ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2013
DE ptoh
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 14.05.13
JUL-2013

7 zile in Zakynthos - 5 taverne :-)

Am petrecut 7 zile in Zakynthos si am fost la mai multe taverne, terase sau restaurante, iar in topul preferintelor mele se afla:

1) Restaurantul Papillon din Argassi - este chiar langa drum, intre Zante si Vasilikos, foarte curat, cu terasa acoperita, flori, mancare delicioasa. Au un cuptor traditional cu lemne. Noi am comandat Tzatziki si ne-a adus celebrul aperitiv cu niste grisine preparate de ei, foarte bune; am mai comandat salata greceasca; miel preparat peste noapte la cuptorul lor - nici nu semana a miel, se topea in gura; miel la gratar; paste cu parmezan si peste. Toate preparatele pe care le-am comandat au venit cu garnitura de orez cu legume si salata. Am fost toti foarte incantati de masa la acest restaurant. La sfarsit ne-au adus din partea casei o bautura care semana cu visinata.

2) Taverna din Agia Marina (din pacate nu am retinut numele, dar vedeti sigur indicatorul cu best view) - in centrul insulei, intre Zante si Exo Chora, daca o luati prin Agia Marina o sa vedeti indicatoare cu Best View of the Island - este o taverna situata chiar in curba si are parcare in incinta. Aici chiar este cea mai frumoasa priveliste a insulei de la sud-est-nord. Am servit gyros si souvlaki, cu bruschete cu rosii, tzatziki. Pot spune ca a fost cel mai bun gyros de pe insula Zakynthos, cu lipie facuta in casa, carne delicioasa. Ca bonus am primit si pepene. Foarte amabil patronul-bucatar. Merita un drum pana acolo pentru priveliste si pentru mancare.

3) Restaurantul Magia de pe plaja Porto Zorro - unde am mancat de mai multe ori. Ce mi-a placut cel mai mult a fost pestele foarte proaspat - swordfish, sea bass si somon, dintre acestea swordfishul a fost cel mai gustos. Salata greceasca si tzatziki sunt foarte bune. Am mai mancat coaste de miel, caracatita, porc, omleta (care e cam de 2 persoane). Ca desert sufleul de ciocolata si placinta de portocale sunt super delicioase. Ce nu mi-a placut a fost pizza, sa nu incercati asta ca nu stiu sa faca bine, eu nu am putut sa o mananc. In plus restaurantul se afla chiar pe plaja Porto Zorro, o plaja mai retrasa si foarte frumoasa, deci aveti o priveliste minunata.

4) Nikos by the sea din Skinari - in nordul insulei - are o priveliste deosebita, de la inaltime, mancare foarte buna si puteti intreba si daca au ceva special in ziua respectiva (e posibil sa nu fie in meniu), puteti sa faceti si unele modificari (noi am vrut peste la gratar, nu prajit). Am luat sea bass, musaka, salata greceasca si tartine cu somon si tzatziki, iar la desert placinta cu portocale. A fost o masa consistenta si foarte buna, cu o priveliste uluitoare.

5) Frozen yougurt - de langa restaurantul cu specific pescaresc din centrul orasului Zakynthos, e un desert delicios, va puneti ce vreti pe iaurt si pretul este la kg.

Ca sfat incercati peste, fructe de mare, gyros, souvlaki, tzatziki.

In orasul Zante (Zakynthos) sunt foarte multe restaurante, dar nu mi-au placut. Am observat ca sunt mai bune unele taverne sau restaurante mai retrase (exceptie facand Papillon si Magia), unde oamenii sunt mai atenti. In Zakynthos s-a intamplat sa uite sa ne aduca unuia dintre noi felul de mancare, fiind foarte ocupati (nu recomand Thymalos, unde este foarte aglomerat si uita de tine, mai isi pun apa de 2 ori daca le ceri note separate).

Trimis de ptoh in 23.07.13 13:07:14
Validat / Publicat: 23.07.13 14:28:29

VIZUALIZĂRI: 5309 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ptoh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? [Alte] Taverne în Zakynthos: