ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2013
DIN: Orăștie [HD]
ÎNSCRIS: 11.05.13
JUN-2013

Familia mea este acum familia voastră

„Familia mea este acum familia voastră” – sunt printre primele vorbe pe care ni le-a adresat Dimitris... aaa nu v-am spus cine e Dimitris? Păi să încep cu începutul...

După ce am ales Corfu şi Agios Gordios ca destinaţie pentru prima noastră vacanţă în Grecia am început să caut locuri de cazare. După multe căutări şi mail-uri la diferite unităţi de cazare aleg Mires House (despre care însă nu am găsit foarte multe detalii) la al cărei adrese răspusese Dimitris, fiul cel mare al familiei.

Aveam nevoie de 2 camere (de fapt se numesc studio), măcar una cu vedere spre mare. Aceasta din urmă avea să coste 40 euro/noapte (camera 1), iar cealaltă 35 euro/noapte (camera 9, în care am stat noi). A fost nevoie să trimit un avans de 125 euro, iar cel mai mic cost pentru acest transfer l-am găsit la MoneyGramm: 9 euro. Sigur, acest lucru nu mi-a fost uşor... (probabil dacă scepticismul ar avea întruchipări eu aş fi una dintre ele).

Mires House a fost foarte uşor de găsit pentru că se află aproape în capătul străzii principale, la vreo 30m de plajă.

Ajunşi aici în 15 iunie am descoperit că suntem primii turişti ai lor din 2013.

Am primit la sosire din partea gazdelor mici atenţii: o sticlă cu apă şi câteva gustări dulci.

Aici am găsit o afacere de familie cu oameni calzi, darnici, foarte harnici şi prietenoşi.

Pe Dimitris l-am cunoscut abia dimineaţa următoare. Ne-a impresionat din primul moment cu engleza impecabilă ce o vorbea şi cu interesul manifestat pentru ca noi să ne simţim bine în casa lor. Acesta este şi momentul în care ne-a spus – printre altele – „familia mea este acum familia voastră”.

Camerele arată în realitate exact aşa cum arată şi pe site-ul oficial al acestei unităţi de cazare însă mă voi strădui să le prezin prin „ochii mei”.

Camera 1 este cu vedere spre mare şi spre cele 2 piscine ale Mires House. Atât camera în sine cât şi bucătăria şi baia sunt mai mari decăt aceleaşi elemente ale camerei 9. Ambele camere sunt dotate cu seif şi aparat de aer condiţionat. Bucătărioarele sunt dotate cu absolut tot ce ai nevoie într-o vacanţă (ex. farfurii, cani, pahare, tacâmuri, oale, tigăi, polonic, cuţit mare ş.a.). Eu am fost foarte fericită să găsesc un lighean în baia noastră, iar dacă e ceva ce nu au ar fi televizorul, aparat de care oricum nu avem nevoie în vacanţă.

Mă tot întreb dacă e vreun detaliu pe care l-am uitat, dar mai bine intraţi pe pagina lor pentru a vedea cam ce puteţi găsi acolo, eu nu pot decât să garantez că tot ceea ce scrie şi/sau se vede pe site a fost real în momentul când noi am fost acolo.

Ce ne-am adus de acasă: mâncare (carne, ulei, condimente, fulgi de cereale, paste făinoase ş.a.; în cutii frigorifice cu baterii), burete şi detergent de vase, plicuri pentru supe/ciorbe (îmi displac total, dar nu aveam de gând să gătim chiar atât de mult în concediu, e de înţeles nu-i aşa?)

Întreg sejurul, Dimitris şi familia sa au fost foarte serviabili şi atenţi la nevoile noastre, ne-au răspuns la fiecare întrebare, iar dacă am avea ceva de regretat ar fi două lucruri: 1. nu vorbim limba greacă pentru a comunica mai uşor cu această familie minunată; 2. o săptămână este prea puţin pentru o vacanţă în Corfu (ne-a fost atât de greu să plecăm încât am prelungit sejurul cu încă o noapte :) )... sperăm totuşi să ne întoarcem la Mires House cât mai curând pentru că pur şi simplu am simţit "ospitalitatea corfiotă" pe care Dimitris ne-o promisese într-unul din mail-uri.

PS: au şi parcare şi o mică terasă cu internet Wi-Fi gratuit.

@ webmaster: nu cunosc clasificarea oficială a unităţii de cazare, am estimat 3 stele pentru că programul nu mi-a permis înregistrarea rubricii fără clasificare.

Trimis de baby eyes in 23.07.13 11:41:02
Validat / Publicat: 23.07.13 12:49:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2702 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (baby eyes); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 prima întâlnire cu camera noastră

andreea_vaduva [09.01.14 00:29:39] »

@baby eyes: au si oferta cu demipensiune?

Totusi nu am inteles ff bine cum sunt camerele:

- 2 dormitoare - sunt 2 dormitoare separate si o bucatarie, adica gen apartament unde pot sta 4 pers in apartam?

- studioul de cate persoane este?

Suntem 2 cupluri si ne-ar interesa 2 camere duble sau un fel de apartament cu 2 dormitoare separate dar care sa aibe pat dublu in fiecare camera. Sper ca ai inteles ideea Mersi

baby eyes [09.01.14 09:31:19] »

@andreea_vaduva:

- nu au oferta cu masa inclusa

- au 2 variante de cazare:

a. 1 apartament - alcatuit din 2 camere, bucatarie, baie. Probabil e pentru pentru vreo 4 pers, dar nu sunt sigura.

b. cateva studio-uri - un studio poate gazdui 2 persoane si este alcatuit din 1 camera, baie, o bucatarie. Asa cum am scris in articol, atat bucataria cat si baia au fost mai mari in cazul camerei 1 (camera cu vedere la mare).

- dupa cum am scris deja in articol, bucatariile sunt utilate cu absolut tot ce ai nevoie de la tacamuri si farfurii pana la oale si tigai incat am putut gati fara nici o problema... aaa desigur produsele gen burete si detergent de vase am avut duse de noi

- atentie: nu au TV - insa sunt atat de multe de vazut/facut incat nici nu i-am simtit lipsa

- nu imi amintesc cum erau paturile/patul in camera 1, dar in camera noastra -dupa cum se vede in poza- erau 2 paturi pe care le-am unit

- fiind vorba de 2 cupluri sfatul meu e (indiferent unde veti merge) sa alegeti cate un studio pt fiecare pentru a avea intimitate

Cu riscul de a exagera iti mai ofer cateva sfaturi:

- fiind vorba de 2 cupluri e foarte bine de mers cu masina (am scris un articol cu multe detalii despre drumul nostru pana acolo) din mai multe motive: poti sa te opresti pe drum de cate ori ai nevoie/chef, ai libertate de miscare pe insula (merita vizitata si in felul acesta nu depinzi de orarul autobuzelor), poti sa duci cu tine alimente (noi am avut genti frigorifice - din acelea cu pastile de racire - in care am avut pregatite, printre altele, atat cateva bucatele de carne congelata, cat si chiftelute, snitele etc. bune atat pt drum cat si in primele zile acolo pana am ajuns la Lidl - in Corfu Town/Kerkira- la cumparaturi... desigur asta depinde si de buget, noi nu ne-am permis sa servim chiar toate mesele la localuri)

- daca te-ai hotarat la aceasta localitate sfatul meu e sa alegi Mires House in special din 2 motive:

a) e foarte, foarte aproape de plaja (pentru noi e un detaliu important avand in vedere ca statiunea e in panta -o panta destul de serioasa - si ce scrie pe paginile locurilor de cazare de acolo legat de distanta pana la plaja cred ca e calculul lor in linie dreapta pt. ca atunci cand le-am vazut nu imi venea sa cred cat de mult era de la ele pana la plaja)

b) are parcare - nu e foarte mare dar e un detaliu important atat in Corfu in general cat mai ales in Agios Gordios

- asa cum am scris si in articol, pana am ajuns la ei aveam emotii de genul "sper sa fie totul ok avand in vedere ca am trimis bani unor necunoscuti", "oare cum vor fi camerele, pentru ca am citit despre multe locuri de cazare din Grecia ca nu corespund imaginile de pe site cu realitatea". Ei bine acum pot garanta ca am fost primiti de o familie foarte prietenoasa (in ciuda barierelor lingvistice) iar camerele sunt exact asa cum apar pe site-ul lor.

Daca mai ai intrebari o sa iti raspund cu placere!

vlado2 [01.07.14 18:31:33] »

Iti multumesc pentru aceste impresii. Am reusit sa iau legatura cu Dimitris si am cazut de acord la un pret excelent pentru luna septembrie 2014. Urmeaza sa "semnam actele" (sa platesc avansul) si sa ma linistesc dupa 2 zile (si o noapte) de vorbit cu toti proprietarii de pensiuni din Agios Gordios. Am sa revin (in septembrie) cu impresiile mele de la Mires House.

baby eyes [07.07.14 10:52:10] »

@vlado2: ma bucur mult daca am putut fi de folos si astept cu nerabdare sa aflu daca v-a placut la fel de mult Vacanta frumoasa va doresc!

vlado2 [07.07.14 12:03:28] »

@baby eyes: Multumesc. Sigur am scriu si eu impresiile mele.

adrianaglogo [16.01.17 19:56:30] »

@baby eyes: Si eu m-am decis sa "merg pe mana " celor au scris de bine despre aceasta unitate de cazare.

Desi tot caut, nu am gasit un mod de a-i contacta.

mai ai cumva adresa de mail? Daca da, te rog sa mi-o trimiti si mie, prin mesaj privat bineinteles.

Multumesc.

baby eyes [18.01.17 16:14:51] »

@adrianaglogo: aveti mesaj privat

adrianaglogo, andreea_vaduva, baby eyes, danadana*, vlado2