ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2013
ÎNSCRIS: 25.06.09
JUL-2013
3 AD. + 1 COPII -- v: 1 an si 4 luni

De vis!

Inainte sa plecam la Duni am citit cu atentie toate reviwe-urile referitoare la Hotel Pelikan si acum cred ca este corect sa ne spunem si noi parerea.

La fel ca si majoritatea celor care au scris impresiile pe care le-am citit, si noi am fost fff multumiti de servicii. Atat de multumiti incat, si anul viitor tot acolo vrem sa mergem, ba mai mult, vrem sa mai luam o famile cu noi.

Drumul a fost ok, am urmat traseul Giurgiu-Ruse-Razgrad-Shumen-Varna-Burgas-Sozopol-Duni. Chiar daca am ocolit un pic, am preferat sa mergem pe autostrada. Am respectat in proportie de 90% restrictiile de viteza, am vazut 2 sau 3 echipaje de politie si nu am avut nicio problema. Singurul sfat pe care pot sa il dau este sa invatati denumirile localitatilor in caractere chirilice deoarece sunt mai dese.

Am facut 7 h 30 ' din zona Metro Militari pana in fata hotelului si inapoi. 420 km.

Am ajuns in jur de 13.30, am pus si noi 10 eur in doc si am primit un apartament super. In corpul D, la parter cu iesire chiar la piscina. Ne-au cazat rapid iar cand am ajuns in camera mi-am dat seama ca cei 10 eur nu erau neaparat necesari deoarece in camera noastra din apartament era un patut de copii, deci ap era deja pregatit cu sau fara 10 eur. Oricum, nu zic cu parere de rau dupa bani, ci doar ca o observatie.

Am prin si masa de pranz, pe ultima suta de metri. Este acolo un sef de restaurant cam enervant, ne-a batut obrazul ca e tarziu. I-am explicat ca e " first day, after 8 hours trip" si ne-a facut semn in sila ca e ok. Este genul de sef se sala comunist, cum erau odata si la noi. E nelipsit la masa de pran si cina si e f sever cu personalul. Ca e sever cu personalul nu cred ca e o problema, insa uneori aveai impresia ca-ti numara dumicatii.

Tot la capitolul mese, pot spune ca mancarea este variata, mereu aduceau tavi pline, nu era nevoie sa astepti la nimic. Noi am mers cu baietelul de 1 an si 4 luni care nu mananca decat ciorba si fructe. Si ne-am bucurat cand am vazut ca au cate 2 feluri de supe, atat la pranz cat si la cina, pe care i le acream cu un pic de lamaie si erau numai bune.

Noi mancam micul dejun la Marina Beach, dupa ce faceam plaja de dimineata cu bebe, iar pranzul si cina le luam la Pelican. O singura data, in ultima seara am luat cina la MArina Beach si ni s-a parut ca e diferita fata de Pelican. Adica, erau si alte feluri de mancare, gen calamari, tot felul de pateuri, fructele erau aranjate mai frumos, ca intr-un bar de fructe, etc. Se poate sa fi fost si in seara aceea calamari la Pelican si noi sa nu fi vazut, pentru ca nu am mncat acolo. Dar ce pot sa mai spun, este ca, in ultima zi, inainte sa plecam nu am mai mers la plaja si am luat pentru prima data micul dejun la Pelican. Atunci am observat ca nu sunt pateuri, ca sunt mai putine feluri de fructe, deci ni s-a confirmat o oarecare diferenta.

Oricum, asa cum am mai zis, mancarea oricum era variata si mai mult decat suficienta si asa.

Din pdv al cazarii, am fost mai mult decat multumiti. Am avut un Junior suite pentru 3 adulti si un bebe. Am avut-o si pe mama cu noi.

Piscinele sunt ok, apa este calda si recirculata non-stop. Am vazut oameni care veneau de la Belle Ville la piscina la Pelican.

Am mers si la cele doua restaurante la care trebuia sa faci programare. Milanese, cu specific italian, in incinta hotelului Belle Ville si la Mehana, cu specific bulgaresc, nu mai stiu unde era :). La ambele a fost f placut, mai ales la Belle Ville, unde ne-am bucurat bineinteles si de privelistea minunata.

In ceea ce priveste distractia, va recomand sa urmariti programul de diveritisment care este afisat mai peste tot. Noi am fost la amfiteatru: marti cand e seara de comedie, vineri cand e spectacol cu copii din statiune, si sambata cand e seara rock. Ne-a placut la toate si ne-a parut rau la sf ca nu am mers si la celelalte. Atentie, joi nu e nimic la amfiteatru ci e Beach party care e un musai de vazut. Petrecere cu foc de tabara, mancare si bautura, muzica, fun, fun, fun. Iar petrecerea Kids party, cu copii turistilor... un deliciu. Sa-i fi vazut pe copilasii de 2-3 ani ce simpatici erau ca pitici, pirati, etc. Echipa de entertainment este f buna si f diversa ca si nationalitati. Este si o romanca in echipa, care canta in seara rock.

O recomandare pentru cand mergeti la amfiteatru, ar fi sa va luati ceva cu maneca lunga si pantaloni deoarece sunt multi tantari.

In ceea ce priveste plaja, pot sa spun ca aici e singurul lucru care m-a deranjat. Si anume ocuparea abuziva, as putea zice a sezlongurilor. Noi ajungeam pe plaja intre 7- 7.30 si nu mai gaseam sezlonguri libere decat in randul 5-6, ceea ce ne era f greu cu copilul caruia trebuia sa-i aducem: ba galetusa, ba alta palarie, ba nu stiu ce jucarie, apoi sa le ducem inapoi si tot asa, un du-te vino continuu pe ca niste nesimtiti, imi pare rau nu-i pot numi altfel, ocupau sezlongurile de dimineata si ajungeau se le foloseasca efectiv, dupa 11.00 De multe ori, cand plecam observam ca unele nu fusesera inca " revendicate" de cei care le rezervasera. Si, cu parerea de rau in glas spun, ca majoriteta celor care faceau acest lucru erau romani, poate si cativa rusi. In primele randuri se vb numai romana si din loc in loc, rusa. Ca sa nu mai zic ca am vazut pe cineva care a ocupat sezlonguri si pe plaja si la piscina, la Marina Beach.

Curatenia era cuvantul de ordine peste tot. Au tura de noapte si fac curatenie peste tot, plaja, piscine, toalete, peste tot!

Concluzia este ca aam fost mai mult decat incantati si ca, asa cum am mai spus, vrem sa mergem si anul viitor. Vom incerca Marina Beach sau Royal doar pentru ca sunt mai aproape de plaja, dar daca nu se va putea e mai mult decat ok aici.

Recomand cu toata increderea!

Trimis de elenutzica18 in 22.07.13 09:58:47
Validat / Publicat: 22.07.13 10:59:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2386 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenutzica18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

rarman
    [06.02.14 15:31:24]

@elenutzica18:

Buna,

Am o problema la care m-ati putea ajuta. Am facut rezervare pt vara 2014 la Duni, hotel Marina Beach. Acsta imi placuse pt ca era langa plaja. Din pacate, dupa ce am platit, am primit raspuns ca hotelul este ocupat si mi-a dat alternativa hotelul Pelican sau altele. Am rugamintea sa-mi dati o parere fata de celelalte hoteluri. Nu este vorba de pret dar vrem sa avem un conceiu reusit.

Multumesc,

P. S. Nu am inteles foarte bine. Cazarea este la jn hotel dar ai acces si la beneficiile celorlalte?

fanespoitorul
    [06.02.14 16:56:41]

@rarman: Toate hotelurile din Duni sunt OK. Personal nu-mi plac vilele. Sunt departe de plaja si sunt multe trepte de urcat. Pelican este la randul lui un mic orasel cu de toate. Este departe de amfiteatru, de plaja. Ai acces la toate restaurantele cu exceptia Royal Marina. Cei de la Royal Marina au acces peste tot. La restaurantele cu specific bulgaresc si italian se rezerva prin telefon, daca ai noroc sa prinzi linia libera.

rarman
    [06.02.14 17:34:08]

@fanespoitorul: In concluzie, accept Pelican, da? Steaua in minus nu e sesizabila? Simgura problema care mi se pare ar fi distanta pana la plaja, dar am inteles ca drumul e placut iar prosoapele se pot schimba oriunde, nu? Cred ca le dau ok-ul imediat dupa raspunsul dvs.

Mersi mut!

fanespoitorul
    [06.02.14 20:56:56]

@rarman: prosoapele se schimba oriunde. Pelican este un oras in oras. Spre plaja vei trece printr-un pasaj. Este plin de verdeata si flori. Mai lung este drumul pana la amfiteatru unde in fiecare seara sunt spectacole. Nu vad nici o problema. Vei avea un concediu OK. Duni imita Turcia. Ma mir ca mai sunt locuri. Noi am rezervat din decembrie 2013. Succes

fanespoitorul, rarman
    Alte impresii din această RUBRICĂPelican Hotel: