ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2013
ÎNSCRIS: 23.02.12
AUG-2007

ARTICOL ARHIVAT

Creta pur si simplu!

Tinand cont ca a trecut destul de mult timp de cand am fost in Creta (2007) si mai ales ca au scris destui inaintea mea (mult mai bine si frumos decat sunt eu in stare sa o fac), am stat destul de mult in dubiu daca sa scriu sau nu. Pentru ca e perioada de concediu si poate unii dintre cei ce citesc pe acest site doresc sa mearga in Creta, vin si eu cu cateva "amintiri" care poate sunt de folos cuiva.

Hotelul ales a fost Heronissos, din statiunea Hersonissos, hotel cotat la 3*+. Destul de departe de plaja (ma rog, in Hersonissos nu prea exista plaja), dar avea o piscina satisfacatoare ca marime. Despre hotel, numai de bine! In una din seri, s-au cazat niste nemti in hotel - ghinion curat, tocmai la noi pe etaj, nu vreau sa va spun ce harmalaie au facut pe hol. Brrr, vise urate, nu alta. S-au imbatat, au pus muzica tare la 2 dimineata, sotul meu i-a rugat sa inceteze dar ei drept rasplata, au umplut usa noastra dulceata. Ma rog, am sunat la receptie si redau dialogul inteligent:

- noi: daca nu rezolvati, iesim si ii batem!

- receptionerul: venim noi imediat!

- noi: intai lasati-ne sa ii batem si pe urma veniti!

- receptionerul: nu ii bateti!

(fac precizarea ca eram impreuna cu baietii care la vremea aia aveau 19 si 20 de ani si deci aveam curaj din belsug).

A venit receptionerul cu cei de la paza, i-a pus pe nemti sa faca curat si dupa aia i-a pus sa isi faca bagajele si sa plece, nu a mai stat o secunda cu ei la discutii.

Hersonissos este o statiune animata, plina de viata, ii lipseste in schimb plaja. Pe malul marii sunt terase una langa alta, terase care seara se transforma in cluburi, baietii nostrii erau super incantati pentru ca seara luau cate 4-5 cluburi la rand. Se mananca super bine, de fapt in Grecia am mancat foarte bine, fiind fani peste si fructe de mare, ne-am umflat de tot felul de vietati care traiesc, se tarasc sau respira in/prin apa marii! In afara de faptul ca iti aduc ceva din partea casei, chelnerii iti aduceau mancarea cantand, parca faceau meseria din pasiune pura si nu pentru ca trebuiau sa munceasca. Seara savuram cate un cocktail intr-un balansoar la o terasa pe malul marii ("sex on the beach" ca sa fim in rezonanta cu natura!), cocktail adus cu artificiile aprinse, avea ceva festiv de fiecare data.

Am inchiriat o masina de la o firma de rent-a-car care era in drumul nostru de la hotel spre plaja, s-a targuit atata sotul meu la pret ca grecul (de fapt cretanul ca asa le place sa le spui) ca si-a pus omul mainile in cap, l-a facut bandit pe sot ca vrea sa il aduca in sapa de lemn, dar ne-a dat masina la ce pret am vrut noi. In ultima zi, stia ca plecam, dar a tinut sa ne iasa in cale si sa isi ia la revedere de la noi, chit ca s-ar putea sa nu ne mai intalnim niciodata. Ospitalitatea greceasca pe mine ma incanta intotdeauna.

Cu masina am colindat insula in lung si lat, am fost de la Heraklion pana la Agios Nicolaos, ne-am oprit din loc in loc la plaja, am mai vizitat cate ceva, oricum, timpul a trecut super repede si placut.

Ca excursii cumparate de la reprezentantul agentiei, am ales Santorini (cel mai frumos loc unde am fost pana acum si unde sper sa ma intorc) si inca una la Aqua Parc (super, super distractiv). Excursiile respective se puteau lua si de pe plan loca mult mai ieftin (dar nu-i asa ca tot patiul e invatat!)

Una peste alta, Creta are un loc special in inima mea si unul din locurile unde mai vreau o data!

Trimis de ariella in 22.07.13 15:54:01
Validat / Publicat: 22.07.13 18:08:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1921 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ariella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La drum prin Creta

ariella [25.07.13 10:28:21] »

Daca ma aude vreun webmaster, cred ca ar fi fost corect sa spun ca am fost 4 adulti, dar pentru ca in mintea mea copii sunt tot copii indiferent de varsta, am considerat ca maimutotii si la 19 si 20 de ani sunt copii! Acum... cum credeti!

am actualizat caseta tehnica , multumim - wb26

dodor [31.07.13 11:58:16] »

@ariella:

Foarte utile postarile Dvs, m-ar interesa un detaliu; pe ce perioada a fost inchiriat Suzuki Jimny, si la ce banishori? e bine de stiut, ... ca si faptul ca, la fel ca si catalanilor (care se considera ne-spanioli), cretanilor le place mai mult sa li te adresezi cu "cretan" nu "grec"

dodor [31.07.13 12:11:54] »

@ariella:

ariella [31.07.13 14:03:03] »

@dodor: Doamne ce grabit esti! Unii oameni mai si muncesc (cica...).

Masina am inchiriat-o cred ca vreo 4 zile (1 zi am fost in Santorini, una la Aqua Parc, una am stat pe plan local, deci cam asa). O luam in fiecare dimineata de la firma si seara cand veneam o aduceam tot la firma, asa era intelegerea (prin alte parti cand am inchiriat masina o pastram si peste noapte), dar era mai sigur asa ca nu aveam noi grija ei seara.

Despre pret... sincer nu mai imi aduc aminte (am si eu o varsta...). Oricum, din pretul pe care ni l-a cerut la inceput, am ajuns sa platim decat jumatate dupa lungi negocieri si multe vaitaturi din partea grecului!

dodor [01.08.13 00:11:08] »

@ariella: Multumesc

dodor [01.08.13 00:15:14] »

@ariella:

si eu am o varsta ma interesa comportamentul masinii, si sa nu depaseasca 1000 de euro cu tot cu benzina pentru 12 zile (glumesc)

calatorul [08.12.16 20:00:27] »

@ariella: Si mie Creta mi s/a parut o insula incantatoare si cu de toate, in care as vrea sa revin sa vad ce nu am vazut in cele 10 zile de sedere. Tot langa Hersonissos am stat la niste vile incantatoare, am relatat deja pe AFA, si tot asa am umblat de la est la vest si de la nord la sud, am facut cca. 1000 de km doar pe insula.

Data viitoare m/as caza mai la vest sa vad pe indelete Chania, Elafonissos si plaja BAlos din peninsula Gramvoussa.

ariella [09.12.16 11:39:25] »

Da... si eu mai vreau in Creta!

ariella, calatorul, dodor
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Creta: