ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2013
ÎNSCRIS: 03.07.09
JUL-2013

O cazare care m-a dezamagit

Am ales aceasta locatie fara sa ma gandesc prea mult, as putea spune chiar deloc, fara sa ma informez asupra acestui studio. Studioul se afla in Laganas, o statiune din Zakyntos.

Despre Laganas am scris(vezi impresii), mi-a placut foarte mult si m-as intoarce oricand, au ramas o multime de locuri unde nu am reusit sa ajung si unde mi-ar placea sa merg.

Studioul are un filmulet de prezentare unde totul pare bine si frumos asta uitandu-te fara sa acorzi o prea mare atentie amanuntelor, plus ca in acest film camerele sunt foarte aranjate, decorate cum in realitate nu exista asa ceva. Nu stiu daca are 2 stele sau una, din punctul meu de vedere ii acord niciuna. In pretul biletului este si aerul conditionat inclus.

Sunt o persoana care alege unde sa mearga nu in functie de numarul de stele al hotelului, ma intereseaza zona, peisajul, marea si in ultimul rand cazarea, asta nu inseamna ca doresc sa platesc mizerie si conditii proaste de cazare.

Este a saptea oara cand ajung in Grecia si mereu mi-am ales studiouri si vile de 2 stele.

Studio Nicholas este departe de orice cazare am avut pana acum. In oferta se mai specifica si accesul la piscina hotelului Canadian. Eu nu sunt fan piscina dar acces la piscina din punctul meu de vedere inseamna sa iesi din hotel si sa dai de piscina, hotelul Canadian se afla la o oarecare distanta de studioul Canadian, strabati o strada, apoi faci la stanga pe alta strada si ai ajuns. Ca atare nimeni nu a ajuns la piscina, cei drept marea era minunata si plaja la fel. Asta fiind una din oferte incluse in pret si a doua aerul conditionat.

Noi am fost 6 persoane, 4 am ocupat camerele de la etaj 7 si 8 si 2 persoane o camera de la parter. Eu am stat cu sotul meu in camera 7. De cand am vazut camera nu mi-a placut, are un aer de saracie. Sa trec la aerul conditionat inclus in pret, in a treia zi s-a defectat, am anuntat ghidul roman din statiune, prin telefon, platit de noi, in jurul orei 14. Ni s-a spus ca va veni cineva si a venit fata care facea curat, care vorbea greceste, normal, a ridicat din umeri, a trantit 3 prosoape pe jos si dusa a fost. Noi am taiat 2 sticle si le-am pus in dreptul apei care curgea. A doua zi, cam pe la ora 16, a venit un instalator grec, asa cred, care a incercat sa desfunde furtunul de scurgere, a mai turnat si niste apa pe filtre cred si a plecat si el. Dupa toate aste apa curgea si mai rau si am inteles ca vor remedia. Asa am stat pana la plecare, cu apa curgand pe pereti si cu o balta mare cu prosope in ea. Nu stiu ce au facut cei care au venit dupa noi.

Partea buna a acestui studio este amplasamentul, foarte aproape de plaja, intr-o zona foarte frumoasa si linistita, aproape de taverne, de magazine cu suveniruri, in dreapta si stanga cand iesi sunt 2 mini marketuri cu orice vrei si niste oameni care servesc foarte draguti.

Camerele au bucataria separata de camera, intai intri in bucatarie si apoi in camera si din bucatarie intri in baie. Baia este jalnica, cadita de dus este foarte mica, nu are perdea si daca 2 fac dus unul dupa altul apa ajunge pana la jumatatea bucatariei iar toata baia este plina de apa si totul stropit. Am cerut o galeata cu mop pentru camerele de la etaj dar nu ni s-a dat pe motiv ca se fura. Adica venisem din tara ca sa furam un mop murdar din Grecia.

Mobilierul este foarte vechi, uzat, masa din bucatarie se misca daca stateai sa mananci ceva trebuia sa ai grija.

Aveam un cuptor cu microunde, o cana de incalzit apa, frigider dat pe minim de nu ingheta deloc, normal ca l-am dat si noi in asa fel cat sa putem raci o sticla de apa, 2 cesti, 2 furculite, 1 cutit, 1 tigaie, 1 cratita, plita electrica cu 2 ochiuri.

Chiuvetele si din baie si din bucatarie defecte, sita de la gatul de curgere a apei era defecta, apa se imprastia si nu puteai sta langa chiuveta pentru ca te udai tot. In camera aveam 3 paturi, un dulap si o oglinda deasupra unui mic dulapior, toate uzate, rupte dar vopsite pentru a schimba impresia.

Aveam 2 balcoane, in unul o masa de plastic si 2 scaune tot din plastic, nu erau franghii pt uscarea prosopelor. Nu exista nici uscator de par.

In penultima zi, cand am venit de la plaja, am gasit in camera un bilet in limba engleza sa ne prezentam la receptia hotelului Canadian. In acest studio romanii ocupau 6 camere, 3 la etaj si 3 la parter. In 5 din cele 6 camere s-a primit acest bilet.

La receptia hotelului Canadian am fost informati ca unii dintre noi avem de platit prosoapele, unii si prosoapele si cearceafurile si fetele de perna motivul fiind dupa parerea mea uluitor, aceste obiecte aveau in urma spalarii niste pete in plus fata de cele cu care le-am primit. Pretul unui prosop uzat si folosit si refolosit era de 15 euro, o fata de perna 8 euro.

Normal ca am vorbit cu ghidul de acolo, chiar am sunat si in tara la agentie tot pe banii nostri. Ni s-a spus ca in momentul cand iei o camera trebuie cercetat tot, inclusiv lenjeria si prosoapele si anuntat. Noi niciodata nu am facut asa si nici nu vom face. Curatenie s-a facut a doua zi dupa ce am venit si atat. Nu am murdarit sigur prosopele si ma gandesc oare ce fac cei care au copiii mici, cate li se imputa.

Ghidul a venit sa stea de vorba cu noi lucru care nu mi s-a parut normal. Din punctul meu de vedere aceasta discutie nu ar fi trebuit sa fie si ghidul roman trebuia sa aiba o discutie cu cea de la receptia hotelului pentru ca noi toti platisem niste bani pentru niste conditii care nu existau in plus cheltuiam in Grecia alti bani si trebuia sa fim tratati ca niste turisti si nu ca niste hoti sau niste oameni murdari care au venit da distruga prosoapele super uzate.

Am fost cam suparati in acea zi pentru modul in care am fost tratati, pentru modul in care a vorbit cea de la receptia hotelului dar ne-a trecut, de platit nu a platit nimeni nimic.

Sper ca tot ce am scris sa se remedieze sau poate ca aceasta locatie sa nu mai fie si anul viitor si sper ca cei care si-au platit un bilet sa nu-si strice concediile, statiunea este super frumoasa si sunt multe de vazut si facut ca sa te superi pentru o camera care nu e din cele mai. bune.

Recomand statiunea Laganas dar nu recomand studioul Nicholas.

Trimis de flori_floricika in 22.07.13 15:11:31
Validat / Publicat: 22.07.13 16:57:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Corfu, Tassos, Zakyntos

VIZUALIZĂRI: 4331 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flori_floricika); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul spre plaja, fotografie de pe balcon

• Alte impresii din această RUBRICĂNicholas Studios: