai fost in turcia – nu sunt respectate regulile de circulatie, nimeni nu tine cont ca este verde pentru pietoni sau ca este trecere de pietoni marcata).

Check-out-ul a fost ok. Am predat camera cu intarziere de 15 minute si am gasit-o inchisa cand ne-am dus sa luam bagajele. Ne-au deschis-o fara probleme si am recuperat bagajele. Am avut acces la masa si bar pana seara la 18 – cand a venit o masina a agentiei si ne-a dus la aeroport. Zborul de intoarcere a avut o intarziere de 2 ore de plecare.

Minus: fresh-urile inexistente, toaletele de la piscina, restaurantul asiatic.

Plus: mancarea, echipa de animatie pentru copiii, camera mare, piscina.

Trimis de JOANNAS in 23.07.13 13:22:39
Validat / Publicat: 23.07.13 14:29:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (JOANNAS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera de hotel (2 adl+1copil)

[23.07.13 13:54:51]

@JOANNAS: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

r0xyka_iubita*
    [25.03.14 11:27:53]

Buna ziua! As dori daca se poate sa imi spuneti si mie care este diferenta intre cele doua hoteluri, Lara Family si Ramada Resort Lara. Din cate am inteles, cele doua hoteluri au piscina si plaja comuna dar m-ar fi interesat sa stiu in ceea ce priveste restaurantul si receptia, sunt comune, sau sunt diferite? Am rezervat pentru sfarsitul lunii august un sejur la Ramada resort Lara si vroiam sa aflu mai multe detalii. Felicitari pentru postarea d-voastra, mi-a fost extrem de utila!

JOANNASAUTOR REVIEW
    [26.03.14 12:19:53]

@r0xyka_iubita: Diferenta este numarul de stele: Lara Family este de 4 stele iar Ramada resort de 5 stele. Plaja, restaurantul si locurile de joaca de langa plaja sunt comune - si transportul catre plaja. In rest sunt complexuri diferite. Ele sunt amplasate in oglinda. Sunt separate - si la piscine, restaurante, locuri de joaca - si din ce am observat chiar si programul de seara este diferit. Vacanta placuta!

JOANNAS, r0xyka_iubita*
    Alte impresii din această RUBRICĂWyndham Garden Lara Hotel (ex Lara Family) Hotel: